!\V> 57. Woensdag 16 Juiij. 1856. IHSST1M AIH1IMSTIUTHM NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. ZEWKZEESCHE COURANT. ABONNEMENTS-PBIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Dooilberigten van 1-6 regels d f 1 behalve het Zegelregtm KENNISGEVING. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Maakt bekend dat de opening der jagt op Ganzen Eenden en Watersnippen in deze provincie door de Gedeputeerde Staten is bepaald op 1 Augustus aanslaande; en dal de tijd der opening van dc groote Jagt nader zal worden bekend gemaakt. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg 10 Julij 1856. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. BINNENLAND. 'sGravenhagë 11 Julij. Zijne Majesteit heeft den 10 dezer op het Loo het volgend besluit genomen Wij Willem III enz. Overwegende dat van de voorgenomen doorgraving der landengte van Suez op den algemeenen wereld handel zeer grootc invloed is te wachten en het van het hoogste belang isde aandacht van den handel en der reederijen in Nederland te vestigen op de te wachten veranderingen en op de middelen die zullen behooren te worden gebezigd om die veranderingen met voordeel althans zonder nadeel door te staan. Gezien het rapport van onzen minister van binncn- landsche zaken van den 8 dezer Hebben goedgevonden en verstaan. 1eene commissie wordt belast met het onderzoek dezerzaak, waaromtrent zij binnen denkorslmogelijken tijd aan ons zal aanbieden een verslag, voor openbaar making geschikt en waarin alle die bijzonderheden be hooren vermeld te worden welke voor den handel en de reederijen maar ook voorde regering nuttig kunnen wezen 2. tot leden dezer commissie worden benoemd E. P. deMonchy president der Nederlandsche handel maatschappij te Amsterdam voorzitter J. Spengler, president der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam A. van Rijckevorsel Hz.president der ka mer van koophandel en fabrieken te Botterdam; J. Buys 'tHoofd, president der kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht; C. J. Sprengerpresident der kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg J. van Hulstpresident der kamer van koophandel en fabrieken te Harlingen mr. G. de Clercq, secretaris der Nederlandsche Handelmaatschappij L. M. F. Plate, oud-president van de factorij der Ned. Handelm. te Batavia, te Delft; F. W. Conrad, hoofd-inge- nieur Yan den waterstaat, president der commissie voor de doorsnijding der landengte van Suez te 'sGraven- hage Paul van Vtissingen fabriekant en reeder (e Am sterdam J. W. L. van Oordt, directeur der Neder landsche stoomboot-maatschappij te Rotterdam mr. S. Vissering, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, alle leden en mr. M. A. M. 's Gravezande Guicherü leeraar in de handelsgeschiedenis aan de koninklijke akademie tc Delftsecretaris 3. de commissie zal hare bijeenkomsten houden te 's Gravenhage 4. de voorzitter de leden en de secretaris der commissie worden wal li "treft dc vergoeding voor reis- en ver blijfkosten gerangschikt in de tweede klasse van het tarief, vastgesteld bij het koninklijk besluit van den 15 December 1849. Onze minister van Binnenlandsche zaken is belast niet de uilvoering van dit besluithetwelk zal worden medegedeeld aan onze ministers van buitenlandsche zaken van marine van finantien en van koloniën en aan de algemecne rekenkamer. Men schrijft uil Rollerdamvan 12 dezer Heden hield de Koninklijke Nederlandsche Yacht-Club in haar vereeniglngsgebouw eene algcmeene vergade ring, welke bij afwezigheid van Z. K. 11. prinsIlendrilc der Nederlanden, door den vice-president geopend werd Behalve onderscheidene gewone en buitengewone leden werd daarin bij acclamatie tot eerelid benoemd 'L. K. K. H. Ferdinand Maximiliaan Josephaartshertog van Oostenrijk enz. enz. enz. Aangaande het roeicorps der vereeniging werden bevredigende medcdeelingen gedaan waaruit onderanderen bleek dat er wederom 12 leerlingen aan boord van schepenwerden geplaatst. Verder werd medegedeelddat, naar aanleiding vau een werkje uitgegeven dofir den luitenant ter zee 1ste kl. N. M. J. Kroefwaarin het plan ontworpen werd om door het zamenstellen van haringkaarten degroote visscherij te bevorderen de raad op voorstel der commissie tot bevordering van het onderzoek naar de verschijnselen op den oceaan vijf premien, ieder van f 25 heeft uitgeloofd voor de beste onder de goede journalen welke door de in dit jaar ter haringvangst uitgaande schippers aan het koninkl. Nederlandsch metcorologischinslituut zullen worden ingezonden van welke premien er één van gelijke som door een lid van genoemde commissie zal worden geschonken. De vergadering werd daarna door den vice-presi dent gesloten. Uit Schoonhoven schrijft men van 10 dezer: Met groot genoegen verneemt men alhier de bewering van deskundigen dat bij eene eventuele verbinding van den Rijn-spoorweg met dien van Belgie de meest ge schikte en de meest doeltreffende te volgen rigling zou zijn van Gouda langs Schoonhoven Gorinchem tot Breda. Men acht het zich (ot piigl in het belang van ondernemers hieraan langs dezen weg meer publiciteit te geven daar deze in welvaart toenemende gemeente maanden heeft dat er circa duizend passagiers op of van de Culenborgsche stoomboot worden gebragt be halve diegenen welke gebruik maken van de Neder landsche of Dusseldorpsche maatschappij-sloombooten, en door de wegruiming der Sluis in den Lekdijk de be hoeften tot vervoering van goederen steeds grooter wordt. LI. maandag verscheen voor den burgerlijken stand te Hilversum H. van Santenzijn 28sle kind aan gevende, waarvan hij er 13 bij zijne eerste en nu 15 bij zijne tweede vrouw gehad heeft. Uit de Langslraat schrijft men van 10 dezer Wij hebben dezer dagen wel veel onstuimig en guur weder gehad zoo als het in dit jaargetijde slechts wei nige menschen heugtmaar dat het zooveel onheil zou berokkend hebben als de Nieuwe Noordbrabanter gezegd heeft en daaruit door andere dagbladen is overgenomen is ten eenemale onjuist. Volgens tot dusverre inge komen berigten zijn er slechts enkeleboomcn inde Be- zooijenschesteeg ontworteld. Deregen was, na den ge- zegenden hooibouw zeer noodzakelijk voor den was dom der te veld staande granen en er is derhalve meer stof lot loven dan tot klagen. Men schrijft uit Hoorn van 11 dezer Het ver schrikkelijk onweder vergezeld van zwaren regen dat wij lieden morgen hier haddentrof ongelukkig den kerktoren van het een uur van hier verwijderde dorp Wognum en slak dien in brand. Gelukkig was het voor dit eerwaardig gebouw, datdoordebemoeijing van het gemeentebestuur sedert den laatsten grooten brand het dorp in het bezit geraakt is van eene gocd- werkende brandspuitmet deze en door de krachtsin spanning der dorpelingen is men den brand nog al spoedig meester geworden zoodat het gebouw voor groolere schade is hewaard gebleven. Dit voorbeeld moge voor vele dorpen waar dit bluschwerktuig nog ontbreekt tot waarschuwing dienen en tot aanprijzing om zich zoodanig noodig werktuig aan te schaffen. Zoo als de geruchten! oopen moet debliksem ook in den kerktoren te Opmeer geslagen zijn doch dit zijn nog slechts geruchten. Met genoegen verneemt men, dat dc (yphus-ziekte te Groningen in aantal van de nieuw aangetasten zoo wel ais in hevigheid van vorm afneemt. Zonder twijfel hebben ook debemoeijingen der thyphus-commissie het hare toegebragt om dezen meer gunsligcn toestand te weeg te brengen. Uit eene goede bron is bekend ge worden dat reeds bij hel einde der vorige week meer dan honderd woningen, waar de typhus geheerschl had door de commissie waren gereinigd, gewit en van versch stroo voorzien terwijl de kleedcren en bedden der lij ders eene gepaste zuivering ondergingen. Daarenboven deelden zij aan de armen van verschillende diakonien reeds voor bijna 900 bedden stroo en voor de reiniging van ruim 500 woningen kalk zeep en soda uit; een maatregelvoorzeker die niet anders dan gunstige gevolgen voor de gezondheid der armen moest hebben. LI donderdag morgen heeft te Antwerpen een he vig onweder gewoed de bliksem is in den mast eener op stroom liggende met wijn beladen Engelsche brik geslagen en heeft den waclithebbenden matroos gedood. Ook te Uden provincie Noordbraband, is een arbeider, in de heide door den bliksem getroffen. BUIT F.N LAN D. r 11 i V U 1UJ K Parijs 10 Julij. De groole expeditie naar Kabylie is tot het voorjaar van 1 857 uitgesteld. Volgens de laatste berigten waren de oproerige bewoners van dat gewest onderworpen en hield de generaal Maissial zich met het innen der oorlogsschatting bezig. Een geruchtdat echter weinig geloof vindt zegt dat er aan wordt gedachtden zetel van den H. Stoel van Rome naar Jeruzalem over te brengen. In een telegrafisch berigt uit Madrid van eergis teren wordt gezegd hoe er hoop bestond, dat het geschil met Mexico zal worden geschikt. Dc terugkeer van den heer Escosura den minister van binnenlandsche zaken uit Valladolid in de Spaansche hoofdstad was tot het einde der week uitgesteld. Er waren werklieden in hechtenis genomen. In Spanje blijft het onrustig. Te Barcelona was mén beducht voor nieuwe botsingen tusschen do fabrie kanten en de werklieden de kapitein-generaal had alle onruststokers met den dood bedreigd. Ook te Madrid vreesde men voor wanordelijkheden en de regering had troepen nabij de hoofdstad zamengclrokken. Naar sommiger bewering zouden zelfs do leden van het kabinet eene botsing begeren. o b o o t-jb hittawbjibbi Londen 10 Julij. Een verschrikkelijke storm uit het noordoosten van hevige stortregens vergezeld barste maandag avond boven Liverpool los waardoor in het kanaal veel zeeschade veroorzaakt werd, zonder dat nogtans meer dan een vaartuig geheel verongelukt is en zonder dat menschen omgekomen zijn. Ook te Belfast, Dublin, Queenstown en Carnarvan heeft de storm groote schade aangerigt. Men herinnert zich den, volgens sommigen slechts voorgewenden zelfmoord van het parlementslid John Sadlier, voorzitter der Zweedsche spoorwegmaatschappij die zich aan bedriegerijen op zoo groote schaal heeft schuldig gemaakt dal hij een deficit van ruim een rail- lioen ponden sterling achterliet. Die Joltn Sadlier nu was de werkelijke bestuurder der bank van Tipperary van welke zijn broeder James Sadlier, insgelijks lid van het parlement, de bestuurder in naam was. Ten ge volge van gewigtige ontdekkingen door welke ook andere ambtenaren in deze zaak schenen betrokken te zijn verwachtte men ieder oogenhlik de in hechtenis neming van James Sadlier te vernemen, maar deze heeft door zijn karakter van onschendbaarheid gedekt, zich naar Zweden weten weg te maken de uitlevering uit welk rijk niet mogelijk is. Thans begint men te ver zekeren dat de medepligtigheid van James Sadlier aan de misdrijven zijns broeders in hoogere kringen is bekend geweest en dal hinderpalen in den weg zijn gelegd om het reglerlijk gezag in de maatregelen te verhinderen welke het legen hem had behooren te nemen. Zoo veel is zeker dat de ad vocaal-generaal voor Ierland om zich zeiven vrij te pleiten dezer dagen in het lager huis de schuld op den secretaris ter kanselarij te Du blin heeft geworpen. Maar nu is uil die hoofdstad eene depeche ontvangen waarhij laatstgenoemde zich krachtig tegen de beschuldiging des eerstgenoemden verzet, met bijvoeging dat hij het parlement eerlang in het bezit van zeer gewigtige stukken op deze zaak be trekkelijk, stellen zal. Den generaal Brooks die zestig jaren bij bel leger in lndie gediend heeft, trof eergisteren te Windsor een ongeluk, welks gevolgen men ducht dat doodelijk zul len zijn. liet rijtuig des generaals werd namelijk door eene cabriolet omvergeworpen het paard waarvan aan het hollen was geraakt. De schok was zoo hevig dal de generaal bewusteloos ter aarde geworpen en onder zwaar bloedverlies opgenomen werd. Verscheiden dagbladen dcelen in vollen ernst mede dat de scherpregler die het doodvonnis aan W. Palmer heeft voltrokken op de kermis te Leeds voor geld te zien zal zijn. Gisteren is de uitgestrekte spinnerij van dea heer Joseph AinsworUllite Bolton nabij Manchesier, door brand geheel vernield. In eene steenkolenmijn in de Blaina-vallei heb ben dezer dagen I l arbeiders lengcvolge eener gaz- onlplolliog hel leven verloren. De magistraal van Bow-Street heeft zekeren Bi- charcl Dunne lot opsluiting in een krankzinnigengesticht veroordeeld. Die man beweerde in liefdesbetrekking te staan met koningin Victoria en de prinses Mary Cam bridge heiden 1 Hij schreef haar voortdurend de meest hartstogtelijke brieven, waarin hij baar beurtelings ren dezvous gaf, onder aanbeveling van daarbij toch vooral de groolste geheimzinnigheid in aehl te nemen, in een zijner brieven aan de koningin Fïcforin schreef hij onderanderen met drie maal onderschrapte woorden: Neem u in acht voor prins Alberthij is zeer ja-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1