ZHESGHE COURANT. Zaturdag 12 Julij. p/.° 56. 1836. Woensdag en Zaturdag. GAZ-VI INLICHTING. BESTM ADMIMSTBATIEN .1 BONNEMENTS-PRIJS. Per dnc maanden f 2,GO, Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 1 I ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS OER ADVERTENTIE/S. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- cn Dooclbericjten van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregt In het tijdschrift ter bevordering van nijverheid uitgegeven bij de erven Loosjes te liaarlein, vinden wij op bladzijde 13) van hel jongst verschenen stuk, het volgendedat wij als zich gereedelijk aansluitende aan hetgeen wij in onze vorige hommers betrekkelijk de gazvcrlichting mededeelden gaarne overnemen. STEKNKOLENGAZ SCHADELIJK VOOR BOOMEN. Meermalen is de aandacht gevestigd op het schade lijke van uit de onderaardsche gazpijpen uitlekkende slofTcn voor de gezondheid der boomen. Zie onderan- deren Tijdschrift voor Nijverheid deel IX., bl. 161216-3 en XII bl. 213—214. Eene nieuwe bevestiging hiervan vind ik in hetgeen in de Agronomische '/.eilung van 1854, p. 390 wordt medegedeeld nopens Hamburg. De boomen der aldaar geplante lanen enz. zijn bijna allen ijpen en linden, (n 1851 moesten daarvan 196 stuks worden omge houwen omdat zij dood of stervende waren. Men had hier en daar boomen ziek zien worden welke ziekte zich zeer ras uitbreidde, liet bleek dat de bast een weinig boven den grond losging en zich geheel van het hout afscheide welk laatste v an buiten (dat is dus hel spint) geheel week zwammig en rotsachtig werd soms tot eene hoogte van 810 voelen boven den grond, liij hel opgraven der wortels bleek bet, dat de worlellakken week en roodachtig verrot (roth- faul) de wortelvezels wit en als verleerd waren. Alle de zieke boomen bleken te staan in de nabijheid van de gazpijpen 815, 20 tol 20 i oeten daarvan verwijderd en overal, waar dit kwaad bij de boomen werd opgemerktbleek het dat de verbindingen der pijpen slecht of de pijpen zoo lek waren dat het gaz zich daaruit noodzakelijk had moeten ontlasten. Dit bleek ook aan de eigenaardige reuk en, als men het in den grond gemaakt gat een oogenblik met den voet had gesloten kon menna het wegnemen van den voet, het daar te voorschijn komend gaz met een bran dend licht aansteken. Men zag nietdat gcheele rijen hoornen stierven ook niet daar, waar gazpijpen met die rijen evenwijdig liepen maar hier en daar 1 of soms 2of 3 bij elkan der in eene rij, werden de boomen ziek en stierven. In elk dezer gevallen toonden de gazpijpen openingen in de nabijheid dier boomen. De vcrceniging der gaz pijpen in Hamburg is zoo dat het kegelvormig uitste kend uileinde van eene pijp in het kegelvormig uitge hold uiteinde van een volgende ingevoegd was en de tusschenruimte met meniedeeg (mennigkil!) aangevuld is. De in Leipzig gebruikelijke wijze van vereeniging waar de pijpen met dubbele einden in elkander gescho ven en dubbeld gesloten zijn door kallatering met teer- slrengen en loodsoldcerscl zoude in dit opzigt veel be ter zijn. l'och hier heeft men nog eene andere on dervinding opgedaan, deze namelijk: dal ook bet gaz- water hetwelk de arbeiders der gasfabriek door uit pomping in eencn naburigen tuin hadden laten weg- loopon een plotseling ziek worden en sterven der heesters aldaar veroorzaakt had. Het is thans alhier bij het leppen der pijpen dagelijks te zien, dal de hier aanbevolen en meest solide wijze van aanhechting der gaz pijpen plaats heeft en alzoo de gevreesde schadelijke invloed voor de boomen niet kan ontstaan en nog te minder daar dc pijpen op zoo grooten afstand van dc boomen gelegd worden. Uitslag der verkiezingen voorleden van de eerste kamer der Stalon-Gencraal, door de staten der verschillende provinciën, op dings- dag 8 Julij 1836. /uidbolland, herkozen de beeren D. Blankenhei/m O. B. 't Hoofd van Benlhuize «en A. Harteveld Jz. NoordhoIIand. Herkozen de heeren tl. van Beeck Vollenlioven en J. C. van V/essem. Utrecht. Herkozen de heer J. D. C. C. kV. baron d' Alilaing van Giessenburg. N'oordbraband. Herkozen dc beeren jhr. L. J. B. van Sasse van lJssell en II. P. van den Dries. Limburg. Herkozen de heer L. F. II. Beerenbroek. Gelderland. Herkozen de heer E. kV. van Dam van Isselt. Overijssel. Herkozen de heer J. A. G. baron de Fos van Sleenwijk. Drenthe. Herkozen de heer kV. J. Tonckens. Friesland. Herkozen jhr. T. A M. A. van Andringa de Kempenaer. Uit den medegedeelden uitslag der verkiezingen van leden van de eerste kamer der staten-generaal hlijkt dat al de dit jaar aftredende leden van de eerste kamer als zoodanig zijn herkozen. I i'rovirciale Maten van Zeeland Zitting- van SS Julij ISkO. De notulen der zitting van gisteren na gedane voorlezing goedge keurd zijnde berigt dc voorzitter dat de lieer mr J. Moolenburgh wiens geloofsbrieven reeds gisteren in orde zijn bevonden, zich heeft aangemeld tot de eedsaflegging. Genoemde heer wordt daarop door den heer griffier binnengeleid legt de voorgeschrevene eeden af en neemt zitting. Aan de orde is de beraadslaging over het al of niet toelaten van de verkozene heeren mr. M. P. Blaauheen en jh. F. C. de Casem- broot welke de betrekking bekleeden van ontvanger der subsidien respectievelijk in de polderdistricten Zuid-I3eveland en Tholen. Op verzoek van den heer Fransen van de Putte, worden dien heer overgelegd de acten van borgstelling in gezegde betrekking door die heeren gesteld. Na discussien wordt tot toelating besloten met 29 tegen 4 stem men (tegen de heeren MazureHoogenboom mr. Can en Fokker. Worden benoemd tot leden van gedeputeerde staten de aftredende heeren Jhr. P. D. van Citters, Mr. G. A. Fokker en Mr. A. M. Becius, benevens tot buitengewoon lid van het collegiehet aftredende lid D Uyttenhoovendie zich deze benoeming laten welgevallen. Jhr. F. C. de Casembroot wordt hierop door den griffier binnen geleid legt de voorgeschreven eeden af en neemt zitting. Thans zal moeten worden overgegaan tot dc loting voor de afaee- lingen. De voorzitter herinnert dat er behalve de 6 leden van gedeputeerde staten, 28 leden tegenwoordig zijn en de 1ste afdeeling dus uit 10 en de beide andere uit 9 leden zullen moeten zamengesteld worden. Daarop worden aangewezen tot leden der 1ste afdeeling de heeren Snijdervan Voorst CatshoekMr. Waghto Fransen van de Putte, Sprenger van der Mandere, Hammacher de Jonge, Kakebeeke en Butcux en daaraan toegevoegd de leden van gedeputeerde staten Mr. Becius en Romme van de 2de afdeeling dc Heeren HombachHoo genboom, Mr, Moolenburgh, ür. van Eek, de Smidt, Onghena, Va der. Mr. Cau en van Teylmgen, en de leden van gedeputeerde sta- teu Mr. de Jonge van El'lemeet en Jhr. van Cittersen van de 3de afdeeling de heeren Mathon Bcnteyn, Mazure, Hofman, Jhr. de Casembroot, Mr. Vis Uyttenhooven, vau der Have en Jhr. Sclmur- beque Boeijc en de leden van gedeputeerde staten Mr. van der Bilt en Fokker zullende de nader aankomende leden nog bij den heergriffier tot de loting worden toegelaten. Met algemeene stemmen besloten zijnde dat de benoeming van de leden der commissie voor de verzoekschriften door den voorzitter zal geschieden worden daartoe aangewezen de heeren Jhr. P. D. van Citters, mr. Cau cn Kakebeeke. De voorzitter geeft alsnog kennis dat in het afgeloopene jaar door gedeputeerde staten slechts eene ondcrhandsche aanbesteding plaats had en wel van het onderhoud van den veerdam aan het veer te Kamperland tegenover Veere voor ƒ1,200 aangezien bij de beproefde aanbesteding in het openbaar de minste inschrijving 1,510 was cn alzoo verre boven de begrooting. Hierna wordt deze zitting gesloten. Zitting 5 Julij. Worden na onderzoek goedgekeurd de geloofsbrieven van Mr. Eg berts liisseeuw en Schout Veldhuis. Gelezen zijnde eene missive van den heer D. Dronkerswordt dienovereenkomstig besloteu het van dien heer ontvangen adres om eene provinciale subsidie voor het graven van een haven van Middel burg naar de Wester Schelde enz. te beschouwen als vervallen. Door de commissie van rapporteurs wordt rapport uitgebragt 1. bij monde van den heer Hoffman op het voorstel van gedeputeerde staten, tot verleenen van rentelooze voorschotten voor wegsverbeteringen. In eene afdeeling zijn bezwaren hiertegen gerezen en wel ten aan zien van het afwijken van den eenmaal gestelden regel om geen groo- tcr kapitaal te verstrekken dan het eenmaal daartoe geaffecteerde en telken jare beschikbaar zal zijn uit de restitutien; ten andere wenschte men de aanvragen steeds behoorlijk vergezeld te zien van bestekken en begrootingen van kosten. De voorzitter deelt mede dat de gedeputeerde staten hierin geene aauleiding vonden om hun voorstel te wijzigen. Na gehouden discussien waaraan Jhr. van Citters Jhr. Mr. Schuur- bcque Boeije de heer Uyttenhooven de voorzitter en de heer Fransen van de Putte deelnemen wordt elk der onderdeelen vau het voorstel afzonderlijk aan de goedkeuring der vergadering onderworpen als ƒ6,500 aan de centrale directie van Walcheren 1,085 aan de inge landen van den polder Leendert Abraham ,f5,500 aan de gemeente Kortgeen 3,900 aan de gemeente Dreischor 2.861,65'/2 aan de gemeente St. Annaland 6,750 nan de ingelanden der polders van Oud-Vossemeerƒ10,167 aan de ingelanden der polders vau St. Maartensdijk enƒ 1000 aan de gemeente St. Maartensdijk. Omtrent het eerste door Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije en omtrent het zesde door den heer Hoffman hoofdelijke stemming verzocht zijnde worden deze respectievelijk met 31 stemmen tegen 4 (de heeren Mathon, Dr. van EekJhr. Mr. Schuurbeque Boeije en van der Have) en met 22 tegen 13 (deheeren de Casembroot, Beuteyn Uyttenhooven ,Dr. van Eek, Hoffman, Hombach, Vader, Mathon, Jhr Mr. Schuur beque Boeije, Sergeant, Mazure, van der Have en Hoogenboom) en de overige zonder stemming goedgekeurd en eindelijk het geheele voorstel aangenomen met 32 tegen 3 stemmen (de heeren Uyttenhoo ven Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije en van der Have). 2. Bij mondg van den zelfden heer over het voorstel van gedepu teerde staten tot het aangaan eener geldleening van ƒ30,000. In de afdeelingen zijn eenige opmerkingen gemaakt die hoofdzakelijk de redactie van het plan dier geldleening betreffen. Door den voorzitter medegedeeld zijnde dat gedeputeerde staten het plan dienovereenkomstig nader hebben gewijzigd, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 3. Bij monde van den heer Hammacher over het voorstel van ge deputeerde staten tot het verleenen van een subsidie ad f 8000voor dc doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis. Overeenkomstig de aanmerkingen in de afdeelingenhet voorstel nader door gedeputeerde staten in dier voege gewijzigd zijnde dat deze gelden niet als subsidie maar als renteloos voorschot zullen wor den verstrektwordt dit voorstel aangenomen zonder discussie met 34 tegen 1 (die van den heer Fransen van de Putte. 4. Bij monde van den heer Hoffman, op het voorstel tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1856. Daar de afdeelingen zich hiermede eenstemmig vereenigd hebben wordt ook dit voorstelzonder discussien met algemeene steifimen aan genomen nadafr in verband met het bovenstaande besluit voor bet daar toe betrekkelijk artikel het woord subsidie was vervangen door de woor den renteloos voorschot. De zitting wordt hierop voor een half uur geschorst. BEKENDMAKING. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland maaktbckend dat opDingsdag den 12 Augustus 1850, des middags ten twaalf ure, te Haarlem, Arnhem, 's Ilage en Leiden zul worden overgegaan tot de open bare aanbesteding der levering van [temont Paarden ten dienste van drie regementen dragonders en het regement rijdende artillerie, te weten door de hoofd - administiatie van het 1ste regement dragonders te Haarlem van twintig paarden van het 2de regement dragonders te Arnhem van vijftien paarden van bet 4de regement dragonders te 's Hage van tien paarden en van het regement rijdende artillerie te Leiden van vijf paarden; dat deze aanbesteding niet bij loten of par tijen zal geschieden maar voor het getal paarden in eens als boven is opgegeven dat een derde gedeelte der te leveren paarden moet zijn van inla'",;-L' sprong dat de helft van J- .Acveren paarden vóór of 0p i a).: u oen ouderdom van 4d maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- en zesjarige paarden te begrijpen) dat voor de weder helft paarden lusscben de 00 en 72 maanden moeten worden geleverd en dat de voorwaarden van aanbe steding voor gegadigden ter lezingliggen onder ande ren op de provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Middelburg 8 Julij 1856. D e Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. AANBESTEDING. Gedeputeerde Staten van Zeeland brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op woensdag den 23 Julij 1856 des voormiddags ten 10 ure door één hunner ledendaartoe door ben ge committeerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat, in een der loca len van de Provinciale Griffie te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zullen worden aanbesteed: A. De noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen met eenige verbeteringenalsmede hel onderhoud gedurende drie jareneindigende met den 30 Junij 1859van de provinciale waterstaats-werken en wegen ,in 19 per- ceeten B. Het opruimen van hel paalhoofd aan den mond der haven te Ballihel daarstellen van een steenen voetpad en eenige werkzaamheden aan den dam langs gemelde haven. Deze aanbestedingen zullen geschieden met inbegrip der vereischte levering van materialen en verder zoo als in de bestekken en voorwaarden is bepaald. Deze zullen ter lezing liggen op de provinciale grif fie van Zeeland, bij den Hoofd-lngenieur en de Inge nieurs van den waterstaaten wijders op de gewone plaatsen. Zullende vier dagen te voren met uitzondering van den dag voor de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de Ingenieurs in de Arrondissementen, voor de werken onder elks ressort behoorende nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg den 27 Junij 1856. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. Hurc.emeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingeietenen; dat de herijk der maten en gewigten alhier, zal plaats hebben van Maandag den 7 tol en niet Vrijdag den 18 dezer maand, des voormiddags va» 8 tol 1 ure, op hel gewone ijklocaal in liet Raadhuis. Afgekondigd den 3 Julij 1856 en bij herhaling in de courant te plaatsen. C. J. FOKKER, l. Voorzitter. G. YERDOOREN fung. Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op de geburen van het woonhuis op de Appelmarktwijk B no. 9 waarinj. OCHTM AN wenscht daar te stellen een steenen Fornuis, met ko peren keteltot het heeten van water mitsgaders de geburen van de meestoof ide Zon" gelegen nabij het Sas, wijk D, no. 548, w aarin de gcinlressecrden een stoomwerktuig lot het bereiden van Mee wenschen te plaatsen, om op woensdag den 16 dezer maand, des middags ten 12 ure, in de vergaderkamer yan het

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1