ZKHZEESdi COURANT. W.° 55. mm\m admimstratien Woensdag 9 Julij. 1856. Woensdag en Zaturdag. GAZ-VERLICHTING. MËËWSTIJDIM A Tl ONNEMEN TS-PR1JS er drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. zending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sniorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Boodbeiigten van 1-6 regels a f 1, behalve hel Zegelregi, Na al liet aangevoerde gelooven wij dit geschrift te onnen hesluiten met deze weinige doch zeer belang- ijke wenken: 1Tij den aanleg van gazlicht zorge men vooral 'e pijpen wijder te nemen dan het getal der te branden ichtcii vereischt. Wil men b v. drie gazlichten bran- len, dan neme men pijpen van cenegroole, als wenschle nen vijf lichten aan te leggen. Daaruit wordt een telijkmatiger aanvoer geboren, cn vervalt men nader - ïand niet in kosten van verandering, als men nog in indere kamers lichten wil aanbrengen. Doorgaans ïireidl men nadat de ervaring hel zuinige en voor- iteelige van bet gazlicht heeft bewezen het gebruik jit en menig voorbeeld is er waarin men met één Jicht is begonnen en binnen een jaar de gazpitlen ver vijfvoudigd beeft. 2. Indien inen schuif-pf leleskoophangers neemt dan kieze men bet nieuwe model die door veeren cn pakkingbosscn werkenen die niet slechts de even- wigten maar ook de hydraulische afsluiting noodeloos maken. Kan men echter gcene andere dan van het oude model met tegenwigten bekomendan zorge ■men de waterbuis om de maand met water te vullen, liij gebrek van die voorzorg zou de vlam flikkeren. 3. De vleermuisvlerk is vooral dienstig in de open lucht en over het algemeen waar veel toevloed van zuurstof of dampkringslucht is. binnenshuis verdient de visch- bck de voorkeur. Deze is ook zuiniger cn zindelijker omdat er minder gelegenheid is tot het neerslaan van kooldceltjes ten gevolge vanccne onvolkomen verbran ding. l)e zuinigste en zindelijkste zijn binnenshuis noglans de Argandbranderswaar de meest volkomen verbranding plaats heeft. Bovendien verlieze men niet uil het oog dat een 2'ispruils Argandbrandcr zui- nigrr brandt dan twee 12spruils branders, enz. 4. bij het aanleggen van gazlicht zorge men vooral de lichten eer iets te laag dan te hoog van de zoldering te laten afhangen. Wil men ze dan, na een gebruik van ecnige dagen boogcr doen hangen dan kan dit tegen kleine kosten door het verkorten der buis ge schieden. Wil men daarentegen als men vindt dat de pitten te min nederhangen die lager doen plaatsen dan vervalt men dadelijk in zwaardere onkosten door hel aanbrengen van einden pijpccne werkzaamheid die niet zuinig wordt berekend. 5. De juiste plaats der gazpitlen is iets booger dan het hoofd, als men voor de tafel zit. Daardoor bevindt zich de vlam booger dan beloog, een punt dat van het grootste gewigt is, en door het behartigen van hetwelk men voorkomt, dat het oog onder het werk door hel licht vermoeid worde, belgeen niet altijd van lamplicht kan worden gezegd. 6. Men zorge de algemeene in zwang zijnde ver keerde handelwijze der gazverbruikers niet te volgen en door hetbovenmatig openzetten der kranen een licht voor Ie brengen, dat vaak zesmaal sterker is dan het licht waarbij zij gewoon waren te werken. Dit is kost baar voor de beurs en schadelijk voordeoogen. Men vergenoege zich met een matig licht; dit zal weldadig voor de oogen zijn omdat dan bet licht gelijkmatiger brandt, bovendien zal men dan ondervindenhoe zeer het gazlicht zich boven alle andere verlichlings- wijzen zonder onderscheid aanbeveelt, daar men, om het licht voort te brengenwaartoe cene Ned. kan pa tent-olie wordt vereischt, kostende 4044 cents, slechts zal verbranden 47,8 kub. voet, hetwelk zal bedragen tot den prijs van f5,rit). ƒ4,50. ƒ4,cn ƒ3,50. 26 cs. 24 cs. 21» cs. 19 cs. 17 cs. terwijl het gaz gelijk slaande met een Ned. pond smeerkaarsen (zijnde 40 kub. voet), gerekend tot de bovengenoemde prijzen zal kosten ƒ5,50. ƒ5,—. 4,50. ƒ4,— en ƒ3,50, 22 cs. 20 cs. 18 cs. 16 cs. 14 cs. Handleiding-tot een zuinig gazverbruik uitgegeven bij N. Zwaan te Utrecht. Apenbare Raadsvergadering gehouden (e Zierikzee, den 5 Julif 1856. Voorzitter Mr. G. J. Fokkerfung. Secretaris dp heer G. Vertjooren. De notulen der vorige vergadering worden gelezen eh goedgekeurd. Afwezig, de hecren Mr. Cau wegens uitlandigheidDr. Keiler, en Ochtirian wegens.beroepsbezigheden en Mr. Egter Mr. van Dongen en Landsknegt. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Stalen berig- tende de ontvangst van het reglement yoor het Burgerlijk Armbestuur; fx notificatie aan genomen. Idem betreffende het kohier van den Hoofdelijken Omslagwelke voor notificatie wordt aangenomen terwijl wordt medegedeeld dat het kohier is afgekondigd en aan den ontvanger ten fine van invorde ring is ter hand gesteld. Idem' houdende bedenkingen op de verordening op het laten gra zen van vee en op de schutting van dat vee, alsmede op het-regle ment vav policie voor de haven Wordt besloten conform het advies der Commissie voor de strafverordeningen aan die bedenkingen toe te geven. Wordt medegedeeld een extract uit het register der resolutien van den minister van finantien'waarbij ten behoeve der op te rigten gaZ-fabriek vrijdom van belasting van l9/a0 van 7000 mudden maat- kolen wordt verleendvoor notificatie aangenomen. Idem een missive van Gedeputeerde Staten berigtende de ontvangst van een afschrift der verordening houdende geldig verklaring van strafverordeningen wordt besloten tot de publicatie en het drukken dier verordening. Idemeene missive van de commissaris des konings betrekkelijk een schrijven van den minister van justitie, nopens de verandering iu het Raadhuis aan te brengenhoudende voordragt van een meer een voudig plan en het verlangen dat de verbetering van het beneden vertrek om als policie bureau gebezigd te kunnen worden voor ge meente rekening geschieden zal. Na toelichting en voorstel namens Burgemeester en Wethouders, door den voorzitter, wordt besloten hierop het gevoelen der arrondissements-regtbank te vragen. De voorzitter geeft kennis dat door den heer Dr. j. K. de Bruyne een exemplaar is aangeboden van zijne mededeelingen en opmerkin gen omtrent de cholera asiatica te Zierikzee in 1855. Wordt besloten den geachten inzender daarvoor dank te betuigen en na rondzending aan de leden in de bibliotheek te plaatsen. Op een verzoek van commissarissen der stads Commercie-werf wordt conform het rapport der commissie van fabricage besloten on der goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten om 23 boomen als 11 buiten en 12 binnen de tegenwoordige omheining der Comraercie- werf ter roeijing, te verknopen en Burgemeester en Wethouders met de uitvoering hiervan belast. Door de commissie van fabricage wordt rapport uitgebragt op het verzoek van de firma de Boudt en Co. om zekere oppervlakte gronds in gebruik te bekomen, tenderende dit verzoek tot toewijzing, met eene wijziging evenwel in de breedte afmeting. Op voorstel van den voor zitter namens Burgemeester en Wethouders svordt besloten conform dit rapport de oppervlakte gronds in gebruik te geven tegen den chijns van ƒ2,50 jaarlijks en de betaling van de kosten der acte terwijl de heer de Crane als lid der firma zich buiten stemming heeft gehouden. Wordt door de Commissie ad hoe hij monde van mr. de Crane rapport uitgebragt op de rekening van het Hervormd Armbestuur over 1855 tenderende tot goedkeuring. Aldus besloten de heer de Jonge had zich als lid van het Armbestuur hierbij verwijderd. Wordt gelezen eene missive van de directie der Brandweer, be trekkelijk noodzakelijke reparatien waarvan de kosten zijn geraamd op 566,20 met verzoek om autorisatie. Nadat de voorzitter hierop eenige toelichting gegeven had waaruit bleek datin verhand met het op den post nog disponible, het meerder benoodigde slechts ƒ400 zou bedragen besluit de raad om Burgemeester en Wethouders te mag- tigen in overleg met de directie der Brandweer tot'de te doene herstel ling aan dc spuiten en het meerder benoodigde ad 400 bij af- en overschrijving te vinden uit onvoorziene uitgaven 1856. Hierna is de zitting gesloten. Provinciale Staten van Xeeland 1 Julij 1856. Na opening der vergadering en onderzoek der geloofsbrieven berigt de voorzitter dat zijn ingekomen a. verslag van den toestand van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht; b. een adres van J. M. Ceelen weduwe van Hertum om weder met eene gratificatie te worden begunstigd c. een adres van van de Kamer en Ladenberg, vleeschhouwers te Middel burg met bezwaren ten aanzien van het keurloon voor slagtvee d. een adres van A. Magielse en J. J. Brand, te Middelburg, om toelage uit de provinciale kas voor het vervaardigen van eene kaart der provincie Zeeland; - e een adres van D. Dronkers, houdende verzoek dat hem de verze kering wordt gegeven dat van wege de provincie voor het graven van eene haven van Middelburg naar de Wester Schelde eene so;n van 50,000, zal worden bijgedragen. een adres van P. Leupenmet bezwaren ten aanzien der in deze .provincie bestaande onderwijzers weduwenbeurs benevens een rekwest van provinciale ingenieurs betrekkelijk hunne bezoldiging Is besloten het sub. a, genoemde ter griffie te deponeren dat sub- b. gelijktijdig met de begrooting in behandeling te nemen en de óve rige stukken te verzenden naar de commissie voor de verzoekschriften. Alsnog worden overgelegd g. het quadruplicaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening wegens de provinciale fondsen, over 1853 h. de verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1854 i. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zoo veel het rijksbestüur is, voor 1857 j. de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1857 met ee.i voorstel van gedeputeerde staten betref fende de heffingen van opcenten op grond- en personele belasting ten be hoeve der provincie; k. een voorstel van gedeputeerde staten tot het aangaan van eene overeenkomst met regenten van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Delft, tot verpleging van behoeftige krankzinnigen uit deze provinciei l. een voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van hot tarief der tollen op de'bij de proviucie in onderhoud'zijnde wegen; m mededeeling van gedeputeerde staten aangaande de weigering van de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen tot het voldoen der bijdrage voor de stoombootdienstrtusschen dc gemeenten Vlissingen en Breskens n. een voorstel van gedeputeerde staten tot het verleenen van eene subsidie uit de provinciale kas voor doortrekking van het kanaal van Brugge tot in de stad Sluis; o. een voorstel van gedeputeerde staten betreffende de voorwegsver betering te verleenen rentelooze voorschotten p. een voorstel van gedeputeerde statentot het doen eener geldlee- niag voor het verstrekken ran rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen in de provincie; t q. een voorstel van gedeputeerde statentot wijziging der begrooting van enkel proviuciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor. de dienstvan 1856- -« r. een voorstel van gedebuteerde statenbetreffende de heffing van opcenten voor de calamiteuse pólcfers in 1857; s. een voorstel omtrent het aangaan van eene overeeenkomst voor de stoombootdienst op de Westerschelde, en het ontslaan van de heeren J. J. de Kanteren D. Dronkers van hunne overeenkomst dienaangaande; waarvan het sub. g genoemde ter griffie gedeponeerd, dat sub m voor ken nisgeving aangenomen en de overige stukken alle naar de afdeelingen gezonden zullen worden. Het in druk rondgedeelde verslag van den toestand der provincie wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde zou thans ook zijn toelichting van het door 'den heer I. G. J. van den Bosch in de najaarsvergadering gedaan voorstel bo- betrekkclijk tw.ee besluiten van den minister van binnenlandsche zaken met bepalingen ten aauzien der calamiteuse poldersdoch de afwezigheid van denbeer van den Boself doet zulks voor- als nog vervallen.-- sa t - - Is besloten op morgen na do benoeming der leden van gedeputeerde staten, over te gaan tot eene splitsing van de vergadering in afdeelingen en daarna tot benoeming eener commissie voorde verzoekschriften. De zitting wordt daarop gesloten en de eerstvolgende bepaald op woensdag 2 dezer, des morgens ten 10 ure. (Vervolg in een volgend nummer.) ^(aten-Geiieraal. Vereenigdc zitting der beide kamers, van zaturdag den 5 Jnlij 1856, ter sluiting 'Vau de gewone vergadering der stateugeneraal. De heer Philipsevoorzitter der eerste kamer bekleedt den voor- zittersstoel. De voorzitter laat door den griffier der tweede kamer een besluit des konings van den 1 Julij jl. voorlezen waarbij aan den minister van binnenlandsche zaken wordt opgedragen om zich heden ten twee ure te begeven naar de vergadering der stateu-gencraalen aldaar uit naam des konings de tegenwoordige zitting der staten-generaal te sluiten. De voorzitter benoemt daarop eene commissie van leden der beide kamersom den heer minisfer van binnenlandsche zaken in- en uit geleide te doen. De commissie bestaat uit de heeren Insingcr *t Hoofd, Delprat, van Franek van OudermeulenHoffman en Stolte. Kort daarop wordt de minister van binnenlandsche zakendie zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der staten- generaal begeven heeft, de zaal binnengeleid. De minister van binnenlandsche zaken plaatst zich voor den troon en houdt de volgende aanspraak Mijne lieer en „Deze zittingdie vroeger dan naar gewoonte reeds heden zal ge sloten worden is evenwel dank uwen ijverniet onvruchtbaar geweest. „De regering heeft uwe medewerking ondervonden in het vaststellen der algemeene begrooting over het loopende jaar, en van verdere uit gaven voor 's rijks dienst benoodigd. „De ruimte der geldmiddelen heeft gelegenheid gegeven om met awe hulp op nieuw een deel onzer schuld te delgen. „De noodige goedkeuring is door u verleend aan een verdrag met Oostenrijk gesloten „Na gemeen overleg is de huishouding en tucht op de koopvaardij schepen geregeld. „Gij hebt uwe aandacht met bijzondere inspanning gevestigd op an dere belangrijke wetsontwerpen. Het onderzoek hoewel thans ge staakt zal niet vruchteloos wezen. „Uwe beschouwingen, vooral over de voorgedragen wet op het lager onderwijs, zullen der regering van nut zijn bij hare nadere overwe gingen. De koning, immers, getroffen door de gemoedsbezwaren van vele zijner onderdanen tegen het ontwerp verlangt dat een middel ge zocht worde om deze gewigtige zaak in dier voege te regelen, dat niemands geweten worde gekwetst zonder af te wijken van het be ginsel der gemengde school, waaraan sedert 1806 de natie gehecht is. „De edele bezorgdheid des konings om de algemeene en bijzondere vrijheid en de regten van allen te beschermen, maakt het voor de raadslieden der kroon nog te meer tot een duren pligt de godsdien stige overtuiging van ieder te eerbiedigen, de regten van allen te hand haven en daardoor de eensgezindheid te bevorderen. Zij hebben gcene andere bedoeling. Vooruitgang geen teruggang wenschen zij op de baan van godsdienstige en staatkundige ontwikkeling. „In naam des konings verklaar ik deze zitting der staten-generaal gesloten."- HERIJK. DER MATEN EN GEWIGTEN. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de inge.elenen: dat de herijk der maten cn gewigten alhier, zal plaats hebben van Maandag den 7 tol en met Vrijdag den 18 dezer maand, des vóormiddarjs van 8 tot t ure, op het gewone ijklocaal in liet Raadhuis'. Afgekondigd den 3 Julij 1856 en bij herhaling in de courant te plaatsen. C. J. FOKKER, l. Voorzitter. G. VERDOOREN fung. Secretaris. BEKENDMAKING. Dc Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat het kohier voor de belasting op het personeel (2de deel primitief) van deze gemeente dienstjaar 1856/7 op den 3 dezer maand, door den heer Commissaris des konings in déze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in han den van den heer ontvanger der directe belastingen enz. alhier, (en fine van invordering, met aanmaning der helaslingschufdigenom hunne aanslagen inge volge de wel, te voldoen. Zierikzee., 8 Julij 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Middelburg 4 Julij. Woensdag had alhier in een der localen van het concertgebouw eene buitengewone vergadering plaats van leden en donateurs der ver- eeniging voor Zeeuwsche muziekfeesten. Nadat de voorzitter een kort overzigt had gegeven van de ge-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1