Zaturdag 5 duly. W.° 54. Woensdag en Zaturdag. GAZ-VERLICHTING. R l I8.)M ZIER1EZEESGHE GODRANT. ABOENEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Intending der Advert, daagsle voren, voor I I ure 'sntorgens. VERS CHI JET. PRIJS DER ADVERTENTIEA. Gewone 15 cents cle- regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegclregt. HET STOKEN DOOR GAZ. Het stoken door gaz heeft zich nog minder verbreid dan het koken door gaz ofschoon het eerste even goed kan worden gedaan als hel laatste en in vele omstandigheden veel voordeeliger is dan kolenvuur. De standaard of maatstaf waardoor hilte wordt geme ten is de eenheid der hilte. Dit is de hoeveelheid warmtestof welke er wordt vereischt om 1 Ned. pond (een kubiek palm) water, hetzij op den honderddceligen thermometer, hetzij dien van Reaumurof Fahrenheit een graad te doen rijzen. Om derhalve een Ned. pond of (wat hetzelfde is ecneNed. kan waler van hel vries- tot het kookpunt te brengenworden vereischtOp den honderddceligen thermometer 100° op den ther mometer van Reaumur 80° en op dien van Fahrenheit 180° hitte eenheden, omdat het vries-en kookpunt op de genoemde thermometers is als volgt: op den hon derddceligen 0 vriesp.100 kookp. op dien van Reaumur vriesp. 0 kookp. 80 en op dien van Fah renheit vriesp. 32 en kookp. 212 graden. Men heeft zich vergewistdat de volkomen verbranding van I Eng. pond (0,453 N. pond) steenkolen zal ontwikkelen naar den thermometer van Fah renheit: 12,0( 0 (6,666 graden Celsius of 5,333 gra den Reaumur), hille eenheden een Eng. pond kool stof 14,000 (6,222 graden Reaumur of 7,777 graden Celsius) eenheden en een Eng. pond walerslofgaz 62,00 (z7 555 graden Reaumur of 34,444 graden Celsius) zoodanige hilte eenheden. Nemen wij ko- lengaz ter specifieke zwaarte van 420, hetwelk, naar het gewigt zal bevatten drie deelen kool stof en een deel waterslof, dan zal dit gelijk staan met 28,000 hille eenheden in het Eng. pond (0,453 Ned. pond)dit levert 30 kubiek voet, en kost, tol den prijs van f3, slechts negen centen, tot den prijs van ƒ4,12 centen. Rekent men nu eene ton kolen (1015 Ned. pond) lot den prijs van ƒ10, dan zal men 30 Eng. pond voor 13'/i cent hebben en 360,000 hitte eenheden voortbrengen hetgeen een groote overmaat in het voordeel der kolen is. Men moet echter daarbij volstrekt niet vergeten dat, zelfs bij de kagchels 1 of haarden van de beste constructiemeer dan drie vierden van die hitte verloren gaat en dat dit ver lies in de gewone haardkagcbels nog veel grooter is. In een' gazkagchel behoeft geen enkele een heid verspild te wordenterwijl er geen enkel deeltje roet wordt aangezet of afgegeven. Rij den tegen- woordigen slandprijs van het gaz en vooral bier te lande willen wij gcenzins zeggen dat het niet veel duurder is dan kolen maar hel heeft vele voor deden boven het gewone vuur. Een van deze is, dat een vertrek kan worden gebragt tot de aange naamste temperatuur, en dat die warmtegraad er onafgebroken zal blijven heerschen. liovendien be zit het gazten opzigte der verwarming van ver trekken dezelfde voordeelen als ten aanzien van het koken en de dag zal komen waarop het gaz overal lot verlichting en door zeer velen zoowel tot koken als tot het verwarmen van vertrekken zal worden gebezigd. Het doet mij leed dat ik niet in staal ben, practisch de kosten op te geven der verwarming door gaz in vertrekken van elke uitgebreidheid. Dikwijls is mij door eigen overtuiging gebleken welk aangenaam uitwerksel het verwarmen van vertrekken door gaz heeft te weeg gebragtmaar ik heb nimmer door den thermometer het bedrag der vermeerderde hitte t onderzocht of welke hoeveelheid gaz daarbij door den meter was geloopen en ook niet den tijd die er vereischt werd. De onderscheiden opgaven, over dat onderwerp door mij gelezen verschillen onder ling zeer veel en eenige van deze zijn blijkbaar ver groot geene van alle is bovendien gegeven door schrijvers van ecnigen naam. bedeeling van zoodanige behoefligen welke niet lot een der alhier bestaande kerkelijke gezindheden be- hooren en van die gezindheden geen onderstand kunnen bekomen. Art. 2. Het wordt besluurd door een Collegie van vijf Regenten door den Gemeenteraad te benoemen bijgestaan door een' Boekhouder en een Bode. Art. 3. De Regenten nemen hunne betrekking zonder belooning waar. De jaarwedden van den Boekhouder en van den Bode worden jaarlijks op do begrooling voorgedragen en door den Raad vast gesteld. Art. 4. Jaarlijks vóór den eersten Augustus die nen zij eene begrooting van inkomsten en uitgaven in bij den Raad voor den dienst van het volgende jaar ingerigl volgens door bet Gemeentebestuur vast te stel len model. Art. 5. Jaarlijks vóór den eersten Mei dienen zij de rekening over het afgeloopen jaar bij den Raad in met overlegging van al de noodige bewij-slukken en ingerigt volgens gelijk model. Art. 6. Geene uitgaven worden in rekening ee- valideerd dan die bij de begrooling of bij goedge keurde af- en overschrijving zijn toegestaan of wel bij bijzonder besluit van den Raad zijn bevolen. Art. 7. Alle vroegere reglementen betrekkelijk hel algemeen en burgerlijk armbestuur zijn afgeschaft. Art. 8. Dit reglement treedt in werking op den derden dag na de afkondiging. Van welk Reglement ingevolge art. 6 der wel van 28 Junij 1854 (Staatsblad no. 100), aan heeren Ge deputeerde Staten mededeeling is geschied zijnde de ontvangst door die vergadering berigt bij missive van 1729 '47. 20 Junij 1856, no.¥ no 3143 En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort den 2 Julij 1856. C. J. FOKKER, WethouderI. R. G. YERDOORENfung. Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne zitting van den 18 Junij 1856, is genomen hel navolgende besluit De Gemeente Raad van Zierikzee gezien art. 178 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad no85), Overwegende dat dien ten gevolge minslens een maal in de vijf jaren, tengevolge eener algemeene herziening, moet verklaard worden welke der veror deningen waarbij straffen zijn bedreigd, nog gelden. Besluit. Vast (e stellen de navolgende verordening: F enig artikel Ten gevolge der herziening bedoeld bij art. 178 der gemeenle-wet worden de verordeningen hieronder vermeld, verklaard nog geldend te zijn. TITEL DER VERORDENINGEN. AFKONDIGING. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen (e welen dat door den Raad dezer gemeente, in zijné vergadering van den 9 Junij 1856 is vastge steld het volgende tl KG IjKttK K T voor het Burgerlijk Armbestuur der Gemeente Zie rikzee. Art 1Ret Burgerlijk Armbestuur voorziet iu de 1 Reglement v. policie. 2 Reglement v. policie op de markten. Verordening op liet aanleggen en bij houden der bevol- kings-registers. Verordening tegen bet ontstaan en de verspreiding van hondsdolheid Verordening tot voor koming en blus- sehing van brand. Verordening van po licie op den ver koop vau vleesch. Verordening tot voor koming van hoofd zeer en andere huidziekten Verordening op het verkoopen van brood. VASTGESTELD DOOR DEN RAAD. 10 April 1852. 15 Jan. 1S53. 5 Julij 1853. 30 Jan. 1854. 21 Julij en .5 Novemb. 1S55. 1 Oct. 1855. 3 Dec. 1855 27 Dec. 1855. MEDEGEDEELD AAN HEEREN GED. STATEN VOLGENS HUN BERIGT VA N AFGEKONDIGD. 27 April 1852. 29 Jan. 1853. 16 Julij 1853. 30 Junij 1852. 2 Nov. 1853. 27 Julij ]£>53. 24 Febr. 185 4. 'S Maart 1854. 23 Nov. 1855. i 12 Oct. 1855. 14 Dec. 1855. 11 Jan. 1856. 6 Dec. 1S55 24 Oct. 1855. 19 Dec. 1855. 22 Jan. 1856. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland, volgens bun berigt van den 27 Junij 1808, 70 in afschrift medegedeeld. I85G, no. 11uo. 8254, En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 3 Julij 1856. C. J. FOKKEB Wethouder, l. B. G. YERDOOREN fung. Secretaris. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. Burgemi ister en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen: dal de herijk der maten en gewiglen alhier, zul plaats hebben van Maandag den 7 tol en met Vrijdag den 18 dezer maand, des voormiddags van 8 tol I ure, op het gewone ijklocaal in het Raadhuis. Afgekondigd den 3 Julij 1856 en hij herhaling in de courant te plaalsen. J. FOKKER l. Voorzitter. G. YERDOOREN fung. Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter ker.nis van de ingezetenen dal er op Zaturdag den 5 dezer maand, des namiddags ten l2'/s ure, op het Raad huis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente- Baad zal gehouden worden. Zierikzee2 Julij 1850. C. J. FOKKER, Weihouder, l. B. JlMl BINNENLAND. De Mitld. Cour. van 1 dezer zegt aangaande den Zeeuwschen spoorweg het volgende.Thans kunnen wij de belangrijke tij ling mededeelen dat, volgens onze gisteren uit eene goede bron uit 's [lage ontvan gen berigten de Banque générale suisse met eenige Engelsche en Fransche bankiers eerst dezer dagen het aanleggen en in exploitatie brengen van den spoorweg heeftop zich genomen, en dat er voldoende waarbor gen voor de uitvoering aanwezig zijn. Onze berigtge- ver voegt er verder bij dat (geheel in overeenstemming met het oorspronkelijke plan) de lijn zich zal uitstrek ken van Vlissingen tot de Duilsche grenzen en dal zij langs of door dezelfde steden zal loopen als reeds in 1816 was voorgesteld. Zoo wij ons niet bedriegen zullen reeds morgen in de vergadering van den gemeenteraad alhier eenige mededeelingon deswege worden gedaan. Den 2 dezer zijn de zittingen van de algemeene synode der Hervormde Kerk door den minister voor de zaken van de Hervormde en andere eerediensten den heer van Rappard geopend. Die opening had plaats in liet locaal van het departement voor de zaken der Hert ormde eeredienst. Men meldt uil Delft van den 1 dezer. Gisteren en lieden heeft het examen plaats gehad voor de amb tenaren der eerste klasse voor Nederlands-Indie. Van de twaalf advokaten die het examen hebben al- gelegd zijn er zes toegelaten zijnde de heeren mrs. Arriens van der Hout Pahud van der PantTadema en Taunag Van goederhand vernemen wij dat al de docen ten en studenten der akademie zich tot Z. M. hebben gewend met eerbiedig verzoek om nu de heer di recteur dr. G. Simons tot minister van binnen- landsche zaken is benoemd hem door geen ander in eerstgemeldc betrekking te doen vervangen maar de akademie zoo veel mogelijk onder zijn onmiddelijk besluur te laten verblijven. Het verspreide geruchtals zou er sprake zijn van de benoeming van den kolonel Delpratlid der tweede kamer van de staten-generaal tot directeur der Delflsche akademie, is van allen grond ontbloot. I e minister van binnenlandsche zaken zal aan degenen die hem over zaken betreffende bet departe ment verlangen te spieken des zaturdags ten I 2 ure audiëntie vcrleencn te beginnen met zaturdag den 12 dezer. Het heeft Z. M. behaagd den heer staatsraad Borrel, commissaris des konings in de provincie Noord- Braband op het daartoe door hem gedane verzoek een eervol ontslag uit die betrekking Ie verleenen, on der dankbetuiging voor do vele diensten gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen. Men verzekert daterspoedig weder, acht per sonen tot onderwijzers in Nederlands-lndie zullen benoemd worden. Heden zijnuit de residentie naar Rotterdam ver trokken de graaf van der Duyn adjudant en baron van cler Goes, kamerheer van L. K. H. prins Frederïk teneinde H. K. H. de kroonprinses van Zweden en Noorwegen aldaar te ontvangen. Men schrijft uit'sHage van 29 dezerIk geloof u thans met zekerheid te kunnenberigteu dat Z. K. H.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1