mmm stukken zeetijdingen BUITENLAND. VBVOER-iDlHM BEMIN, li.UikTiiEHIliTEN ENZ Rente-Betaling Volgens mededeeling van den gezaghebber Pi laar waren de twee legen de zeeroovers uitgezonden kruisbooten den 21 Maart 11. in straat Boeton door 12 roovcrvaarluigen bestaande uit 6 bintaks en 6 pand- jaksjaks, overvallen van des morgens 6 tot des na middags d ure hadden de kruisbooten tegen de roo- verspraauwen gevochten met het gevolgd dat eender bintaks in den grond was geschoten en een ander ver brand. De overige 10 praauwen hadden daarop de vlugt genomen op de reven alwaar de kruisbooten hen niet konden volgen. Aan onze zijde was geen verlies geleden. Volgens berigten der opvarenden waren in die wateren meer dan 50 rooversvaartuigen gezien. r h a x h n ii k. Pakijs, 27 Junjj. 1.1. dingsdag avond bevonden zich alhier in den tuin van bet Palais-Boyal onder de wandelaars twee dames in de kleeding der mode doch in zoo overdrevene male dat aller aandacht daardoor werd getrokken. Eensklaps ging nit de menigte de kreet op>üiet, de luchtbal van het Hippodrome!" Hierdoor werd de aandacht nog meer op de dames ge vestigd en ieder trachte haar van meer nabij te zien waarop zij de voorwerpen werden van algemeen gelach en bespotting. Hierdoor in verlegenheid gebragt wil den de dames den tuin verlatendoch werden door de menigte gevolgd onder een lnid geschreeuw en gefluit in weerwil der pogingen om de menigte tot bedaren te brengenwelke werden aangewend door de heeren die de dames begeleiden. Dit voorval met de kleeding van de mode zegt een dagblad zal de dames welligt doen inzien dat hettijd is om hare kleeding geen meer wijderen omvang te geven. Dezer dagen heeft alhier het eerste nommer het licht gezien van een aan de belangen der doorgraving van de landengte van Suez gewijd tijdschrift, dat onder de leiding van den heer de Lesseps uitgegeven wordt. In hun protest .tegen de wetsvoordragtstrek kende om aan de dochters van wijlen koning Lodewijk Filips of bare reglhebbeuden een jaargeld van 200,000 francs te verleenen komen de hertog van Nemours de prins van Joinvilleen den hertog van Aumele vooral daartegen op, dat zulks een blijk van welwillendheid zou wezen. Welwillendheid zeggen zij komt eerst dan te pas waar geene regten bestaan, waarom zij in deze uitdrukking eene aanranding der nagedachtenis van hunnen vader zien. Het slot van het protest luidt dus: »Wie zalbij al de weldaden welke Frankrijk nog genietien gevolge der regering van onzen vader durven zeggen dat hij alleen in een beperkt familliebe- lang heeft geregeerd? De steeds aan zijn land gehechte Franschman die in 1792 als soldaat streed om den inval van vreemden tekeeren de koning die achttien jaren lang Frankrijk vrij en tevens voorspoedig heeft weten te maken de koning die het dit leger heeft ge schonken welks heldhafligheid onze vanen met nieu wen roem heeft overdekt die koning is voor altijd verheven boven de aanvallen van den laster. G n O O T-B EIXTJ5 ij VI E M Londen 26 Junij. De lord maire dezer hoofdstad heeft eene derde storting ter waarde van 100,000 fr. uit de inschrijvingenten behoeve der slagtoffers van den watersnood in Frankrijk naar Parijs gezonden. Het totaal der tot dat doel te Londen ingezamelde gei den wordt op 12,500 p. st. geschat. Bij velen heerseht groot misnoegen over het door lord Clarendon aan den Noord-Amerikaanschen secretaris van staatden heer Marcey toegezonden antwoord naardien zij meenen dat de Engelsche re gering te veel aan die der Vereenigde Staten toege geven heefl. JONGSTE TIJDINGEN. Londen 29 Junij. Volgens de Observer zonden de staats-inkomslen met een half millioen in het laatste vierendeeljaars en met vier millioen in het geheele jaar zijn vermeerderd. Volgens telegrafisch berigt uit Madrid van 28 dezer waren te liajadoz wanordelijkheden uitgebarsten en hadden de oproerlingen het cirqeu verbrand. De orde was echter hersteld Op woensdag den 25 dezer maand werd gehouden bet jaariijksch examen van deleerlingen der zangschool van de afdeeling Zierikzee der maatschappij tot bevor dering der toonkunst. Van de 41 leerlingen waren 12 verhinderd op te komen waaronder eenige der meestgevorderdenhetgeen niet dan ongunstig kon zijn voor eene juiste beoordeeling der gemaakte vorde ringen. Niettemin waren de resultaten van de theore tische en practische proeven die bij afwisseling gele verd werden, van dien aaru dal zij de reeds meer malen geblekene bekwaamheid ijver en geschiktheid van den verdienstelijken onderwijzer C. Eisner, op nieuw in ruime mate bevestigden. Uit de geheele strekking van het onderwijs blijkt, dat het doel niet is om door het uitvoeren van liefe lijke zangstukjes een kortstondig genot te doen smaken; maar om, door het aankweeken van grondige musicale kennis den kunstzin te ontwikkelen en te veredelen, en daardoor het gemoed te beschaven. Moge deze inrigting dan ook meer en meer op prijs gesteld wordenen mogen allen wier omstandighe den het slechts eenigzins gedogen, het zich tot een voorregt rekenendat zij hunne kinderen daarvan kunnen la ten gebruik maken. De uiterst geringen prijs van f 5 'sjaars voor kinde ren van leden der afdeeling en van f 10 voor kinderen van ben, die geene leden zijnmaakt deze inrigting toe- gankelijk voor bijna allen die aan de vorming van de hoogere vermogens hunner kinderen, in verband met eene degelijke en beschaafde opvoeding een klein geldelijk offer willen brengen. Het examen werd besloten met de navolgende toe spraak van den onderwijzer Het zingen is den meuscli even zoo natuurlijk als liet spreken en wel met regt noemt men het gezang de taal des gemoeds. De mensch heeft er behoefte aan, deze taal tc spreken en te hooren, en deze behoefte treedt reeds te voorschijn in de vroegste eeuwen en de ruwe zangen der onbeschaafde volken in Afrika Amerika en Australië. Het ge zang is de eigendom van alle volken. Bij de Grieken werd het ge zang zoo hoog geachtdat ieder beschaafd persoon daarin onderrigt moet hebben gehad zij zongen bij hunne gastmalen en theatrale spelen hielden muzikale wedstrijden en vergezelden de godsdienstige plegtigheden met gezang. De zangen der Barden wekten den moed en den strijdlust op onzer voorvaderen 't Wilhelmuslied deed hen pal staan in den tachtigjarigen strijd tegen Spanje de Marseillaise der Eranschen heeft duizenden op de slagtvcldeu verslagen en de slagtoffers in de ure des doods met de hoop op eene blijde toekomst des vaderlands vervuld. Van af de hijmnen der eerste Christelijke kerk tot op Luthers koralen vinden wij het gezang in de dienst der hoogste en heiligste aangelegenheden van het menschelijk geslacht en niet ïonder reden, want, dewijl het gezang het godsdienstig ge voel opwekt en verlevendigt en daardoor krachtig werkt op den wil heeft men het ten alleu tijde als een uitmuntend middel tot veredeling der zedelijke natuur des menschen beschouwd en daartoe aangewend. Het gezang vergezelt den mensch het vergezelt hem op alle zijne wegen, van de wieg tot het graf! 'twiegelied der moeder verdrijft reeds het leed des zuigelings en doet hem rustig insluimeren een liefelijk gezang verzacht zijne smarten betoomt zijne lusten en driften schenkt hein een onschuldig genot en levensvreugde. De treureude volwassene komt in eene blijmoedige stemming door een vrolijk gezang de door angst en vrees geprangde wordt gesterkt door een bemoedigend liedde door de zorgen en moeiten der wereld ver strooide en onverschillige komt door een ernstig gezang tot inkeer van zich zeiven en rigt zijn gemoed op God en eindelijk ziju het de sombere rouwtoonendie onze afgestorvene natuurgenooten ver gezellen naar het kille graf. In alle zulke gevallen schenkt het gezang geen voorbijgaand genot maar grijpt krachtigdiep en duurzaam in het gansche innerlijk wezen des menschen. Daar alzoo het gezang van een zoo gexoigtigen invloed op 's men schen ontwikkeling en beschaving op 's menschen karakter en eene rijke bron van een verhoogd levensgenot voor alle menschen ismoet de beoefening er van niet beperkt blijven niet beperkt tot enkele tot de zalen der rijken en aanzienlijken alleen maar moet zij ook doordringen in de algemeene kringenin de nederige woningen der geringste volksklassen wijl ook deze een welgevallen hebben aan het schooneen voor zijn' invloed niet ongevoelig zijn, als men het slechts op de regte wijze bij hen weet in te voeren. Een der middelendaartoe strekkendeis het zangonderwijszijn de zangscholenin dien geest voornamelijk gesticht door de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Wat wij nn hier op het al gemeene toepasten zullen wij te ligcer erkennen wanneer wij heden- ken dat, even als elke kunst, het aanleeren van een instrument veel tijd vereischt, dien niet ieder besteden kan, maar dat de menschelijke stemhet bezielde en daarom volkomenste van alle instrumenteneiken mensch aangeborenen door de natuur meestal reeds 200 toegerust is dat er slechts eene matige oefening toe vereischt wordtom ze tot het gezang te kunnen bezigen. Daarbij komt in de menschelijke stem, hij den bezielden adem des toons nog de duidelijkheid der gedachte. Er bestaat geen instrument, welks toon zoo tot het hart spreekt, als de toon der menschelijke stemwant haar werktuig is niet mechanisch zamengesteld het maakt een gedeelte uit van het menschelijk organisme, en wordt door den ademdie de voorwaarde van ons leven isin be weging gebragt. In de stem openbaart zich onze gansche eigendomme- lijkheid, ons ziele-levenzij spreekt de magtigste aller talen de taal der gewaarwordingen Het gelijksoortige verwekt in den hoorder eene sympathiedie hem niet slechts in gelijke stemming met den zingende plaatstmaar hem zelfs in het medegevoel tot zingen beweegt. Een choor van zin genden isals het ware een sympathiserend genootschaphet hart wordt geopend zij gevoelen zich in den stroom des gezangs één hart en éne ziel. Veel komt het er op aan hoe gezongen wordt want niet altijd geschiedt dit op waardige wijze waarvan wij dikwerf ge legenheid haddenons te overtuigen. Het onderioerp van het gezang mag hiertoe nog al veel bijdragen. Zooals reeds vroeger gezegd, vin den wij de neiging tot zingen bij alle volkeren en in alle tijden. In de Christelijke kerkin welke het gezang door de Joden en Grieken kwam is bet van het begin af beoefend en maakt het tot op den huidigen dag een hoofdbestanddeel van de Christelijke godsdienstoefe ning uit. Nog meer wordt het in den nieuwsten tijd beoefend en verbreidvooral in Buitschland en Bederlandwaar tallooze zang- vereenigingen bestaan,en jaarlijks bijna in alle streken groote zan gersfeesten gehouden worden naar welke zangers uit alle plaatsen zamenstroomen. En over die grenzen dringt vooral het Iiuitsche gezang door want aan den Tiberde Seinede Theems en aan de overzijde van den Oceaan klinkt het uit Duitsche kelen. Hoezeer nu evenwel de algemeene neiging tot het zingende liefde daarvoor bestaaten hoeveel ook de menschelijke stem door de natuur meestal zoo toe gerust isdat zij tot het zingen kan gebezigd wordenzoo moet er echter eene regeling der toonen voorafgaan en dat geschiedt door de theorie der muziek en door de zangleer. Wanneer wij onze stem aan deze school onderwerpen dan veredelen wij tevens onze gewaarwor dingen en plaatsen ze onder het idee der schoonheid. Daar het nu het gevoel isvan uit hetwelk kracht en leven ontspruit voor ons geheele wezendat ons tot neigingen begeerten en handelingen aanzetzoo is het ook verklaarbaar hoe de veredeling der gewaarwordingen tevens onzen wil tot het goede rigtwant wie het schoone heeft leeren bemin nen, dien kan het misvormde niet meer behagen. Zoo geeft het gezang niet alleen eene sympathie tusschen zingenden het is tevens ook een heerlijk middelom ons hart voor al het ware goede en schoone vatbaar te maken. Wat slechts het hart beweegt, dat vindt in het gezang zijne heerlijke uitdrukking: het verhevene en het aanvallige de scherts en de ernstde treurigheid wordt er zacht door getemperd, het medelijden opgewekt, de vreugde veredeld en in wiens borst het symp athic verwektbij dien liggen gewis schatten der humaniteit verborgen die door den zang weder te voorschijn geroepen worden. Wie gevoelt wat hij zingtwat hij voordraagt zal hetzelfde gevoel door eene goede voordragt ook bij den niet ongevoeligen hoorder opwekken. En wie zich geheel aan den weldadigen invloed van het ge zang overgeeftdiens ziel is als de harmonische driestemmige muziek waarin zich geen' valsche quint bevindtwier zuivere quint der tro uw die zich bij alle wisseling gelijk blijft, wier groote terts der opge ruimdheidvrolijkheid en blijdschap wier kleine terts des weemoeds, des rouws en des medelijdensmet den reinen grondtoon der humaniteit in de schoonste harmonie overeenstemmen En heeft nu het gezang in ons deze werking voortgebragtdan is ons doel bereikt. Wanneer muziek en bijzonder gezang in zulk een geest beoefend worden dan kunnen wij met de uitspraak van een groot man van een waardig priester der humaniteitmet Herder instemmen „Door muziek is ons geslacht gehumaniseerd geworden door muziek „wordt het nog gehumaniseerd." En eindigen met de woorden van Schiller „Wo man singt da lasfdich riihig nieder „Böse menschen haben keine lieder 1" dito Flora kapt. A. A. van der Wijk, van Dordrech naar Hongkong28 dito Stad Dordrechtkapt. J. H. Sluifvan Dordrecht naar Londen. AFVA&BT D SB to o mb o o x STAD ZISRIKZBE gedurende de maand JUNIJ. Van Botterdam Donderdag 3, 's morg. 6 Zaturdag 5. 7 Zondag 6, 9 STOOMBOO r-D IB It 8T TVS8CHKV middelburg zierikzee bergen op zoom (tholen) henevens van middelburg op antwerpen enz. Van 7jierikzee Woensdag 2, 's midd. 12 .Viijdag 4, 1 Zondag (5, 's morg 3 V an Middelburg Vrijdag 4, 's midd. 12'/2u. Maandag 7, 2 fan Middelburg Woensd. 2,'a morg. 11 Woensd. 9, 3 Van Tliolen Zaturdag 5, 's n org. 11 Dingsdag 8, 's midd 12% Van Antwerpen. Don lerd, 3, 's morg 11% Donderd. 10, 3% (dienst tusschen middelburg rn rotterdam. 1/ M.JJ./tr, fan Middelburg Woensdag 2, 'smorg. 11V9u. Don.lerdag 3, 's midd. 12% Vrijdag 4, 1 Zondag 6, 's morg. 6 Van Botterdam Woensdag 2, 's morg. Donderdag, 3, 8% Vrijdag 4. 8% Zaturdag 5, 10' De diligence zal van Zierikzee 1 l/j uur na de afvaar! der stoom- boo van Rotterdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Rotterdam gelijk, met de afvaart der stoomboot rijden. (dienst tusschen V l1ssingen en rotterdam.) Van Vlissingen. Des Maandags, Woensdags en Vrijdags, 's morgeus ten 8 ure na aankomst der stoom' oot van Breskens. De diligence zal van Zierik/.e 1 uur n( Ie atva.ul der stoom boot van Rotterdam naar Vlissingen van Vlissingen naar Rotter dam uur na de afvaart der stoomboot rijden. Van Rotteidam Des Dingsdag, DonderJags en Zatnrdags, voormiddags 11% ure, na aankomst der spoortrei nen aldaar 64'-, 70 89'/, 94% 103% 93% Den 29 April is te Soerabaija aangekomen, het barkschip Stad Zierikzee kapt D. Ochtman van Sa- marang. Den 22 Junij is dwars van de Owers gepraaid het barkschip Catharina Maria, kapt. Oallot, van Zierikzee naar Batavia. Brouwershaven 26 Junij. Binnengekomen: Ja- coba Helena, kapt. L. van Wagtendonk van Batavia naar Rotterdam, 26 dito Stad Dordrechtkapt. J. H. Stuit, van Londen naar Dordrecht. Uitgezeild 27 prijzbn «fygotbw tb am9t8ud am dev 3l) Junij 1856 Nederland Werkelijke schuld g'/» pet. dito dito 3 Araortis. syndic. 3% Werkelijke schuld 4 Rusland, bij Hope 1798,1810 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5. leen. 5 dito betaalb. Amsterdam 5 bij Hope 4 bij Stieglitz. 4 dito Cert, van ass. 6 Poolsche schatkistb. 4 Oostenrijk. Metallieken 5 Nationale 5 rente Amsterdam 5 Metalieken 2'/j Spanje. Buitcnlandsch 3 Binnenlandsch 3 Buitcnlandsch 1 n Cert, van coupons Portugal. Buitenlandsch 8 bo 63 7s 78%i„ 80 '/8 85,' 40%, 46''8 40% 2 0 '/8 6V4 45% ROTTERDAM 30 Junij. TARWE Zeeuws. Vlaams, en Overm. weinig aangevoerd en 50 a 70 cent hooger de mindere soorten traag van de hand gaande; goede en puike 17,50 a f 18,25 minder f 15,25 a f 17. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. als voren ƒ10, a ƒ11,30. GERST Zeeuws, vlaams. en Oveim. 20 c. hooger winter 7, a f 7,90 dito zomer ƒ6,30 a 7.30 HAVER Zeeuws, en Inl. Korte ƒ3.70 a 4,70 dito lange/" 2,90 a 3,90. ERWTEN Zeeuws, groene 8,25 a 9,25. PAAR- DE8ÖONEN f 6,50 a/7,60. MEEKRAP. Door de hooge eischen is maar weinig gedaan. Getrouwd I OuWERKERK 25 Junij 1856. A. Eenige kennisgeving STEFNMF1JER en E. A. van INGEN. Dringende uitnoodiging tot het ont vangen der resterende Intressen, laste de Polders Schouwen, Bnrgli en YVesllandover 1855 en vroeger. van alle verschenen enbelaalbaargestelde Coupons, bij C. BAL X ZOON. ■Ion te-Ito taling van alle verschenen en betaalbaar gestelde COUPONSbij de Makelaars van der STaRP en BERG. De ondergeteekende berigt aan zijne ge- eerde begunstigers dat hij zijnen Handel in BEDDEN, WOLLEN, CHITSEN en KATOE NEN DEKENSMATBASSEN en wat verder lot dit vak behoort, voornemens is uit te breiden, daartoe bet huis aan de noordzijde der Oude Appelmarkt B, no. 9, (vroeger bewoond door den heer J. J. MEIJER) heeft ingerigten zijnen winkel op heden zal openen. Hij belast zich voorts met het zuiveren van BEDDEN en MATRASSENdoor Chemische bereiding met stoom. De MANSHOEDEN en PETTEN heeft hij aldaar overgeplaatst, en zal bij zorgen in alles eene ruime keuze voorhanden te hebben. Hij beveelt deze nieuwe inrigting beleefdelijk aan en belooft eene naauwgezette en civile bediening. Zierikzee 2 Julij 1856. JOH. OCHTMAN. TER STADS-DRUKKERIJ VAN DB ERVEN A. DB VOS. "Si.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 2