ZD3UEZEESGHÉ GODRANT. Woensdag 2 Julij. 1*.° 53. 1856. Woensdag en Zaturdag. GAZ-VERLIClITItVG. BESTUREN vfc ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN A B ON ft EM E N TS-PR IJS Per line maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIE ft. Géwone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregtm KOKEN DOOR GAZ. Ah middel tol het koken van spijzen voor 't huiselijk gebruik is hpt gaz tot hiertoe nog weinig aangewend, en dit vloeit uit onder scheiden oorzaken voort. In de eerste plaats is dit te wijten aan de zeer hooge prijzen, welke men er tot hiertoe voor heeft moeten beta len, eene omstandigheid, vooral hier te lande, schier nog overal in sterke mate bestaande en in de tweede plaats door het vooroordeel tegen het gaz, dat nu eenigermate begint te verminderen. Het aan tal gazverbruiker3 neemt thans op snelle wijze toe waardoor de gas maatschappijen in staat worden gesteld de prijzen te verminderen. Die verstandige gedragslijn wordt echter door zeer enkele gasmaat schappijen gevolgd maar de meeste blijven met bekrompen inhalig heid bij de oudebuitensporig hooge prijzen tot eene of andere op komende concurrentie (uitgelokt en in het leven geroepen door de onredelijke hooge winsten ten nadeele der verbruikers getrokken) haar noodzaken al schoorvoetende en stap voor stap de prijzen te verminderen, die welligt, daardoor alleen over eenig jaren binnen de behoorlijke en billijke grenzen zullen worden gebragt. Het houden van het gaz op die prijzen is nogtans eene verkeerd begrepen handel wijze want het brengen der prijzen tot het behoorlijke bedrag, zou niet slechts het gaz in algemeen gebruik brengen ter verlichting ook van woonhuizenmaar zou het ook evenzeer doen aanwenden tot het koken. In dat opzigt levert het gaz, vooral in den zomer, vele voordeelen op boven het vuur. Wij zullen hier vlugtig eenige van die voor- deelen opnoemen. Bij het koken, b. v.vordert het turf- of kolenvuur aaumerkelijken tijd voor het den noodigen graad heeft bereikt. Het gaz daarentegen wordt ontstoken en de noodige graad van hitte oogenblik- kclijk naar willekeur voortgebragt. Ismen met het koken gereed, dan brandt het vuur doelloos en gaat te loor, of brengt eene onverdra- gelijke hitte in de keuken voort. Het gaz daarentegen wordt nadat het zijne dienst heeft verrigtin een oogwenk even goed uitgedoofd als ontstoken. Het is daarenboven oneindig zindelijker en laat asch sintels noch stof achter. Indien ook zwafelwaterstofgaz zoo nadeelig voor de gezondheid zij gelijk dikwijls wordt aangevoerd dan is het gaz veel gezonder dan kolen terwijl ook het vleesch dat er mede wordt gebraden eene zeer schoone kleur verkrijgt. Wordt er eene geringeonafgewisselde hitte gevorderdgelijk tot het vervaardigen van pickles of fijne ingelegde of verduurzaamde spijzengeleiën gestoofde of gesmoorde geregtenenz dan is het gaz verre te ver kiezen. boveu kolenvuur. Het gazlicht behoort maar alleen tot den vereischten graad van hitte (of hoogte van vlam) te worden gebragt en zal dan uren ja is het noodigdagen achtereen zonder afwisse ling branden. Niet minder dienstig is het ook in werkplaatsen enz. waar personen verblijven wie het vaakhetzij om den aard der bezigheden, hetzij om het slechte weder, ongelegen komt naar huis te gaan eten. Het gaz is ook dienstig voor personen die vroegtijdig op reis gaan (en wie reist er in dezen tegenwoordigen tijd niet), om het ontbijt ge reed temaken. Al wat daartoe noodig is, kan 's avonds te voren worden gereed gelegd, en zonder het huisgezin ongelegenheid te ver oorzaken of zonder tijd te verliezen met het oprakelen en aanleggen van vuur, behoeft men slechts het gazlicht te ontsteken. Het water zal dan binnen weinige minuten koken en men zalzonder tijd te ver liezen met het aanleggen van vuur, zonder zijue handen te besmetten en ook zonder iemand van het huisgezin in de rust te storen, zijne thee of koffij kunnen drinken. Door middel van een kleinen toesteldie niet meer dan één gulden behoeft te kosten kan men eene zeer nuttige inrigting maken, vooral dienstig in slaapkamers waar zich zieken bevin den wier toestand vordert dat men aanhoudend pappen, warme omslagen of warm drinken gereed hebbe. Ook is het van groot nut voor denge nen die vroeg, of vaak scheer- of in het algemeen warm water noodig heeftook voor dames-kleedkamers door welk middel men dan steeds warm water zal hebben, ten koste van eene uitgave, die zóó klein is dat zij niet genoemd verdient te worden. Bezigt men het gaz tot het bereiden van vleesch, dan wordt het werkelijk gebraden (of naar Engelsche wijze geroost) en niet gebak ken gelijk dit het geval is in gewone keukenovens. Het verschil be staat daarin dat het vleesch onder het afsluiten van de lucht wordt gebakken, terwijl het bij de bereiding met gaz bloot wordt gesteld aan eenèn voortdurenden luchtstroom waardoor het op de uitne- mendste wijze wordt gebraden en de bijzondere geur erlangtwelke dusgenaamd gebraden of liever gebakken vleesch niet bezit en waar door zich het gebraden vleesch uit de Engelsche keuken zoo zeer onderscheidt en waarom het zoo hoog wordt geroemd. De schrijver van dit werkje heeft op verschillende tijden en in te genwoordigheid van onderscheiden heeren de onderstaande proeven genomen. Al de personen daarbij tegenwoordig verklaarden hem, dat de door hen geproefde spijzen nimmer lekkerder door hem wa ren gegeten op de gewoone wijze gekookt. Ja zelf het sterkste vrouwelijke vooroordeel kon er geen bijsmaak ofgazreuk aan ontdekken. vt. gaz. 2 E. p. (0,9 N. p.) schapenvl. en daaronder aardapp. met 134/jo i> i» podding 12 1 (0,68 biefstuk 54/[0 1 vlee «oh pastij bevattende 3 E. p. (1,36 N. p.) biefstuk 128/!0 1 appelpasfei van dezelfde groote 7 2 pasteijen van varkenvleesch 92,'io 2'/a E. p. (1,13 N. p.) brood 6 3Vi (1,85 aardappelen gebraden 9 Deze geregten worden allen op verschillende tijden bereid met 85 voeten gaz tot den prijs van f 3 per 1000 voet betgeen omtrent 25 cents maakt. Berekent men dit nu naar de prijzen van Utrecht (ƒ6), Amsterdam (ƒ4). Leiden ƒ5,50), Haarlem (ƒ5), dan zou dit hebben veroorzaakt eene uitgave van ƒ0,51 .ƒ0,34 0,47 0,42'4; een prijs die nog steeds veel minder isdan de uitgavewelke door de gewone brandstoffen gevorderd ware geworden. Drie Ned. kannen water werden gekookt in 14 minuten met 32/,o voet gaz en nog gedurende 3 uren aan de kook gehouden door 11 voet. en dus geheel met 142/|o voet. Op die wijze zou dan eene huismoeder gedurende drie uren een gebak, of eenige andere schotelskunnen bereiden, die haar niet meer dan 5b.j cent zouden kosten. De toestel welke tot die bereidingswijze wordt gebezigd is klein, en bevat twee afdeelingen, waarvan de eene tot bakken en de andere die «r boven is geplaatsttot koken dient. De afdeeling die beneden is geplaatst bevat een groote pau voor biefstuk of andere vleeschgeregten eene kleine pan voor ham of spQk eene ijzeren plaat voor koeken of andere dergelijke gebaksoorten en eene kleine, ijzerblikken broodplaat. De bovcn-afdecling bevat cenen ketel van 2 N. kan inhoud en eencsouspan met stoointoestel voor aardappelen. De ongehuwde lekkerbek kan door dit middel in de beneden afdeeling bet vleesch braden daar boven den visch of podding koken en de aardappelen te gelijkertijd gaar stoomen. Die geheele toestel kost in Engeland slechts 15. De toestel is klein en 1 beknopt, 80 Ned. duim hoog, heeft 28 Ned. duim in doorsnede, en kan in een hoek op eene plank, in eene kast of, zonder veel ruimte weg te nemen, ergens anders worden geplaatst. Indien men een wei nig kennis van het koken bezit zal men weldra wetenwelke graad van hitte er wordt vereischt. Buitendien leert de ondervinding dit spoedig. Het belangrijkste voordeel is gemak en waar bijzondere vu ren noodig zijn, ook zuinigheid. De toestellen kunnen in alle grootten worden vervaardigden wel zóó klein dat zij volstaan om alleen dadelijk voedsel voor een kind te warmen en groot genoeg ora een diner van honderd personen gereed te maken. Op tijden, dat men geen genoegzaam vuur aan den haard heeft, of geen vuur aan den gang wil houden, hetzij 'szomers, wanneer men buiten de gewone urenweinig vuur in de keuken onderhoudt, of 's winters als de vorm van den kagchel daartoe niet is ingerigt gelijk ditb. v.met de zoogenaamde brabandsche kookkagchels het geval isbestaat erook buiten zoodanige toestellen gelegenheid zonder den minsten omslag en geheel kosteloosdoor middel van het buitendien brandende gazlicht gedurende den geheelen avond water te koken en aan de kook te houdenof ookten behoeve van later t'huis komende personen, de spijzen spoedig te warmen. Daar toe neemt men het dwalmglas van den haak waaraan het is bevestigd en hangt in plaats daarvan, door middel van een haak en ketting van genoegzame lengteeen ijzerblikken waterketel van niet al te grooten omvang. Door dit middel zal het water in den keteldie niet hooger dan 1 '/2 tot 2 Ned. palm hoven het branderglas moet hangenbinnen 5 tot 7 minuten koken terwijl eenige weinige mi nuten méér genoegzaam zijn om niet vloeibare spijzen te verwarmen indien men ze, door hetzelfde middel en op dezelfde hoogte, boven het branderglas hangt en eene ijzerblikken platte, of niet zeer diepe kastrol. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Xierikzeewaarschuwt de ingezetenen dateven als len vorigen jare de oefenin gen in het vuur, door de Schutterij gedurende dezen zomer, des maandags om de veertien dagen, zullen plaats hebben in den namiddag van 4 tot 8 ure. op den zeedijk aan het zoogenaamde Stelletje en dat gedurende die oefeningen eene vlag aan bet eind van den dijk aan de Valzal geheschen zijn opdat een ieder zich tegen gevaar kunne hoeden en de passage langs dien dijk als onveilig te vermijden zoo wel als de vaartuigenom die plaats niet van nabij te naderen. Xierikzee, 24 Junij 1856. B. C. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Xierikzee brengt ter kennis van belastingschuldigen dat het voljaars kohier no. 7 voorde belasting op hel personeel dezer gemeente, dienstjaar 1855/« op den 25 dezer maand door den heer commissaris des konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in han den van den heer ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering met aan maning aan een ieder, van zijnen aanslag, ingevolge de wette voldoen. Xierikzee, 30 Junij 1856. B.C. CAU. BINNENLAND. Ouwerkerk 29 Junij. Onze geliefde leeraar ds. H.J.vanlngen,die doorZ. M. emeritus verklaard was, nam in het namiddaguur van heden een plegtig en ze genend afscheid van ons. Z. ew. had tot grondslag zijner leerrede gelegd Luc. 19: 41 en 42. Talrijk was de op komst zoo van bier als elders. Ziglbaar aangedaan was de waardige man die eene welverdiende rust van vele jaren wordt toegebeden. In het voormiddaguur was de gemeente op die aandoenlijke plegtigheid voor bereid door zijnen zoon, den welew. z. gel. heer W. Can- nenburg van Ingen predikant te Borseïen die naar aanleiding van Tók. 17 lib. Heilige Vaderl bewaar ze in uwen naam, een regt hartelijke toespraak lot zijn vader en de gemeente hield. De nieuw benoemde ministers van justitie van binnen- en buitenlaudsche zaken de heeren van der Rrugglien Simons en Gevers van Endegeest hebben op het Loo in handen des konings, de gevorderde eeden afgelegd. Men meldt uit Botterdam van 28 Junij. Giste ren avond zijn twee broeders, van middelbaren leeftijd op den hoogen zeedijk alhier woonachtig welke zich aan de oude Plantage ter verkoeling hadden te water begeven in de diepte weggezonken en ongelukkiglijk verdronken; onmiddelijk aangewende pogingen, welke men in het werk stelde om hen op te visschen waren tol heden morgen vruchteloos. In de Haarlemsclie Cour. leest men het volgende: >ln doorgaans goed onderrigle kringen meent men het er voor te mogen houden dat de gedragslijnwelke door het nieuw benoemde ministerie zai worden in acht genomen zal worden gekenmerkt door matiging ge. paard met eene wenschelijke standvastigheid; dat het zich zal beijveren om de gemoederen dergenen ge rust te stellen die zich bekommerden over eene wet op het onderwijs waarin bet woord Christelijke was ge paard en zulks met het doel om een ieders regten te eerbiedigen dat zelfs in de verte aan geene terug werking wordt gedachten datzoodra het kabinet in de gelegenheid zal zijn gesteld om zich deswege te ver klaren, daarvan zal kunnen blijken. Te Scheveningen heeft weder een ongeluk plaats gehad dat bet gevolg van roekeloosheid is. Een jon geling als metselaar werkzaam aan dein aanbouw zijnde R. C. kerk, begaf zich gisteren middag met een mak ker in zeeom te badenen waagde zich zoo ver dat hij eensklaps zonder dat redding mogelijk was ver dronk. Tegen den avond spoelde de drenkeling reeds aan. Na een verblijf van acht dagen in het logement de Zon te Leiden vertrokken eergisteren Z. If. H. Cliarles Bonaparte, prins van Canino en de prins en de prinses Gabrielli met hun gevolg naar Brussel. Gisteren zijn aan de diergaarde in het koninklijk zoölogisch genootschap te Amsterdam aangekomen vier prachtige giraffen drie leeuwen twee struisvogels eenige apen enz., alle herkomstig uit de verzameling van den heer B. Harlmann van Koningsbergen die ze zelve uit Afrika overbragt. Bij gelegenheid der aanstaande onthulling van het metalen standbeeld van Laurens Janzoon Cosier zal ook eene tentoonstelling van planten en gewassenof een bloemenfeest plaats hebben waarvoor van wege het gemeentebestuur der stad Haarlem de Hertenkamp in den hout is afgestaan. Deze tentoonstelling zal worden geopend in den vooravond van woensdag den 16 Julij en den namiddag vrijdag don 18 worden ge sloten. De opening zal worden opgeluisterd door de medewerking van het muziekkorps grenadiers en jagers. Men meldt uit Nijmegen van 27 Junij Naar wij vernemen heeft er dezer dagen in het naburige Pruissische wald, aan de Groesbeeksche grenzen, eene ontmoeting plaats gehad tusschen Pruissische jaglopzieners en eenige Groesbeekers, jagt makende op grof wild bij welke gelegenheid een dezer laatstcn dermate door een geweerschot zoude zijn gewond dat hij korten lijd daarna aan de gevolgen was over leden. Heden ochtend heeft zich eene commissie uit de arrondissements-reglbank naar Groesbeek begeven, ten einde na exhumalie van het lijk eene schouwing van hetzelve te doen houden en hierdoor de zaak tot klaarheid te brengen. Bijde doorgraving van het Dockumer Grootdiep in hel eerste perceelcirca 20 ellen van de vroegere bedij kingzijn gevonden de geraamten van 2 menschenop eenedieptevan I elboven zomerpeilwaarvan het eene voorover liggende het andere staande was. Een hoog bejaarde man herinnert zich dat hij voor ongeveer50 a OOjaren had hooren spreken van het vroeger daarom trent vermoorden van 2 Duilsche kooplieden welke ge pleegde misdaad waarschijnlijk met deze gevonden lijken geacht mag worden in verband te staan. Men meldt uit Coevorden van 27 Junij Een heer te Zweelo legde dezer dagen phospborus-pap om van de ratten ontslagen Ie worden eene kat at er van braakte en stierf dit uitwerpsel werd door ee nige hoenders verorberd dezen gaven het in het var kenshok over en stierven; hiervan gebruikten wederom de varkens waardoor een paar jongen stierven en de ouden ongesteld werden. Bij deze hield deopvolgingop. Uit Staphorst schrijft men dat weder de ver schijnselen van weerweide onder het rundvee waarge nomen wordt welke ziekte hier en daar slagtoffere eischt. Gedurende de maand Maart dezes jaars is aan inkomende en uitgaande regten op Java en Madura ontvangen eene som van f 678,550,1165. Deontvangst over de eerste drie maanden van dit jaar bedraagt f t,892,775,49s hieronder is echter begrepen aan fictiveregten op gouvernementsproducten ƒ444,10n,70 en aan betaalde regten f 15,064,14 zoodat de zuivere ontvangst f 1,433,605,35' beloopt. Ten gevolge van ingekomen berigten omtrent het verloonen van zeeroovers op de kusten van Cele bes werd aan Zr. Ms. stoomschip Amslwdam opgedragen het doen van een kruistogt in die wateren en ver liet die bodem daartoe den 26 Februarij II. de reede van Batavia. Den 29 II. kwam dat stoomschip alhier terugna 6 groote rooverspraauwen ieder met 60 en 80 koppen bemand op de noord-oostkust van Ce lebes vernield en eenige uit slavernij verlost te hebben. In den namiddag van 17 Maart werd te Padang een ligte schok van aardbeving gevoeld. In de Ampat Lawang hadden eenige verontrus tende bewegingen plaats gehad. Den 3 April heeft de beruchte muiteling radja Tiang Alam jdch op lijfsgenade aan het bestuur vau Tebing Tingie overgegeven.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1