IV." 52. Zaturdag 28 Junij. 1856- 11 IUKZEESCHE Tritst—, COURANT. ABONN EM E NTS-PR IJS Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 1 1 nre's morgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. I'll IJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbeiigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. mlB JöVir, JVl£! 5-Va Ir i 427K '2x36 5201J. f |()0. 2924 190 >538 7305, TT I GAZ-Vi:ilLICHTING. IIET GAZ IS NIET NADEELIG VOOR DE OOGEN. Eenige personen hebben de aanmerking gemaakt, dat het gazlicht nadeelig voor de oog en zoude zijn. Hierop antwoord ik dat dit bij al het kunstmatige lichtin meerdere of mindere mate het geval is maar datin het onderwerpelijke gevalhetnadeelige voor het gezigt indien dit werkelijk zoo zij niet aan de boedanigheid maar aan de hoeveelheid is te wijten. Men weet met zekerheid, dat elke lichtstraal niet eene kleur heeft maar uit rood geel en blaauw bestaat. In het daglicht voert het blaauw den boven toon, terwijl in kunstmatig licht het rood en geel den boventoon hebben. Aangezien nu men er zich van heeft overtuigddat de roode en gele stralen eene zekere mate van hitte geven en dit wel de roode het meest is het wenschelijk, de kunstmatige lich ten zoo veel mogelijk gelijk te doen worden aan het natuurlijke licht. Dit kan worden bereikt door blaauw glazen ballons (of glazen) te bezigen die al leen den blaauwen straal terugwerpen of door groene ballons te gebruiken die de blaauwe en gele stralen terugkaatsen. Deze ballons brengen een veel zachter licht voort dan de witte bollen die al de stralen terug werpen. Doch zelfs de laatsten zijn nog steeds beter dan het roode heete flikkerende licht van branders die van geene ballons zijn voorzien. Het volgende is getrokken uit het werk van Cham bers getiteld Onderrigting voor het volk. Aange zien nu dat werk is geschreven en uitgegeven door personen, die eene welverdiende faam hebben ver worven verdient elke aanhaling uit hunne werken de grootste mate van achting en vertrouwen Behalve dat het gaz zuiniger brandt kan men er ook de verklaring over afleggen dat het minder ge vaar oplevert dan eenig ander gewoon licht. Cr spatien geene vonken af, en 'tkan niet bij verzien zoo danig worden geplaatstdat het in aanraking kome met bedgordijnen of zelfstandigheden die ligtelijk vlam vatten, terwijl het eindelijk schier geene oplettend heid vereischt. Hel kan dadelijk worden afgedraaid tot het kleinste mogelijke puntje eener vlam en kan weder even snel door het enkele oindraaijen van het kraantje tot den staat eener natuurlijke vlam worden teruggebragt. Ja zelfs indien het, door zorgeloosheid van een bediende of door een gebrek in de toestellen, ontsnapt dan wordt die gebeurtenis dadelijk aan alle personen des huizes kenbaar gemaaktdoor de on aangename lucht, die het gaz dan verspreidt. Aange zien er eenegroote hoeveelheid gaz met lucht vermengd moet worden alvorens het kan ontploffen is het bij kans niet mogelijk dat zoo iels in een gewoon ver trek kunne voorvallen al liet men het gaz met opzet ontsnappen. Uithoofde ook het aanwezen van gaz in kelders en andere opgesloten ruimten waarin het door toevallige breuk of lekkaadje in eene pijp in groote hoeveelheid kon zijn ontsnapt, door den reuk wordt bekend gemaakt kan alleen de grootste achte loosheid of domheid oorzaak zijndat er een licht worde bijgebragtvoor men het gelegenheid hebbe gegeven te vervliegen door er de vrije lucht toegang te verleenen. Cr blijven nu slechts twee om standigheden over en wel het barsten van eene pijp of het springen van een gazometcr. Ja, het is waar, eene gazpijp kan dooreenig toeval even goed breken als eenige andere pijp en als een lekke gazometer door een gebouw is overdektdan kan er eene ontploffing plaats bobben maar dit zijn toevallen die zeldzaam kunnen voorkomenen in geen geval de gewonen gazverbruiker kunnen betreffen. In ge vallen dus waar men door den reuk vermoedt, dat, door ontsnapping in een afgesloten vertrek gaz opgehoopt mogt zijn heeft menom alle schijn of schaduw van gevaar te verdrijven niet anders te doen dan voor men er met licht bijkome de deur of vensters open te zetten. BESTIM ADMMATIEH De Commissaris des Komings in de provincie Zeeland Maakt bekend dat de Zomer-Vergaderiug der Staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 1 Julij aanslaande des avonds ten half zeven ure in de daarvoor'bestemde zaal, in de Abdij te Middelburg en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der con certzaal, op de groenmarkt aldaar. Middelburg den 25 Junij 1856. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. WAARSCHUWING. De Burgemeestér van Zierikzeewaarschuwt de ingezetenen dateven als ten vorigen jare de oefenin gen in het vuur, door de Schutterij gedurende dezen zomer, des maandags om de veertien dagen, zullen plaats hebben in den namiddag van 4 tot 8 ureop den zeedijk aan het zoogenaamde Stelletje en dat gedurende die oefeningen eene vlag aan bet eind van den dijk aan de Valzal geheschen zijn opdat oen ieder zich tegen gevaar kunne hoeden en de passage langs dien dijkals onveiligte vermijden zoo wel als de vaartuigen, om die plaats niet van nabij te naderen. Zierikzee, 24 Junij 1856, B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op het besluit van heeren gedeputeerde staten van Zeelanddd. 20 Junij 1856 waarbij is goedge keurd het kohier van den hoofdelijken omslag, bin nen deze gemeente te heffen vour het jaar 1856. Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenendat voornoemd kohier aan den gemeente-ontvanger ter hand is gesteld ten fine van invordering, vermanende zij een ieder den aanslag op de gestelde termijnen te voldoen op poene van vervolging krachtens de wet. Gedaan ten Raadhuizcvan Zierikzee, den 26 Junij 1856. B. C. CAU Voorzitter. G. YERDOORIÏN fung. Secretaris. MWSTIJDIM BINNENLAND. Zierikzee 27 Junij. De onderwijzers vereeniging in het 2de district van Zeeland, hield heden hare der tiende algemeene vergaderingonder het presidium van den weleerw. zeer gl. heer dr. P. J. Andreae, die den heerjhr. rar. M. J. S. Boeije als schoolopziener, en als zoodanig ook als voorzitter der vereeniging heeft vervangen. De vergadering werd door den voorzitter met eene korte toespraak geopend waarin zed. gepaste hulde bragtaan zijnen hooggeachten voorganger; de verzeke ring gevende gaarne diens voetspoor te willen volgen en waarbij zed. tevens den wensch uitte om op de zelfde vriendschap, gegrond op trouwe pliglsbetrach- ting te mogen rekenen als de heer Boeije heeft ge noten. De werkzaamheden bepaalden zich tot het beant woorden van onderwijs- en opvoedkundige vragen en het bespreken van zoodanige zaken die op de ver eeniging of op het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap betrekking hebben. De vergadering werd door behoorlijke rusltijden af gewisseld en met een' vriendschappelijke maaltijd be sloten die vereerd werd met de tegenwoordigheid van jlir. Boeije wien het eereiidmaatschap dezer veree niging werd aangeboden. Dc vergadering droeg bij vernieuwing de treffend ste blijken van het voortdurend streven der onderwij zers om elkander voor te lichten in al wat het onder wijs heilzaam zijn kan. De tegenwoordige en de voormaligen voorzillers hebben beiden ruimschoots het hunne toegebragt, om dezen dag tot een waren feest dag te verboogen. Te 'sCravenhage is verkozen tot lid der tweede kamer der slaten-generaalde heer jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot, te Dordrecht de heer mr. J. D. van der Poel, te Gouda de heer jhr. mr. W. M. de Brauw tc s' Hertogenbosch de heer dr. J. li. 11. de Poorter te Sneek mr. S. Wijbenga te Amers foort mr. J. F. baron van Reede van Oudlshoorn, en tc Alkmaar mr. C. van Foreesl. Volgens sommigen zouden de leden der tweede kamer tegen het begin der volgende maand worden opgeroepen. H. M. de koningin-weduwe is gisterenavond, na eene afwezigheid van ongeveer negen maanden in de residentie teruggekeerd en heeft haar paleis gele gen aan den Scheveningschenwegbelrokkeu. De le- 1 den der koninklijke familie hebben kort na hare aan komst hunne opwachting bij II. M. gemaakt. I)e uilslckende ornitholoog prins Cliarles Lucien Bonaparte bevindt zich sedert eenige dagen te Leiden en houdt zich daar ijverig bezig in het museum voor natuurlijke historieover het zamenstellen van een werk dat eerlang het licht zal zien. Men schrijft uit Woudrichcm van 18 dezer: Eergisteren morgen omstreeks 7 ure ontstond er brand in het naburige Rijswijk bij IC. van Andelkoopman in lompen en oudijzerwelke brand zoo spoedig toe nam dat de woning weldra een prooi der vlammen werd. Zijne vrouw die nog het een en ander uit het brandende buis wilde halen, heeft ernstige brandwon den bekomen. Bij deze gelegenheid heeft men weder een merk waardig voorbeeld van verknochtheid van een hond jegens zijne jongen opgemerkt. Van Andel hield bon den welke hij in zijne beroepsbezigheid gebruikte één dezer bonden had jongenen toen bet huis in brand stond kwam de hond bij een der toeschouwers opspringen, om bom hierdoor te beduiden in welk een toestand zijne jongen zich bevonden doch deze hier van onwetend lette daar niet op waarop de bond weder naar zijne jongen terugkeerde en daar hij ze niet konde redden met hen in de vlammen omkwam. Men meldt uit Kesteren van 15 dezer Giste ren heeft alhier het volgende ongeval plaats gehad een timmerman een boom vervoerende met een zooge naamde mallejan had bij hat afrijden van een oprei het ongeluk te struikelen en daardoor onder het wiel te geraken, met dat ongelukkig gevolg dat hij 2'/2 uur daarna reeds was overleden. Uit Deventer wordt gemeld dat het water in den IJssel nu reeds van 5,50 Ned. el waarop het eene week geleden stond, is gevallen tol 4,15 Ned. el aan de peilschaal, zoodat de landerijen weder vrij zijn. De Overijssel meldt dat de handeling van een persoon die in de nabijheid dezer stad lijnmeel op de bladeren had gestrooid ten einde ze het aanzien van ziekte te geven niet aan kwade praktijk moet worden toegeschreven. Bij het schoonmaken eener oliemolen heeft een der arbeiders de velachlige specie welke in dergelijke molens gevonden wordt gebezigd tot bemesting van een door hem gebruikt wordend stukje aardappelenland hetwelk zeer schraal slond. Men meldt uit Hoorn het volgende. In deze week had alhier een allertreurigst ongeval plaats bij zekeren manufaclurier te dezer stede. Terwijl zijne vrouw het huis was uitgegaan om eenige boodschappen te ver- riglen kwamen menschen die iels koopen wilden de man ging dus naar den winkel. Doch hoe groot was zijne ontsteltenis toen hij terugkomende een dochtertje van hem met de lucifers in de handen zag zitten en eenige daarvan binnenslikken. Oogenblik- kelijk riep hij geneeskundige hulp in, doch men vreest voor het behoud van het kiud. Aangaande de uitvinding van den voormaligen onderofficier der beijersche artillerie W. Bauer deelen de buitenlandsehe bladen de volgende bijzonderheden mede. Bij bet nemen van proeven met zijne uitvinding te weten om duikerschepen te bouwendoor mid del waarvan men onder de zee vijandelijke schepen kan aanvallen, heeft Bauer in de haven van Kiel op 1 February 11. bijkans het le ven verloren maar zich hierdoor niet laten afschrikken en eeu model van zulk een duikerschip vervaardigden vermits hij evenmin in Duitschland als in Engeland eenige ondersteuning omtrent deze uitvinding mogt aantreffen, zich eiudelijk in 1853 naar Rusland begevenalwaar zijn duikerschip op kosten der regering gebouwd werd en nu slechts op het oogenblik wacht, (lat de haven van Kroonstad vrij van ijs zal zijn om onder zee te gaan. Wanneer Bauer's uitvinding bij de proeven, die ecrlaug zullen plaats hebben, of welligt op dit oogeublik genomen zijn als bruikbaar zullen wor den bevonden zal Rusland weldra in het bezit van eene onderzee- sche marine zijn welke een geheele omwenteling in den oorlog ter zee kan brengen. "Van eene andere zijde voegt men er bij dat de Russische regering van het gewigt dezer uitvinding doordrongen reeds onderzeesche kanonneerbooten laat bouwen die in plaats van de springbussen van het duikerschip verscheiden kanonnen van zwaar kaliher voeren en bestemd zijn om vijandelijke schepen zoowel uit de diepte, verticaal of schuins, als onder of langs den zeespiegel te be schieten. Ook deze kanonneerbooten zijn eene uitvinding van Bauer welke het openen van luiken, zonder dat het water binnendringten in het algemeen alle verdere omstandigheden zoo vernuftig en doel matig ingerigt heeft, dat dit de hoogste verbazing wekt. Particuliere beriglcn uit de Kaapstad van de eerste dagen van April houden tijdingen uit Natal Trans-Garicp en Trans-Vaalwelke niet van belang ontbloot zijn. In Natal zijn de heeren V. P. en C. die op Java planters geweest zijn met veel ijver bezig met den indigo-bouw, de suikerteelt en het planten van koffijboomjes. Door den rusteloozen ijver van die beide mannen welke levens over aanzienlijke gelde - lijke hulpmiddelen beschikken kunnenzal het land van Natal binnen weinige jaren een geheel andere ge- daante verkrijgen en algemeene welvaart en ontwikke-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1