Woensdag 25 Junij. W.° 51. 1855. Sf t Woensdag en Zaturdag. GAZ—VERLICHTING. BESTM ADM1MSTRAT1EN NIEUWSTIJDINGEN I 336;? 834 F 200 f1438 LES! en. ge vraag i, 1 ilster deze vcr- ie te - MMKZEESCHE - COURANT. A BONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco -per nosl f 2,25. Inzendintder Advert, daags Ie voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRI.IS DER ADVERTENTIE A Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbengten van 1-6 regels a f i behalve het Zegelregl GAZLICHT NIET NADEELIG VOOR DE GEZONDHEID. Hoor sommigen is de tegenwerping gemaakt, als ware gazlicht nadeelig voor de gezondheid. Dit is echter geenszins het geval aangezien er zich niets in in het gaz bevindt waardoor hel die uitwerking zou hebben. Welligt zullen onze lezers verwonderd zijn, hier te vinden, dat het onschadelijker voor de gezond heid is dan cenig ander licht. Wel is waar dat het dadelijk na het vervaardigenbovenmate sterk be zwangerd is met zwavelwaterstofgaz doch indien het goed wordt gezuiverd, hetgeen voorzeker het geval be hoort te zijn dan is dit geheel en al daaruit verwijderd. De proef met azijnzuur loodoxyde zal het aanwezen van zwavelwaterstofgaz waardoor hel loodverzuursel een polloodachlig beslag verkrijgt (gelijk men ditb. v. 'szomers te Amsterdam aan het met lood- en niet met zinkwit bearbeide schilderwerk der huizen kan zien) zelfs dan nog aanduiden indien er slechts één voet in twintig duizend voet is vervat terwijl het gaz nooit de fabriek bchoorl te verlatenindien het nog met niet meer dan die kleine hoeveelheid is bezwangerd. Bij de verbranding worden dezelfde producten voorlge- bragt als bij de verbranding van was talk of olie met het onderscheid dat die stoffen niet gezuiverd zijn en het gaz wel. Het is w aar dal hel gaz bij de veibranding zich met zuurslof vcreenigt en koolzuur vormthoe echter daarover moet worden gedachtzal het volgende leeren dr. Ure bewees namelijk in een gehouden onderzoek voor eene commissie uit het la gerhuis bew erkstelligd dat eene was- of eene smeer kaars 800 Eng. duim koolzuur oplevertterwijl een volwassen rnensch 1652 Eng. duim uilademt. Daar uit volgt derhalve dat twee gazlichten die zich in een vertrek bevinden niet zoo nadeelig voor de gezond heid zijn als de adem van één rnensch en één licht niet zoo nadeelig is als een pasgeboren kind. Boven dien is hel nog de vraag of zwavelwaterstofgaz wel zoo nadeelig voor de gezondheid zij als algemeen wordt gezegd. Er worden welligt nergens gezonder menschen aangetroffen dan de stokers en andere werkliedenwelke aanhoudend in gazfabrieken ar beiden, cn dit niettegenstaande zij er onafgebroken groole boeveelheden ongezuiverd gaz inademen dat zwavelwaterstofgaz in de grootste mate bevat. Onder anderen is er in de gazfabriek te Sheffield een man nu sedert 14 jaren aangesteld en belast met de zuive ringstoestellen schoon te maken waar in de kalk is, die al het zwavelwaterstofgaz bevatdoor het gaz bij het loopen door de zuiveringstoeslellenafgezet. Des niettemin geniet hij eene onafgebroken goede gezond heid cn dit wel ofschoon het zilver zwart wordt als hij het slechts weinige uren in den zak heeft. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee. Brengen ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie, tegen vijf cents verkrijgbaar is gesteld in druk, de Verordening, houdende Instructie voor de Commissie lol wering van Bouwvalten alhier. Gedaan ten Haadbuize der Stad Zierikzeeden-23 Junij 1856. B. C. CAU ,- Voorzitter. C. de JONGE Secretaris plaats hebben in den namiddag van 4 tot 8 ure, op den zeedijk aan bet zoogenaamde Stelletje en dat gedurende die oefeningen eene vlag aan liet eind van den dijk aan de Valzal geheschen zijn opdat een ieder zich tegen gevaar kunne boeden en de passage langs dien dijk, als onveilig, te vermijden zoo wel als de vaartuigen om die plaats niet van nabij te naderen. Zierikzee 24 Junij 1856. B. C. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis vanbelastingschuldigen, dal het primitief kobier no. 1, voor de belasting op het personeeldezer gemeente dienstjaar l856/7 op den 19 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is execuloirverklaarden op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering met aanmaning aan een ieder, om zijnen aanslag, ingevolge de wet te voldoen. Zierikzee, 24 Junij 1850. B.C. CAU. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zierikzeewaarschuwt de ingezetenen dateven als ten vorigen jare de oefenin gen in het vuur, door de Schutterij gedurende dezen zomer, des maandags om de veertien dagen, zullen BINNENLAND. Dezer dagen is eene nieuwe industrie ontdekt, welke aan hen die met de onderscheidene kenmerken der muntbiljetten niet bekend zijn groot nadeel kan be rokkenen. Er is namelijk een muntbiljet uitgegeven, dat oorspronkelijk tien gulden groot was, waarop men over het woord tien" een stukje papier heeft geplakt, op hetwelk gedrukt honderd", en van onderen over d® cijfers 10 almede stukjes papier met de cijfers 100, terwijl men ter plaatse van het watermerk tien" een smeervlak heeft aangebragt om dat merk onduidelijk te maken. H. M. de koningin-weduwe wordt binneneenige dagen van MD. huitenlandsche reis hier te lande terug verwacht. Uit Hellevoetsluis schrijft men Naar men ver neemt is aan boord van Z. M. stoomschip Merapi als lsten officier geplaatst de luit. ter zee 2de kl. jonkh M. W. Bowier ter vervanging van den luit. ter zee Ie kl. IV. JU. J. Kroefwelke door ongesteldheid verhin derd is geworden de reis mede te maken. Genoemd stoomschip zal den 1 Julij geheel voor de dienst gereed moeten zijn om met Z. K. It. den prins van Oranje zee te kiezen. Zr. Ms. fregat de Rugter wordt tegen den 1 Julij uit de Middelandsche zee in het vaderland terug gewacht. Zr. Als. korvet van Sgeyk zal tegen het einde dezer maand buiten dienst worden gesteld. Nadat voor eenige dagen bij den gemeenteraad van Leiden bezwaarschriften van een groot aantal slu- denten tegen hun aanslaan in de nieuwe plaatselijke di- rekte belast waren ingediend, is indezitling van 17 Jnnij ook een adres van den rector en senaat der boogeschool ingekomen, waarin zij hunne bedenkingen ontwikke len tegen het doen doelen der studenten in die belasting. Dezer dagen is te 's Hage tusschen een aantal personen waaronder verschillende die in Indie in hooge betrekkingen zijn geweest, als de heeren Baud, Radiussen, van Swielcn, een vennootschap tot stand ge- bragt onder de benaming van Bergwerk-vereeniging voor Nederland Het doel dier vereeniging is om binnen het koningrijk der Nederlanden in Europa, door horen graven en andere middelen, te zoeken naar stoffen, hetzij brandstoffen of andere minerale zelfstandigheden. Alen meldt uit Utrecht vau den 18 Junij. De gekostumeerde op- togt door het ütrechtsclistudenten korps gisteren avond gehouden, is met de meeste orde volbragt. De optogt werd voorafgegaan door het 17de Pruissisehe inf. regeinent, en bestond uit een stoet van de keu rigste kostumes uit het tijdvak van Willem Iden grondlegger on zer vrijheid. De le afdeeling stelde voor den adel en bevatte eenige edelen te paarden te voet in schitterenden dos of wapenrusting, allen begeleid door bedienden in spotliverijwelke liverij in dien tijd door de edelen was aangenomen om hunne mindere ingenomenheid met den kardinaal de Grauvelle te doen blijken. De 2de afdeeling vertoonde eene reeks van mannen die zich in den strijd te land en ter zee tegen onze overheerschers grooteu naam hadden verworven. De graven Lode- wijk en Adolf van Nassou zag men aan hun hoofdverder de graven van Lalaing, van Schonenberg, van Ilohenlobe, en anderen te paard en ecuigen te voet, waarbij o. a. Nicolaas Ruychaver. dragende de geuzenvlag. De 3de afdeeling bevatte de staatslieden uit dien tijd, omgeven door de baniersdragers der 7 provinciën, allen te voet die statig daarheen wandelden. l)e éde afdeeling was wel de schoonste ook door hare afwisselingzij vertoonde prins Willem I, omgeven door zijn hofstoet. De prins was iu schitterende wapenrustingop een wit paard gezeten, in dier voege als zijn standbeeld te 's Hage in het Noordeinde ons voorstelt. Naast hem liepen een paar pages. Vóór hem ging zijne hofhouding te voetachter hem eenige edelen de gra ven Johau van Nassau, van Nieuwenaar, van Swartzenburg vau Solms, Maurits van Oranje en anderen door schitterende kostumes uitblin kende en in eene eigenaardige statiekoets uit die dagen die om zijnen zonderlingen vorm aller opmerkzaamheid tot zich trokdoor 9 paar den getrokken, waarin 's prinsen gemalin, Charlotte van Bourbon en zijne zuster de gravin van Swartzenburg waren gezeten. De trein werd geopend en besloten door detachementen van het korps rijdende artillerie te paard. Bij deze gelegenheid was de stad prachtig verlicht en trokken vooral de aandacht der geheele facade der studenten cocie- teit, het winkelhuis van den heer Sinkcl, het gouvernementshuis, het stadhuis, de schouwburg, veie huizen in de Lijnmarkt en Choorstraat en meer anderen. Gisteren middag omstreeks half twee ure viel le Utrecht eene geduchte bui regen vergezeld van don der en bliksem die een half uur aanhield de regen viel in zulke mate neder dat binnen weinige oogenblik- ken al de straten en vele pleinen overstroomden de nieuw daargeslelde gedekte riolen bleken niet le beant woorden aan het doel bij zulke buitengewone omstan digheden. Van bijzondere schade door deze buitenge- 1 wone omstandigheid veroorzaakt is echter nog niets bekend. Men meldt uit Alkmaar van 20 Junij. Als een bewijs hoe de landerijen van deze streken in waarde rijzen dient vermeld dat eergisteren hier eene boeren hofstede werd verkocht die voor elf jaar 12,000 is overgegaan, en nu publiek f 34000 heeft opgehragt. Men schrijft uit Wagcningenvan 17 dezer: Heden namiddag is alhier gevankelijk binnengebragtzekere vrouw S welke verdacht wordt gehouden van hare stiefdochter door lucifers te hebben willen vergiftigen. Na eene hevige woordenwisseling tusschen moederen dochter had biatstgemeldchaarontbijl.genuttigd, waarna zij onmiddelijk onpasselijk werd. liet nog overgebleven brood is door de bevoegde au tori tcit in beslag genomen en onderzocht welk onderzoek tot de voorloopige ar restatie van vrouw S. schijnt te hebben geleid. Naar men verneemtzal de dochter met eene liglc ongesteld heid vrijkomen. Men meldt uit Nijmegen van 20 Junij. Woens dag II. is door den heer commissaris van policie alhier procesverbaal opgemaakt tegen 51 bakkers en 19 hroodverkoopers in deze stadwegens het hakken of verkoopen van roggebrood niet van zuivere rogge zonder inmengsel van zemelen grind of andere be- standdeelengebakken. Te Kamerijk had dezer dagen een droevig voor val plaats. De heer v. Mvan Wilnis naar Oudewater rijdende kwam daar een boerenknaap tegen met een jong paard. Deze wil den verkeerden kant uithalen en ofschoon de heer». M hem dit onder 'toog brengt, gaat toch de onervaren knaap zijn gang. Naast het rijtuig gekomen kan hij zijn paard niet langer besturen. Het paard van den heer v. M begint daardoor achter uit te loopen en stort het rijtuig met vier personen be laden in het water, lfecds is eene derzelve de echt genoot van v. M overledende anderen zijn er met iiglere kwetsuren afgekomen. Men meldt uit Gorinchem van den 21 dezer: Gisteren namiddag omstreeks 4 ure barste er over deze stad en omstreken een zwaar on weder los vergezeld van regen en hagel deze laatste viel onder Gicssen- Nieuwkcrk en Giessen-Oukerk zoo zwaar nederdat de hennep daardoor op onderscheidene plaatsen geheel verpletterd is zoodal de landlieden heden reeds bezig zijn de akkers weder om te ploegen om die op nieuw le bezaaijen. Ook is terzelfder lijd te Rijswijk hoven Woudrichem, de bliksem in eene boerenhofslede gesla gen die daardoor geheel is afgebrand. Men meldt uit 'sHertogenbosch van 17 Junij. Eene buitengewone plegligheid hoedanig eene zoo ver wij weten nog nimmer in onze stad was voorge vallen heeft gisteren ten sladhuize alhier plaats gehad. Er werd namelijk een huwelijk met den handschoen gesloten tusschen een rijksambtenaar op Java cn eene dame alhier woonachtig. De verloofden waren door den koning vrijgesteld van de huwelijks-afkondigingen op Java de bruidegom alhier geboren had zijn vol- magt lot het voltrekken van zijn hnwelijk overgezon den aan hem, die zonderling genoeg, hem vroeger tot pleegvader, lot voogd en tot leermeester strekle. De jonggetrouwde heeft reeds de reisnaar haren echtgenoot en geboortegrond dieri zij echter reeds als kind ver lietaanvaard. liet huwelijk zal op Java kerkelijk worden ingezegend. Men meldt uit Wanneperveen van 20 Junij. He den namiddag zijn te Giethoorn vier koeijen, in cén land loopende door den bliksem gedood. Ofschoon men geene uitwendige beschadiging kon bespeuren waren zij echter zeer opgezwollen terwijl zij tevens a.le vier op de regler zijde lagen met den kop naar het ooslen gekeerd. Als eene bijzonderheid vermeldt men dat J. F. Lalkens te liierum provincie Groningen, een lam bezitdat, slechts drie maanden oud eene behoorlijke hoeveelheid natuurlijke melk geeft. Gelijk van elders, zoo worden van uit het noord oostelijk gedeelte der provincie Groningen bij voort during zeer gunstige berigten ingewonnen betrekke lijk de rooruitziglen op den aanslaanden oogst. De velden aldaar doorreizende is het een lust le zien hoe tarwe rogge winter- en zomergerst en haver als om slrijd naar den voorrang dingen die oogcnschijn- lijk aan de tarwe zal te beurt vallen. Het reeds lang en heerlijk bloeijende koolzaad geeft aan het geheel de schoonste afwisseling en doettegen de vroegere verwachting nog een matig geschot te gemoct zien. De zomerkoolzaad plant staat hier en daar zeer onge lijk en is meer dan wel andere gewassen afhankelijk

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1