Zaturdag 21 Junij. N.° 50. Woensdag en Zaturdag. GAZ-ViJlLïCHmG. BESTOREN AD1I11N1STRATIEN NIEUWSTIJDINGEN ZIERKZEESCHE COURANT. ABONN EME NTS-PRUS Per dnc maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags lc vorenvoor I I are's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS HER ADVERT UNTIE A. Gewone 15 cents de regelGeboorte-y Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af I behalve liet Zegelregt DE ZUINIGHEID VAN KOLENGAZ. In Engeland lieeft de ondervinding duidelijk en algemeen ge leerd dat het kplengaz een hoogst zuinig verlichtingsmiddel is. hnnr te lande beschouwt men de stelling, dat geene der gebrni- kr] ;ka wijzen van kunstmatige verlichting, hoe ook genaamd, bij gelijke krachten die met het kolcogaz in het zuinige evenaart als'eene zóó algemeene erkende waarheid, dat men het geheel over bodig acht, dit te willen betoogen Hier te lande, waar hetgazlicht niet zoo algemeen is verspreid als het verdiende hetzij als middel van verlichting ook in kleine steden hetzij tot huiselijke verlichting bij niet neringdoenden bestaat oneindig meer reden voor zoodanige rnet bewijzen gestaafde uiteenzetting. Ons bestek verbiedt ons echter dit op uitvoerige wijze te doen weshalve wij ons zullen bepalen bij eenc beknopte opgave van eenige daarmede in betrekking staande punten. Vooraf echter zullen wij wat gewis voor velen belangrijk is de middelen opgeven waardoor een ieder zich kunne overtuigen, welk licht men van eenige lichtgevende stof kan verkrijgen verge leken met de hoeveelheid licht, hetwelk men uit een ander lichtgevend lig- ehaain kan trekken. Alle in gewoon gebruik zijnde lichten worden ver kregen uit koolstofin opgelosten toestand in waterstofgaz aan wezig en hoe meer koolstof daarin is bevat des te grooter is ook het 1 chthedmg. Holicht dat van een lichtgevend ligchaam komt straaltin alle rigtingen regtlijnig uit het lichtgevend pnnt af maar verzwakt in innerlijke kracht naarmate de afstand vermeerdert. De regel voor die krachtsvermindcring, door onderzoek en ervaring aan de hand gegeven isdat b. v. het licht eener kaars op een afstand van 1 2 3 4, of 5 Ned. ellen in evenredigheid van de vierkanten dier getallen zijnde 1.4, 9, 16 en 25 vermin dert. Dit beteekentdat bet licht op eenen afstand van 2 Ned. el viermaal zwakker zal zijn dan op een' afstand van 1 Ned. el dat het op 3 Ned. el 9 maal zwakker dan op 1 Ned. el en 2,25 maal zwak ker dan op 2 Ned el zal wezen en dat het op 4 Ned. el 16 maal en op 5 Ned. el 25 maal zwakker zal wezen dan op den aftand van 1 Ned el, en zoo verder. Door deze methode kan men het inner lijke lichtvermogen door vergelijking bepalen. Daartoe ware men an ders niet in staatwant indien men twee lichten van ongelijke krach ten beschouwde dan zou niemand kunnen zeggen hoeveel licht het ecne meer dan het andere gave. Daartoe kan men krachtens den opgegeven regelgeraken met behulp van de bijzondere geschiktheid der oogen om te oordeelen over de meerdere of mindere kracht der schaduwen. Indien twee ongelijke lichten hun schijnsel op dezelfde oppervlakte werpen onder gelijke helling van den stand der beide lichten (dat is als die vlakte wordt geplaatst regt tegenover een punt, gelegen op het midden), en dan een ondoorschijnend ligchaam wordt geplaatst tusschen de beide lichten en het vlak waarop beider schijnsel wordt geworpen^ dan zal ook de kracht van beider scha duw verschillen naar evenredigheid van hun lichtvermogen dat is het sterkste der beide lichten" zal de krachtigste, en het zwakste licht ook de /blauwste schaduw geven. Indien nu twee lichten van ongelijk vermogen moeien worden vergeleken b. v. eene kaars en eene gazpit, dan worden zij zóó geplaatst, dat de stralen met gelijke helling vallen op een blad papierhetwelk men op den muur heeft vastgehecht. "Wil men het nog naauwkeuriger ouderzoekenen de schaduwen aan de voor- en achterzijde van het papier waarnemen, dan plakt men een vel fijn en gelijkmatig bearbeid postpapier op een raampje, en plaatst dit gelijk een dusgenaaamd lichtschermpje op ecnigen afstand van de muur. Hetzij men nu echter het papier fegen den muur, of op eenigen afstand van dezen plaatste, steeds behoort men te zorgen dat het zich regt tegenover het midden van den afstand beviiide op welken de beide lichten zijn geplaatst. Wij zullen dit met een voorbeeld ophelderen. Stellen wij dat het gazlicht bevestigd zij in het midden der zoldering van een vertrek, dat 6 Ned. A B el lang is en dus op 3 Ned. el afstand van een der wanden. CD Plaatst men nu het tweede der lichten welker kracht men vergelijken wil, 2 Ned. el verder dan zal het papier, waarop men de scha duwen meten wil geplaatst worden op of voor een punt van den wand A Bdat 4 Ned. el is verwijderd van den wandhoek Auit welkenmen is beginnen te meten. Op eenigen afstand van het papier (hetzij dat tegen den wand is bevestigd, of, als een licht scherm op eenigen afstand er van wordt geplaatst)houdt of bevestigt men een ondoorschijnend ligchaam (gelijk een boek of een plankje)waardoor het lichtdat anders op het papier zou vallen wordt onderschept en eenc dubbele schaduw daarop wordt gewor pen. Men brengt nu het zwakste licht zoo lang nader bij den muur, tot de beide schaduwen eene gelijke kracht hebben, of even donker zijn. Stellen wij eens in het gegeven gevaldat de kaars is geplaatst op drie Ned. el afstand van den muur A B (van welk getal liet vierkant gelijk 9 is) en dat het gazlicht zes Ned. ellen van dien muur is verwijderd een getal waarvan het vierkant 36 is. Deelt men nu het eerste in het tweede getal dan zal men het getal 4 tot quotient verkrijgen. Dit cijfer nu zal het vereischte aantal kaarsen gevenindien zij geplaatst zijn op denzelfden afstand van den muur als het genoemde gazlicht. Om de betrekkelijke kosten van beide lichten te bepalen teekent men 1. de hoeveelheid en de kosten aan van de kaarsen in zeker te bepalen getal uren verbrand 2. de hoeveelheid en de kosten van liet gaz in denzelfden tijd verteerd en bet verschil zal dan het bedrag opleveren van hetgeen het eene licht zuiniger is dan het andere. Een man van groote bekwaamheid en ervaring de heer Pexton deelt de volgende uitkomst mede van eene reeks proefnemingen 72 Eng. p. waskaarsen tot, den prijs v. 1,20 het p. 87.— 161 beste geg. kaarsen 0,40 40.40. 129 spermacetie olie 0.60 77.40. 229 gew. getr. kaarsen 0.25 57.25. 5500 Eng. voeten kolengaz. „3.p. 1000 v. 16.50.(*) 5500 „4.— 1000 22.— van gemeentegrond en van een dito tot af- en over schrijving, waarvan de uitvoering aan Burgemeester en Wethouders is opgedragen. De commissie voor het voorstel tot heffing van be- graafnis-regtenbrengt bij monde van den heer Dr. Keiler rapport uittenderende tot goedkeuring, mits dat de heffing voor de 4de klasse op f 16 bepaald worde verminderd tot f 13. Na eenige discussien waaraan Mr. van Dongen Mr. Cau Mr. de Crane, Mr. Fokker en de heer Ocbtman deelnemen wordt de verordening gearresteerd con form de voordragt, terwijl de wijziging door de com missie voorgestelden door den heer van der Grijp nader toegelicht en aangedrongen niet is aangenomen. Conform het voorstel der commissie van strafveror deningen wordt het concept besluit tot geldigver klaring tengevolge der algemeene herziening, inge volge art. 177 en 178 der gemeente-wet, van straf verordeningen goedgekeurd. Wordt gelezen een adres van de heerende Bondt en Comp. tot het ingebruik verkrijgen van 35 vierk. ellen gronds hetwelk wordt gesteld in handen der com missie van fabricage. Worden goedgekeurd, conform hetrapport der com missie ad hoe, de rekening over 1855 der begraafnis- regten van den schuttersraad van het Roomsch Catho- lijk Armbestuur, van de brei- en naaischool en van het Christelijk Afgescheiden Armbestuur. De heer Houwer heeft ?ich bij het goedkeuren der tweede re kening verwijderd. Hierna is de ïitting gesloten. SCHOUWING OP DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken i bekend dat er op woensdag den 'JU dezer maand eene algemeene schouwing zal plaats hebben over al de buurt wegen en voetpaden in deze gemeente cn worden al de wegpligtigen of gelanden mitsdien aangezocht i om ieder voor het zijne, te zorgen dat op den be paalden dag, de wegen, voetpaden, slooten, heulen en duikers, in behoorlijken staat van onderhoud bevon den worden overeenkomstig de bepalingen van liet reglement op het bebeer onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedge keurd bij koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838, no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de courant geplaatst. Zierikzee den 11 Junij 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Voor Zierikzee: tot den prijs van f 6 per 1000 v. is 33. Zal verminderen in prijs naar mate de deelneming toeneemt. Openbare llaaiisvergadvrliig gehouden te Zierikzee, den IS Junif 1856. Voorzitter Mr. B. C. CauSecretaris Jhr. mr. C. de Jonge. Afwezig Mr. Egtcr. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld en voor notificatie aangeno men, twee missives van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van bet raadsbesluit tot in gebruik geving BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze opde geburen van het woonhuis op den Scbeepslimmerdijk wijk A no. 445waarin de scheepmaker J. van Duivendijk verzoekt eenen bak oven te mogen stichten, alsook om op zijne werf aldaar een huisje, tot het smelten van pek, te mogen daar- stellen om op woensdag den 25 dezer maand, des mid dags 12 ure, in de vergader-kamer van bet bestuur ten raadbuize alhier te verschijnen teneinde in hunne bezwaren zoo die daartegen mogten bestaan te worden gehoord. Zierikzee, 18Jnnij 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. LI. Woensdag werd in de concertzaal te Middelburg de algemeene ver gadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, welke werd bijgewoond door een lid van gedeputeerde staten als vertegenwoordigende den beer commissaris des konings benevens door twee andere ledenen den heer griffier van dit collegie en ruim 100 leden. De voorzitter opende de vergadering met eene toespraak waarin hij tot krachtige deelneming en meerdere belangstelling opwekte, waarna door den secretaris verslag nopens den toestand der maatschappij in het afgeloopen jaar werd uitgebragt. Nadat vervolgens de rekening was opgenomen en goedgekeurd werden door onderscheiden leden mede- deelingen gedaan waaronder vooral die van dr. E. J. F. F. J. G. Vo gelvanger aangaande de door hem bezochte Parijsche tentoonstelling van landbouw belangrijk te noemen was. Door den heer G. A. Fokker werd namens de daartoe benoemde commissie rapport uitgebragt op het ten vorige jare aangehouden punt betrekkelijk het onderwijs in de landhuishoudkunde. Overeenkomstig de conclusie van dat rappor^ 4 werd het hoofdbestuur gemagtigd om de oprigting van landbouwbibli- otheken ten plattenlande te bevorderen. Verder werd besloten om naar aanleiding van het door den heer Stoet tot Oldhuis bij de tweede kamer der staten-generaal ingediend voorstel tot verwisseling der tiendeu in grondrenten het hoofdbestuur te magtigen om namens de maat schappij aan de beide kamers derstaten-generaal een adres in te dienen houdende betoog van de wenschelijkheid eener spoedige afschaffing der tienden behoudens de regten der tiendheffers. Met acclamatie werd door de vergadering het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen om aan den algemeenen secretaris den heer mr. W. Ph. Visals blijk van erkentelijkheid wegens de veelvuldige diensten door dien heer in ge melde betrekking sedert de oprigting der maatschappij in 1843, aan haar met onvermoeiden ijver bewezen een goudeu medaille geslagen op den stempel der maatschappij aan te bieden waarvan aan welge melde» heer door den voorzitter onder gepaste toespraak een fraai op perkament geschreven en geillustreerd getuigschrift is uitgereikt. Eindelijk zijn een veertigtal ter tentoonstelling aanwezige landbouw gereedschappen onder de ter vergadering aanwezige leden der maat schappij verlooteen maatregel waardoor niet. alleen weder veel ge noegen is gegeven maar ook veel nut wordt te weeg gebragtdaar de verspreidiug dezer werktuigen onder de landlieden van heilzame gevolgen kan worden geacht Nadat nog bepaald was dat de volgende vergadering te Goes zal worden gehouden werd de vergadering gesloten. In den namiddag van den zelfden dag zijn op een daartoe ingerigt veld op den kleinen Abeele, proeven genomen met de aangebodene werktuigenwaarbij een talrijk publiek tegenwoordig was. De ten toonstelling van veewerktuigen en andere landhuishoudelijke voor werpen welke gisteren op het Molenwater word gehouden lokte in niet mindere mate een tal van belangstellenden en nieuwsgierigen tot zich. Des namiddags ten 4'/g ure vereenigden zich omstreeks een 150tal leden en genoodigden aan eenen vriendschappelijken en wel ingerigteu maaltijd welke in de beste eensgezindheid en orde tot ieders ge noegen is afgeloopen. Menige toast werd met hartelijkheid ingesteld en begroet, zoowel die op vaderland en koning, op den commissaris des konings in deze provincie enz. als op verschillende algemeene en gewestelijke belangen. In de opgave van de bij die gelegenheid bekroonde voorwerpen komen onder anderen voor. Paarden. Een 3jarige merrie, geldersch ras, toehekoorende aan den heer A. van der Havete Oosterland met 15 en lof. Runderen. Een 2jarige vaarsgeer. Engelsch rastoebehoorende aan den heer Adr. van der Have te Oosterland met/10 Een 2jarige vaars, geer. Engelsch ras toebehoorende aan dcnzelfden met/5. Een jarige vaars, inlandsch ras, toebehoorende aan den heer mr. C van de) Lek de Clercqte Zierikzee, met /10. WerktuigenDrumonds karntoestelvervaardigd door J. Everwijn te Zonuemaireen toebehoorende aan den heer B. Moolenburghal daar, met /3. (Bekroond, niettegenstaande de Stirnwaldsche kam door de maatschappij geëxposeerdvoor beter op andere tentoonstel lingen is aangemerkt). Wit Zeeuwsch vlas toebehoorende aan den heer J. Schalkwijk te Ellemeet, met ƒ5. Een melkemmer toebe hoorende aan den heer mr. C. van der Lek de Clercqte Zierikzee met eene eervolle vermelding (zeer aanbevelingswaardig). Men schrijft uit Middelburg van den 18 dezer; Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stem bussen voor de herstemming tusschen de heeren mrs. W. Pk. Vis en M. F. Landsheer voor lid van de provin ciale staten van Zeelandter vervanging van wijlen den heer S. Luteyn is gebleken dat waren ingeleverd 516 biljetten waaronder 7 van onwaarde blijvende alzoo 500 geldige stemmen. Hiervan zijn uitgebragt 305 op den heer mr. \V. Ph. Vis en 204 op den heer mr. M. F. Landsheer, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Men meldt uit Goes van 16 Junij. Heden mor gen is op het land in den Wilhelminapolder door den herder A. van Noorthet lijk gevonden van een onbe kend manspersoonomstreeks 40 jaren gekleed met een bombazijnen buis zoogenaamden kortrok en d to lange broek grijs gespikkelde kousen en schoenen zoodanig persoon had men sinds een paar dagen in den omtrek opgemerkt de nachten in eene schaapskooi doorbrengende. Men weet nog niet wat de oorzaak van dezen dood is aan gebrek kan men niet den ken dewijl nog llollandsch brood, een paar kousen I oud hemd f 6,44 aan specie en een zak met kleeren gemerkt J. K. L. Heer no. 27 bij het lijk gevonden werd, men veronderstelt van iemand, die van elders daar werk zocht. Van eene gewoonlijk goedonderrigle zijde wordt verzekerd dat voor de betrekking van minister van builenlandsche zaken het meest in aanmerking zou ko men jonkh. mr. D. T. Gevers van Endegeeslthans voorzitter van de tweede katner der staten-generaal die zichnaar men wil weten bereid zou verklaard hebben zich met die taak te belasten. Wijders verzekert men dat ook de heer van Hen- tien zijn ontslag zou hebben verzocht als minister van binnenlandsche zaken terwijl tot vervulling van die betrekking bijzonder in aanmerking komen zou baron van Heemstra thans commissaris des konings in de provincie Utrecht. Men voegt er bij dat de beer van Reenen daarente gen zou benoemd worden tot commissaris des konings in Utrecht. Men spreekt bij voortduring van de aftreding cn vervanging van meerdere ministers. Men meldt uil 's Hage van den 17 Junij. Het beeft den koning behaagd bij besluit van den 17 dezer, den minister van staat jonkh. mr. F. A. baron van Hallop zijn verzoek eervol te ontslaan als minister van builenlandsche zakenzulks met dankbetuiging v oor de vele en gewigtige diensten, Zijne Majesteit en

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1