M«1 COURAN v Zaturdag 7 Junij. W N.° 46. e HESTIM ADMINISTRATIEF Woensdag- en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN en, iten ne, •v»V het f a. naar (Men GE- U' tbor- "t alen- f t an de roeger i Zee- RS c Uit krijg- tsche Blooi- nders A B ON If EM ENTS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 1 1 ure 's morgens, Loting voor tie Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en -wethouders van Zierikzeemaken Lij deze aan belanghebbenden bekend dat de alphabetische naamlijsten van de in geschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Baadbuis dezer gemeente van maandag den 9 Junij tot maan dag den IG Junij 1856 daaraanvolgende ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mogten bekend zijn die op dezelve nog zouden belmoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatenzulks aan het bestuur kennelijk te maken. Dat de Loting voor de Schutterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jareklasse 1856 zal plaats hebben onder toezigt eener com missie uit het Bestuur, ten Raadhuize dezer gemeenteop Zaturdag den 21 Junij 1856 des middags ten 12 ure precies wordende de be langhebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekendege- magtigden te laten doen zullende voor hen die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijzehebben doen ver tegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der lotingop voorschreven wijze een e naloting zal plaats hebben ten behoeve van diegenen welke tot de loting verpligt zijnde, buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden alsmede ten behoeve devgenenwelke ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende sedert de laatstvoorgaandc inschrijvingin de gemeente zijn komen inwonen en der vreemde lingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen le worden aangemerkt. Eu dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de ge legenheid zal worden opengesteldom de redenen van vrijstelling waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kennissc van de genoemde commissie te brengenmet aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zouden kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen binnen deze gemeen te gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 4 Junij 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester cu Wethouders van Zierikzee Brengen Ier kennis van belanghebbenden dat hel kohier van betasting op de honden in deze gemeente voor dit jaar met het bewijs van goedkeuring door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie voorzien is terug ontvangen en dat hetzelve gesteld wordt in handen van den Gemeente-Ontvanger ten fine van invordering volgens de wet. Zierikzee den 4 Junij 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend: dat aan de Miliciens Verlofgangers van de ligling van 1852 die zulks verlangen vergunning kan worden verleend tot uitoefening van de buiten- landsche zeevaart, ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefend onder voorwaarde nogtansdat zij vooraf bij het korps waartoe zij be- hooren, het nadeelig saldo aanzuiveren hetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en re paratie-fonds mogt hebben bestaan. Belanghebbenden kunnen zich hiertoe ter Gemeente- Secretarie aanmelden, opdat voor hen de noodige aanvrage zou kunnen worden gedaan. Zierikzee, 4 Junij 1856 15. C. CAU, Voorzitter. Cde J ON G ESecretaris BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Ontvangen hebbende verzoekschriften van de volgende personen om in hunne woonhuizen bak-ovens te mo gen bouwen te weten BARTEL de JONGE, St. Jacobstraaljei) 424. 14. 250. 56. 456. os. JAN van der PLOEG, Nieuwe Haven P1ETEK i.UlJCX, Sl. Domusstraat ADRIAAN BLANKERT Lange Groendal, PIET ER WA A It DEN BURG, Korte Groendal, na daarop te hebben gehoord de Directie der Brand weer in deze gemeente. j Roepen bij deze op de belanghebbende geburen oin ter vergadering van het bestuur ten Raadhuize op woensdag den 11 dezer maand des voormiddags half twaalf ure in persoon le verschijnen ten einde in hunne bezwaren zoo die daartegen mogten bestaan le worden gehoord. Zierikzeeden 4 Junij 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. VERSCHIJNT. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 9 dezer maand, des voormiddags ten 11 ure, op het Raad huis alhiereene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee6 Junij 1856. B. C CAU. BINNENLAND. Zierikzee, 6 Junij. Gisteren had alhier een Ireurig ongeval plaats. Dewed. Vr'isse had het ongeluk uit een der bovenste verdiepingen van haar huis in de Post- straat door een raam te vallen. Zij kwam op een dak van een lager staand gebouw ter neder, waardoor ee nige pannen braken van welke zij op eene binnenplaats viel. Haar toestand, ofschoon zij geen uitwendige breuken door dien val bekomen heeftis zorgelijk. Men meldt uitWarder van 1 Junij. De dag van heden was voor deze gemeente een heugelijke feestdag. Onze beroepen leeraar ds. C. P. de Meijerwiens komst, door bijzondere omstandigheden vertraagd, met verlangen was te gemoet gezien, werd in de H. dienst bevestigd door zijnen vaderlijken vriend ds. II. Humans, aan wien de consulent ds. N. P. Grei- danus predikant te Etershemdit werk welwillend had afgestaan. Niettegenstaande het ongunstige we der woonde een talrijke schare ook uit de omlig gende plaatsen zamengevloeid deze plegligheid bij. De bevestiger ontleende zijne rede uit Joli. IV: 3538, De handoplegging geschiede, behalve door den beves tiger en consulent, door de hh. J. G. Bayn, L. van der HorstA. de KooJ. H. Geerts, L. van Dam en J. Wil lam, predikanten te Beets, Oosthuijzen, Middelie Oudedijk, Bcemster en Hem. Des namiddags aan vaardde onze nieuwe leeraar zijne bediening, met eene leerrede over Eph. 11 20b. die ook nog werd hijge- j woond door de hh. Tersteeg en J. F. van Greuninge predikanten te Edam en Scharwoude. Men meldt uit Oud-Alblas van 2 Junij. Na gis teren in den voormiddag door ds. Schotsman van Papen- drechtm zijn ambt te zijn bevestigd deed ds. A. P. A. du Clauxvan Oldonbroek tot ons overgekomen, zijne intrede in den namiddag, tot tekst gekozen hebbende 1 Cor. II vs. 2 Naar wij vernemen zalZ.K.K.H. de aartshertog van Oostenrijk Zeeland en voornamelijk Vlissingen bezoeken en vrijdag 6 dezer in dit gewest aankomen. Naar men verneemt zullen op het paleis het huis ten Bosch, hij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin luistcrijke feesten plaats hebben waarbij waarschijnlijk Z. K. K. H. de aartshertog Max'milinan tegenwoordig zal zijn. Hoogst zorgwekkend is de hoogc stand der ri vieren bij de voorldurenden was des waters. In de lagere streken van Gelderland dringt het kwelwater lot wei- en bouwlanden door en dreigen de vruchten daarvan te mislukken. Indien de rivierstand zich nog veel verhoogtdan zullen de zomerdammen op menige plaatsen geen water meer keeren en op eene groote uitgestrektheid weiland zal het middel tot onderhoud van het vee gemist worden. Het verzoek om gratie door C. de Jong en A. de Klerk, bij arrest van het provinciaal geregtshof in Noordbraband van den 31 Januarij II. ter dood ver oordeeld wegens diefstal met al de verzwarende om standigheden is van de hand gewezen en deze zou den jl. woensdag hunne slrafondergaan. Wat hunne twee medepligtigen en medeveroordeeldcn II. Luyks ende Jong betreft deze hebben van den koning lijfsgenade ontvangen en is voor hen naar men zegt de doodstraf veranderd in het maximum der eenzame opsluiting. Men schrijft uit Zevenhuizen van 3 Junij Het berigl door hel Handelsblad voor eenige dagen uit de Drenlsche Courant overgenomen alsof er een man die zijne vrouw wilde vergiftigen en daartoe reeds het vergift in haar etensbord had gemengd zelf het slagt offer dier vergiftiging zoude zijn geworden naardien de vrouw hij het even afwezig zijn des mans wegens het vallen van eene spin in haar bord de schotels had verplaatstkunnen wij bepaald tegen spreken als louter onwaarheid bevattende. Men meldt uit Leiden van den 2 dezer: ln de vorige weck begaf zich een boerenarbeider met zijne PRIJS HER ADVERT UNTIE N. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregl. vrouw te Rijnsalcrwoude woonachtig, naar een koop man in goud en zilver alhier met een doosje door hen in eene verborgene lade van een ond meubelstuk ge vonden en hetwelk naar hunne mêening witte kora len kruisjes met glaasjes enz. bevatte, ten einde deze voorwerpenzoo zij eenige waarde haddente vcr- koopen. Na eenige onderhandelingen en tusschen- spraak van andere personen werd hun tot hunne groote verbazing daarvoor de som van f 600 geboden en toegeteld doch op aansporing van anderen daar mede nog niet tevreden, ontvingen zij eindelijk behalve die som nog bovendien f 1200. Do vermeende coralen en glaasjes waren diaman ten en paarlen van hooge waarde, welke naar men verneemt, door de koopers voor ongeveer f 5000 zijn verkocht. Uit Oost-Friesland wordt een bcrigt medegedeeld, bijna te afschuwelijk om te gelooven. Te Popens, een dorp, ongeveer een uur van Aurich werd voor onge veer 2'/, jaar de dochter van een koffijhuishouder al daar vetdacht gehouden van kindermoord. De zaak had toen echter geen verder gevolg. Den 16 Mei meldde hetzelfde meisjezich onverwachts bij het geregt en deed daar de verschrikkelijke bekentenis dat zij in dien tijd werkelijk zonder bijstand bevallen was van een ievend kind dat zij echterna het geworgd te hebben acht dagen op den zolder bewaard en daarna de pen wei gert haast het neer te schrijven in stukken gesneden en bij gedeelten aan de varkens gevoerd had üc onge lukkige die beschreven wordt als jong en schoon doch die reeds vroeger een onecht kind ter wereld hragt, zal alsnu voor de gezworenen teregt staan. BUITENLAND. BtHTSCHLAItn, Keulè.v 2 Junij. In de omstreken van Coblenz heb ben de onweders en stortregens laatstleden vrijdag en zaturdag groote schade aangerigt. De door zijnen voor- treffe'.ijken wijn beroemde Scharluchberg hij Bingen is door eene wolkbreuk zoo geheel verwoest dat alle hoop op don wijnoogst aldaar voor dit jaar vervlogen is. De in stroomen afdalende regen deed een gedeelte van den berg met de daarop geplante wijnstokken over den landweg spoelen die daardoor zoo zeer onbruik baar werd dat de diligence van Maintz naar Coblenz niet dan met de grootste moeite haar doel bereiken kon. Ook op den landweg tusschen Coblenz en Ems nabij Fachbach is eene streek land door den regen losgere- ten en de daarop staande hoornen in de Lhan gestort. Te Lorcb aan den Rijn sloeg de bliksem in een huis hetwelk daardoor, met twee andere in de asck werd gelegd terwijl een hij Lorcb aan den oever liggend rijnschip door het slaan van den bliksem in den mast zwaar beschadigd werd. Te Kreuznach stond eergis teren het water drie voeten hoog in de stad. FBfi.StKH.IOIK. Parijs 3 Junij. Bij beslui t van gisteren heeft de keizer bepaald dat eene som van 300,000 francs zal worden verl eend voor de slagtoffers der overstroouiing le Lyon. Uit zijne bijzondere fondsen heeft Z. M. aan den se nator belast met het beheer van liet departement der llhóne eene som van 100,000 francs ter hand gesteld ten behoeve der otigelukkigen. Aan den prefect van het departement der lsérc heeft Z. M. eene som van 25,000 fr. doen toekomen. Volgens de laatste berigten bleef het water snel vallen Sedert drie dagen is hel water in de Seine twee ellen gewassen en de scheepvaart daardoor gestremd. Voor zijn vertrek van hier had de keizer last gegeven terstond aan het wetgevend iigchaam een wetsontwerp aan to biedenwaarhij een voorloopig crediet van 2 millioenen francs werd toegestaan om in de eerste behoeften te voorzien van de vele slagtoffers der overstroomingen. Dit ontwerp is gisteren aan het wetgevend Iigchaam ingediend en terstond door het zelve goedgekeurd. Men meldt uit Marseille van 2 Junij. Van don derdag tot zaturdag is het water in de Rbóne steeds blijven wassen en is anderhalf el hooger gestegen dan in 18-10. Tal van huizen is door den slroom wegge voerd vele menschen hebben daarbij het leven verlo - ren of zien zich van alles beroofd. Up verzoek van de maire van Avignon heeft die van Marseille brood afge zonden voor de ongelukkigen. Te Lyon zijn 3lJ0 huizen geheel door het waler medegesleept en vele anderen beschadigd zoodat on geveer 20,000 personen zich daar van huisdak verslo ken zien; het aantal slagtoffers der ramp kendemen niet.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1