W.° 45. Woensdag 4 Junij. il ESTUIM A AMIMSTIMTIEN NIEUWSTIJDINGEN 1856. Woensdag en Zaturdag. M- I/'' IIMffiESE COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. I'HIIS l)E It ADVERT UNTIE IA. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve liet Zegelregt bekendmaking. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesleits besluit van den 6 Januarij 183) no. 68, Staatsblad no. 2,) heeft Zijne Eïcllentie de Minister van Finantiën bij resolutie van den 29 Mei jl. bepaald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor de collec teurs,jsplitters en debitanlen der Staats-Lolcrij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trek king van de laatste klasse der 330ste Loterij zul len mogen uitgeven te weten uhie. I .öl) 1 0,00 10,00 0,00 0.06 Bij Verhoop: Gehecle loten ƒ76,00 Halve -38,00 Vijfde i -15,20 Tiende - 7,60 Twintigste - 3,80 Bij Verhuring Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste 30,00 - 15,00 - 6,00 - 3,00 - 1,50 (Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dit besluit, uitdrukkelijk ""V ff is vastgesteld dat de collecteurssplitters en debitan- 0 v 1 ten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te re- 0 gelen en dezelve gedurig ter inzage voor hot publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 31 Mei 1856. Voor den heer Commissaris des Konings in Zeeland, De Burgemeester van Zierikzee, B. C. CAÜ. f 200 5604 924 S422 5808, 00. N. zal laan- op de n te- zal, iop iddags zk te Oude ren 4'I woond re van vos. BINNENLAND. Zierikzee, 3 lunij. Heden nacht heeft C. de./., ge detineerde in het huis vanarrestalhier, beschuldigdvan brand te hebben gesticht in de afgebrande koude mee- stoof te Fikerzeehetwelk hij trouwens bekend heeft, getracht door middel van uitbreken te ontvlug- ten. De cipierter juister lijd daar van onder- rigt, overviel hem en heeft zulks belet; de kram van het hangmat diende tot doorgraving van eene plank in de cel waarin hij was opgesloten. Slechts een oogen- blik later ontdekt zijnde, dan had hij zijn oogmerk bereikt gezien. Men verneemt dat de firma Salomonso-i Cie. besloten heeft de weverijen in de provincie Zeeland voor hare rekening gedreven te sluiten. De oorzaak schijnt te schuilen in gebrek aan koopers van callicots &'ie meestal naar de Oost-Indien verzonden werden. Dit Goes schrijft men van 28 Mei: Gisteren avond heeft de openbare aanbesteding plaats gehad van de indijking der Noordkraaijert-schorren, die in het vervolg de Jacobs-polder zal worden genoemd. Het werk is gemijnd door den heer Bod, van Werkendam voor ƒ88,800 en naar wij vernemen heden morgen definitief aan hem toegewezen. In het hoofd-kiesdistrict Hulst zijn tot leden der provinciale staten van Zeeland verkozende hecren P. \V. SteenkampE. Matlion en S. J. Hoffman. Men heeft dezer dagen gemeld dat eene Frausche compagnie aanvraag had gedaan tot bet aanleggen van eene spoorweglinie van Amsterdam naar het Nieuwe Diep. Thans verneemt men dat gisteren door de hoe ren G- MorelEmile Simon bankier en Emils Petil- gamlallen wonende te Parijs, te Amsterdam het ^waarborgkapitaal reeds is gedeponeerd voor de be doelde spoorweglinieen dat met de werkzaamheden aan deze sedert lang gewenschte lijn van spoorge- mecnschap binnen kort een aanvang zal worden ge nomen. Ook zou door een te Genéve gevestigde bank het gevorderde waarborg-kapilaal zijn gestort voor den aanleg van een spoorweg van Vlissingen over Venlo naar den Rijn. In dedezer dagen gehouden zitting van de Natuur kundige afdeeling der Koninklijke A kademie van wetenschappen is o. a. door den heer van der Boon Mesclt een voorstel gedaan strekkende dat door deze afdeeling eene com- ytriissie worde benoemd om te onderzoeken of de Ne derlandsche wetgeving (van 1819) op de vervalsching der voedingsmiddelen met het oog op de vordering der natuurkundige wetenschappen voldoende kan worden geacht om die vervalsching legen te gaan en de inge zetenen legende nadeelige gevolgen daarvan te waar schuwen en om zoo dit noodig wordt geachtzooda nige voorstellen le doen die aan de regering kunne worden opgezonden. Dit voorstel is ten fine van on derzoek in handen gesteld van eene commissie, be slaande uit de heeren van der Boon Mescltvan Geuns Donders van Hasselt en G.J. Muller. Het bevestigt zichdat de tweede kamer der staten-generaal eerst met het einde van Junij of het be gin van Julij zal bijeengeroepen worden. Er heeft onlangs te 's Gravenhage eene bijeen komst plaats gehad van Nederlandsche en Duilsche ka pitalisten die het plan hebben gevormd om in het her togdom Limburg steenkolenlagen op te sporen en daarin slagende tot de ontginning daarvan over te gaan waartoe bereids concessie is aangevraagd. Jl. zondag is te Rotterdam het Nederlandsche stoomschip Gironde kapitein van Emmerik aangeko men hetwelk den 25 Mei van St. Petersburg was ver trokken. Aan boord van dat schip bevindt zich het stoffelijk overschot van wijlen den baron W. Mollerus in leven Nederlandsch gezant te St. Petersburg. Van daar zal het lijk naar 'sllage worden vervoerd om al daar ter aarde besteld te worden. LI. dingsdag is te Woudrichem een steur gevan genwegende ruim 125 Ned. ponden. Men schrijft uit Amerongen van 28 Mei: Bij de herstemming voor een lid der provinciale staten in dit hoofd-kiesdistrict, tusschen de heeren J. Vos en J. W. A. Immink heeft de eerstgenoemde de meerder heid verkregen zoodat hij tot lid der provinciale staten is herkozen. Als eene bijzonderheid die men bij kans niet kan verklaren dient nog vermeld te worden dat in ééne stembus veertig biljetten te veel waren. Toevallig had dit geen invloed op de meerderheid; doch het ban alweder tot een bewijs strekken dat men kwaad doet met zoo mild te zijn in het uitreiken van overtollige stembiljetten. Volgens een berigt van de Pruissische post-admi- nistratie bestaat er tweemalen inde week gelegenheid tot het verzenden van brieven, over Weencn, naar Konstantinopelals over Weenen en Triesten verder met stoombooten van Lloyds af te zenden van Am sterdam des maandags met den spoortrein van 12 ure, en over Weenen en Semlin of den landweg, af te zenden van Amsterdam des vrijdags, met den stoom trein van 12 ure. lu het eerste geval zijn de brieven 257 in het tweede 271 uren onder weg. In de op den 21 dezer te Auricb gesloten ver gadering der provinciale staten van Oost-Friesland is door een lid gewezen op de onrustbarende daadzaak dat de wijnflesschen dagelijks kleiner worden vervaardigd endiensvolgensder vergaderinginoverweging gegeven, om de autoriteiten die het aangaatte verzoeken om zekereop dit punt in vorige lijden uitgevaardigde open bare verordening weder te doen afkondigenbij welke onder anderen is vastgesteld dat wijn niet dan in heele halveen kwart flesschen of zoogenaamde kalkoentjes, raag worden verkocht. Dit voorstel is met algemeene stemmen aangenomen. Uit Aurich wordt verder ge schreven dat men aldaar druk bezig is met bet plan van een spoorweg van Norden over Westerholten Aurich naar Neermoor. De geheele lengte van den weg zal 6'/j mijl bedragen; het benoodigdekapitaal wordt op 21/» mill, gulden begroot. Den 20 Mei werd le Munster eene vergadering gehouden van afgevaardigden uit de steden Fmmerik Anholt, liochold, Borken CoesfeldMunster, Telghle Warendorf, Itbeda en l'adenborn, in welke de aan leg is overwogen van een spoorweg van Fmmerik langs deze plaatsen naar Padorborn. Men heeft begrepen, dat het tot stand brengen van dergelijken weg vooral voor den Hollandschen handel naar Brunswijk en ver- der oostwaarts en naar Kassei en verder zuidwaarts belangrijk moest worden geacht en goede vruchten zou opleveren. Men heeft besloten om dien aanleg met gezamenlijke krachten te bevorderen en verlof te vra gen om de voorbereidende werkzaamheden le beginnen. Men meldt uit Brussel dat aldaar onderscheidene valsche Fngelsche banknoten zijn verspreid, welke zeer naauwkeurig zijn nagemaakt. Men meldt nit Batavia onder dagtcekening van 12 April het volgende Betreffende deep de boogie van Djoba Kolta (Soerabaija) plaats gehad hebbende uitplundering eener praauw tjemplongwaarbij elf menschen het leven verloren kan nu worden mede gedeeld dal het de policie te Madura is gelukt een groot gedeelte der daders en goederen magtig te worden. Des namiddags van den 12 Maart 11, stortten te Bagelen door een zwaren valwind drie gebouwen, uit makende de kazernes de gymnastie- en de ambachts zaal van het corps pupillen gelijktijdig in waardoor 1 Kuropeesch'sergeant eni pupillen gedood en 11 pupil len gekwetst werden. Op hetzelfde tijdstip stortle nog in het gebouw van de frontwacht. in het begin van Februarij li. vertrokken vier handelaars met eene bandelspraauw van mandjermas- sin naar pocloe Telo (klein Dajak) en werden aldaar door bet kampongsvolk hetwelk reeds lang in een kwaden reuk stond vermoord en van hunne goederen en gelden beroofd. Door de ijverige pogingen van den rondreizenden civielen gezaghebber der Groote en Kleine Dajak, H. G. Maks, waren 1 i daaraan deel gehad hebbende personen in handen der policie over geleverd. Onder dagteekening van 12 Maart 11. wordt van Soerakatla geschreven dat de postiljon die de brie ven naar Salaliga, Samarang en verder overbragt in den avond van den 10 te voren, op andcrbalven paal afstand van den post Ampel is vermoord en van zijne brievenlasch beroofd. Men stelde alles in het werk om de daders in handen te krijgen terwijl maatrege len genomen waren om dergelijke feiten voor het ver volg te voorkomen, liet aanhouden eener recepis welke zich in het postvalies bevonden had heeft la ter tot de ontdekking van den misdadiger, een ontsla gen postiljon geleid. Van Banda wordt geschreven, dat men verschei den onderaardsche geluiden van den vuurberg ge hoord en schokken van aardbeving waargenomen heeft. Ofschoon de ingevallen regens gunstig op de notenboomen werkten was het geleden verlies van vruchten gedurende dc droogte groot. Ook op Ter- nate heeft men in Januarij Iigte aardscbuddingen waar genomen. BUITENLAN D. nriTSCHLABll, Keulen 30 Mei. Door de prinsen van het ko ninklijk huis vergezeld is de koning van Prnissen gisteren middag den keizer van Rusland tot Furslen- walde te gemoet gereden terwijl laatstgenoemde monarch vroeg in den morgen op het Russisch grenssta tion Mvslowitzaankwam en door den opperpiesident vrij heer von Schlehnlz opgewacht werd. De grootvorst Michiel wachtte zijnen keizerlijken broeder te Ohlau af. De groothertog van Oldenburg is gisteren van Munster en de hertug van Nassau van Wiesbaden le Berlijn aangekomenzij hebben zich terstond naar Sans Souci begeven. Woensdag morgen vroegtijdig is 2. K. H. prins Frederik der Nederlanden te Potsdam aangekomen. Het dagblad van Posen deelt eene depeche uit Warschau van dezen inhoud mede»Op het door den Poolschen adel gegeven bal zou keizer Alexan der gezegd hebben dat hij eene algemeene amnestie voor al de uit het koningrijk gewekenen en gevlugten geleekend heeft. Slechts een zeer gering aantal personen zouden van dien maatregel uitgesloten zijn." g ii o o t- bbiït a s iv i e n Londen 29 Mei. Nadat op den twaalfden en laatsten dag der regtzitting over de zaak van Talmerde voorzitter der gezworenen met vaste stem verklaard had dat zij hem eenparig aan de hem ten laste ge legde misdaad hadden schuldig bevonden en hem was afgevraagd of hij nog iets daartegen in te brengen had, waarop hij geen antwoord gaf, las de deurwaarder de gebruikelijke aanmaning tot inachtneming der diepste stilte gedurende het uitspreken van het vonnisdekten de regters zich met de zwarte bonnet en hield lor<l Campbelldc opperreg- ter, de volgende toespraak tot den schuldig verklaarde: „William Palmer, na een langdurig en onpartijdig onderzoek zijt gij door eene jury uit uwe landgenooten van de misdaad van moedwilligeu moord overtuigd. Met die uitspraak vereenigen mijne twee geleerde ambtgenootendie het onderzoek zoo naauwlettend gevolgd hebben en ikzelf ons ten volle. De zaak gaat met zulke verzwarende omstandig heden vergezeld dat ik daarin niet durf treden. Of dit de eertste en eenigstcmisdaad van dezen aardis die gij begaan hebt is alleen aan God en uw eigen geweten bekend. Slechts zeldzaam is zoodanige naauwe bekendheid met de middelen om te dooden het middel om eene misdaad te begaan. Door die aan welke gij nu schuldig zijt bevonden is uw leven verbeurd. Gij moet u voorbereiden om te sterven. Ik ver trouw dat naardien gij op geen genade in deze wereld hopen kunt, gij door berouw over uwe euveldaden genade bij den Almagtigen God zult trachten te verwerven. De parlementsacte, volgeus welke uwe zaak gehan deld is engij voor de regtbank van dit hofgebragt zijt, geeft dit hof de vrij heid om te beslissen of het vonnis onder het regtsgebied van het centraal crimineel geregtshof of in het graafschap waar de misdaad gegleegd is zal worden ten uitvoer gebragt. Wij meencn dat, ter wille van het voorbeeld het vonnis in het graafschap Stafford moet worden ten uitvoer gebragt, ik hoop dat dit afschuwelijk geval anderen het plegen van gruwelijke misdaden af zal schrikken, als men zien zal dat, welke bedrevenheid wetenschap of ervaring ook tot volvoering van zoodanig misdrijf worden aangewend het nogtans ontdekt en gestrafd wordt. Hoe doodend vergiften ook zijn mogen, de "Voorzienigheid heeft het nogtans zoo beschikt dat er middelen tot beveiliging zijner schepselen en tot ontdekkingen bestraffing van het misbruik dier vergiften bestaan. Ik bezweer u het vreeselijk lot dat u wacht te overdenken en u daar toe voor te bereiden. Ik zal uw misdrijf niet verzwaren door dc opsom ming der omstandigheden van dezen lafhartigen moord. Ik zal mij vergenoegen met het vonnis der wet over u uit te spreken hetwelk is, dat gij naar de gevangenis van Newgate zult worden teruggebragten van daar naar het graafschap Stafford overgevoerd als het graafschap waar de misdaad om welke gij veroordeelt zijt, gepleegd is en dat gij

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1