ZIEBSZEESGHE Zaturdag 31 Mei. W.° 44. 1836. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATE COURANT. ABONNFMENTS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f I behalve liet Zegelregt brandschouwihg. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ver- f wittigen de ingezetenendat er op maandag den 2 Junij aanslaande, eene algemeene inspectie op de ESranri* alhier zal gehouden worden en herinneren mitsdien aan de bepalingen van art. 58 der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855, opdat als dan al die middelen in goeden bruikbaren staat worden ten toon gesteld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boete tegen de nalaligen verordend. Zierikzeeden 26 Mei 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONG li Secretaris. BINNENLAND. i i (tij de herstemming voor leden der provinciale staten van Zeeland is te Middelburg verkozen de beer.'!. J. van Teytingen en te Goes de heer J. P. Buteux. Dezer dagen is door Z. M. den koning afwijzend beschikt op het verzoek om gratie ingediend door Dina van der Meulen en Maria Pielernella Jansen die bij vonnis der arrondissementsregtbank te Middelburg de eerste van 1 Februarij 1856 tot zes maanden gevan genisstraf, geldboete enz. en de tweede van 28 Maart 1856 lot gevangenisstraf van een jaar, geldboete enz. veroordeeld zijn beide Ier zake van feitelijk vergrijp tegen de zeden. Heden werd voor den hoogen raad der Neder landen (kanier van strafzaken) behandeld het beroep in cassatie van A. Blom tegen een arrest van bet bof in Zuid-Hollandwaarbij bij ter zake van moord op Marijtje van Felzenis veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen de stad Leiden. Na het uitbrengen van rapport door den raadsheer van Ijssel- stein concludeerde de procureur-generaal tot verwer ping van het beroep. l)e uitspraak is bepaald op 11 Junij. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van heden is beslistdat het openbaar ministerie hij eene regtbank niet meer bevoegd is eene vervolging in Ie stellen wegens lasterwanneer de aanklagt van den beleedigdedoor dezenis ingetrokken voor dat er eenige instructie heeft plaats gehad. In dezelfde zitting is behandeld het beroep van F. IV. G. Linclt tegen een arrest van het bef in Noordhol land van 17 Maart II. waarbij hij ter zake van hoon legen jhr. mr. M. Salvadoris veroordeeld tot eene geldboete van f 8. Na het uitbrengen van rapport door den raadsheer Voorduin zijn de middelen van verde diging voor den requirant voorgedragen door den heer mr. D. Lèon. De advokaal-generaal Deketh conclu deerde lot verwerping van hel beroep. De uitspraak is bepaald op 10 Junij. Men verneemt dat weldra aan de geregtsdienaren eene bepaalde uniform en wapening zal worden gege ven, de wapenen zuilen bestaan in een hartsvanger en pistool met holster en patroontascb. Bij bet departement van binnenlandsche zaken is ontvangen, van den minister van marine, eene som ffan f 3490,30'/, zijnde bet bedrag van den gedanen afstand hunner soldij door de equipagien van Z. M. fregatten Palembang en Prins 'Frede rik der Nederlanden stoomschepen Vesuvius en Onrust, en scboonerbrikken Saparoa Egmond en Pyladas, in de Oost-Indien, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten water snood hier te lande. Binnen kort worden weder eenige bevorderingen bij het leger te gcmoel gezien. Z. M. stoomjagt de Leeuw ligt gereed om op een telegrafisch bengt naar Antwerpen te vertrekken ten einde van daar af te halen L, K. 11. den aartshertog Alaxhniliaan van Oostenrijk. Genoemd stoomjagt is |^r beschikking van Z. K. H. gesteld, ten einde met «etzeive onze zeehavens te bezoeken lot welk einde aan genoemden aartshertog zijn toegevoegd de schout Gij nacht F. X. B. 't Hoofd, b uitengevvoon adjudant des Minings de luit. ter zee 1ste kl. jhr. F. de Casembrool adjudant van Z. M., benevens een ordonnans ollicier K. H. zal overal met koninklijke eerbewijzen wor den ontvangen. Naar men verzekerd hebben zeven predikanten en een kandidaat in de theologie dezer dagen hunne aanstelling als predikanten in Nedcrlandsch Indie ont vangen en zullen zij na door de commissie voor de zaken der Protestantsehe Kerk in Oost- en West-lndie alhier in het openbaar bevestigd te zijn spoedig naar hunne bestemming vertrekken. De hoofd-ingenieur Conrad president van de commissie tot doorgraving van de landengte van Suez zal, naar men verneemt, zich binnen kort wederom naar Egjple begeven. Men zegt dat een voornaam kapitalist uil Amster dam met een Russisch bankier onderhandelt om de eene of andere financiële instelling welligt een crédit mo- bilier in Rusland tot stand te brengen. Uit Utrecht wordt van 26 Mei gemeld. Heden morgen onstond er brand in de cokeovens van den Rliijn- spoorwegdie men spoedig meester was; een der werklieden is door het vuur deerlijk gekwetst en naar het stads ziekenhuis gebragt; de wonden zijn van zoo danigen aard, dat men voor het behoud van zijn leven zeer beducht is. Men schrijft uit Hoorn van 27 dezer De boe renmeid, die dezer dagen hier voor de arrondisse- ments-regtbank te regt stondals verdacht door hare onvoorzigligheid schuldig te zijn aan den dood van baar pasgeboren kind zooals dit uit Spierdijk waar dit voorval plaals had, reeds gemeld is, is bij gebrek aan bewijsen op de verklaring der heeren genecsheeren die niet bepaaldelijk konden verkla ren dat hier geweld gebruikt isvrijgesproken en buiten alle vervolging gesteld. Van den 17 tot en met den 23 dezer zijn 42 run deren in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 48 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt be dragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 2769. lïergisteren avond word te Assen in het noorden eene vurige bal gezien die zich langzaam naar bene den bewoog en eene streep van vonken achter zich liet tot op zekere hoogte gekomen werd zoowel de bal als de vurige streep op eens uitgedoofd. Deze verschijning duurde ongeveer eene minuut en veroor zaakte een licht als de volle maan. benoemingen en besluiten. Bij Zijner Majesteits besluiten is benoemd tot commissaris van poli- cie te Zutphen W. Hoogvliet, thans tweede commissaris van policie te Zaandam is aan den heer J. H. Werle op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oldebroek behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft de be noeming van den burgemeester der gemeente Ooltgensplaat mr. D. van Weel tot secretaris dier gemeente met hd. goedkeuring bekrachtigd aan j. Vogelenzang, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Vuren benoemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Roosteren den heer A. G. Beichardthans hoofdkommies der rijksbelastingen te Maastricht. BUITENLAND. DUITSOHIAND. Keulen, 26 Mei. De prins regent van Baden is gis teren avond van Karlsruhe alhier aangekomen en heeft ten half twaalf ure zijne reis over Ostende voortgezet. Slechts twee officieren vergezellen hem. Zijn voor nemen is verschillende gedeelten van Engeland en ook Schotland en Ierland te bezoeken en voorzeker zal hij ook bij defeesten niet ontbreken, lot welke de verloving van zijnen aanstaanden zwager, prins Frederik Willem van Bruissen aanleiding geven zal. Men wil dal Frankfort tot de plaats bestemd is waar de keizers Frans Joseph en Napoleon III elkander in den nazomer ontmoeten zullen. Te Berlijn en welligt ook elders komt sedert ee- nigen tijd in den handel suiker voor wier kleur lus- schen blaauw en wit speelt en duurder is dan de geel achtig wille maar van welke bij scheikundig onderzoek gebleken is dat zij met bet zoogenaamd ullramarin is vermengd en derhalve vervalscht en vergiftigd. De keizer van Oostenrijk is door den sultan van Turkije de ridderorde van Mcdjidié vereerd. Men houdt het voor zeer waarschijnlijk dat kei zer Alexander van Busland tegen hel einde dezer week naar Berlijn zal komen. De koning van Denemarken heeft het ontslag aangenomen van den minister van oorlog, die zulks had aangevraagd wegens de verminderingwelke in de begrooting van oorlog was gebragt. Toen de keizer van Busland laat in den avond van 22 dezer, door een vrij talrijk gevolg vergezeld, zijnen inlogt te Warschau hield, welke stad schitterend geillumineerd was werd hij door de ontelbare menigte met luid gejuich verwelkomd. Toen Z. M. het paleis bereikt had werd hij door den stadhouder vorst Gorl- schakoffdie door de vreemde gezanten de burgerlijke en militaire autoriteiten en de hoogste staatsbeambten des koningrijks omringd was, ontvangen. Des middags van den volgenden dag begaf M. zich, met eencn talrijken stoetnaar de Grieksche hoofdkerk aan wier ingang de aartsbisschop van Warschau aan het hoofd ecner talrijke geestelijkheid hein opwachtte hel brood en zout aanbood en den apostolischen zegen gaf. Na de bijwoning eener kortstondige godsdienst oefening bezocht de keizer de citadel en hield inspec tie over eenige onlangs in de l'oolsche hoofdstad aan gekomen infanterie regemenlen. Ten half vier ure begaf hij zich met vorst Gorlschakoff naar het station van den spoorweg om zijne zuster, de grootvorstin Olga en haren gemaalde kroonprins van Wurtem- berg te ontvangen die later in den namiddag zich met rijtuig in de straten vertoonden en des avonds do op nieuw ontstoken algemeene illuminatie bezig- tigden. TRA S II 11 IJ K. Parijs 25 Mei. Volgens inlichtingen nit goede bron geput zal de Italiaansche kwestie tot een al is hetdan maar voorloopige oplossing geraken. De te Weenen ontworpen nota moet door keizer Napoleon worden goedgekeurd. In dat stuk wordt de paus uitgenoodigd 1. onmiddelijk een inlandsch leger te organiseren opdat hij spoedig de hulp van vreemde troepen kunne ontberen 2. eene algeheele reorgani satie in hel regtswezen te brengen en daarbij zooveel mogelijk het wetboek Napoleon tot grondslag nemen 3. hel spoorwegnet te voltooijen 4. de nijverheid krachtig aan te moedigen en allengs het vrijhandelstel sel in te voeren. Naar het schijnt heeft Engeland gewild dat van den H. Stoel meer zou worden geeischt en dat de koning der beide Secilien insgelijks zon wor den uitgenoodigd aan zijne onderdanen liberale instel- i' lingen te schenken doch die britscho raad vond geen ingang. Dat Sardinië over zulk een onvolledigen stap niet tevreden zal zijn, is zeker: wat Frankrijk en Oos- tenrijk thans doen, is immers ver verwijderd van de verwezenlijking van het programma vervat in de me morandadie graaf Cavour aan het Parijsche congres indiende laatstgenoemde heeft reeds voor lang zich kunnen en moeten overtuigen dat hij zeer ten onregte had gemeend in den keizer der Franschen den verlosser van Italië te vinden wil Italië vrij zijn het handele zelf. Italia fara de se. Volgens ontvangen berigten hebben reeds 55,000 Franschen, 10,000 Turken, 9,000 Engelschen en 7,000 Piémontczen den Russischen bodem verlaten. Verscheidene te Parijs aanwezige Polen hebben naar men verzekert aan graaf Walewski een protest in geleverd tegen het vergeten van hun land op de parijsche conferenlien. Na den kruistogt ter gunste van de zondagviering, is er thans een ondernomen meer van filantropischen dan van godsdienstigen aard legen het niet werken op maandag. In het dezer dagen verschenen werk Statistiek der nijverheid in Frankrijk door Moreau de Jannés wor den feiten en cijfers aangetroffen die de behartiging overwaard zijn. Elke dag waarop de nijverheid stil staat zegt de geleerde schrijver «kost aan het land eene voortbrenging door handenarbeid van elf millioen fr. en aan de werklieden een loon van 2,110,000 fr. Zoo veel nadeel wordt door de verfoeijelijke gewoonle van op maandag niet to werken aan de van de industrie levende gezinnen berokkend." Het Eransche kabinet heeft langs diplomatieken weg niet alleen aan de llussiscbe regering maar ook aan de Pruissische inlichtingen doen geven omtrent het verdrag van den 15 April. De heer de Moustier moet met deze laatste zending zijn belast. De commissie uil het wetgevend ligchaam heiast met het onderzoek der tweede begrooting voor de dienst van 1856, het suplemenlair credit bevattende heeft haren arbeid voltooid. De geheele som van dat cre- dïet beloopt niet minder dan 1,500,000,000 fr. waar onder 1,2U0,000,000 wegens den oorlog in het Oosten. De correctionele regtbank heeft gisteren den voormaligen advokaat Jourdan tot 4 jaren gevangenis straf en eene boete van 5000 fr. veroordeeld omdat hij vijf exemplaren vaneen manifest van Kossuth, Ma- zini en Ledru Rollin van Brussel naar Parijs gezonden heeft. De graanprijzen stijgen op al de markten ten gevolge van de vrees ter zake van de overstroomingen en het natte weder.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1