Woensdag 43. i ZIER1KZEESGHE ODBANT. ABONNEM ENTS-PRIJS. 'er clriimaanden f 9,00. Franco per post f 2,25. nzendinrj der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. Woensdas' en Zaturdasf. O O Cev'one 1 Doodheriaiim van I>1',IJS DEI'. A!> VEE TENTIEU mils de regel. Geboorte-Jliwdijks- -6 regels f i lichidve het Zeijdregt Ogifnbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee, lim 34 Mei 185». y MVo(frzïïter Mr. B. C. Cau, Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de beoren Landsltnegl en Ochlman. l)e notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Komt in behandeling een adres van Jhr. W. M. 11. de Jonge betrekkelijk het koopen of pachten van 4 bunders schorgrond in het Dijk water, waarop wordt besloten de beschikking aan te houden tot de ver pachting en het adres voor de leden ter visie te leggen. Wordt gelezen eene missive van de burgerlijke ad ministrative vereoniging van Burgemeesters en Se cretarissen te s' Hertogenbosch en concept-adres aan de beide kamers der staten-generaal tot algemeene in voering eener belasting op het gedistelleerd en daartoe te wijzigen de art. 240 244 246 en 250 der ge meente-wet, en bepaling, dat geen restitutie bij uit voer zal worden verleend voordat gebleken is dat de /irivoerregten in de gemeente, werwaarts die uitvoer plaats heeft, zijn betaald en eindelijk dat het boven alles dc voorkeur verdienen zoude, dat de plaatselijke belasting op hot gedistelleerd tegelijk met den rijksac cijns ingevorderd en volgens vast te stellen maatstaf aan de gemeenten worde uitgekeerd. Na discussie wordt besloten het adres conform het concept in te dienenmet weglating evenwel der laatste clausule. Wordt gelezen het rapport der commissie betrekke lijk het voorstel van jhr. J. L. de Jonge tot wijziging van art. 14- van liet Keglement van orde dat een lid van den raad zich bij het uitbrengen van rapport stemming of beraadslaging over eene zaak, die hem li persoonlijk aangaatmoet verwijderen houdende advies I tot aanneming en de goedkeuring van Gedeputeerde Staten hierop te vragen. Mr. Fokker verklaart zich hiertegen, als mecnende dit in strijd te zijn met de gemeente-wet. lie heer van der Grijp verdedigt het gevoelen der commissie. Jhr. de Jonge beroept zich bij analogie op art 46 der gemeente wet. Na verdere discussie, waaraan behalve bóvenge- noemden Mrs. Egierde Crane en dc Burgemeester deelnemenwordt het voorstel met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Op een adres van J. Strickaert en J. Duivendijk naar aanleiding van hel beslotene in den raad van 50 April jl. op de kleine werf wordt conform voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten het verzoek toe te staan en de maat van het terrein in de dispositie >-ap te nemen. Wordt besloten lot af- en overschrijving op bcgroo- (ingsposten 18 55 en 1856. De rekening van het Hervormd Hiakonie Armbe stuur wordt gesteld in handen van de heeren Mr. de Crane van der Grijp en Houwer ten fine van onderzoek. Idem eene concepl-verordering tot helling van hrug- geld en een dito van schutgcid iu handen van de heeren dr. Keller van der Vliet en Mr. de Crane. Wordt ter visie van de leden gelegd om in eene volgende vergadering Ie behandelen een concept-re glement voor het algemeen Armbestuur. De Commissie van strafverordeningen legt over een concept-verordening voor het schuiten van vee en een van I'olicie voor dc haven. Wordt besloten deze in eene volgende zitting te behandelen. Komt in behandeling de wijziging in de inrigting van het llaadbuis ten dienste der justitie. De liurge- moester licht de. zaak toe. N'a discussie besluit de Baad in de voorgestelde verandering toe te stemmen mils de kosten worden gedragen door het rijk. Tegen heeft gestemd Mr. van Dongen, voornamelijk omdat in het plan gcene melding wordt gemaakt van localiteit voor de leden der balie. Wordt rapport uitgebragt en dien conform goedge keurd de rekening van het Algemeen-Israëlitisch-en Evangelisch-Luthcrsck armbestuur van deu straatweg naar Brouwershaven en het pensioenfonds van stede lijke ambtenaren over 1855, met opmerking aan het Israëlitisch- en aan het Evaugelisch-Lutbcrsch armbe- j stuur dat door de gemeenteleden zeer weinig is bij gedragen en aan commissarissen over den straatweg dat voorlaan eene kapitaalrekening en eene van bet reserve-fonds verlangd wordt. Hierna is de zitting gesloten. MSTIIMSÜ AIHIIMSTIIATIP BRANDSCHOUWING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ver wittigen de ingezetenen: dat er op maandag den 2 Junij aanslaande, eene algemeene inspectie op de Brand- alhier zal gehouden worden en herinneren mitsdien aan de bepalingen van art. 58 der verordening lot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855, opdat als dan al die middelen in goeden bruikbaren staat worden ten toon gesteld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boete legen de nalatigen verordend. Zierikzee den 26 Mei 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. nil' BINNENLAND. Zierikzee 26 Mei. Een treurig ongeval had gis teren alhier plaats. De persoon van J. Groenendaels des morgens ten 8 ure uit de kerk komende had het ongeluk van de tweede houten binnenbrug in het wa ter te vallen door een aanval van vallende ziekte waaraan hij lijdende was. Terstond snelde hulp toe, maar te laat. Toen hij uit het water werd gehaald was er geen leven meer in hem te bespeuren. Tc vergeefs waren ook de middelen der kunst, die ter stond werden aangewend om te beproeven of er nog leven in hem was. Dc Staats Courant deelt thans het koninklijk be sluit mede waarhij, op het aan Z. M. ingediend ver zoekschrift van mr. C.J. Fokker c a. te Zierikzee, als bestuurders der aldaar opgcrigte naamloozc ven nootschap de Eendragt, bewilliging wordt verleend op het overlegde authentieke afschrift der acte van oprig- ting dezer vennootschap, ten doel hebbende het stichten en exploiteren van een gebouw te Zierikzee bestemd voor vergaderingen van algemeen nut en genoegen. De Stoompost meldtdat te Middelburg het ge rucht algemeen verspreid is dat de verwezentlijking van het grootsche plan van eenen Zeeuwsch-Limburg- schen spoorwegzicb weder eenigzins doet verwachten vermits de Belgische bankiers die zich met de gelde- liike aangelegenheden belasten zich zouden hebben gewend lot hel Fransche Crediet-Mobilier dat niet on genegen zou zijn de noodigegelden te verschaffen. Op zaturdag 31 Mei a. s, des voormiddags 1 uren zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg bij inschrijving en opbod worden aanbe steed Het voortzetten der buitengewone bezinkings- en andere werken zoo tot bezetting als lot verdediging van den onderzeeschcn en boven laag water gelegen oever der beschadigde kust van de calamiteuse polders Wilhelmina en Oosl-lieveland .tengevolge der ontstane oever-en dijkvailen van 19 December 1855 en s/10 February 1856, met iuhegrip der benoodigde materia len waarvan vier dagen voor dc besteding de noodige aanwijzing zal worden gedaan en waaromtrent ook hij den ingenieur Conrad te Goes, informatien kunnen wor den ingewonnen. Verschillende dagbladen doelen mede dal eene vereeniging van Fransche Engelsche en Amerikaan- sche kapitalisten, vertegenwoordigd door den graaf d'Avigdor en den graaf Mancel de Valdouervan de Ncderlandsclie regering heeft verzocht magtiging om in Nederland onder den naam van tlollandscb Crédit Mohilier eene naamlooze vennootschap op te rigten met een kapitaal van honderd milioen francs, verdeeld in '200,0011 aandeden van 500 francs ieder. Zoodra de bedoelde compagnie de verlangde magtiging zal heb ben verkregen wil zij zich toeleggen op de bevorde ring van alle werken van openbaar nutals kanalen, spoorwegen vergrooting en uitlegging van steden ontginning van braak liggende gronden en over het algemeen van al hetgeen bijdragen kan zoo tot uitbrei ding van nijverheid landbouw en koophandel als tot verbetering tot het jot der arbeiders. De eerste reeks van aandeelen waarvan reeds een groot ge deelte is afgeschreven door de talrijke stichters der maatschappijzou geplaatst worden te Londen en te Parijs. Voor de beurzen van Amsterdam en Botter dam zou echter bestemd blijven zoodanig getal aandee len als door de Hollandsche huizendie aan den zelel der maatschappij geaccrediteerd zijn vooraf verlangd moglen worden. Naar men verneemt zegt de Ut. Cr. heeft ook de synodale comrpissie in hare nu geëindigde zittingen be sloten zich tot dej^eede kamer der staten-generaal te wenden met een adres waarin wordt aangedrongen om het «Christelijk beginsel in het wetsontwerp op het lager onderwijs op te nomen. Heden heeft de hooge raad (burgerlijke kamer) in revisie uitspraak gedaan in de zaak van James E. Iluis in 't Veld en J. A. Mung allen bedienden van wij len koning Willem I, tegen de hooge erfgenamen van dien vorst. Do raad heeft die revisie verworpen. Men meldt uil Brock in Waterland van den 22 dezer: tiet kindje dat eonige dagen geleden in een ketel met kokend water is gevallen en waar van in het Handelsblad van 2! Mei is melding ge maakt is gisteren na een smartelijk lijden aan de gevolgen overleden, Dezer dagen heeft zich een jeugdig veroordeelde te Gorinchem II. Blewanas geheetcn 21 jaren oud door ophanging van het leven beroofd. Tol vijf maan den cellulaire gevangenis wegens diefstal veroordeeld waarvan reeds eenigen tijd verstreken was vond men hem gisteren morgen aan zijn bedricm hangen welke hij aan een luchtgat bevestigd had. Nog geen uur ge leden had hij op de binnenplaats van het huis gewan deld. Uit Utrecht wordt gemeld dat de toebereidselen voor de aanstaande feesten hijna de gebeeie stad bezig houden. Rij vele ambachten komt man thans bandon Ie kortvooral bij modemaaksters kleedcrmakers enz. De toevloed van vreemdelingen zal ook zeker bij schoon weder overgroot zijn eenige logementhouders kunnen voor de feestdagen geenelogé's meer aannemen ofschoon zij voor die dagen hunne beschikbare ruimte door alle mogelijke hulpmiddelen vermeerderen. Van wego de policie worden ook reeds maatregelen van voorzorg ge nomen. Sedert eenige dagen wordt te Zwolle een eigen aardige vischsoort aangevoerd, bekend onderden naam van geep. tiet ligchaam ongeveer ter lengte van een voet, heefl den vorm van dikke paling; dc graat is grasgroen en het vleesch, hoewel eetbaar, uitermate droog en heeft eenen sterken haringreuk. Het op merkelijkste van deze visch is, dat de kop volkomen op dien van eene snip gelijkt waardoor hij in de wan deling ook we! watersnip genoemd wordt. Nog nim mer zijn deze visschen aldaar ter markt aangebragt maar zij worden in groo'e menigte aan het Nieuwe Diep gevangen en als aas gebezigd tot de vangst van kabeljaauw enz. Een exemplaar dezer vreemde vis schen is aan hot Museurn van Naluralien te Zwolle gezonden Bij de jongslc verkiezing van leden der provinci ale staten in het hoofdkiesdistrict Dokkum heeft zich hel geval voorgedaan dat van de eilanden Ameland met 23 en van Schiermonnikoog met 7 kiezers gcene stembussen zijn ingekomen. Van hel laatstgenoemde eiland is geenerlei berigt ontvangendoch van hel eerste inedcdeeling dat in die gemeente geene stem briefjes waren ineeleverd. De leden van het stembu reau die men wel mag onderstellen de kiesbevoegdheid te bezitten, hebben zich dus ook van stemmen onthou den waarschijnlijk om verschoond te blijven van het zeetoglje dat anders alleen mot hunne stembriefjes zou moeten zijn gedaan om te Dokkum te komen. Naar wij vernemen is in den nacht tusschen 21 en 22 dezer eene boerenwoning op het eiland Texel ten gevolge der roekeloosheid eener dienslhodo geheel inde ascli gelegd en een belendend perceel daardoor geheel moeten worden omvergehaald Het afgebrande perceel zou echter tegen brandschade verzekerd zijn. benoemingen en besluiten. Bij onderscheidene besluiten heeft Z. M. benoemd tot plaatsver vangend kantonregtcr te Haarlemmv. J. Tielcnius Kruytholï, advo- kaat aldaartot plaatsvervangend kantonregtcr te Almelo H. J. A. Pennink, advokaat en kandidaat-notaris aldaar. BUïTEDILAND. SUlT'SOHIiAZSD, Keulen 23 Mei. Gisteren avond ten 6 ure is de Jioningvan l'ruissen met de keizerin weduwe van Bus- land en haren jongsten zoon den grootvorst Micliiel, te Koningsbergen teruggekeerd. Gumbinncn waar de keizerin overnacht had, was ter harer cere geïllumi neerd geweest. Bij hare aankomst te Berlijn zal genoemde vorslin statelijk ontvangen en ook alle muziek of ander ge-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1