Zaturdag 24 Mei. N.° 42. sat). Woensdag en Zaturdag. IIESTimifl' «IMSIIM bekendmaking inspectie op de straten. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN ZIERKZEESCHE GODRAN ABONNEMENTS-PRIJS. Per ilrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT UNTIE N. Gewone 15 cents cle regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbericjten van t-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat de OPENBARE AANBESTEDING der jaarlijksche ONDERHOUDSWERKEN van de ge meente gebouwen en eigendommen zal plaats hebben op het Raadhuis dezer gemeente den 28 dezer maand, des middagsachtervolgens bestek en voorwaarden, welke van heden af ter Gemeente-Secretarie ter lezing liggenof legen betaling van 25 cent per exemplaar verkrijgbaar zijn zullende op donderdag te voren den 22 dezer des namiddags half vier ureaanwijzing op die werken geschieden door den Gemeente-Bouw meester, bij wien inmiddels alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. Zierikzeeden 14 Mei 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeever wittigen de ingezetenen dat er op zaturdag den 24 de zer maand, een omgang langs de stralen geschieden zal om zich te overtuigen of al de bepalingen van het po- licie-reglement dezer gemeentealom worden nage leefd, wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de straten stoepen en goten, elk vóór en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoon gemaakt en gezuiverd zijn terwijl de beambten der policie bepaaldelijk zijn belastom op de voortdurende reinheid van stralen, stoepen en goten te letten en, zonder oogluiking wegens alle overtredingen of nala tigheid procesverbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd omgeroepen aangeplakt en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 14 Mei 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. De Burgemeester van Ziertkzee, maakt bekend dat het kohier der belasting op het personeel (drie maanden regt no. 6) dienstjaar 1855/e voor deze ge meente, op den 15 dezer maand, door den heer Com missaris des konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe belastingen enz. alhier, ten fine van invordering met aanmaning der daarop voorkomende belastingschuldigenom hunne aan slagen ingevolge de wette voldoen. Zienkzee22 Mei 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Men verneemt dat de heer L. Plu de Lannêe de Bclrancourtingenieur en architect van 's konings do meinen te Goes door den heer staatsraad va nvoor- noemde domeinen belast is met de tauxatie van het kasteel Klooslerzande hetwelk tot afbraak bestemd is, en dat voornoemde beer zich reeds zaturdag den 10 dezer tot dat einde derwaarts heeft begeven. Dingsdag morgen is te Goes gevankelijk binnen- gebragt zekere te Biljand woonachtige Maria Oosipijlc weduwe en moeder van twee kinderen, welke verdacht wordt gehouden van heimelijk bevallen te zijn en haar kind te hebben begraven. Het lijkje is naar men zegt reeds gevonden en met het geneeskundig onderzoek aangevangen. Wij vernemen dat op het door 4. J. H. Bosscliart voormalig commies der posterijen die door het pro vinciaal geregtshof in Zeeland bij arrest van 28 No vember 1855 is veroordeeld tot een tuchthuisstraf van T jaren aan Z. M. den koning gerigt verzoek om gra tie dezer dagen afwijzend is beschikt. Naar men verneemt zullen de zittingen van de synodale commissie op het laatst dezer week gesloten 1 worden ook die van de Evangelisch-Lulersche synode zullen waarschijnlijk aanstaanden zaturdag eindigen. Men meldt uit Dordrecht van den 17 Mei. Ik verneem en acht het der vermelding waardig, dat ee- nige leeraren en leden der Hervormde kerk besloten hebben zich eerlang te vereenigen ten einde te be raadslagen wat hun die bet Christendom belijden volgens de opvatting der Dordsche vaderen te doen staat bij de bestaande verwarring in dat kerkelijk ligchaam. Indien ik wel onderrigt ben zal Rotterdam daartoe het vereenigingspunt zijn. A. C. Gisteren had bier cene zeldzame muziekuitvoering plaats. De alhier gevestigde vier heeren muziekmees ters hadden aan de ongelukkige krankzinnigen een feest bereid. Bijna honderd lijders waren tegenwoordig bij de uitvoering van eenige kwartetten van Haydn, Beet hoven en anderen welke met belangstelling werden aangehoord niet alleen maar waarvan de indruk op aller gelaat zigtbaar was. De uitvoering is zonder stoornis afgeloopen Eere zij den toonkunstenarendie zoo belangloos iels toebraglen tot een genot voor die ongelukkigen maar eere zij bovenal den heer Roëll den menschkundigen geneesheer van dat gestichtdie krachten en vermogens vei! heeft tot de herstelling dier deerniswaardigen wier getal al meer en meer toe neemt. Moge de waardige man nog lang in het leven en de gezondheid worden gespaard en zijn nuttigen werkkring blijven voortzetten tot de lengte van dagen. "Volgens de Delfdsche Cour. zegt men dat bij gele genheid der tentoonstellingen van voortbrengselen'van den landbouw en der nijverheid, die in de maand September aanstaande daar ter stede zullen plaats heb ben door heeren studenten der koninklijke academie een gemaskerde optogt zal worden gehouden. Men meldt uit Broek in Waterland van 17 de zer Heden morgen is hier een ongeluk gebeurd dat algemeene deelneming op ons dorp verwekt. Het 2'/sjarig kind van den heer B. is namelijk achterover in een ketel met kokend water gevallen en heeft zich daardoor op eene deerlijke wijze gebrand, zoodat er weinig hoop op herstel bestaat. De natuurkundige afdeeling der koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam heeft tot leden benoemd de heeren S. Bosquet te Maastricht, J. Bierens de Haan te Deventer en A. W. M. van Hasselt te Utrecht. Deze benoeming is door de goed keuring des konings bekrachtigd. Men verneemt dat Z. M. dezer dagen aan vele gevangenen in de verschillende straf- en andere ge- vangenisssen des rijks af- en ontslag verleend heeft. In hel begin der vorige week werd op het Loo een schoone gierarend welke ruim zes voet vlugt had in eene klem gevangen. Deze vogel werd nog levend door den oppasser der koninklijke menagerie Z. M. den koning aangeboden. Hoogstdezclve heeft gelastdat deze schoone vogel naar het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam zou wor den op gezonden. Men schrijft uit Nijmegen van 17 Mei. Ten ver volge van ons vorig berigtomtrent het noodlottigom- komen, in dezer stads binnenhaven, van den nacht wacht Hermanns Peters alhieren de daarbij medege deelde inhechtenisslelling van een persoon, als verdacht van langs misdadigen weg doordien beambte geweld dadig van de kade te storten zijnen dood tc hebben veroorzaakt kunnen wij thans melden dat deze per soon heden ochtend weder op vrije voeten is gesteld. Men schrijft uit Arnhem 19 Mei. liet onwedcr van II. vrijdag heeft, door den builengewonen plasre gen, die er mede vergezeld ging, op sommige metgraan aardappelen enz. bedekte akkers, gelegen legen de hel ling van heuvels met name bij het landgoed 1\ laren- beek, alhier vrij veel schade aangerigt. De aarde, die met de gewassen van de eene plaats werd afge spoeld bedolf de lager slaande gewassen. In vele woningen stroomde het water de staldeur in het voor vertrek uit. De grond was na de bui met eene dikke laag hagel bedekt en gisteren morgen heeft men hier en daar noggroote massa's hagel gevonden. De blik sem is in een paar hoornen geslagen. Overigens heeft men van geene ongelukken gehoord. Men schrijft uit Moergestel van 19 Mei. De groei en ontwikkeling der gewassen het graan het zaad en de aardappelen laten in de omstreken niets te wenschen over. Yan den veenbrand in Belgie, of onze Peelgrondenhadden wij in de jongste dagen bij hetwaaijen van een zuiden wind veel te lijden. Men hoopt dat daardoor aan de andere gewassen geen schade zal worden toegebragt. De prijzen van het vee zijn in de jongste dagen gestegenhetgeen is toe te schrijven aan den ruimen voorraad van voedsel voor den veestapel. Eene sterfte onder de varkens is oor zaak dat de biggen tot den hoogen prijs van 6 a 7 wor den verkocht. Men schrijft uit Hoorn yan 18 Mei. Vrijdag II. stond teregt eene boerenmeid, die, onlangs met ha ren bruidegom te Spierdijk op een afscheidsbezoek bij haren vorigen meester zijndeover ongesteldheid kla gende, zich te bed begaf op aandringen van hare vo rige meesteres en eenigen lijd daarna bevonden werd verlost Ie zijn van een mannelijk kind dat men dood hij haar vond. Daar men den dood va:i het kind meer als een gevolg van hare zorgeloosheid beschouwen moest (volgens de verklaring van de geneesheeren) rekwi- reerde de heer officier van justitie voor haar slechts gevangenzetting van een jaar. De uitspraak is bepaald op a. st. woensdag. Haar bruidegom, die de vader van het kind niet schijnt te zijn, trad mede als getuige tegen haar op. Men meldt uit Steenwijkvan 18 Mei. Meer dan 800 arbeiders in verschillende veenderijen onder de gemeenten Steenwijkerwold Oldemarktde Kuinre en Blokzijl hebben den arbeid gestaakt, omdat zij hooger loon vorderden. Ten gevolge daarvan zijn zoowel in de veenderijen als in de belendende gemeenten veelal door misbruik van sterken drank vele ongeregeldhe den voorgevallen. Bereids zijn eenige der aanvoerders gearresteerd of er zijn processenverbaal tegen hen opgemaakt. De po licie uit al de daarin betrokkene gemeenten doet ern stig onderzoek om al de daders der ongeregeldheden op te sporen. Van den 10 tot en met den 16 dezer zijn 40 runderen in de provincie Vriesland aan de besmette lijke longziekte gestorven en 51 door die ziekte aan getaste runderen voor rekening der eigenaars afge maakt bedragende daardoor het totaal der gavallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 2681. Men leest ia de Amst. Courant omtrent de doorgraving van de landengte van Suez onder anderen, liet volgende: Aanzienlijk zal de bekorting zijn van den afstand tussclien de havens van Europa en Amerika met Oost-Indie. Wij laten hiervan een overzigt volgen, waarbij Bombay in Engelscli-Iudie als verge lijkingspunt is aangenomen NAMEN DER HAVENS. AFSTANDEN IN UREN GAANS. Verkor ting der afstanden. over Suez. over cle Kaap. Konstantinopel naar Bombay 1800 6100 4300 2002 5800 S77S 2340 5960 3620 2374 5650 3276 2224 5200 2976 2500 5350 2850 2800 5650 2850 3100 5950 2S50 3050 5900 2850 28.24 5S00 2976 3100 5950 2850 3700 6550 2850 3761 6200 2139 New-Orleans 3724 6450 2726 Men ziet welk eene belangrijke bekorting daardoor in den weg naar Indic zal worden teweeg gebragt, en wanneer men in aanmerking neemt dat dit zal worden verkregen zonder last te breken langs een veel veiliger wegen bij eene uitbreiding van de stoomvaartdoor snellere middelen dan kan men gemakkelijk inzien welk een belang rijken invloed deze nieuwen weg op de wereldhandel zal uitoefenen. benoemingen en besluiten. Bij verschillende besluiten heeft Z. M. benoemd tot burgemeester der gemeente Eolde W. van Riescntot kantonregter te Haarlem mr. J. F. T. van Valkenburgthans regter in de arrondissements-regtbank te Hoorn en met ingang van den 1 Julij aanstaande tot hoofd-in- genieur van den waterstaat der 1ste klasse den ingenieur van den wa terstaat der 2de klasse W. Badon Ghijbentot ingenieur van den waterstaat der 1ste klasse den ingenieur der 2de klasse P. J. de Quar- tel tot ingenieur van den waterstaat der 2de klasse, den ad-pirant-in- genieur L. A Reuvcns tot adspirant-ingcnleur den surnumerair bij den waterstaat P. Lolcetot officier van justitie mr. G. Turk thans sub stituut-officier bij dezelfde regtbank en tot substituut-officier van ju stitie mr. S. J. A. van Walcbren thans griffier bij bet kantonregt aldaar. Met ingang van den 1 Julij aanstaande zijn verplaatstde adspirant- ingenieur j. van den Toorn, van Arnhem naar Deventer de ingenieur der 1ste klasse A. B Mentz, van Leeuwarden naar Hoorn de adspi- rant-ingenicur A. O. van den "'Santheuvel, van Hoorn naar Leeuwarden de benoemde ingenieur der 1ste klasse P. J. de Quartel, van Assen naar Zierikzee de adspirant-ingenieur H. A. J. W van Beusckom tot dusverre voorloopig te Zierikzee naar Assen de benoemde ad spirant-ingenieur P. Loke, van Gorinchem naar Arnhem en de surnu merair J. J. Roelants, van 's Gravenhage naar Gorinchem. Omtrent het verschrikkelijk ongeluk dat te Gent in de katoenspinnerij van de heeren van Ilecke en van der Heijden staande buiten het waterpoortje heeft plaats gevonden verneemt men nog het volgende. Juist op het oogenblik dat de molens begonnen te werken, is de ketel der stoommachine gesprongen met zoodanig een gewelddat de muren der fabriek omver vielen en de overblijfselen tot op grooten afstand heen geworpen werdenzware brokken van den ketel zijn lot over de Schelde gevlogen. De ma chine is in twee deelen gebrokende eene helft is ge slagen tegen een schip, dat in de Schelde lag en de andere in den tuin teregt gekomen ruim 100 me ters yan de plaats des ongeluks. Tot op 200 meters

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1