ZERIKZEESCHE COURANT. Woensdag 21 Mei. N.° 41, 1850- ek. ?P :n, Woensdag- en Zaturdag. WHIM ADMIMATIIÏN ■l NIEUWSTIJDINGEN I N, alY 10 en nde acht de 3NIE en e en igh. van M op re oe- 1SE en 3d. rie- nde )K- IA- iel en orl, E, >L\ een tien de 33 Hei) >eke liek ops- ndc EI- A It ONNEME N TS-PR IJS Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 beltalvc hel Zegelregl. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat de OPENBARE AANBESTEDING der jaarlijksche ONDERHOUDSWERKEN van de ge meente gebouwen en eigendommen zal plaats hebben op het Raadhuis dezer gemeente den 28 dezer maand, des middags, achlervolgens bestek en voorwaarden, welke van beden af ter Gemeente-Secretarie ter lezing liggen, of tegen betaling van 25 cent per exemplaar verkrijgbaar zijn, zullende opdonderdag tevoren, den 22 dezer des namiddags half vier ure, aanwijzing op die werken geschieden door den Gemeente-Bouw- i"> meester, bij wien inmiddels alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. Zierikzeeden 14 Mei 1856. B. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONG li Secretaris. Ar il der -ge- 20 rte nde laar het 7E lens 'dijk lge- bor- len ring- na- rde, enig zul- n te INSPECTIE OP DESTRATEN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeever wittigen de ingezetenen dat er op zaturdag den 24 de zer maand, een omgang langs de straten geschieden zal, om zich te overtuigen of al de bepalingen van het po- licie-reglement dezer gemeentealom worden nage leefd, wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de stralen stoepen en gotenelk vóór en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoon gemaakt en gezuiverd zijn terwijl de beambten der policie bepaaldelijk zijn belastom op de voortdurende reinheid van straten, stoepen en goten te letten en, zonder oogluiking wegens alle overtredingen of nala tigheid procesverbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd omgeroepen aangeplakt en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 14 Mei 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. l)e Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Zaturdag den 24 dezer maand, des middags ten 12'/, ure, op het Raad huis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, 20 Mei 1856. B. C CAÜ. i K<J 1, BINNENLAND, Zierikzee 20 Mei. Door de Ncderlandsche Han del-Maatschappij zijn bevracht 31 schepen als Voor Amsterdam 18; voor Rotterdam 11; voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1 zijnde Calharïna Maria, kapt. J. A. Ballot. Uilslag der op 13 Mei plaats gehad hebbende verkiezingen van leden voor de provinciale staten van Zeeland. Hoofdkiesdislrrel Middelburg. Gekozen de heeren A. M. Becius jhr. P. D. van Sittersdr. J. W. Callen- fels en G. J. Sprengerterwijl tusschen de heeren W. M. Snijder en A. J. van Teylingen eene herstemming zal moeten plaats hebben. Hoofdkiesdistrict Goes. Gekozen de heeren mr. M. P. BlaaubeeuA. Kakebeeke en I. G. J. van den Bosclt. Hoofdkiesdistrict Hulst. Gekozen de heer H. J. van Eeltterwijl tusschen de heeren Steenkamp Hoff man, Mathon, van HaelslA pers en Dronkers eene her slemming zal moeten plaats hebben. Hoofdkiesdistrict Sluis. Gekozen de heeren I. C. O. Benlcijn, mr.E. Risseeuw en Schout Velthuis. Hoofdkiesdislrict Tholen. Gekozen de heeren W. J. van Voorst Cutslioek en F. C. de Casembroot. Tholen, den 15 Mei. Heden werd aan onzen ge- achten oudsten leeraar, den wel eerw. heer C. de Vis ser Bidder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, door eene commissie, bestaande uit de heeren II. Ge luk. JMz. M. Lindhout Jz., on J. van den Boschuit naam van de lidmaten der HervormdeGemeente alhier, overhandigd eene sierlijk bewerkte zilveren tabaks vaas eu komfoor, met toepasselijke inscriptie als een bewijs van achting bij gelegenheid der vervulde 25 ja rige evangeliebediening door zijn wel eerw. in deze gemeente. De memorie van toelichting, hehoorende hij het thans van rege ringswege aan de tweede kamer ter overweging voorgelegde ontwerp van wet op de nationale militie, vangt aan met de volgende algemeene be schouwingen: „In het VlIIste hoofdstuk van de grondwet zijn ten aanzien van de nationale militie onderscheidene bepalingen opgenomen, welke het nood zakelijk maken de bestaande wetten omtrent dit zeer belangrijk deel onzer krijgsmagt te wijzigen en aan te vullen. De tegenwoordige wetsvoordragt is hiervan het gevolg en moet strekken om aan de voor schriften der grondwet, zoowel nopens de militie te land als die ter zee, volledige uitvoering te geven. Bij het zamens tellen van dit ontwerp is de regering van het "beginsel uitgegaan dat het wenschelijk was de bestaande wetsbepalingen omtrent de nationale militie zooveel mogelijk te behouden. Die bepalingen toch zijn gedurende een tijdvak van meer dan vijf en dertig jaren afwisselend in tijden van vrede en oorlog, in werking en de uitkomsten zijn over het geheel vrij voldoende bevon den; terwijl de ingezetenen met hunne verpligtingen ten deze bekend en daaraan gewoon zijn geworden. De veranderingen welke worden voor gesteld bestaan dan ook hoofdzakelijk in zoodanige die uit de nieuwe of gewijzigde bepalingen van de grondwet voortspruiten, of, naar de on dervinding heeft geleerd noodzakelijk en nuttig zijn te achten. Na de aanwijzing van het standpunt waarop de regering zich bij het ontwerpen dezer voordragt geplaatst heeft, oordeelt zij het gepast van hare zienswijze omtrent de voorgenomen nadere wettelijke regeling van de dienst bij de schutterijen te dezer plaatse eenige mededeeling te doen. Eerstens zal een beter verband dan tot hiertoe heeft bestaan tusschen de nationale militie en de schutterijen worden daargesteld door het da delijk doen aansluiten van de eene dienst aan de andere. Thans ligt er tusschen het tijdstip van het ontslag uit de dienst bij de militie en dat der inschrijving voor de schutterij eene tijdruimte van meer dan een ge heel jaar. In het vervolg zal er eene onmiddelijke overgang uit de dienst der militie in die der schutterij plaats hebben. Hierdoor zal als het ware eene voortzetting van de dienst ontstaan en de schutterijen zullen op die wijze jaarlijks een aanzienlijken toevoer van welgeoefende en aan orde en tucht gewone manschappen bekomendie daarvan eene be langrijke. kern zullen uitmaken. Ten einde verder het tweeledig doel waarmede de schutterijenvolgens de grondwetworden opgerigt verdediging des Vaderlands in tijd van gevaar en oorlog, en handhaving der inwendige rust ten allen tijde te bereiken, moet de tegenwoor dige getalsterkte worden vermeerderd en de zamenstelling en inrigting der schutterijen op eene betere wijze worden geregeld. De dienstpligtige leeftijd thans op 35 jaren gesteld zal worden verhoogd. Dienstplig- tigen zullen ziju in den regel al de ingezetenen vallende in den leeftijd door de wet te stellen de lotingthans bestaandezal niet worden be houden, De dienstpligtigen zullen worden verdeeld in klassen van op roeping naar gelang van leeftijd en van maatschappelijke of huisselijke omstandigheden. De oefeningen bij de schutterijen zoowel practisch als theoretisch, zullen uitgebreid en de bepaling gemaakt worden, waardoor de handhaving van orde en krijgstucht zal worden verzekerd. De regering houdt zich overtuigd dat door eeue herziening der wet op de schutterijen en hare inrigting overeenkomstig de aangegeven begin selen dat gedeelte van 's Lands verdedigingskrachten aanmerkelijk zal worden versterkt en beter dan thans aan zijne roeping kunnen voldoen maar zij is tevens van oordeel dat dit niet mag noch kan leiden tot eeue vermindering der permanente strijdkrachten van het rijk. Het leger moet als de kern worden beschouwd om welke in tijden van gevaar de volkswapening, hier de schutterijenzich vereenigt. en al moge door de nieuwe maatregelen de schutterij een meerderen graad van geoefend heid bereiken zij zal nimmer in tijden van gevaar en oorlog den steun kunnen ontberen dien zij iu bet leger behoort te vinden noch in gewone tijden de diensten kunnen verrigteu waartoe het leger wordt geroepen, en welke het in zijne tegenwoordige zamenstelling en sterkte niet dan met de grootste inspanning in staat is te vervullen." De Vtr. Cour. deelt in een particulier schrijven uil Marseille eenige nadere bijzonderheden mede no pens de aankomst van den nieuw benoemden gouver neur-generaal, den heer Paliud te Alexandria en de luislerijko wijze waarop hij door den onderkoning van Egypte werd ontvangen. Den 16 April jl. arriveerde de Triester boot te Alexandria, aan boord waarvan zich bevond de gouverneur-generaal van Ned.-lndie in 's lands sloepen begaf de consul-generaalde beer Ruyssenaers vergezeld van den generaal Koenig-bey zich aan boord om z. exc. te verwelkomen. Aan land gekomen werd de beer Paliud begroet door 19 saluutschoten en opgewacht door de gouverneurs der stad en van het arsenaal. Onder geleide van een eere wacht te paard, gevolgd door een tweede rijtuig, voor den aide-de-camp en den secretaris bestemd begaf bij zich naar het door de regering ingerigte pa leis. Den 18 April werd de beer Paliud vergezeld van den beer Ruyssenaers in een prachtig hofcoupé des onderkonings bespannen met vier paarden van zijn paleis afgehaalden reed onder bet geleide der zelfde eerewacht van den pacha en drie eskadrons ka- vallerie onder het spelen der muziek naar bet pa leis van don onderkoning. De pacha in prachtige uniform wachtte den heer Paluul op in de voorzaal van hctpaleis. De receptie-zaal binnengetreden zijnde, omhing de Ncderlandsche gouverneur-generaal na eene korle toespraak, den onderkoning van Egypte met het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. hoogh. beantwoordde deze toespraak op eene passende wijze. De pacha verheugde zich over de goede verstandhouding welke tusschen Nederland en Egypte bestaat en gaf te kennen niets te zullen onbe proefd laten den band dier betrekking naauwer toe te halen. Aanstonds werd de Ncderlandsche vlag door het ge bulder des geschuts begroet; terwijl de 21 saluulscho- ten werden herhaald door vijf verschillende halterijen. Op gelijke pleglige wijze werd de heer Paliud naar zijn paleis leruggebragt. Dien zelfden dag bragt een exlra-trein den gouver neur-generaal in 3uur van Alexandrie naar Kaïro alwaar weder alles ter ontvangst was ingerigt. De heer Pahudwerd vcrzeld door den generaal Koenig-Bey. Van Kaïro is hij met eene tot alle gemakken ingerigte reis-karavaan naar Suez vertrokken. Men schrijft uit 's Ilage van 19 April. Gisteren en heden is alhier plegtig gevierd het honderdjarig be slaan van het Groot Oosten der vrijmetselaars orde in Nederland en het 4(ljarig grootmeesterschap van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. Gisteren werden die twee belangrijke gebeurtenissen door het houden van eene redevoering, plegtig herdacht. Ter herinnering aan deze feestviering werd aan Z. K. H. prins Frederik een uitstekend fraai bewerkt aan denken in zilver uit naam der broederschap aan geboden aan welk kunststuk echter nog de laatste hand moet worden gelegd. Z. M. heeft bij besluit van 7 Maart jl.op hot ingediend verzoekschrift der heeren Iioog jr. en drie anderen als directeuren eener te Amsterdam op te rig- ten Amsterdamsche sloomsuikerraffmuderijbewilliging verleend tot het oprigten dier vennootschap, ouder be paling dat de hij art. 5 derontworpen statuten bedoelde kapitaalsvergrooting, als daarslellendeeene verandering in de voorwaarden aan hd. nadere goedkeuring zal zijn onderworpen. Bij besluit van 27 Maart jl. heeft Z. M. op het ingediend adres van genoemde directeuren bewilliging verleend tot wijziging van art. 9 der bij koninklijk besluit van 9 Maart jl. goedge keurde acte van oprigling dezer naamlooze vennoot schap. Dezer dagen is het bronzen standbeeld van Lou- rens Janszoon Coster, uit de fabriek van de heeren L. J. Enthoven en Comp. te 's Hage naar Haarlem afgezon den. Even als vroeger het Rembrandlsbeeld is ook thans dat van Coster op eene doelmatige wijze geëm- balleerd door middel van de ijzeren weegkraan op het erf der fabriek aan de Trekvaart geplaatst, langzaam en statig in een met vlaggen en wimpels versierd vaartuig nedergelaten. De werklieden uit de melaalgieterij vereenigden zichophetdek en deden het kolossalestuk dat eerlang ter herinnering aan onzen oud Vaderland- schen roem en lot eer van onze Yaderlandsche kunst en nijverheid te Haarlem zal prijken, met eerescholen uitgeleide lot aan de brug van den spoorweg. Jl. donderdag nacht is uit 's Gravenstein te Lei den onlvlugt zekere J. Putting die thans wegens ver- valsching van coupons gevangen zat. Reeds vroeger was hij te Amsterdam uit de cellulaire gevangenis ge broken. Met is hem geluktomin de zoldering van zijn vertrek met een kram uil zijne krib in een 2 duims eiken deel twee doorsnijdingenen zoo een luik tema ken en telkens de reten met brood te sloppen, opdat de cipier niets zou merken, üp een zolder uitgekomen heeft hij daar desgelijks een luik gemaakt in het be schoten dak, en zich aan de zijde waar geen schild wacht staat, aan een kunstig uil zijn beddelaken ver vaardigd touw en verder louw van schalen die op dien zolder hingenlaten afzakken. Hij moethet gebrekkig gereedschap in aanmerking genomen ver scheiden weken hieraan gewerkt hebben. Jl. zaturdag zijn te Rotterdam de eerste nieuwe aardappelen aangebragt aan het adres van den koop man J. van Gijzen op de Hoogstraat en daarna verkocht legen f 2 het mandje. Ten vorige jare werden de eerste nieuwe aardappelen aldaar negen dagen later aange bragt. Men meldt uit Nijmegen van den 16 dezer Gis teren ochtend werd hij het eindigen der dienstop het nachtwachts-appel vermist en ook later vruchteloos in den schoot van zijn gezin teiug verwacht do klep perman Hermanus l'eiers oud ruim 53 jaren, een ijve rig en oppassend officiant. Alle nasporingen bleven aanvankelijk zonder gevolg toen men eindelijk in de binnenhaven in welker huurt hij zich in surveillance bevond een drijvende piek ontdekkende, uit deze om standigheid opmaakte dat de vermiste suppoost aldaar den dood had gevonden. Het alstoen in die haven in het werk gestelde onderzoek bevestigde alras dit treu rig vermoeden en werd bedoelde beambte werkelijk in volle wapenrusting aldaar opgevischt. Ofschoon zich geene uiterlijke leekenen van eenig gepleegd ge weld aan het ligchaam vertoonden heelt nogtans de clameur puhlique eenen moord daarin gezien. De po licie houdt zich met den meesten ijver onledig met de instructie dezer laatste lezingmet dat gevolg dat be reids in den namiddag van heden de persoon die door het openbaar gerucht als de dader wordt aangeduid in voorloopige bewaring is gesteld. Men meldt uit Blaricum van 15 dezer. Het he vige onweder dat dingsdag over deze streken woedde,

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1