Woensdag 14 Mei. N.° 39. 1858- Woensdag en Xaturdag. IEN ADMINISTRATIS BINNENLAND. ZMUKZEESCHE GOIEI ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 'sniorgens. VERSCHiJNT. PP,IJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1, behalve het ZegclregU Uitschrijving voor de Schutterij PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 en spe ciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geho- rcuen in de jaren 1822 tot 1881 ingeslotenzullen worden geopend tot de Inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar belmoren alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich al hier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerd en de vreemde lingen welken sedert dien tijd van buiten het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zicli in dit BijJc neder te zetten heiben aan den dag ge legd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaannaar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of landwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschre ven in dat registerwaartoe zij volgens hunnen ouderdom belmoren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uit gezonderd maar dat allenzonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wettot de vrijgestelden of uitgeslotenen te belmoren en dien ten gevolge ook zij niet die hun ontslag uit de sehutterlijke dienst reeds hebben bekomenzullen derhalve al de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten raadhuize de zer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen, ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den 1 Junij 1856 finaal worden gesloten. Dat de studentengeëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissen, advokaten enz. bedienden en werkboden moeten wor den ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studicu houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en gej emploijcerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle andereu al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenendie buiten 5s lands studeren of werkzaam zijn in de ge meenten hunner vorige woonplaatsde buiteulandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of we gens hun vaartuig belasting betalendedaarwaar zij voor deze be lasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne in schrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaatsmet aanduiding van wijk en nommer het beroep hnnner ouders cu dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, af gegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand)sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en vanwaar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zou den vermeenen, dat hen van de Schutterlijken dienst zouden vrijstel len of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wetmet opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijkbuiten deze gemeende geborenaan gemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekerenten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwdom zich van deszelfs ver- pligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828al de gene die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambsthalve zullen worden inge schreven en dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwe zen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schut terij ingelijfd indien het zal blijken dat ertijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige ontwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktdaar waar zulks te doen, gebruikelijk is. Zierikzeeden 2 Mei 1856. B. C. CAUVoorzitter. C. de JONGE Secretaris. Zierikzee 13 Mei. Door Let provinciaal geregls- hof in Zeeland is tot deurwaarder bij de arrondisse- ments-regtbank alhier benoemd de heer JJ. Watiel. Aan den verdienstelijken jongeling P.J. Theemis, die alhier is geboren en zijn eersle opleiding heeft ge noten en reeds alhier veel talent en ijver aan den dag legde is te Antwerpen eene eer te beurt gevallen die wij met groot genoegen vermelden. Hem is in de groote akademie aldaar bij de pleglige uitreiking van eereteckcns cn medailles, de gouden medaille toegekend, als zijnde de primus in de compositie bouwkunde en perspectief. Het bekroonde stuk stelt voor het voor portaal van een museum in Corinthische bouworde en .heeft dc hoogte van 21/. el en de breedte van 2 ellen. De predikanten-vereeniging in deze provincie is voornemens hare achtste vergadering te houden binnen Middelburg in het locaal der sociëteit Sint-Jorisop woensdag en donderdag, den 14 en 15 Mei e. k. aanvangende des voormiddags ten 11 ure precies, De kerkcraad der Herv. gemeente te Nieuw- en St.-Joostland heeft, onder het praesidium van ds. JII. Callioenpredikant te St.-Laurens c. a. beroepen tot predikant de weleerw. heer W. Gouda Quintpredikant te Nieuwvliet. Men verneemt dat de bedijking der schorgronden voor Noord-Heveland is aangenomen door de heeren van Ilaaftcn c. s.en dat het werk na pinksteren zal worden aangevangen. Uit Botterdam bcrigtmen dat dezer dagen over die stad met den Holl. Belg. spoorweg vervoerd zullen worden naar de wereld-tentoonstelling van landbouw die le Parijs op 1 Junij e. k. zal geopend worden 33 runderen 35 schapen eenig pluimgedierte onder scheidene soorten akkervruchten boter en kaashe nevens werktuigen en gereedschappen voor akker- bouw- eu zuivelbereiding meerendeels uit Zuid- en Noord-Holland en ookuilUtreclitcnZeeland afkomslig. Tot commissaris van wege Nederland hij die tentoon stelling, is benoemd jhr. mr. D. Pi. Gevers Deynoot secretaris der IIoll. maatschappij van landbouw te Bot terdam. Om als leden der jury van wege Nederland te willen optreden zijn genoodigd de heeren C. J. Engeveldrijks veearls der 1 ste kl.leeraar aan de vee artsenschool te Utrecht; mr.F. A. S. baron van Ittersum landbouwer en veehouder op het Groot-oever bij Hat- tum I. G. J. van den Roscli directeur van den Wil helminapolder te Wilhelminadorp en H. J. van Gennep, landbouwer en veehouder in den Zuidplaspolder bij Gouda. Als eene bijzonderheid kan men vermelden dat bij den vleeschhonwer C. van der Straten Az. te Dord rechteen vierjarige os geslagt isdie 1048 Nederl. ponden weegt en bij den landbouwer D. Schippers te Buitensluis velgewcid en van dezen door gemclden vleeschhouwer gekocht is. Men schrijft uit Botterdam van 9 Mei. Heden avond zal van deze stad naar New-York vertrekken het Pruisische campagne fregatschip Arnold Boninger kapt. Haskagen aan boord hebbende ca. 1G0 landverhuizers, waaronder eenigen uit het Over- inaasche, enkele huisgezinnen uit Noord-Holland, doch voor het grootste gedeelte Duitschers, welke hun fortuin in Noord-Amerika willen beproeven. Wal de Nederlanders betreft behoort het meerendeel tot den zeer gegoeden stand.. Dezer dagen werd in het collegie Zeemanshoop te Amsterdam, aan W. van Essen oud 22 jaren eene met zorg bewerkte chronometer uitgereikt. De tijde lijk voorzittende commissaris, C. Koerthield hij deze gelegenheid eene gepaste aanspraak. Fene talrijke menigte gaf door herhaalde toejuiching hare ingeno menheid met deze plegtigheid te kennen. Yolgens een berigt van Z. M zaakgelastigde te Rome heeft de pauselijke regering hij besluit van 24 April jl. de exceptionele maatregelen betreffende den uitvoer van granen opgeheven en gelastIdat de be palingen voorkomende in de bekendmaking van den tresolierin dato 28 Junij 1823, benevens de wijziging daarin gehragt bij besluit van 1 December 1846 we derom in werking zullen treden zoodat hierdoor op houden de bepalingen ialer aangenomen nopens den in-en uitvoer van granen uit den kerkdijken staat, zoowel aan den kant der Middelandsche als aan dien der Adrialisehe Zee 2. dat zal worden gehandhaafd de vrije en zonder betaling van regten geoorloofde uitvoer van mais rijst en boonen zoo als die vermeld is in eene vroegere mededceling tot op den daarbij be paalden lijd (31 Julij a. s.) Uit Alexandria wordt den 19 April 11. gemeld, dal z. exc. de heer Paluidde nieuwe gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Iiulie aldaar was gepasseerd en aan den onderkoning van lïgypte de insignien dei- orde van den Nederlanschen leeuw ter hand gesleld had hij welke gelegenheid hij zich onder anderen met Z. H. onderhouden heeft over de doorgraving der landengte van Suez en ie kennen gaf hoeveel belang Nederland ook in dit werk stelt. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Z. M. heeft bij besluiten van 5 dezer op hun verzoekeervol ont slag verleend aan den heer jhr. G. J. baron van Reede van Ouds hoorn als ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen en entreposeur te Harderwijk, behoudens aanspraak op pensioen; aau dr. C. H. L. Sander en dr. H. Goeraans, den eersten als lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe- voorzigt te Dordrechtden tweeden ais lid dier commissie in Zeeland cn benoemd tot lid der provinciale commissie van geneeskundig on- devzock en toevoorzigt te Dordrecht A. de Vogelheel- en vrocd- meester aldaar, en zulks ter vervanging van B. J. van den Kicboom overleden. Z. M. beeft benoemd tot lid der provincieale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland J. IJ. Cor- nielje, heej- en vroedmeester te Middelburgter vervanging van J. M. de Lepelaar overleden. BÜÏTEN1AN D. BBITSCHtASB, Keulen, 9 Mei. Prinses Marianne der Nederlanden is den 7 dezer te Bonn aangekomen tot medeviering van den 19 verjaardag van haren zoon den aldaar studerenden jongen prins Albert van Pruissen terwijl haar eigen verjaardag daar heden insgelijks gevierd wordt. Men wil, dat het plan tot een vorsten congres weder ter sprake komt. Het gaat van keizer Napo leon uit. Ais de plaats waar het gehouden zal worden noemt men Frankfort of Berlijn. De keizer van Rusland heeft den 29 li. een ma nifest uiigevaardigd, waarin hij zijne onderdanen ken nis geeft bij zijne troonsbeklimming besloten te heb ben niet tot zijne krooning te doen overgaan zoolang de oorlogslorm aan de grenzen des rijks woedde en zoolang het bloed der dapperen vloeide. Nu Susland zijne oude rust door den vrede herkregen heeft, berigt hij voornemens te zijn in de maand Augusius a. s. tot die plegtigheid Ie Moskou over te gaan waarin ook zijne gemalin zal deelen. Het manifest eindigt met de oproeping aan alle zijne onderdanen om hunne vu rige gebeden met de zijne te doen instemmen opdat God zijne genade over den keizer en het keizerrijk uitslorte en opdat de Almagtige hem kracht schenkedo verpligtingen na te komen welke hij op zich neemt bij het aanvaarden van de kroon der czaren om alleen voor het geluk der aan zijnen scepter onderworpen volkeren te leven. Z B A B E B I] Si Pakijs 9 Mei. Gisteren heeft de graaf von Halz- feldt den keizer de insignien van den zwarten adelaar overgereiklbegeleid van een schrijven van Z. M. den koning van Pruissen. De koning van Wurtemburg zal tot den 13 dezer al hier vertoevenwaarna de keizer en de keizerin den volgenden dag het paleis van St. Cloud zullen be trekken. Waarschijnlijk zaide doop van den keizerlijken prins den 14 Junij plaals grijpen. Het den 15 April ll. alhier tusschen Frankrijk Engeland en Oostenrijk gesloten bijzonder verdrag tot waarborging van de uilvoering der bepalingen van het den 30 Maart ll. onaerleekend algemeen verdrag heeft hier nog al opziens gehaard te meer daar de Russische gevolmagtigden geene kennis van die over eenkomst schenen te dragen en zonder verbazing liet bestaan daarvan vernomen hebben door do mededce ling der Engelsche bladen, Nadere bevestiging vcr- eischt echter het gerucht dat zulks aanleiding heeft ge geven tot eene verkoeling der naauwelijks herstelde betrekkingen tusschen de hoven van Parijs en Pe tersburg. Men verneemt dat kardinaal Palrizzidie den paus bij den doop des keizerlijken prinsen zal vertegen woordigen naar Parijs zal overbrengen een protest van de pauselijke regering tegen de beschuldigingen op het congres door de gevolmagtigden van Frankrijk Engeland en Sardinië tegen de pauselijke regering in- gebragt. Dezer dagen is de dochter van Alex. Dumas in het huwelijk getreden met een rijk grondbezitter in Berry. De uitstekendste mannen der letterkundige cn der kunstwereld waren hij de plegtigheid tegen woordig. Men wil het berigt hebben ontvangendat de wijnstokken in Boulogne zijn bevroren. Ltezer dagen zoo meldt een dagblad van Orleans is in eene wagon van den spoortreinop de reis tus schen Artenay en Chovillyeene vrouw van een kind bevallen. Gelukkig bevond zich in dezelfde wagon een geneesheer die haar zijne hulp bood terwijl een oud soldaatdie zich ouder de verdere rei zigers bevondde eerste zorgen voor het kind op zich nam. Toen de Irein te Orleans aankwam was alles afgeloopen en werden moeder cn kind door de zorgen der directie van den spoorweg naar hunne woning vervoerd. Te Lyon heeft een burgervrouwdie steeds ge weigerd had hare drie kinderen te laten inentcu ze aan de pokken verloren. Bij het verlies van het laat ste een meisje van 15 jaren is de moeder krankzin nig geworden en naar een geslicht overgehragt. Te Marseille zal een koffijhuis worden gebouwd dat alle inrigtingeu van dieu aard verre overtreftzelfs zal het hotel du Louvre te Parijs daarvoor op den ach- (Crgrond moeten worden gesteld. Het koffijhuis zal niet

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1