ZQRIKZEESCHE COURANT. W.° 38. Zaturdag 10 Mei. 1856 Woensdag en Zaturdag. MMSTK ABONNEM ENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCH/JNT. PRIJS PER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents cle regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbericjten van 1 -6 regels af t behalve het Zegelregt. - Buitengewone vergadering dep pro vinciale staten van Zeeland. Avond-zitting van 6 Mei. Tegenwoordigde Commissaris des konings voorzitter25 later 26 ledep en de Griffier. De voorzitter opent de vergadering in naam des konings en deelt mede dat de heer dr. H. J. van Eek, nieuw benoemd f id der statenzich heeft aangemeld om in de vergadering te worden \oegelaten. Hij benoemt alzoo de heeren mr. Becius Uyttenhooven en mr. Moolenburgh tot eene commissie, om de geloofsbrieven van dat lid te onderzoeken. Deze commissie brengt, na zich tot dat einde te hebben verwijderd, bij monde van den heer Uyttenhooven rapport uit, waar van de conclussie strekt tot toelatingwaarmede de vergadering zich vereenigt. De heer van Eek wordt alsnu door den griffier binnen geleid en neemt zitting, na in handen des voorzitters de voorgeschrevene eeden te hebben afgelegd. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen twee koninklijke besluiten betrekkelijk deze buitengewone vergadering waarvan door den griffier voorlezing geschiedt als een van den 9 Maart 185^, waarbij de commissaris des konings in Zeeland wordt gemag- tig<"( de staten der provincie in buitengewone vergadering, bijeen te roe- - rgi; tot het in behandeling nemen van het ontwerpreglement van ad- ESunistratie der polders in Zeeland, en een van den 55 April jl. hou dende magtiging om in diezelfde vergadering te behandelen een ingeko- men verzoekschrift van de heeren J. ,T. de Kanter en D. Dronkers te 1 f Middelburghoudende voorstel tot wijziging van de overeenkomst tus- schen het gewestelijk bestuur en die heeren betrekkelijk de stoom- bootdienst in het veer tusschen Ylissingen en Brcskensbeide welke stukken worden aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter deelt voorts mede dat zijn ingekomen 1 een brief van den heer S. Luteyn waarbij deze nog eigenhandig mededeelt dat hij ten gevolge eener af wezigheid verhinderd is de zitting bij te wonen hij voegt daarbij dat het don leden vermoedelijk bekend is hoe dat lid korten tijd na zijn vertrek plotseling te Amsterdam is overledenen hij zich overtuigd houdt dat de vergadering even als de voorzitter zeer getroffen is over het zoo onverwacht afsterven van een geacht en werkzaam lid der staten; 2 brieven van de heeren Schout Velthuys, Benteyn Borame Hoogenboomdr. R. B. van den Bosch, Hombach, van Dig gelen de Smidt en Hammacherwelke verhinderd zijn de vergadering bij te wonenvoor zoo ver de derde en negende der genoemde heeren betreft echter alleen voor de zitting van heden avond en den achtsten voor de zittingen welke voor den 9 dezer zullen gehouden worden. Nadat genoemde stukken voor kennisgeving zijn aangenomen stelt de voorzitter voor om de trekking voor de afdeelingen te doen plaats heb- Lbén, aangezien twee onderwerpen vooraf aan een onderzoek in de af- if deelingen zullen moeten worden onderworpen. De heer de Jonge van Ellemeet stelt voor datalvorens hiertoe worde overgegaandoor de vergadering worde beslist of het niet doelmatig ware om, even als met dc ieden van gedeputeerde staten plaats heeftbij de behandeling van het ontwerp polder-reglement ook aan elke afdeeling eenige leden toe te voegen van de commissie die zich met het ontwerpen van dat stuk heeft bezig gehouden. Het reglement van orde voorziet niet in dit ge val en bevat alzoo geene bepalingen in strijd met zijn voorstelen hij gelooft dat de voorlichting van de leden der commissie van belangrij ken invloed op het onderzoek in de afdcelingen kan zijn. De heer Uyttenhooven hierop het woord gevraagd hebbendewijst op art. 28 der door de staten-vergadering vastgestelde instructie voor de gedepu teerde staten waarin bepaald wordt dat dit collegie op de nieuw ont worpen e reglementen van administratie voor waterschappen en polders het oordeel moet inwinnen van de polderbesturen in het gewest. Hij acht het dus vooral met het oog op den geest van deze bepaling wenschelijk dat het ontwerp polder-reglementvoor dat dit worde onderworpen aan het oordeel der afdeelingenhet advies t -'trde ingewonnen van de besturen der waterschappen in het gewest. Je heer Kransen van de Putte verklaart die zienswijze niet te deelen. Het geldt hier een geheel ander gevalnaar zijn meeningdan waarop gedoeld wordtbij het voorschrift aan gedeputeerde staten gegeveu. Vooraf is het gevoelen der waterschaps-besturen ingewonnen en blij kens het besluit om de koninklijke magtiging te verzoeken tot ecne buitengewone vergadering, zijn de provinciale staten even zeer als gedeputeerde staten van oordeel geweest dat het ontwerp thans bij de vergadering in behandeling kou worden gebragt. De heer Uyttenhooven legt nader zijne zienswijze uiteeneerst na het lezen van het ontwerp is hij tot de overtuiging gebragt dat het inwinnen van het 'oordeel der betrokkene waterschap-besturen over een zoo hoogst belangrijk onderwerp noodzakelijk is. Immers meent hij ontwaard te hebben dat het ontwerp gegrondvest is op geheel andere grondslagen dan het vroeger bestaande, en dat de bedenkingen door vele besturen in het midden gebragt niet door de commissie'zijn opgevolgd. Hij pre- sisteert alzoo bij zijn voorstel om het ontwerp te renvoijeren naar ge deputeerde staten opdat dit collegie daarop hoore de onderscheidene wa terschaps-besturen en beschouwt zulks wel degelijk als een begin van in behandeling nemen en bij gevolg met in strijd met het konink lijk besluit waarbij de staten om die reden in buitengewone vergade ring zijn bijeengeroepen. De heer Fransen van de Putte vindt zich thans genoopt die laatste be wering bepaald tegen te spreken. Het oordeel van andere collegien a priori in te roepen beschouwt hij in geenen deele als een begin van in behandeling nemen. Alleen daarin gelooft hij dat de vorige spreker een begin van behandelen maakt door reeds zijn oordeel te uiten omtrent den arbeid der commissie en deze te noemen gegrondvest op andere beginse- V»=J#i\ danin het vroeger bestaande polder-reglement of in de rapporten ./{ier 145 gehoorde waterschappen zijn nedergelegd. Zonder eenigen 'f' twijfel zijn niet alle opmerkingen bevredigd kunnen worden doch waartoe zal een vernieuwd advies van de waterschappen leiden Weder zal men even uiteenloopcnde oordeelvellingen krijgen en de commissie zal ten slotte weder op hetzelfde standpunt staan als waarin zij thans is uitgegaan. Hoewel hij gelooft te mogen verklaren dat de cpmmissie ad hoe zich geen partij stelt zou hij dan nog eer gezind zijn voor dadelijke behandeling, om later het gevoelen in te winnen van de besturen. De heer mr. Fokker gelooft, terwijl liij de al of niet toepasselijkheid van het aangehaalde art. 28 der instructie voor gedeputeerde staten in het midden laat, dat de zaak geprejudicideerd is door bet- ten vorigen jare door de vergadering genomen besluit om deze zaak thans in behandeling te nemen. Hij gelooft, dat de vergadering hiertoe verpligt is om getrouw te zijn zoo wel aan haar als aan het koninklijk besluit en meent overi gens dathet voorstel van den heer Uyttenhooven eenigermate van de orde afwijkt. Zijns inziens kan de bedoeling van dat lid gevoegelijk in de afdeelingen zelve ter sprake gebragt worden en behoort vooraf om trent het voorstel van denbeer de Jonge van Ellemeet te worden beslist. De heer Uytteuhooven voert na daartoe van de vergadering verlof bekomen te hebben ten derden male het woord. Zijn gevoelen nader uiteenzettende drukt hij er vooral op dat ten voorleden jare nog geen inzage kon worden genomen van het ontwerp en hij eerst na de lezing - Viyvan tot zijne tegenwoordige zienswijze is gebragt. Hij betoogt ver- o er' dat aangezien het voorstel van den heer de Jonge van Ellemeet be trekking heeft op eene verzending naar de afdeelingen zijn voorstel vooraf behoort te worden uitgemaakt en hij alzoo niet buiten de orde gaat. De voorzitter deelt dit laatst uitgedrukt gevoelendoch is ove rigens van oordeel dat het ontwerp thans naar luid van het besluit der vergadering en de koninklijke magtiging in de afdeelingen behoort te worden onderzocht. Het voorstel van den heer Uyttenhooven in om vraag gebragt wordende, wordt verworpen met 17 tegen 9 stemmen. Daarop wordt hetvoorstel van den heer de Jonge van Ellemeet in om vraag gebragt en aangeuomen met 25 tegen een stem (die van den heer van de Stolpe) waarna de trekking der afdeelingen plaats heeft. Het inkomen berigt zijnde van het reeds genoemde adres der heeren de Kanter en Dronkers, wordt besloten zoowel dit stuk als het ontwerp pol der-reglement naar de afdeelingen te verzenden; waarna de vergadering uiteengaat tot nadere bijeenroeping. SU! BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat zijdie voor bet jaar 185"/, eene Jagt- of Viscli-aele verlangenzich daartoe in den loop dezer maand ter Secretarie be- hooren aan te melden en dat zij die ter zake van on vermogen, eene koslelooze vergunning voor de vis- scherij wenscben te bekomen alsdan moeten overleg gen de bewijzen van toestemming door de eigenaars van bet visck-water afgegeven. Zierikzee den 1 Mei 1856. B. C. CAU. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zierikzeegelet op het be paalde in art. 22 der wet van den 6 Maart 1852 Staatsblad no. 46). Herinnert de ingezetenen dat het zoeken of rapen van eijeren van waterwild en lüevitten na den laalslen April en het vervoeren mitsgaders de verkoop dier eijeren na den 5 Meiverboden is. AVaarsehuwl de ingezetenen dat art. 40 der ge meente wetop de bovengenoemde overtredingen eene boete stelt van tien tot twintig gulden. Zierikzee, den 1 Mei 1856. B. C CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van belanghebbenden dat er van wege het Landbouwkundig Genootscluip in Engeland te Chelms ford in de week beginnende maandag den 14 Julij aanstaande eene tentoonstelling van Vee van bui- tenlandscbe herkomst, met uilloving van prijzen zal plaats hebben en dat Veehouders wier aandacht hierop gevestigd wordtverdere inlichtingen hierom trent verlangende zich daartoe ter provinciale Griffie van Zeeland kunnen aanmelden. Zierikzee, 7 Mei 1856. C. FOKKER, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. De Algemeenc Vergadering cn Tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland zal gehouden worden binnen Middel burg den 10 11 en 12 Junij 1856. Op dingsdag den 10 Junij des avonds ten 7 ure, bijeenkomst van het hoofd-bestuur. Op woensdag den 11 Junijdes middags ten 12 ure, de algemeenc vergadering inde concertzaal. Verder zullen in den namiddag van dien dag ten 5 ure de aangebodene werktuigen op een daartoe in de nabijheid der stad op de Kleine Abeele, aan te wijzen veld worden beproefd terwijl wanneer de in zenders mogten verlangen zeiven eenig werktuig te besturen daarvan te voren opgaaf verzocht wordt. Op donderdag den 12 Junij de tentoonstelling van vee werktuigen cn andere landhuishoudelijke voor- Werpen op liet Molenwater. Des namiddags ten 4'/2 ure gemeenschappelijke maaltijd der leden. De minister van marine heeft ter kennis van be langhebbenden gebragt, dat dc beide aan den buitenkant van den Banjaard geplaatste ankerboeivormige witte ton vermeld bij het vroeger geplaatste berigt van den 19 Au gustus 1854; zijn vervangen door groote pyramidale ijzeren tonnen, wit geverwd met roode toppen, en de letters BJd. in het wit; de westelijke daarenbo ven voorzien van eenen rood geverwden gcheelen bol, en de oostelijkste van eenen halven bol van dezelfde kleur. Deze tonnen drijven regtstandig de toppen zijn vier en de bolton zes el boven den waterspiegel verheven zij zijn bij helder zigt van het dek eener loodsbootmet het oogvier el boven water, op 1 Duitsche mijl te zien. Door de plaatsing dezer bijzon der groote voorwerpen worden alzoo dc gevaarlijke punten van den Banjaard nog meer dan tot dusver, aangeduid. Te gelijkertijd is de zwarte uiterton van bet lirouwerhavenscbe zeegat, welke van de tweede groote wasverwisseld tegen eene ankerboeivormige ton van de eerste groote mede zwart van kleur. De minister van finantien heeft bekend gemaakt dat het vee en de voortbrengselen van landbouw uit Nederland, bestemd naar de tentoonstelling te Parijs, die in 1856 zullen worden gehouden vrij van regteu zullen mogen worden vervoerdvoorts dal de land- bouw-voortbrengselen en werktuigen welke aan inko mende regten onderworpen voor die tentoonstelling uitgevoerd zijn, met vrijdom van reglen kunnen wor den terruggevoerd. Van ecne goed onderriglc zijde wordt medege deeld dat van bet voornemen der regering om, bij aanneming vanhet voorgedragen polder-reglement door de provinciale staten de subsidien aan de calamiteuse polders in te trekken waarvan wij melding maakten, Lij het gewestelijk bestuur niets bekend is. De eerste kamer der staten-generaal heeft heden onderscheidene der aanhangige wetsontwerpen aange nomen, waaronderdat tot amortisatie van tien inillioen; tot goedkeuring van het traktaat met Oostenrijk, en betreffende de wees en monboirkamers. Tegen mor gen is de behandeling van alle overige ontwerpen aan de orde gesteld. Bij besluit van 2 Mei heeft Z. M. bepaald dat, de groote of zoulharingvisscherij dit jaar zal mogen aanvangen den tweeden Junij. Een herinneringsstuk der oudheid de Kloveniers doelen te Dordrecht, het gebouw beroemd in de ge schiedenis door de vergadering der Dordscbe synode zal eerlang gesloopt worden. Wij vernemen dat de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam zich tot de regering heeft ge wend met verzoek bet registratieregt van 4 pet. krachtens de wet van 8 Augustus 1850 verschuldigd bij het onder Nederlandsche vlag brengen van bui tenslands gebouwde schepen, af te schaffen en zulks voornamelijk op grond dat door het ophouden van den oorlog thans eene menigte stoombooten in Engeland is beschikbaar geworden en ten verkoop wordt aangebo den cn alzoo door den voorgestelden maatregel de uit breiding der stoomvaart onder onze nationale vlag juist tegenwoordig zeer zou kunnen bevorderd worden. Men meldt uit Steenwijk van den 3 Mei. Bij gelegenheid van eenen tusschen den landbouwer K. K. en B G. ontstanen twistis deze zoo hoog geloopen dat de laatstgenoemde den eerstgenoemden met een vork in den rug slak. Gelukkig dat de beide landen der vork op het schouderblad en den ruggestreng van K. IC. zijn afgeschramptzonder welk gelukkig toeval de tanden der vork ten gevolge van de hevigheid van den stoot, die K. IC. deed voorover vallen, waar schijnlijk in hunne geheele lengte in het ligchaam van den verwonden zouden zijn gedrongen. De persoon van B. G. bevindt zich in banden der justitie, welke de zaak onderzoekt. benoemingen en besluiten. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der registratie van de burgerlijke acten en der successieregten te Middelburg, den heer W. L. van Sonsbeek thans ontv. der reg. van de ger. en adm. regten aldaar tot ontv. der reg. van de geregterlijke en administratieve acten te Middelburg deu lieer C. D. Roëllthans ontv. te Oud-Beijerland tot ontv. der reg. cn dom. te Oud-Beijerland den heer A. W. van Boven thans ontv. te Lemmer tot ontv. der reg. en dom. te Lem mer den heer mr. J. F. d'uAmerie thans sum.tot ontvanger der reg. van de ger. acten te Utrechtden heer J. J. Ubrechtthans outv. te Noord wijktot ontv. der reg. en dom. te Noord wijk den heer H. H. Schotanus a Steringa Lemkethans ontv. te Maarssen tot ontv. der reg. en dom. te Maarssen den heer H. van Meurs thans ontv. te Ommen tot ontvanger der registratie en domeinen te Ommen den heer J. Roldanus thans sum.tot ontvangers der dir. bel. en ace. te Beek c. a. (Limburg) den heer C. M. Wemans, thans ontv. te Thornte Thorn c. a. den heer P. F. A. van Wintershoven, thans ontv. te Verrayte Zaandijk c. a.den heer J. J. Tomson thans ontvanger te Pijnacker c a.te Heerewaarden den heer P. E. H. Leeudertz te Apeldoorn aan c)en heer C. van Deventer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. en ace. te Breukelenbehoudens aanspraak op pensioen en verplaatst den ontv. der dir. bel. en ace. H. G. H. Jordens, te IJsselstein in die betrekking naar Breukelen. Bij kon. hesluiten van 2 Mei is de ontvanger der directe bel. en ace. N. C. J. Velius Baert in die betrek king verplaatst van Apeldoorn naar Nyland en is benoemd tot ontv. der. bel. en ace. te Hallum de heer C, Schokker Hunnink thans te c. a. BUITENLAND. DUITSCHI, AKI>, Keulen, 6 Mei. Per telegraaf is te Hamburg be rigt ontvangen van een ongeluk dat in den afgeloopen nacht in zee heeft plaats gehad. Twee stoombooten

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1