Zaturdag 3 Mei. X." 36. 1856. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AlllMSTltATIEN NIEUWSTIJDINGEN V - en >t- en ij- COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCIliJNT. PRI.IS PER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. Openbare Baadsvergadering geliomüen 4e Zierikzee, den SO April 1830, Voorzitter Mr. Cau, Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Landsknegt en Dr. Keiler. De notulen van 19 April worden gelezen en goed gekeurd. Als leden van het stembureau op 13 Mei benoemd, de leden Mulock Houwer en van der Grijpplaatsver vangers mn der Vliet en Ochtman. Wordt medegedeeld dat door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd de raadsbesluiten tot af- en over schrijving van 19 April 1856. Idemdat door dezelfden is goedgekeurd het be sluit tot vinding der gelden voor de gaz-fabriek. Burgemeester en Wethouders worden op hun voorstel i gemagligd, om gebruik te maken van de aan het be- I stuur gelalen faculteitom in plaats van branches op de j Ravenscandelabres te stellen. Naar aanleiding van een request van JWelters verzoekende om opzigter der gaz-fabriek te worden I stellen Burgemeester en Wethouders voorhet loon van den opzigter te bepalen op flOQ 'sjaars, en tot benoeming over te gaan daar zij oordeelen dat hoe wel defabrijk nog niet werkt, het van belang is dat de opzigter reeds hij het leggen der pijpenouder de orders der commissie van fabrijcage in functie zijten einde over het geheel een behoorlijk overzigt te heb ben, nadat op eene vraag van mr. e/e Crane bepaald was dat de opzigtergeene andere betrekkingen zal kunnen vervullen wordt J. Welters met 10 stemmen benoemd 1 biljet in blanco. Besloten uil onvoorziene uitgaven 1856 af- en op het artikel kosten van policie veroordeelden over te schrijven 25, voor verpligte toelage aan den bewaar der der kantonnale gevangenis. Wordt gelezen eene missive van de commisse voor het beheer der Commercie-werf om ter uitbreiding de heining aan de oostkant 5,50 el verder te brengen en eenige hoornen te roeijcn na discussie besloten de verplaatsing der heining te autoriseren mits daarin gelalen worde eene dubbele deur ten einde bij verhin dering aan de gewone plaats op de werf zelkasch te kunnen inladen en het roeijen der boomen voor als nog aan te houden. Idem een verzoek van J. Strickaert en J. van Duiven- dijk, scheepsbouwmeesters te Zierikzee en Puttershoek, waarbij de eerste verzoekt te mogen verlaten het om rasterde terrein bekend als de Kleine-werf en de tweede om dit terrein met het Baikengat op dezelfde voorwaarden in gebruik te mogen hebben nadat Mr. van Dongen gevraagd had of Strickaert bepaald afstand had gedaan van bet terreinen Mr. de Crane het groote belang aangetoond, dat de groote vaart heeft bij het kunnen gebruiken, der voor datterrein liggende I#.™ .blikken, tot hetdroogzetten van schepen, wordt ten ge volge van een voorstel van Mr. Fokker besloten het verzoek zoo als het ligt te wijzen van de hand maar te kennen te geven dat de tweede verzoeker bij afstand van den eersten het terrein in gebruik kan krijgen mits hetzelve overeenkomstig het doel, door Burge meester en Wethouders te beoordeclengebruikende, dat hij geen uitsluitend regt op het Baikengat kan krijgen daar dit ten algetneenen nutte is en hij ver- pligl zal zijn bij het droogzetten van schepen door an- deren op de voorliggende slikkendes noods toegang over zijn terrein te verschaffen. Be rekeningen van het Koomsch-Call) olijk Armbe- stuur en der brei- en naaischool gesteld in handen van Mr. FokkerMulock Houwer en Landsknegtdie van de Bank van Leening in handen van Mr. Fokker, Houwer en van tier Grijp. Dr. Goemans doet opmerken dat de uitwasemingen der garanciue-loozing zich weder openharen waarom hij vraagt of met de spuijing nog geen aanvang kan worden gemaaktwaarop de Burgemeester op zich neemt hierover met de directie van Schouwen te zullen spreken. Waarna de vergadering wordt gesloten. len ge- De Commissaris des Konings in de provincie de in en rr ht, au es- ier ke lest ;ne egd eds VA AN' EN IM- de eke op in de 48, ing. IKE de T. mid- de ver- TEN ve en JEN :ee en ten is EK Dl! e Wc- JOKN. ienwer- ïiddags ,K GE IT. ifstede 3' "-eland Maakt bekend dat de Staten van Zeeland in buiten gewone vergadering zijn bijeengeroepen tegen Dings- ^ag den 6 Mei aanstaande des avonds ten half acht we i in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Mid- i delburgen dat de toegang lot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur Ier zijde van het gebouw der Concertzaalop de groenmarkt te Middelburg. Middelburg den 30 April 1856. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzce als daartoe uitgenoodigd vestigen de aandacht der be langhebbenden op de van den "23 Mei tol den 7 Junijdezes jaars en van den 22 Mei tol den 6 Junij 1857 te Parijs, te houden tentoonstellingen van VeeWerktuigen en Voort brengselen van Landbouw vooral op den uitgedruklen wensch der Fransche Begering dat op die tentoonstel lingen weder mogten gezien worden de merkwaardige Zeeuwsclie Meekrap en de andere voortbrengselen dezer Pro - vincie die op de tentoonstelling van 1855 de bijzondere aandacht hebben getrokken onder mededecling wij ders dat de Fransche Regering ten haren laste neemt de kosten van vervoer der voor die tentoonstellingen bestemde voorwerpen, te rekenen van de Fransche grenzen. Zij zal ook voorzien in het onderhoud en voedsel van hel te Parijs aangebragte veeterwijl ein delijk alle verdere inlichtingen te dezer zake begeerd, aan de belanghebbenden ter provinciale Griffie to Middel burg zullen worden gegeven. Zierikzeeden 29 April 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. inschrijving voor de Schutterij PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierilczee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 en spe ciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de gebo renen in de jaren 1822 tot 183L ingesloten, zullen worden geopend tot de Inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welkein de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich al hier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerd en de vreemde lingen welken sedert dien tijd van buiten het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk. neder te zetten hebben aan den dag ge legd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaannaar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschre ven in dat registerwaartoe zij volgens hunnen ouderdom behooreu. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uit gezonderd maar dat allenzonder onderscheiddaarin begrepen ziju al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wettot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten gevolge- ook zij niet die hun ontslag uit de schutterlijkc dienst reeds hebben bekomeu zullen derhalve al de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten raadhuize de zer gemeenteop 15 Mei e. k. en volgende dagenten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den 1 Junij 1S56 finaal worden gesloten. Dat de studeutengeëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissen, advokatcn enz. bedienden en werkboden moeten wor den ingeschreven in de gemeente alwaar zij huune studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en ge- emploijeerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenendie buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de ge meenten hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeeuten alwaar zij het laatst hnnne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of we gens hun vaartuig belastingbetalende, daar, waar zij voor deze be lasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne in schrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaatsmet aanduiding van wijk en nommer het beroep hnnner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs af gegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand)sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zou den vermeenen dat hen van de Schutterlijken dienst souden vrijstel len of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wetmet opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aan gemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwdom zich van deszelfs ver- pligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 vau Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al de gene die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambstkalve zullen worden inge schreven en dat dezelvendien ten gevolgezullen worden verwe zen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting hij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige ontwetendlieid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 2 Mei 1856, B. C. CATT, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. De gedeputeerde staten van Zeeland hebben in hunne vergadering van den 18 April, overeenkomstig art. 7"2 der wet van den 4 Julij 1850 Staatsblad no. 37), vastgesteld eene lijst van de hoogste aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in deze provincie. Op die lijst komen onder anderen voor, de heeren mr. C. van der Lek de Clercq f ibVI ,Tll jjonkhr. W. D. de Jonge, f 4 135,14'/',joukhr. mr. J. F. Schuurbegue Boeije f8T7,l8, en mr. W. C. de Crane f 740,07, allen wonende te Zierikzee en II. Moolenburgh wonende te Zonnemaire f 1052,44, Naar men verneemt zou bij de regeringhet voor nemen bestaan om bij aanneming van het voorgedragen polder-reglement door de provinciale staten de sub- sidiën aan de calamiieuse polders in te trekken. De oorzaak daarvoor moet gelegen zijn in het beginsel dat hetrijkgecn subsidie geeft voor onderwerpen, waarvan het beheer niet aan zijne ambtenaren is toevertrouwd. In eene vergadering van reeders te Ylaardingen zijn door den beer N. M. J. Kroefluitenant-ter-zee lste kl. de plannen uiteengezetdie door hem werden ontworpen gedurende de observatie-togtendie hij als kommandant vanZ. M. schoener Atalanledrie achter eenvolgende jaren beeft gedaan. Deze plannen hebben voornamelijk ten doel door verschillende waarnemingen van wind, weder tempe ratuur en vangst, in navolging der Maury-kaarten, te trachten een kaart te verkrijgen, die de kansen aan geeft om met uitzigt op welslagen de haringvisscherij uit te oefenen. Doordrongen van het nul dat deze proeven kunnen opleveren hebben de reeders zich eenparig verbonden zich de benoodigde thermometers aan te schallen en zullen door het collegie voor de groote visscherij een getal diepzeekokers worden medegegeven, tot bet doen van temperatuur-waarnemingen in de diepte. Zeer wenschelijk is het, dat de ijverige en onbaat zuchtige pogingen van den heer Kroef, die door het ministerie van binnenlandsche zaken aangemoedigd en door het Meteorologisch Instituut te Utrecht, krachtig ondersteund zijn in het belang der wetenschap en dat der visscherijen door een gewenschlen uitslag zullen bekroond worden. Na langdurige discusieheeft de interpellatie van den heer van Hoëvell betreffende de slavernij in de Wcsl-lndien zich opgelost en de aanneming eener mo tie van den heer Groen van Prinsiereruitdrukkende de volhouding der kamer bij haar besluit van 29 Novem ber 1855, dat is herziening der reglementen met het oog op de emancipatie. BÜITENLAN D. r b a n k b ij e. Pakijs, 30 April. Een aantal hoofdofficieren gaat van het leger in het Oosten naar den staf der keizer- 1 lijke garde over. Graaf Orloff is gisteren met groote plegtigheid door den keizer ontvangen om Z. M. de officiële kennisge ving te overhandigen der troonbeklimming van den czaar. De S'muï heeft te Marseille de volgende be- rigten uit Kcnstantinopelvan den 21 dezer aangebragt: 400 te Anapa bijeengekomen Circassische opperhoofden hebben een adres aan keizer Napoleon koningin Victo ria en den sultan onderleekend waarhij zij verzoeken dat hunne onafhankelijkheid erkend worde en ver klaren bereid te zijn die met de wapenen te verwerven. In de Monitéur del' Armee leest men het volgende De keizer heeft bepaald dat de keizerlijke prins zijn zoondezelfde militaire eer zal ontvangen als wordt bewezen aan hem persoonlijk, alsmede aan de keizerin namelijk dat wanneer Z. K. H. zal passeren een korps troepen, post of piket, de soldaten het geweer zullen presenteren de tamboers de trom zullen roeren en de trompetters den marsch zullen blazen. De maarschalk minister van oorlog heeft de noodige bevelen gegeven

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1