HBBiieB GOURINT. ÏV.° 34. Zaturdag 26 April. 1856- Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATE bekendmaking c. de JONGE Secretaris. bekendmaking. j. van der have. kennisgeving. NIEUWSTIJDINGEN SUIKER 5T gezocht. 3'/i0 l'?4 zal i 15KR 1856, snteren ARONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te Vorenvoor 11 ure s morgens. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIEIV. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat het Verslag de zer gemeente over het jaar 1855den raad aangebo den in drukverkrijgbaar is gesteld tegen 20 cent per exemplaarbij den Boekhandelaar Ochthan alhier, overeenkomstig art. 182 der gemeentewet. Zierikzeeden 23 April 1856. B. C. CAIJ, Voorzitter. BurgbMeesteR en Wethouders van Zierikzee. Gezien art. 24 der Provinciale wet. In aanmerking nemende datvolgens de plaats ge had hebbende loting voor de aftreding van leden der Provinciale Statendit jaar zullen aftreden hoezeer op nieuw verkiesbaar de bccren: Mr. J. MOOLENBURGH Jonkheer W. M. H. de JONGE Brengen ter kennis der ingezetenen dat ingevolge art. 5 der wet van 6 Julij 1850 (Staatsblad no. 39) op den 13 Mei eerstkomendeaanvangende des morgens 9 tot des namiddag 5 ureten raadhuize in het ge wone locaal de verkiezing zal plaats hebben van drie Leden in de Provinciale Staten en dat aan alle kiesbe- voegden, acht dagen te voren, daartoe een oproepings brief met ingesloten slembiljet zal worden te huis bezorgd. Zierikzee 23 April 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. M De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van dc ingezetenen, dat erop Woensdag den 30 dezer maand, des namiddags ten één ure, op het Raad- hnis alhiereene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 23 April 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee, 25 April. Heden werd alhier uitspraak gedaan inde zaak van J. C. Dl. vanRhee, korenmo lenaar te Haamstede beschuldigd van misbruik van vertrouwen in zijne zaak. De regtbank heeft hem van de tegen hem ingebragte beschuldiging vrijgespro ken. De kosten te dragen door den staat. Bij de aanbestedingwelke op jl. zaturdag ter pro vinciale griffie van Zeeland gehouden isvan 1°. het vernieuwen of nieuw leggen van kram-, rijs- en bezo- dingwerken alsmede het maken van steenglooijingen en aardewerken tot herstel en verbetering der zee dijken aan de calamiteuse polders van Zeeland gedu rende het jaar 1856, met het onderhoud van al de werken tot den 1 Mei 1857 en zulks in 36 perceelen van aanbesteding 2°. het beplanten der domaniale dui nen langs de westkust van het eiland Schouwenmet helm stroo en rietbenevens het onderhoud tot den 1 Mei 1857, en zulks in drie perceelen van aanbeste ding is het eerste werk voor f 414,200 en het tweede voor f 2375 aangenomen, beide door verschillende aannemers. Naar men zegtzullen de provinciale staten van Zeeland tegen 6 Mei opgeroepen worden voor eene bui tengewone vergadering ter behandeling van het ont werp reglement op de administratie der polders in Zee land. Yan wege het ministerie van binnenlandsche za ken is bekend gemaakt dat de tijdelijke aan het kantoor van den rijkstelegraaf te Middelburg ingevoerde be perkte dagdienst is opgeheven, zoodat dit kantoor weder van zeven ure des morgens tot negen ure des avonds voor het publiek is geopend. !)c 'weede kamer der slaten-generaal heeft in are zitting jl. woensdag het ontwerp van wel om trent het houwen van een droog dok te Willemsoord na langdurige discussie met 38 legen 14 stemmen oerworpen. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen dingsdag den 29 dezer. H. M.de koningin is 22 dezeruit Stuttgard ver trokken ten einde naar de residentie terug te keeren. H. M. werd den volgenden avond te 'sHage verwacht, zij zal alsdan spoedig het paleis Het Huis ten Bosch betrekken dat reeds lot hare ontvangst in gereedheid wordt gebragt. M. de koning heeft goedgevonden en aan den heer Gevers van Undepeestopgedragen bij de aanstaande bijeenkomst van voorzitters en secretarissen der onder scheidene landbouw-maatschappijenook andere er kende notabiliteiten namens Z. M. uit te noodigen die vergadering bij te wonen. Enkele personen heb ben dan ook reeds de uitnoodiging ontvangen. In de zitting van den Hoogen Baad der Neder landen (kamer van strafzaken) van heden is verworpen het beroep in cassatie van O. Verhagen zoutzie- der te Goes die zich in cassatie heeft voorzien tegen een arrest van het hof in Zeeland van 3 December 1855, waarbij hij is veroordeeld in eene geldboete van/'GOOO of bij onvermogen in eene gevangenisstraf van eene maand terzake van het aanwezig hebben van eene aanzienlijke ondermaat van het hij hem aanwezig zijnde zout (10,291 ponden. Deeerste kamer der arrondissements-reglbank te Amsterdam heeft dezer dagen in eene huurkwestie ge- wiglige beginselen beslist. Een huisheer eischte van den huurder van een huis met broodbakkerij in eene drukke buurt dier stad onlbindingvan huur en scha devergoeding op de volgende gronden: dat de huurder het gehuurde nietovereenkomstig diens bestemmingge- hruikte, door onder den huurtijd de uiloefening der broodbakkers-affaire te staken waardoor het gehuurde aanmerkelijk in waarde verminderde en wegens een ander gebruik dan hetbestemde door van het gehuurde een pakhuis ofbergplaats te maken. De huurder be streed den eisch met eene exceptie van non-qaulificatie ontkende de beweerde bestemming van het gehuurde tot uitoefening eener broodbakkers affaire en bood het bewijs vaneen aantal feiten aan. Na de pleidooijen van mr. Dl. NeuslaeUer voor eischeresse en mr. W. F. Otlen voor den gedaagdewerd bij vonnis de voor gestelde exceptie met het door den gedaagde aangebo den bewijs verworpen de bestemming van' het ge huurde blijkens huurcedel tot uitoefening eener brood- bakkers-affaire als bewezen aangenomen eu eindelijk aan de eischeresse ambtshalve het bewijs opgelegd dat het gehuurde als bergplaats werd gebruikt en hier uit schade ontstond of kon ontstaan terwij! echter er kend wordt dal een ander gebruik dan volgens beslem ming de actie tot ontbinding en schadevergoeding wet tigt al is er geene schade geleden. Het openbaar ministerie had tot toewijzing van den eisch geconclu deerd. De curator eener onbeheerde nalatenschap eischte van den chef van het kantoor van den over ledene de uitkeering van een saldo van een vierde aandeel in de jaarlijksche provisie. De gedaagde ech ter beweerde dat de overledene alleen salaris zou trek ken zoo lang hij ten kantore werkzaam was tevens voor een vierde in het verlies moest deelenen beriep zich op de onsplitsbaarheid dezer zijner bekentenis. Hierop repliceerde de eischer dat het beding van een vierde verlies onbewezen en onaannemelijk is omdat bij provisie winst noch verlies te pas komtaandeel in verlies ook aandeel in de winst insluit, waarvan echter de gedaagde niet wilde weten vroegere afrekeningen de beweerde aansprakelijkheid voor verlies wederleg den wijders omdat het verlies in kwestie niet op de provisierekening maar op goederenrekening was geboekt en eindelijk dat in elk geval aanleiding bestond tot het splitsen der bekentenis. Na de pleidooijen van mr. Dl. Neustaeiter voor den kurator en van mr. J. A. Dlolster voor den gedaagden kommissionair en koopman heeft de eerste kamer der arrondissements-reglbank alhier in overeenstemming met de conclusie van het openbaar ministerie, beslist dat de geregtelijke bekentenis van den gedaagde was onsplitsbaar dat er geene termen tot splitsing ambts halve bestonden, en de vordering ontzegd. Den21 dezer had te 'silage in den tuin achter het paleis van H. M. de koningin-moeder op den 8che- veningschen weg het volgende voorval plaats. Er was aldaar een schildwacht geplaatst van helregement dra gonders die twee personen zag aankomen aan wie hij vroeg wat zij daar kwamen verrigtenhetgeen door hen beantwoord werd met te zeggen dat zij hij den tuinman moesten zijn, werwaarts hij hen geleidde. Een einds weg zijnde werd hij onverhoeds aangeval len entegen den grond geworpen waarop een der aan vallers hem op de keel Irapte om het schreeuwen te beletten en de andere zijn mes trok en hem daarmede eene wond over de wanghals en drie sneden over de beenen toebragt; zij lieten hem liggen en verwijderden zich. Na eenigzins bekomen te zijn begaf de schild wacht zich naar de voorstaande schildwacht. Zij wekten de concierge en daarna is door hen eenig onderzoek naar de daders ingesteld doch vruchteloos zoodat de daders tot heden niet zijn ontdekt. De verwonde is naar de garnizoens-ziekenzaal overgebragt. Door welwillende mededeeting hebben wij de ta bellen betreffende de statistiek van het gevangeniswe zen des rijks over 1854 ontvangen, en laten deswege vooreerst de algemeene uilkomsten volgen. n Bij afwisseling Aanwezig op Gevangenissen. J 0 -1 opgenomen. Strafgevangenissen3,414 Huizen van verzekering 8,387 Huizen van arrest6,904 Huizen van bewaring... 15,900 uit. Dcc. 2,553 1,320 591 137 Te zamen34,605 4,602 Beide totalen zijn hooger dan in de vier jaren te vo ren. Zij beliepen toch bij afwisseling opgenomen in 1850, 23,078; in 1851 25,428 in 1852 27,752, en in 1853, 27,748 en aanwezig opuit. Dec. in 1850, 4-239; in 1851 4244 in 1852, 4118 en in 1853 4206. Bij de bcoordeeling dezer cijfers komen echter verscheiden punten in aanmerking bij voorbeeld de meerdere waakzaamheid der algemeene of rijks policie vooral ten platten lande. Weekblad v. h. Regt Bij het Volksblad van 16 April is aan de gea- honneerden als bijblad uitgereikt een opstel over II. II. Klijn als volksdichter. Daarin komt eene beschrij ving voor van het openhaar verslag en examen der stads armenscholen te Amsterdamwaarop wij in be trekking tot onze artikelen over het lager onderwijs de aandacht meenen te moeten vestigen. Wij lezen daar o. a. Bij al de verdeeldheid in het werkelijke leven tus- schen partijen, tusschen gezindheden doet hel het harte goed dat er enkele gelegenheden zijn waar allen zich als kinderen van denzelfden vader kunnen gevoe len. Waarbij allen een gelijk doel hebbenGod te dienen en zoude zoodanige gemeenschap ook niet tot het groote doel van het Christendom behooren? Een voormalig curator later burgemeester der hoofdstad thans een aanzienlijk regterlijk ambtenaar heeft eens te regt bij een zoodanig verslag gezegd Het gelijk- t'jdig gewaar worden der edelste aandoeningen, waar voor de menschelijke natuur vatbaar is verbindt rij ken en armen en slingert om hen een band van liefde die de zamenleving veraangenaamd en het maatschap pelijk leven bevordert. Met regt draagt deze plegtig- beid den naam van liet feest der armen" Het algemeen Christelijk godsdienstige op de school behoeft daarom niet het genoegzame te wezen. Ook buiten de open bare scholen waar de kinderen zelden langer dan hun 12de of !4de jaar verblijven moeten huiselijke gods dienstoefening catechisatien volksletterkunde enz. tot het Christendom medewerken maar wordt het ge meenschappelijke godsdienstige element uit de openbare scholen geheel uit het volksleven verbannen dan zal noodwendig het afzonderlijke onvoldoende worden om ware algemeene nationale volksbeschaving aan te kweeken." De Amsl. Cour. deelt het volgende mede. »De jongste tijdingen van de Kaap de Goede Hoop brengen nieuws van den Oranjevrijstaatook voor Nederland niet onbelangrijk. Te Bloemfontein was een gezant of gemagligde van Z. M. den koning der Nederlanden aangekomenoverbrengende een antwoord van dien vorst op het schrijven van den staatspresident Hoffman waarbij door z. h. e. kennis was gegeven dalde vrijstaat onafhankelijk door Groot Brittanje was verklaard hou dende tevens het verzoek om ook door Z. M. als een vrij volk te worden erkend, ten einde zooveel te eerder vriendschappelijke betrekkingen tusschen de wederzijd- sche stamgenooten mogten worden aangeknoopt. De brief van Z. M. aan den staatspresident is in allezins gralieuse bewoordingen verval. Verder blijkt uit de ontvangene mededeclingen dat de missie door den pre sident Hoffman aan den hoogleeraar Lauls te Utrecht opgedragenallezins naar wensch was uitgevoerd daar de gemagtigde van Z. M. koning Willem 111 in last had de leekening van een wapenschild en eene nationale

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1