ZMKZEESGHE COURANT. M.o 33. Woensdag 23 April. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AOHTBATIER Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 life's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. Openbare Raadsvergadering gehouden te IA erihiee, den 19 April 1856. Yoorzilter Mr. B. C. Cau, Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig Or. Keller. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive begeleidende de koninklijke concessie tot de oprigting eener Gaz Fabriek, met bepaling, dat geen amoniacaal water in de havens, kanalen enz.zal worden geloosd hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. Door Burgemeester en Wethouders wordt een voor stel gedaan betreffende het vinden der middelen, en wel filO,000 inschrijvingen op het grootboek der 2 perc. Nat. Schuld te verkoopen met bepaling van redintegratic bij lateren gunsligen uitslag der exploi tatie. Na eenige discussiën wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. De wij ziging daardoor in de begrooting voor het dienstjaar 1856 gebragtwordt staande de vergadering door eene commissie, bestaande uit de heeren Mr. de Crane Laiidsknegt en van der Vliet, onderzocht. Naafloop van dit onderzoek wordt eene wijziging, bestaande in bét verhoogen van de ontvangst en uilgaaf tot een bedrag van f69,300 goedgekeurd. Wordt benoemd eene commissie tot onderzoek van het in den vorigen raad ingediende voorstel van Jhr. J. L. de Jonge, betreffende de verordening van den Hoofdelijkcn Omslag, beslaande uit de heeren Mr. de Crane, Mr. Fokker en Jhr. de Jonge. Door de commissie voor wijziging van de instructie van den Gemeente-Ontvanger, wordt bij ménde van Mr. de Crane, rapport uitgebragt, houdende advies tot aanneming; aldus besloten. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten, betrekkelijk de aangevraagde subsidie van N. Wisse, houdende weigering, aangezien hij reeds meer dan 3 jaren in het gesticht was voor notificatie aangenomen. Tot leden der commissie voor de zaken der schut terij worden benoemd Mr, van Dongen en Ur. Goemans en tot plaatsvervangers de heeren Landslmegt en van der Grijp. De rekening van het Armbestuur der Christelijk Afgescheidene gemeente wordt gesteld in handen der heeren Mr. Fokker, Houwer enLundskhégtten fine van onderzoek en rapport Burgemeester en Wethouders bieden aan den Raad bet kohier der Honden Belasting aan hetwelk reeds ter visie heeft gelegen en wordt vastgesteld. Het zal weder ter visie worden gelegd om daarna aan heeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring te worden op gezonden. Wordt gelezen het rapport der commissie van fabri cage betrekkelijk de peiling van het havenhoofd, hou dende voorstel om nog geene puinstorting te doen voor notificatie aangenomen. Wordt gesteld in handen der heeren Vaïi der Grijp, Houwer en Landslcnegthet verzoek van het Hervormd Armbestuur, tot wijziging der begrooling van 1855, l,en fine van rapport. De openbare zitting wordt gesloten en de zitting met gesloten deuren voortgezet. BEREND MARING Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen: dat bet door den Baad dezer gemeente in zijne vergadering van den 11 dezer vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter Se cretarie vanmaandag den 21 toten met maandag den 28 dezer maand. Zij noodigen belanghebbenden uit om zich deze be paling der wet ten nutte te maken; opdat diegenen "wier aanslagen oolc zonder reclame ten gevolge van s Raads besluit, zijn gewijzigd, des verkiezende, binnen den bovengenoemden termijn bij Gedepu teerde Staten in beroep kunnen komen. Zij herinneren verder de ingezetenen dat ook dit beroep geschiedt bij verzoekschrift aandatcollegie op ongezegeld papier tevens dat aan ben wier reclames tegen hunnen aanslag niet zijn aangenomen even eens op dezelfde wijze bij Gedeputeerde Staten een beroep vrijstaat gedurende acht dagen na de dagtce- kening der mededeeling van 's Raads beslissing. Zierikzeeden 16 April 1856. B. C. CAIJ. Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Be Gedisputeerde Staten van Zeelanddoen te weten, dat door hen, in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt: Art. 1. De herijk over het jaar 1856 van de Nederlandsehe ma ten en gewigtenwelker gebruik in het vorige jaar verpligtcnd is ge weest en mitsdien van alle gewigten lengte-maten inhouds-maten voor drooge waren vocht-maten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders van de wisse zal in deze provincie Worden aangevan gen met den 1 Mei aanstaailae en gesloten op den 31 Julijdaaraan volgende. Art. 2. De l'ètter (gothische vorm) zal voor ijklettcr gedu rende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en geAvigten benevens het bijzondere merk van den arrondisse- ments-ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3 Dearrondissements-ijkers zullen, overeenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk van den 15 Februarij 1822, behalve in de plaats hunner wpning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten 'van derzelver arrondissementals door ons bij resolutiën van den 10 April 1840 no. 46 van den 26 Maart/2 April 1841no. 24 {Pro vinciaalblad no. 34) van den 30 Junij 1843 no. 11 van den 17 April 1846, no. 27 {Provinciaalblad no. 48, en van den 21 Junij 1850 no. 33 zijn aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vacéren ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend hónden, om aan de inge zetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en ge- Wigten. Art. 4. Zij zullen van de urén waarop hunne kantoren zullen geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zijuithoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der ma ten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burgemees ter en "Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en dóór insertie in de stedelijkeof iu de binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de belanghebbenden zul len doeu kennis dragen. Art. 5. I)e arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en "Wethou ders der gemeenten, in welke zij iu overeenstemming met het be paalde in art. 3 tot den herijk zullen vaceren van hunne op han den zijnde komst ten minste acM dagen te voren informeren, en zul len deze gehouden zijn; den Burgemeester enWeth. der andere gemeen ten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven ten einde de ambtenaren publieke administratienkoopliedenwinke liers en andere belanghebbenden door hen worden verwigtigd van de plaats en den tijdwaarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitgaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken zullende de Plaatselijke Besturen-, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking, tevens zóo veel mogelijk, den belangheb benden ingezetenen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken ten hunnen huize eene waarschuwing of ken nisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters dér gemeenten worden uitgenoodigd om aan de arrondissements-ijkèrs vóór den aanvang van deu herijk, of bij deszelfs komst in de gemeenteeene naamlijst te doen ge worden van de inwoners hunner gemeente, welke, uithoofde van hunne betrekking 'of bun bedrijf, verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten. Tot het opmaken dezer lijstèn zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambténaren en publieke administratien, welke, in hunne ambtsbe trekkingen van maten of gewigten tot bet constateren van levcran- cien of werken gebruik moéten maken wordende met betrekking tot dé zamenstelling der bedoelde opgaveneene bijzondere naauw- keurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijk- pligtingen, en gèene hndere dan de zoodanigen worden opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door hen in iedere gemeènte in welke zij hebben gevaceerd gedane verifica tie én herijkeen ïelaas opmakén en daarbij opgeven de ambtena ren publieke administratien en particulieren, Welke, in de vorenge noemde lijsten begrepen zijnde; bun niét zijn gebleken aan derzelver verpligting, betrekkelijk den herijk, te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondissements-ijkersna den aïloop van dén termijn, gednrénde welken de herijk is opeuge- steld aan ons worden gezonden. Art. 8. I)e arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij znlks noo- dig aéhten vergezeld van den commissaris van policieof bij ont stentenis van zoodanig ambtenaar van een lid van het Plaatselijk Bestuur iu al de gemeenten van hun Arrondissement visitatien doen in de opene werkplaatsenmagazijnen en winkels op de markten vleeschhallen publieke wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en ge wigten aanwezig zijn en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede dié, welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te maken proces verbaal aan den officier bij de arröndisséments-regtbank van hun res sort inzenden van hunne verrigtingen ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij, bij de aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of be- ëedigdc landmeters wegers eu meters verboden eenige certificaten, weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of liet gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt en zullen door hen geeue andere dan de wettig erkende maten eii ge wigten mogén worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen Gods huizen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en publieke admi nistratien verboden eenige actenplans bestekken of beramingen te doen opmakenaan te nemen of daarop regard te slaanin welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 11. Aan alle ambtenaren publieke administratien en inge zetenen binnen deze provincie, wordt bij deze hunne verpligting her innerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij ge mis van welke formaliteitde door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsenmagazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen, die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hehben, volgens de bepalingen van het koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 {Staatsblad no. 13), worden verwezen in eene boete van/10 tot ƒ100. Aan* hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het koninklijk besluit van den 18 December 1819, {Staatsblad no. 57) volgens welke alles wat ihet de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden af gestreken en dus allen, die van zoodanige maten gebruik maken ook van strijkels voor dezelve behooreu te zijn voorzien van welke, die voor de halve en voor* de quart mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Besturen alsmede dé arron dissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dézer vorördenin- geu te waken en daarop bij hunne visitatien, voor zoo Veel een ieder aangaat te letten terwijl van dé bevinding ten deze in de bij art. 7 be doelde processen-verbaal of relazenspeciale melding zal moeten wor den gemaakt. Art. 12. Alle anibtenareii en publieke administratien worden uit genoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit.de hand te houden, en worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven, om de arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner functien zoo veel mo gelijk behulpzaam te zijn, en speciaal op hunne aanvrage dadelijk deu commissaris van policieof daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt, de vereischte assistentien te verleenctieen lid van bet Plaatselijk Bestuur te delegeren om hen bij de door hen voorgenomeue visitatien van winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal, door insertie in het Provinciaalblad ge bragt worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethouders der ge meenten in deze provinciemitgaders van de arrondissements-ijkers en van den bevelhebber van het Luitenantsóhap der Marechaussee te Sas van Gentook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-be velhebbers tot informatie en narigten wijders door de zórg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aaugeplakt in al de ge meenten van deze provincie ten welken einde een genoegzaam aantal in jjlano gedrukte exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan het Provinciaal Geregtshof den Procureur-ge neraal bij hetzelve en door diens tusschenkomstaan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij bet Provinciaal Geregtshof, en bij de Arrondissements-regtbankengelijk mede aan de Kanton-Iiegters in deze provincie Gegeven te Middelburgden 11 April 1856. Dé Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. BINNENLAND. Bij tori ink lift rescript van f5 dezer is de heer H. M. Lange gepensioneerd luitenant-kolonel van het leger in Oostindiëbenoemd tot rentmeester van Zr. Ms. particuliere domeinen kantoor Hulst in plaats van den heer Ph. J. Bacliicne eerVol ontslagen. Naar men verneemt heeft het Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden behaagd, den heer L. Borstel, te 'sHage, te doen geworden een vleijenden brief, van een geschenk vergezeld, wegens de bearbeiding en toe- I iehting in het Nederduitsch van een werk uit de He- breeuwschc taal genaamd Bespiegelingen over de we reld van den beroemden geleerde uit de 13de eeuw Jedajah ha l'enini. Z. M. de koning van Hannover heeft den graaf van Bandwtjckgrootmeester van het huis van H. M. onze koningin, tot grootkruis en den heer von Wikherlin staatsraad in Wurtembergsche dienst en secretaris van H. M tot kommandeur der Guelphcn orde benoemd. De gemeenteraad van Utrecht heeft in zijne zit ting van 17 dezer een som van f 800 ter beschikking gesteld van burgemeester en wethouders, om te kun nen strekken als subsidie voor de liedertafel Aurora bijaldien het door dat zanggezelscbap in Junij te geven groole zangersfeest oen te kort mogt opleveren. Men meldt uit Utrecht van 19 April: Met de oprigting van het gebouw bestemd om in maand Junij e. k. voor het tweede nationale muziekfeest te worden gebruikt, is een begin gemaakt. Het zal geplaatst worden in het park Tivoii en 3000 personen kunnen bevatten. Voor de arrondissements-reglhank te Amsterdam is gisteren behandeld de zaak van II. C. Mulder, uilge ver van bet weekblaadje Asmodceaangeklaagd van hoon, smaad en laster jegens Z. Kxc den minister van koloniën den heer mr. Meijer. Het openbaar mini sterie requireorde dat den beklaagde zou worden ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maan den drie geldboeten elk van f 11)0 en ontzetting van de burgerschapsregten gedurende 5 jaren. De beklaagde betuigde geen boon bedoeld te hebben. De uitspraak is bepaald op 24 dezer. De onthulling van bet standbeeld van Laurens Janzoon Coster te Haarlem, zal den 15 en 16 Junij a. s. plaats hebben. Men schrijft uit Breda van 19 April. Men be speurt alhier eene meer dan gewone bedrijvigheid in het policiewezcn zoo van de zijde der marechaussee als van de stedelijke policie ten einde onderzoek te doen naar de volgende voorwerpen als een houwitser van 12 duim, een mortier van hetzelfde kaliber, eenige koperen kruidlepels vier koperen kruidkistjes en een koperen vcegblik welk een en ander in den nacht van woensdag op donderdag 11. nabij den Duiventoren aan de alhier gevestigde akademie, moet zijn vermist ge-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1