N.° 31. Woensdag 16 April. 1856- MOTSTIJDIM BESTUREN AMIMSTRATIEN ZMIKZEESCHI GOURAHT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Xaturdag. PRIJS DER ADVERT UNTIE N. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Roodharig ten van 1-6 regels af 1behalve liet Zegelregt. Openbare Raadsvergadering gebonden te Zi e r i fc z e e den 11 Aprii 1S56, *s avonds ten 6 ure, Afwezig Mrs. van Dongen'en ile Crane. De resumtie der notulen der vorige zitting wordt aangehouden. De Voorzitter berigt dat Jh. L. de Jonge tot am- pliatie van het reglement van orde een voorstel heeft ingediend hetwelk wordt gelezen en strekt om in het reglement van orde de bepaling op te doen nemen dat een lidvan den liaadzich zal moeten verwijderen, bij het uitbrengen van rapport over hel behandelen van - of stemmen over eene zaak, die hem persoonlijk aangaat. De Raad benoemt hierop, ingevolge het Reglement van ordede heeren Ochtman Landsknegt "eB" van der Grijp om dit voorstel te onderzoeken. Na sluiting der openbare zitting wordt die met ge- slotene deuren voortgezet en ten 10 ure heropend. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1856, wordt vastgesteld op f 9,400. De Voorzitter vragende of eender leden iets voor te stellen heeft, levert Jhr. J. L. de Jonge het volgende voorstel in «Dat de Raad moge besluiten uit zijn midden eene Commissie te benoemen welke in overweging zal ne men en rapport uitbrengen of en in hoeverre de grond slag vervat in art. 2 der verordening op de heffing van eenen Hoofdelijken Omslag vastgesteld in de Raads vergadering, van '20 Augustus 1855, zal kunnen ver vangen worden door een of meer andere grondslagen welke eenen vasten en billijken maatstaf zullen kun nen daarstcllentot regeling der aanslagen voor de Hoofdelijke belasting der gemeente en over het alge meen die wijzigingen voor te dragen welke naar het oordeel der Commissie te dezer zake ter bereiking van voormeld doelnuttig en noodzakelijk kunnen zijn." Tot toelichting zegt de voorsteller, dat bij evenzeer als ieder Raadslid ten volle overtuigd is, dat de grond slag, waarop volgens de tegenwoordige verordening de heffing van den Hoofdelijken Omslag gebouwd is niet alleen verre van volmaakt is, maar zelfs oorzaak is, of althans kan zijn van onbillijk-en onregelma tigheden die ieder weldenkende, immers zoo eenigzins mogelijk gaarne za! en moet helpen koeren dat hij zoowel als elk ander niets liever zien zaldan dat er een of meer grondslagen tot heffing van een Hoofde lijken Omslag zullen gevonden en onder hooger goed keuring vastgesteld zullen worden welkezooveel immer mogelijk den schijn zelfs van willekeur in de heffing dier belasting ten eenenmaiewegnemen. Hij zegt den schijn, want hoeveel onbillijks het tegenwoordig door Burge meester en Wethouders aan 's Raads oordeel onder worpen kohier ook moge bevatten en hoewel op dien grondwelligtdoor veleneeneven ongunstig als onregt- vaardigoordeel, over dat collegie waarvan hij de eer heeftdeel uit te maken, moge geveld zijn Burgemeester en Wethouders hebben aan die opmaking de meest mogelijke zorg gewijd niet alleen maar zijn daarin met de beste trouw en niet geleid door per soonlijke bedoelingen te werk gegaan. Zoo er een denkbeeld is, waarop door een der Raadsleden meer of minder regtstreeks is gezinspeeld, en dat hij zoo Voor zich als voor zijne medeleden, van hel dagelijksch bestuur bestrijdt en waartegen zij protesteren het is datals of zij zich min of meer wederregtelijk in het regelen dier aanslagen eene bevoegdheid aanmatigen en hunne zienswijze tegen die van den Baad a lort el a travers, willen doen zegevieren en doordrijven. En niet alleen protesteren zij daartegen maar hun zal geen grooter dienst kunnen gedaan worden, dan dat men voor het vervolg dal collegie eenen meer billij ken en vasten maatstaf aan de band geve, waarnaar het, deze uit haren aard min aangename werkzaamheid van het regelen van den Hoofdelijken Omslag zal kun nen verrigten. Hiermede heeft bij de hoofdgronden geschetst, welke hem tot het doen van voormeld voorstel hebben geleid en welks overweging hij aan ieder raadslid met des Ie meer ernst bescheidenlijk aanbeveelt, naarmate men vermeenen mogtdat de tegenwoordige regeling van den Hoofdelijken Omslag aan meer of min wezenlijke of vermeende euvelen mank gaat. De Burgemeester beveelt de overweging van dit ^voorstel aan de leden aan zullende het in eene vol gende vergadering in behandeling gebragt worden. Hierna is de zitting gesloten. BEREND MAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee. Lettende op art. 54 der Gemeentewet. Brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Gemeente-Raad, in zijne zitting van den 9 dezer, tot leden der vaste Commissie voor de Straf-veror- deningen hééft herbenoemd, de heeren Mrs. A. F. liGTV.li en C. J. FOKKER waarvan openbare bekendmaking geschiedt ingevolge de Wet. Zierikzecden 12 April 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris,, KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenendal er opiZaturdag den 19 dezer maand, des.namiddags ten één ure, op het Raad huis alhiereerie openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 14 April 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. De minister van marine heeft ter kennis van be langhebbenden gebragt dat wederom een hulplicht bij de slurf of het Goessche Sas is opgerigt, en wel op 172 el westwaarts van de plaats waar het vorige hulp- licht gestaan heeft, zijnde het tegenwoordige ook op 14 el boven laagwaterpeil geplaatstverlichtende den horizon van helZ. O. door hel Oosten en Noorden tot aan hot W. N. W. In de zitting der tweede kamer van 12 dezer, zijn alle ammendementen opart. 1 van het ontwerp van wet op de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen maar daarna ook art. 1 zelf verworpen en heeft de re gering art. 2en3alsmct1 in verband slaande, ingetrok ken. De wet zal dus aanvangen met art. 4 doch de dis cussion zijn verdaagd om de redactie nog eenigzins te wijzigen. In do teregtzilting van den hoogen raad van den 10 dezer is door het openbare ministerie ook in de principale zaak van de commercie-compagnie tegen haren voormaligen gezagvoerder Marinus Èutijnbetref fende zijne verpligting tot rekening en verantwoording ten voordeele dier compagnie conclusie genomen en alzoo tot verwerping van deneisch in cassatie door Rutijn ingesteld tegen het arrest van het provinciaal geregtshof van Zeeland van den 18 December 11. In een onlangs gehouden vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen is besloten tot het benoemen eener commissie voor de waarnemin gen op den oceaan, volgens het stelsel van Maury. Daartoe werden gekozen de heeren rur. W. C. Borsius A. II. C. FokkerJ. Luteyn L. Jatisc Rz. en jhr. IF. II. de Jonge. Den 7 dezer had te Ouddorp de openbare verkoop plaats dor 61 Noordkapers waarvan er den 6 dezer nog I leefde en een jong heeft geworpen, dat echter onvoldragen was en de grootte van een gewonen schel- visch hadde verkoop heeft de som van f 3 i 15 op- gebragt. Een Nederlandsche schuit van Delft komende en gevoerd door schipper C. Popelier is in den nacht van 8 op 9 dezer bij Fort lialh gezonken doch het volk gered. Naar men verneemt zal (e Delft worden gevestigd eene kweekschool Ier vorming van onderwijzerszoo voor ons vaderland als voor de (losl-lndischc bezittin gen. Reeds is totdat einde een kapitaal woonhuis aan gekocht .waartoe de gelden bij eene negotialie met aan deden van f tOOO zullen worden gevonden. Men schrijft uit's Hagedat H. 11. de koningin den 12 April met eenen exlralrein naar Rotterdam is vertrokken om van daar hare reis naar Hannover te vervolgen, alwaar zij haren koninklijken vader denkt te ontmoeten. De afwezigheid van ïi. M. zal zich tot slechts w einige dagen bepalen en de terugkomst alhier zal omstreeks den 21 dezer plaatshebben. Dezer dagen had er in het dorp Leischendam eene dubbele poging tot misdaad plaats. Een zekere G keerde des namiddags met zijn wagen van de Leid- scbe markt terug, toen hij bemerkte dat de linzen uit de as der wielen waren genomen. Gelukkig werd bij dit nog bij tijds gewaar herstelde bet gebrek en reed huiswaarts. Maar, aan dit gevaar ontsnapt, stond hij aan een ander bloot, dat wisser gevolgen zou hebben. Zijne vrouw had, als naar gewoonte, kar nemelk voor hem gereed gemaakt, die boven het vuur in de keuken hing te koken. Bij schemering in de keuken komende stond zij niet weinig verbaasd blaauwe vlammen boven den pot te zien. De spijs werd onderzochten men vond op den bodem van den pot een zeer groot aantal bolletjes phosphorus, blijkbaar van lucifers afgesneden. Nog denzelfden avond werden een paar personen, op wie de verdenking viel in hechtenis genomen cr de justitie zet hare nasporingen voort. Dezer dagen is de acte van oprigting der naam- looze vennootschap de Amsterdamsche stoom-suikerraf/i- naderij ten doelBhebbcnde de voorzetting en cxplotatie der suikerraffinaderijen, door wijlen den heer B. Kooy ■Ir. uitgeoefendten overstaan van den notaris P. Louwerse te Amsterdam verleden. De maatschappij is aangegaan voor den'lijd van 25jaren, ingegaan den 1 dezer, met een aanvankelijk vastgesteld kapitaal van f 1,600,000 verdeeld in aandeden ieder ter som van/1000, bijna uitsluitend door vrouwe de wed. Kooygeboren van der Meiden, en beide naaste bloed verwanten bijeengebragt. De directie is opgedragen aan de heeren J. Kooy Jr. P. KooyH. C. Schollen en JP. van der Tholl onder toezigt van de heeren J. Kooy, D. van der Vliet en C. A.von Bemertals commissarissen' Uit Zevenbergen wordt van den 9 dezer het vol gend treurig berigt medegedeeld Heden avond heeft in de nabijheid dezer gemeente een alleroiitzettendst ongeluk plaats gehad. Eenige oo- genblikken voor dat de spoortrein die des namiddags ten ongeveer 6 ure 20 minuten den Moerdijk verlaat den grooten weg aan den Logtcnburg zou voorbijgaan kwam een brouwersknecht dien weg afgereden hield bij den spoorweg stil bond kar en paard in de nabij heid aan eenen paal of boom vast en verwijderde zicil. Naauwelijks was hij echter heen toen de spoortrein aankwam waarop het paard hevig begon te steigeren en pogingen deed om los te breken. De wachter liet ergste vreezende greep het paard bij de teugelsmaar kon het niet bedwingen. Een aankomend persoon dit ziende wilde den wachter te hulp snellen, doch moest zijn edel voornemen met eenen ijzingwekkenden dood bekoopen. Juist toen hij onder het hek door ging en den weg wilde overstappen kwam de trein greep hem in den rug wierp hem tegen de rails en verbrijzelde en verpletterde hem in den letterlijken zin des woords. De machinist heeftzoodra hij den on- lukkige zich zag bukkenzijne machine doen ophouden doch bet was te laat om hem tc redden. De directeur van de spoorweg maatschappij die in den trein was gezeten heeft onmiddelijk den trein doen achteruit gaan en zelf den overredenen onderzochtof er soms nog tcekencn van leven waren doch de ongelukkige was slechts een akelig misvormd lijk. Daarop heeft de directeur hem ter zijde doen leggen en de trein is doorgereden naar Zevenbergen, alwaar door tusscben- komst van den stationschef aan het gemeenlebestuur van het voorgevallene is kennis gegeven. He onge lukkige Polak gelieelen cn van beroep koopman in oud ijzer en dergelijke te Zevenbergen was een braaf en zeer oppassend huisvader. Hij laat eene vrouw na en zes kinderen van welke het oudste slechts zeven jaren lelt. Voor eenige dagen, zegt het Handelsblad, is te Gilkaus nabij tiardenberg, doof een arbeider eene be langrijke som men zegt circa f 30,000gevonden. Hij heeft er aan zijn mede arbeider 30 pistolen van ge geven waarvan eenigen het jaartal 1836 dragen, zoo- uat men vermoedt dat deze belangrijke som door een of meer roovers, die later gevat zijnin den grond is gegraven. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft onder voorzitterschap van den heer mr. J. A. Philipse uitspraak gedaan in de zaak van Adruums Blom beschuldigd van doodslag opgevolgd door diefstalop de hofstede Kleiweg onder Hazerswoude op den 3 1' ebruarij. Hot hol heeft zich geheel vereenigende met het oordeel der deskundigen voor wettig bewezen verklaard dat Maria van Velzen ten tijde en plaatse voormeld op eene goweldadige wijze is aangerand en met een klomp bij herhaling op eu aan het hoofd is geslagen waardoor zij aanmerkelijke verwondingen heeft bekomen dat zij daardoor in een staat van be wusteloosheid en flaauwte is geraakt en iu dien toe-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1