GODBAR 1 I Woensdag 9 April. I 3N.° 29. Ï5N AI)1 '5N <t' 'oensdag en Zaturdag. i7/8 yiudde i 15.00 |;a 8 50 a 0 00 fa 0,00 J «120,00 'a 0,00 I p. v 104 ABONNEMENTS-PRIJS. Per 'drie maanden f 2,10.. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. V.; W ■w O o. 5954 en 1299 ie- f 200 er f 100. 16555, 1/952 ie- Iƒ2500 f 1000, )0, No. 17 ieder 9009 AANBESTEDING. Op Zaturdag den 19 April 1856, des voormiddags ten 9 ure, zalonder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid door een der leden van de Gede puteerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaatin liet 1de districtaan liet lo kaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed; met inbegrip van bet leVeren van alle bc- noodigde materialen 1°. liet vernieuwen of nieuw leggen van kram-, rijs- en bezedingwerken alsmede het maken van steen- gtooiginqen en aardewerken, tot herstel en verbetering der zeedijken aan de Calamiteuse polders van Zeeland, gedurende het jaar 1856, met bet onderhoud van aide werken lot den 1 Mei 1857, en zulks in 36 perceelen van aanbesteding; en 2°. het beplanten der dotnaniale duinen langs de westkust van het eiland Schouwen, met helm slroo en riet benevens het onderhoud tot den 1 Mei 1857, en zulks in 3 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrij ving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het Ministerie van Hinnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburgen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestek ken van Waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag voor de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informaiien te bekomen zijn bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg, Goes, TholenZierikzee, Breskens en Neuzenbij elk voor zooveel zijn arrondissement aan gaat, en bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg voor het geheel. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN REENEN, N. B. De gegadigden worden verzocht volledige biljet ten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluily, hunne woonplaats, het nommer van het perceel en de som (voluit). Gedrukte biljetten zijn te bekomen hij den drukker van liet gewestelijk bestuur U. F. Auer. van der BEKENDMAKING. iter. N. -N. ag den 11 11 ure BüRGÉMEüsTËtt en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van daarbij belanghebbenden dat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunde in deze provincieover het loopende jaar zooals die is vastgesteld ter vergadering van lleeren Gedeputeerde Staten van Zeelandden 14/20 Maart jl. bonevens dc lijsten der geneesmidde len werktuigen en vergiftenvan heden af ter ge- meente Secretarieop de kantoor-urenter inzage i; zullen voorliggen. Zierikzee, den 2 April 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris, OEIeen ec PLAN- nde onge- rshaven ih JAN LEE- ig den 16 urevan de uarij 1855. izien. ;ullen moe- erlijk op den zijn dekos- BINNENL AND. Gedurende het jaar 1855 zijn 2077 personen als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken en wel uit Noordbraband 157, uit Gelderland 573, uit Zuidbolland 285uit Noordholland 168, uit Zeeland 574, uit Utrecht 48, uit Friesland 58, uit Overijssel 41 uit Groningen 160 en uit Drenthe 13 personen. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Zaamslag is beroepen ds. J. G. Verhoef, thans te Elspeet. Uit Flellevoelsluis wordt van 3 dezer gemeld Gisteren zijn op het strand te Goeree zoo als men liet noemtverebteen zestigtal tonijnen of zooge naamde noordkapers eene soort van walvisch som migen ter lengte van ruim zes Ned. ellen. De strand vonderij heeflzenaar men verneemt, onder hare be- wariug genomenmen zegt dat de waarde aan traan en vet niet onaanzienlijk is. Men schrijft uit Vlissingen dat de lieer M. Wels kapitein-luitenant ter zee titulair, eervolontslagenisals VERSCHIJNT. j PRIJS DER ADVERTENTIEN. j Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en j Doodberiglen van 1-6 regels af 1behalve hel Zegelregt. inspecteur van het loodswezen voor de monden van de Schelde en permanente commissaris van loezigt op de Scheldevaart, op den I dezer van hel personeel van dat loodswezen plcgtig afscheid heeft genomen zijnde juist de gedenkdag dat hij voor 20 jaren deze betrek king aanvaardde. Bij die gelegenheid werd hem door hel geheele personeel een zilveren ornament aangebo den met toepasselijke inscriptie. Men schrijft uit Hontcnisse van 1 dezer, zondag 11. begaven zes meisjes op het naburige dorp Bosclika- pelle zich in hel Hellegat tot het zoeken van kleine schelpvisch. Twee dezer 1 2 cn 13 jaren oud zon den echter de vier jongere terug. Toen nu de twee andere des avonds niet te huis kwamen werden de ouders ongerust en gingen hunne kinderen zoeken zonder ze echter te kunnen vinden zij waren in het opgekomene water verdronken. Gisteren zijn beide op- gevischt. Men schrijft uit Gorichem van I dezer: He den namiddag had in het hier nabijgelegene dorp Schelluinen een treffend ongeluk plaats. D'e 7—jari ge dochter van den schoolmeester na gegeten te heb ben ging om het goed dat op den bleek lag te begie ten doch toen men haar wegens haar lang uitblij ven ging zoeken vond men haar voorover in eene moddersloot liggen. Men haalde haar er spoedig uit doch alle aangewende pogingen om haar hij te brea - gen bleven vruchteloos zij was dood. - De hoogleeraar Visscherte Utrechtheeft dezer dagen een kostbaar en sierlijk geschenk in zilver ont vangen hem aangeboden door eenigen zijner vroegste leerlingen bij gelegenheid zijner vervulde 25jarige ambtsbediening aan de hoogeschool te Utrecht. Dezer dagen vielen twee stukken van een mete oorsteen uit deluchtin den tuin van den heer B. te Wa- geningen, niet ver van de plaals waar hij zich bevond, neder. De steen was blijkbaar hol geweesthestond uit conccntischelagen en had veel overeenkomst in de zanienstelling met ijzer oxvdule. Men meldt uit Edam van 3 dezer Gisteren deed de regtbank te Hoorn uitspraak over liet feit, gepleegd door de dienstmeid alhier, die zoo als bleek bij het on derzoek naar vermiste kleinodiën, het lijk van een eerst geboren kind verborgen had. Haar het niet bewezen was dat het kind geleefd had en het eerder scheen dat het gestorven was door verlies van bloed bij de ge boorte, requireerde de beer cflicierjl. vrijdag voor de onvoorzigligecnaan diefstal schuldige moeder i 8maan den eenzame opsluiting; gisteren deed de regtbank uit spraak en veroordeelde haar tot 2 jaren correctionele gevangenisstraf. Gisteren heeft de minderjarige dochter van een ingezeten te 's Mage in stilte het huis baars vaders ver laten allevoorwerpen van waarde die in haar bereik wa ren met zich nemende. Na gedaan onderzoek is het gebleken dat zij op denzelfden dag met een persoon wien hare ouders niet tot schoonzoon verlangden, is aangeteekend eu dat beiden daarop de stad hebben verlaten. Voor het provinciaal geregtshof van Zuidholland onder voorzitterschap van den heer Pliilipse, werd heden behandeld de zaak van Adrianus Blom, oud 31 jaren laatst gewoond hebbende onder Hazerswoude, beschul digd van moed willigen doodslag, opgevolgd door dief stal, gepleegd in eene bewoonde huizinge door middel van inwendige braak. Deze feiten zijn zoo als men weet, den 3 Februari) jl. op de hofstede Kleiweg onder Hazerswoude gepleegd. De verslagene heette Maria van Velsen, oud 18 jaren. De ongelukkige bijzonder heden dezer zaak zijn vroeger medegedeeld. Er zijn 22 getuigen en deskundigen in deze zaak gehoord, ite beschuldigde is door den voorzitter herhaalde malen ondervraagd en heeft in de hoofdzaken dc vroeger af gelegde bekentenissen bevestigd. Daarop heeft dead- vokaal-generaal de lieer la Grappe Dominions hel woord gevoerd en hel niet ontveinsd, dat hij met een diep geschokt gemoed tol toelichting van zijn requisitor overging. Hoe treurig dezaak ook aan de eene zijde was, leverde zij aan den anderen kant een bemoedigend geziglspunlop, omdat zij aantoont de werking van den vinger Gods die niet toeliet dat de misdaad verholen bleef, maar waardoor de waarheid is aan het licht ge komen en in het helderste daglicht werd geplaatst. Hij noemde de zaak hoogst belangrijk met het oog op het gezin, dat eene beminde dochter en zuster achterlietom na twee uren lijds, iiaar ontzielde lig- chaatn terug te vinden, daar zij op eene gruwzame wijze van helleven was beroofd. Uiterst gevvigtig was deze voor den beschuldigdewant zoo de daadzaken bewezen zijn dan is het hof verpligt het treurig vonnis des doods over een diep gevallen natuurgenoot uit te spreken. Hijuilte den wensch dat de beschuldigde tot inkeer komeen met een berouwvol hart voor den troon des Oppersten Regter zou verschijnen. De advokaat generaal splitste zijne rede in drie deelen Itoonde hij aan dat de daadzaken als bewezen waren aan te mer ken 2. dat de schuldpligtigheid van den beschuldigde overtuigend was gebleken en 3. ging hij na welke straf hier moest worden opgelegd. Reeds in den loop van het getuigenverhoor had de advokaat-generaal den be schuldigde opmerkzaam gemaakt <!a t hij ook art. 13 der wet van den 29 .luiiij 1854, no. 3, laatste gedeelte tegen hem zou inroepen, daar het, naar den advokaat generaal, gebleken was, de manslag gestrekt heeft om hel plegen van den diefstal voor te bereiden, ge makkelijk temaken of de ontdekking daarvan voor te komen. Ten slotte van zijne rede drong de advokaat- generaal aan, dat, met afwijking van den gewonen re gel de doodstraf niette's Hage, maar te A^jphen dc hoofd plaats van het kanton waaronder Hazerswoude gelegen is, zal worden voltrokken. Naar aanleiding van een en ander requireerde de advokaat-generaal, dat Adria nus Blom zal worden schuldig verklaard aan moedwil- ligen doodslagopgevolgd door diefstal, gepleegd in eene bewoonde huizing, door middel van inwendige braak, welke doodslag gestrekt heeft om den diefstal voor te bereiden, gemakkelijk le tnaken en de ontdek king daarvan voor te komenen dat de beschuldigde te dier zake zal worden veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Alphen. lie den avond ten half acht ure zal met de behandeling de zer zaak worden voortgegaan. Alsdan is het woord aan den heer mr. C. van Belt, die ambtshalve aan den beschuldigde is toegevoegd. - In de avondzitting van het prov. geregtshof van Zuidholland is heden met de behandeling van dezaak van A. Blom voortgegaan. He heer advokaat van Bell ontveinsde, de moeijelijkheden niet welke verbonden waren aan de verdediging die hem ambtswege was op gedragen. Hij deed uitkomen, dat cr tusschen de af gelegde bekentenissen en dc omstandigheden van el ders gebleken eenige afwijkingen bestonden die op de beoordecling en toepasselijkheid der daden van den be schuldigde van invloed konden zijn. Hij liet ook aan de appreciatie van het hof over do vraag.' of er een me dedader kan geweest zijn hetgeen gunstig voor den beschuldigde zou kunnen werken. In hel hreede traebte bij le betoogen dat de verstandelijke vermogens van den beschuldigde zoo bekrompen en slomp waren, dat hij geacht kan worden de daad in eene vlaag van waanzinnigheid te hebben gepleegd. Ook weidde hij uit over de qualificatie der daden cn de op te leggen straf. Hij hoopte dat hij door zijne rededon ongunsti- gen indruk van het publiek eeniger mate zou hebben gewijzigd en dat men in den beschuldigde een ongeluk kige zien zou bekrompen van geestvermogens, diep beklagenswaardig en die medelijden verdient. De advokaat-generaalde heer la Grappe Domimcus heeft hulde gebragt aan deloijale wijze van verdediging maar betreurde het dat de aangewende pogingen voor gcene hetere zaak dienden. Hij bestreed de aangevoerde verdedigingsmiddelen cn bleef hij het door hem geno men requisitor volharden; hij deed uitkomen, dat vol gens de stellige bekentenis van den beschuldigde aan geen mededader kon worden gedacht, waarvan ook geen schijn in het geding bestond maar dat in allen geval dit de daad van dezen beschuldigde niet zou kun nen verzachten. De heer ven Bell heeft gedupliceerd en de door hem aangevoerde gronden van verdediging tegen den advokaat-generaal volgehouden. Hij liet de beoordeeiing daarvan en de beslissing over deze belang rijke ca ingewikkelde zaak aan het hof over Daarna is de behandeling dezer zaak gesloten en de uitspraak bepaald op heden over acht dagen des morgens ten 10 ure. Aan de gewezen rijksmarine-werf te Rotterdam is thans gereed een aldaar door twee bekwame modelma kers vervaardigd scheepje op 1/40 der grootte van de hij den heer Fop Smit aan den Kinderdijk in aanbouw zijnde oorlogsstoomboot Balie. Dit kunststuk waar- aau l1/, jaar is gearbeid, zal binnen weinige dagen naar de residenlie worden opgezonden om aldaar in oogenscliouw genomen en vervolgens aan den keizer van Japan als geschenk te worden aangeboden. In de IUustrirte Zeilung van 15 Maart is een op stel opgenomen over de droogmaking van het Haar lemmermeer met twee houtsneden een gezigt in den polder en de eerste Protcstantsche godsdienstoe-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1