U J N.° 27. Woensdag 2 4pril. |en V v \i EN nde 2b is als eke dor 31 or en, 76, '1(1 ■der II-, iten 5T, -v-, IK K, EN ;ep- nde C. ders I lot ZIEB1EZEESGHE COURANT. ABONNEMENTS-PR1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. i PRIJS DER ADVERTENTIES. 15' cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Gewone Doodberifjten van I regels a f behalve liet Zegelregt. JESTM ADMINISTRATIS BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat het kohier der belasiing op de honden in deze gemeenteover bet loopende dienstjaar, op heden voorloopigis vaslgesleld en gedurende veerlien dagen tol den 12 April eerst komende, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal voorliggen, om daarna door den Haad Ie worden vastgesteld. Zierikzeeden 26 Maart 1S56. B. C. CAU, Voorzitter C. de JONGE, Secretaris. MIWSTIJDINtilift LX* k BINNENLAND. Op den 23 Maart jl.gedacht ds. C.J. de Visser, predikant hij de Nederduitscbe Hervormde gemeente te Tholen zijn 25jarige evangelie-bediening bij welke gelegenheid hij de meeste blijken van belangstelling mogt ondervinden. Jl. woensdag morgen werd door de muziekale vereeniging van Tholen, eeneserenade gehragtaan den onder-oflicier van Z. M. kanonneerboot no. 34, Rijn berg die wegens het redden van de equipage van eene Spaansche briken alzoo 11 menschen waaronder de gezagvoerder en de stuurman, van een gewissen dood te behouden, doorZ. M. benoemd werd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De arrondissementsregtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van Maria Pieternella Jansen oud 31 jaren, geboren en wonende te Middelburg, zonder beroep beklaagd vanl in de laatste maanden van bet jaar 1855 zich feitelijk te hebben vergrepen legende zeden, door de ongebondenheid of onzede lijkheid of de verleiding van jonge dochters beneden den vereischten ouderdom op te wekken te bevorde ren of behulpzaam te zijnenz. "Van wege het openbaar ministerie waren bijgebragt 5 getuigen. De regtbank heeft de beklaagde vrijgesproken van hetbevorderen der ongebondenheid en onzedelijkheid bij een der minderjarigen en haar overigens schuldig verklaard aan het haar bij dagvaard ten laste gelegde feit, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één jaar, eene geldboete van met ontzegging aan haar van alle voogdij of curatele en alle deelhebbing in d e raadplegingen van nabestaanden gedurende 5 jaren alsmede in de kosten der procedure ten behoeve van den staat, verhaalbaar bij lijfsdwang. Tot heden toe zijn de nasporingen naar de ver miste kist, bestemd voor 11. M. de koningin-weduwe vruchteloos gebleven. Men zet evenwel het onder zoek zoo van de I'rüissische grenzen als van Peters burg, langs despoorweglinien voort. Gisteren is te Haarlem het arrest van het provin ciaal geregtshof in Noord-Holland in de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fónijersten uitvoer gelegd. Iteïde deze veroordeelden zijn in hunne woningen aangehou den en naar het huis van arrest geleid ten einde van daar naar Amsterdam te worden overgebragt. De heer Salvador heeft zich luide beklaagd over deze aanhou ding die hij als onwettig beschouwde. Een dagblad meldt als eene bijzonderheid dat se dert de geboorte van Christus slechts 1 I malen Pa- schen op den 23 Maart is gevallen; voor het jaar 2000 zal dit nog eenmaal, in 1913 gebeuren daarentegen zal in 1859 Paschen zoo laat als ooit gevierd worden namelijk op den 24 April en in 1886 zelfs op den 25 Aprillater kan zoo als men weet Paschen niet vallen. Uit Weesp wordt het volgende gemeld Eene bedelaarster die bekend staat als niet te wel bij hare zinnen werd dezer dagen door vier landbouwers bij avond tegen belooningvan f 1op een stuk land in dezen otnlrek bescheidenaldaar werd zij het slagtoffer van de brooddronkenheid dier lieden welke baar ook on deranderen met vitriool-olie bestreken en aan de he vigste pijnen ten prooi lieten de arme vrouw sleurde zich onder doodelijke smarten voort tot Abcoude werd bijeen boer ingenomen en stierf aldaar ten gevolge van den aan haar gcpleegden moedwil; het lijk is naar Utrecht ter schouwing opgezonden en de justitie houdt zich ijverig bezig met het ontdekken der daders. Uit Hoogeveen] schrijft men aan de Provinciale DrentscbecourantHet verheugt ons, dat er vooruit- zigt bestaatdat de turfaccijns zal worden opgeheven. Althans ineen schrijven van een hoog geplaatst persoon komen deze opmerkelijke woorden voor Ik kan UE. de verzekering geven dal ik niet twijfel of zoodra onze financiële toestand die zeer gunstig is) eene herhaalde afschaffing van belasting- toelaat, zal op nieuw daartoe hetvoorslel worden gedaan, wat betreft de brandstoffen." Uit Kmden wordt gemeld dat in den aanstaanden zomer, denkelijk reeds in Julij eerstkomende, de spoor weg van Munster naar liheine en verder van Hheine naar Osnabruck zal worden geopend. Alsdan zal er eene dierekte verbinding tusschen Weslphalcn Ousl- Vriesland en do Noordzee bestaan waaraan ook Em- den zal aansluiten zoodra de lijn van Hheine en Pa- penborg waaraan reeds gearbeid wordt, gereed zal zijn. Op de lijn tusschen Munster en Hheine en tus schen Hheine en Osnabruck zullen te Munster, Groven, Emstellen, Hheine, HorstelTobbenbühren Velpcen Osnabruck stations worden geplaatst. Na voor den rcgler van instructie te Antwerpen verschillende verhooreu ondergaan te hebben is Jefke de Slrijlter gisteren onder cautie-stelling weder op vrije voelen gesteld. BUITENLAND. sditschlaiss Keulen 27 Maart. Sedert eenige dagen houden zich te Woenen de gevolmagtigden eener Hijnlandsche maatschappij op welke zich met een kapitaal van 20 millioen daalders gevestigd heeftmet het doel om de bergwerken in Oostenrijk en Servië aan te koopen. Reeds zijn die gevolmagtigden met de Servische rege ring over zoodanigen aankoop in onderhandeling. De NeuePreuszisclie Zeitung beweert te weten wat in de Parijzer conferentien ten opzigte van Engelands eisch tot slooping der Transkaukazische vestingen zou voorgevallenzijn. Na een vrij levendige woordenwis seling tusschen lord Clarendon en graaf Orloff zou deze laatste opgestaan zijn en gezegd hebben «Ik beroep mij op de heeren gevolmagtigden van Oostenrijk, of er ooit sprake van de slechting der Transkaukazische ves tingen geweest is." Ofschoon graaf Ruol niet in staat was te verzekeren dat de vraag ooit is opgeworpen meende hij echter niet op slelligen toon te moeten ant woorden door welke handelwijze de Russische gevol magtigden zich gekrenkt achtten, terwijl zij misschien ook hij anderen niet onopgemerkt bleef. Naardien men zich onderling niet verstaan kon deed men een beroep op keizer Napoleon, die lord Clarendon deed op merken dat het werkelijk te laat was om die vraag op te werpen. Volgens eene te Berlijn ontvangen depêche zou den een Fransch officier en drie Engelscae officieren onlangs nabij Kertsch krijgsgevangen gemaakt zijn door de kozakken welke in de omstreken dezer stad volkomen meester schijnen te zijn. rat ai k H ij k. Parijs 29 Maart. Met regeringsblad deelt heden mede, dat door de regering bevel naar Marseille is ge zonden tot inscheping eener divisie infanterie naar Algerie ter vervanging van andere troepen. Het vredes-congres houdt bijna dagelijks verga deringen waaruit blijkt dat de gevolmagtigden niet min der verlangend zijn om haren arbeid te vollooijen als hel publiek reikhalzend het einde van dal werk te gemoet ziet. De eigenlijke reden van de vertraging van het sluiten des vredes kent men nietwel ontbreekt het niet aan velerlei geruchten maar met Zekerheid kan niets worden gemeld, daar de deliberation van het congres zeer geheim blijven. Nu beweert men weder dat den vrede aanstaanden zondag zal afgekondigd en met zeshonderd kanonscho ten begroet worden namelijk met honderd uit het ge schut der Invaliden en met even zoovele uit elk der forten van Vincenncs, Bicérre, Isly, Mont Velerieu cn Itomainville. Voorts spreekt men van eene groole revue over l5U,()00 manden daarop volgenden zondag in het veld van Mars of indien dit in weerwil der on dergane uitbreidingte bekrompen geacht wierd in de vlakte van Saiut Maur te houden. De Constitutional meldt dat het sluiten van den vrede even zeker als kort op handen is. De wapen stilstand zal zes weken verlengt worden om lijd te lalen voor de ratificatien. Deze zouden waarschijnlijk in de eerste helft der maand Mei worden uitgewisseld. De tekst van bet verdrag zal niet vroeger bekend worden. Het onderteekenen van den vrede zal morgen be paaldelijk worden bekend gemaakt. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor eene prachtige illuminatie. Daar de keizerin den wensch heeft te kennen gege ven om de pen te bezitten waarmede de vrede zal zijn onderteekendheeft de kroon-juwelicr tol dat doel eene adelaars-pen in gereedheid gehragt. Parijs 30 Maart. Heden zal het vredesverdrag worden onderteekend. Men verzekert dat hel gebul der van het geschut de gebeurtenis ter kennis der be volking zal brengen. Volgens een kerkelijk daghla I was de telegrafi sche depêche door den paus in a it .voord op die .des keizers afgezonden waarbij deze. hein de geboorte van den Keizerlijken prins aankondigde en den Aposloli- schcn zegen vroeg, in deze woorden vervat: »lk ze gen den Keizerde Keizerinliet Keizerlijk Kind en frankrijk In een dagblad van Havre wordt het volgende gelezen: De moederlijke liefde is bii zekere dier soorten in zeer sterke male ontwikkeld en niet zelden ziet men zelfs de zwaksten hun kroost met heldhaftigen moed verdedigen maar zeldzaam toch heeft ineit een j treffender voorbeel I daarvan aanschouwd dan dal hel- welk zich deze week in eene boerderij in deze nabijheid I opdeed en waarvan een ooggetuige ons de bijzondor- I heden mededeelde. Eene kat op die boerderij had in eene afgelegene cn doorgaans geslolenc stalling hare jongen geworpen Naardien het touw dat tot sluiting der deur diende gebroken was drong een groot varken de stalling binnen en begon de kleine katten te besnuf felen. Op hun angstgeschreeuw snelde de moeder, die op eenigen afstand was, toe en wilde hen verdedi gen maar in zijne lompe bewegingen drukte het varken de meesten der kleine dieren dood. Hierdoor woe dend geworden inoet de kat zich met onbeschrijfelijke drift op het varken geworpen hebben en begonnen zijnmet helde beide oogen uit te krabben waarna zij zich aan zij nen nek vastklemmende, het verscheiden zware won den toehragl. Het smartelijk gegrom van het varken dat wegvlugte terwijl zijne vijandin nog aan zijnen nek hing bragt de knechts van de boerderij op de been die pogingen aanwenden om de slrijders van elkander los Ie scheuren doch te vergeefs want na nog eenigen lijd in den blinde te hebben voortgehold rolde het varkc" bloedend op den grond altijd nog door de kal omklemd wier hek en klaanwen het de keel hadden openge scheurd en om welke hare prooi te doen loslaten men zich van een bezem bedienen moest. Dien zelfden avond stierf het varken aan zijne wonden. rr o o t—33 rizianviem Londen, 28 .Meart. De Times wil weten, dat naar de Krim bevel is gezonden de vijandelijkheden den 31 dezer niette hervatten ook al is den vrede nog niet afgekondigd. Heden ochtend omstreeks 10 ure is in de groote stoomzagerij der bh. Callierall in Spitalfields de ke tel gesprongen met zulke vervaarlijke kracht en ge- druisch, dal de muren van dat gebouw en van ver scheiden andere huizen, naar alle kanten tegen den grond geworpen werden en de ketel zelf door een der naburige huizen heenvliegemle op 70 voelen afstands zich zoo diep in den grond woelde dat slechts een klein gedeelte daarvan zigtbaar was. De ontploffing geleek naar die van zwaar geschut. Van de arbeiders zijn verscheiden gevaarlijk gekwetst, doch het mag als een wonder worden beschouwd dat hij de algemeeno vernieling geene menschen op de plek zijn gedood. lie heer Kossuth hield hier gisteren legen en- treprijs de eerste van twee door hem aangekondigde redevoeringen over het tusschen den paus en den keizer van Oostenrijk gesloten concordaat, en wel inzonder heid met het oog op Hoiigarijecu het l'rolestantisinus al daar. Volgens hern was dat concordaat van den kant van den paus een vermetel en gevaarlijk leeken zijner zucht tot de algemeene opperheerschappij en van des keizers zijde eene schaamtelooze opoffering van de hei ligste reglen der kroon, der geestelijk heiden des volks. Voor Hongarije zouden de gevolgen zeer ernstig zijn. Dal land had zoo wel voor als na de hervorming, altijd een moedig verzet legen de pauselijke aanmatigingen aan den dag gelegd en geene natie had de zaak van het protestantisme groolere diensten bewezen. Hongarije was, altijd volgens den spreker nu tot het veld van verovering uitgekozen omdat hel ontwapend en hulpe loos is, maar de lijd zou, hoopte hij, eenmaal aanbreken dat de Voorzienigheid het de middelen verschaffen zal om de boeijen der dwingelandij en onderdrukking af te schudden.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1