GODR&NT. Zatiirdag 22 Maart. >6 18X Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMI5ISTR1TIEN V NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND. R. de ier ;nt en ize ;iv ide ie !6is W C. len ?e- het en ten t?C" an ir ar, ar, AB ONNEMEN TS-PRIJ S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 11 ure s morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. lan F, in ir 5L- V, ■rk, O - als tore ont- jden EL- ocht i'ii PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren- yen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten der lexers, naar aanleiding van art. 10 der wet van den L.lulij 1850, zijn herzien en vastgesteld aangeplakt .ia gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer ge meente, voor een ieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee, den 12 Maart 1856. B. C. CAU, Voorzitter C. de JONGE, Secretaris. NATIONALE MILITIE. Oproeping tier Reserve van i&55. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gelet op de circulaire van den Beer Commissaris des Konings dezer provincie, dd. 13 Maart 1856, Provinciaalblad no. '27 (Brengen ter kennis der belanghebbendendal tot de "we. ixclijke dienst zijn opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden ingevolge Zijner Majesteits besluit van den 9 Februarij jl. no. 49 de miliciens der ligting van 1855 die voor leden jaar in reserve zijn gestelddaaronder ook be grepen die, welke in dat jaar voor het buitengewoon contingentter vervanging van manschappen van de ligting van 1852, 1853 en 1854 zijn ingedeeld en zij tot dat einde op Dingsdag den 1 April aanstaandedes morgens met den klokslag van elf urein de Koopmansbeurs te Middelburg verzameld moeten zijnom aan den Heer provincialen Kommandant te worden overgegeven zullende aan ieder der voorschreven miliciens tot deze gemeente behoorende van den dag het uur en de plaats worden kennis gegeven waar en wanneer zij zich zullen behooren te bevinden om naar de hoofd plaats dezer provincie te vertrekken, terwijl hun tevens wordt ter kennis gebragtdat zij die door ziekte of andere redenen mogten worden verhinderd op den (bestemden lijd bij het korps op te komen of de instructie gestadig bij te wonen, mitsgaders zijdie daarin ach terlijk mogten blijven na het eventueel vertrek met groot verlof der overige miliciens, zooveel langer in werkelijke dienst zullen worden gehouden als dit noodig zal worden geoordeeld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzee18 M aart 1856. J'; f Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. 103, BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van de ingezetenen dat op woensdag den 26 dezer maand, des middags op het raadhuis dezer gemeente zullen worden gehouden de informa- tiën de commodo et in commodo betreffende het daarslellen van bak-ovens in de woningen van AN- THONJJ KRAKEEL, Ravenstraatwijk C no. 480, J. J. RÖMBOUTS Lammermarkt, wijk B no. 263, en van W den HARINKHoofdpoortstx-aat wijk Cno. 595 en roepen mitsdien de geburen der opgenoemde personen op om indien zij daartegen bezwaren mog ten hebben die alsdan ter aangewezen lijd en plaats te komen inleveren. Zierikzee, den 19 Maart 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. ndat Isblad amsche tsprijs e vcr- 3ECI4. vos. BINNENLAND. Van vele plaalseu verneemt men dat door den gun- I stigen staat van het land voor het nieerendeel de aard- 1 appelen reeds zijn gepoot en is men niet zonder vrees dat destrenge nachtvorsten der laatste dagen daarop na- ''"elig zullen hebben gewerkt. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door J. H. Bosscharttegen een arrest van het provinciaal Tf'gtshof in Zeeland, waarbij hij, ter zake van het :h arglistig toeëigenen van eenen brief, met daarin sloten bankbiljet van ƒ1000 tijdens die brief en inhoud aan zijne bewaring als commies van het post kantoor te Middelburg was toevertrouwdis veroor deeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren enz. Wij vernemen, dat door de kamer van koop handel en fabrieken te Middelburg, pogingen bij de regering zijn aangewendom de bestaande betrekkin gen op de middelen van vervoer te water geheel af te schaffen door het opheffen van concessien van stoom vaartdienst en de herziening van de besluiten op de beurtveren. Te Vrouwepolder is den 17 dezer zekere vrouw Vermeiden bevallen van vier levende dochters zij werd bijgestaan door den beer Hamangenees- en verloskundige te Serooskerke. Bij deze gelegenheid is het tevens der vermelding waard dat genoemde ver loskundige in het afgeloopen jaar in zijn praktijk vier tweeling-geboorten mogt ontmoeten. Zooals bekend is bestaat er sedert eenigen lijd te Sluis een kantenschool onder het bestuur van eenige dames, waar aan een aantal kinderen van onderschei den godsdiensten een grondig onderrigt in het kant werken gegeven wordtdoor een drietal onderwijze ressen die daartoe uit Belgie zijn ontboden. M. M. de koningin heeft onlangs het beschermschap van die inrigting op zich genomen en tegelijk met een brief van hoogstderzelver bijzondere tevredenheid voor het haar toegezonden proefwerk der kinderen, haar verlangen te kennen gegeven om bet menschlievend doel der oprigteressen zoo veel mogelijk bevorderlijk te zijn. Tot dat einde zullen waarschijnlijk door H. M. eenige belangrijke bestellingen van kantwerk gedaan worden en terwijl wij hoopen dat dit edel voorbeeld veel navolging zal ondervinden drukken wij ook den wensch uit dat deze school lot eene ware kantenfabriek moge opgroeijen en ons land zich weldra moge be roemen op dezen nieuwen tak van industrie die on der zulke gunstige voorteekenen begint en die bij meerdere ontwikkeling zoo veel degelijk nut kan stichten. Men verneemt dat het plan voor het monument van den overleden hoogleeraar des Amorie van der Hoe ven thans is aangenomen. Het bestaat uit eene vierzij dige spits toeloopende zuil op het front waarvan leest men Hij was de Chrysostomus van zijn tijd en de Jo hannes zijner kerk. Op het voetstuk slaat gebeiteld Aan Abraham des Amorie van der Hoeven, hoogleeraar bij de kweekschool der Bern. Geref. Broederschap te Am sterdam. Op de zijden staan de dagteekening van des hoogleeraars geboorte en dood en ook de woorden van Mauheus die hij steeds voorstond en verkondigde «Een is uw meester, namelijk Christus en gij allen zijt broeders." Z. M. heeft bij besluit van 6 dezer goedgevon den de tractemenlen van de commiezen der 3de en 4de klasse bij 'srijks belastingen jaarlijks te verltoogen met ƒ60 ingegaan met den 1 dezer. Uit Gorichcm wordt het volgende gemeld Als eene zeldzaamheid doelen wij mede dat dezer da gen op de Hooge Yaart onder Cappelle (Langstraat,) bij den landbouwer P. van der Hoeve een schaap 5 jongen ter wereld heeft gebragtdit schaap heeft nu in 4 jaren 20 jongen. Alen schrijft uit Alkmaar van II Maart lieden morgen barste tusschen 11 en 12 ure, een geweldige brand uit in het gehucht Boekclaan het Groot Noord Holl. kanaal tusschen deze stad en het dorpje Akersloot gelegen. Eensklaps stond de boeren woning toebehoorende en bewoond door C. Kossen in lichte laatje vlam, welke door den hevigen oostenwind binnen weinige minuten het gebouw geheel verteerde en in puin en asch deed verkeeren. De bewoner en zijne vrouw zijn in de vlammen omgekomen terwijl van 19 a 20 runderen» die op den stjl stonden slechts éénc koe is gered. Hoewel men zich in allerlei gis singen omtrent de oorzaak van den brand verdieptis zij toch nog vrij onzeker. Men meldt uit Zwartsluis van 16 Maart In geen vijftig jaren is er gebeurd hetgeen nu bel geval is. Sedert donderdag jl. is de Zuiderzee door de aanhoudende oosten en noordoostenwinden bijna le dig geloopen zoodat men van de groene wallen bij Ge- nemuiden naar Kraggenburg Vollenhove Blokzijl, Kuinre Lemmer Schokland Kampen, Elburg en Harderwijk over den bodem der zee bijna regtlijnig kan loopen. i)e waterstand was vrijdag 1,20 el en zondag 1.35 el beneden AP. of middelbare zee. In April 1853 Was dit het laagst 83 duim. Er liggen nu ook stoom - booten koffen en andere vaartuigen verspreid, de eene meer de andere minder op het drooge. Uit Meppel wordt den 13 dezer gemeld: Wij kunnen met genoegen melden dat hier thans bij on derscheiden gelegenheden het gebruik van sterken drank geheel wordt afgeschaftzoo zijn heden avond op de scheeptimmerwerf van den beer H. Brocx, bij ge legenheid dat een nieuw gebouwd zeeschip was afge werkt, de aan da! schip gewerkt hebbende werklieden, ten getale van ongeveer 30 personen, niet op jenever onthaald, zoo als vroeger de gewoonte was, maar op warme bollen en koffij. Aangenaam was het uit den mond van eenige werklieden te hooreö dat zij daarin meer genoegen vonden dan in de vroegere jenever partij waardoor zij maar berooid worden, het behoeft daarom gecne vermelding dat dergelijke partijen nu beter ein digen dan vroeger, toen menigeen dikwijls gansch en al beschonken huiswaarts keerde. Zulke schoone voorbeelden werken zeer ten gunsle in de gevolgen mogten ze maar algemeen worden nagevolgd Alen schrijft uil Leeuwarden van 14 Alaart Gisteren tegen den avond is door de policie in heihuis van opsluitingen tuchtiging alhier ontdektdat er brand was ontstaan in een dor schoorsteenen van het gesticht. Terstond werden de in het gebouw aanwezige bluscb- middelen aangewend en binnen weinige oogenblikken was men het vuur meester dat alleen een balk had aangetast welker bemetseling niet digt schijnt geweest te zijn. LI. vrijdag woedde te Hezepe bij Coevorden, een hevige brand3u gebouwen lagen binnen twee uren in de asch; 150 schapen, 4 koeijen, 1 paard, 1 varken met eenige jongen werden eene prooi der vlammen. Men vermoedt dat de brand in een bakhuis ontstaan is Dien zelfden dag ontstond te Oude-Pekel-A brand in het huis, bewoond door den schrijnwerker Oppenhuizen, welke brand zich, door den feilen wind aangewakkerd spoedig verspreidde zoodat binnen den tijd van een half uur 8 huizen in volle vlam stonden het aanwezige vee heeft men nog kunnen redden doch de inboedels zijn verbrand. De beruchte Jefke de Strijker die beweerde alle kwalen alleen door de aanraking met zijne handen te kunuen genezen en die in vele plaalsen van Belgie zoo groote opschudding heeft te weeg gebragt is eergiste ren te lirasschaet in hechtenis genomen en gevankelijk naar Antwerpen overgebragt er moeten zware be schuldigingen legen hem zijn ingediend. Toen hij gis teren naar het bureau van den regter van instructie werd overgebragt bemerkte hij dat een der dienstdoende gendarmes doof was waarop hij terstond zijne genees wijze wilde toepassen. benoemingen en besluiten. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is onderanderen eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pensioenaan den beer G. W. Mul ler Massis directeur van liet postkantoor te Arnhem en zijn benoemd tot directeuren der postkantoren: te Arnhem, de heer J. C. Wilbren- ninck thans directeur van het postkantoor te Delftte Delftde heer G. II. L. P. Stem thans directeur vuu het postkantoor te Maastricht en te Maastricht de heer J. L. Heymeriks, thans commies der pos terijen van de 1ste klasseis eervol ontslag verleendbehoudens aanspaak op pensioen, aan de lieeren M. Pless en J. I). Remmers, heiden commiesen der posterijen van de 1ste klassezijn benoemd tot commiesen der posterijen vau de 1ste klasse de heeren jhr. C. A. Mollerus en R van Ruyveu thans commiesen van de 2de klasse tot commiesen der posterijen van de 2de klassede heeren H. Schade van Westrum P. van WestenbergO. G. Bangenberg en J. Bakker Jz.thans commiesen van de 3de klasse; tot commiesen van de posterijen der 3de klasse de heeren A. W. M, van der Upwich D. J. A. van Kruijuc en A. F. J. baron Sloet, thans surnumerairs hij het vak der posterijen. 3- s a u K a :i K. J Parijs, 19 Maart. De keizer heeft gisteren de ge- lukwcnschen ontvangen vau de groote staalsligchamen enz. Toen de keizer zijnen zoon had aan het hart ge drukt valte hij de band van prins Napoleon zijnen neef, en zeide met bewogen slem en betraande oogen lot dezen Wees altijd zijn beschermer. Ook prins Na poleon was zeer aangedaan. Na de geboorte van het keizerlijke kind is bet proces-verbaal daarvan opgemaakt in het register van den burgerlijken stand der keizerlijke familiein welke do doopacte was ingeschreven van Napoleon Eu- gène Louis Jean Joseph Zoon van Frankrijkin tegen woordigheid van den minister van staaten den voorzitter van den raad van state. De keizer en de keizerin zul len peter en meter zijn van al de op den 16 Maart in Frankrijk geboren kinderen. De generaals Random Canrobert en Bosquet zijn tot maarschalken van Frankrijk benoemd, terwijl bet grootkruis van het legioen van eer is geschonken aan den heer Fould en aan den admiraal Hamelin, rs- en dregt. gebr. >reuk at dit einde m 1 M wer- ,f Ren Irukt ikken l_ laan t deze irweg is I der oston leden inge- d van iweel reeks n wen hief den van i ge- foed- vorsl rdige Ter aarts irdcnj Ie af-, tien-, ikke,; vond ucn n en el- hon- omen eene p een :l der bo- vol- ienen met den eene d en asten vlot rtuig van van en ach- vis- zich lagte ,n de wa- de izers q de rika. dam i ie- l't en p te r te- telde dd te ge- jstad it (1 door in drag :h ge i dat r- i Po ef i met e- i zal, at

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1