Woensdag 13 Maart. N.° 21. )CT1''m .UnüMSTIUTlü Woensdag en Zaturdag. ZMKZEESCHE CODRAH ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Ipzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1behalve liet Zegelregt. Openbare Raadsvergadering, gehouden te ZieriRzee, den 8 Maart 1850. - ,i!>, i 5 Voorziller Mr. B. C. Cau, Secretaris Jb. Mr. C. de Jonge. De notulen der yorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd,,.. ltr ,r Wordt gelezen eene missive van de directie der Brei- en Naaischool houdende voordrag! om in plaats van 5fejA. J. Cau ecu ander te benoemen en wordt als zoodanig benoemd Mevrouw de Jonge, geb. Badon Ghijben. Bij monde van Mr. Egter wordt rapport uitgebragt nopens de rekening der Tusschenschnol, adviserende tot goedkeuringsluitende de rekening met een na- deeligsalrlo van 10l>,53'y,.1 j. 'Wordt medegedeeld do beschikking van den mi nister .van, finantien op liet nader adres om vrijdom van hel regt van uitvoer van Zelkaschtenderende tot afwijzing hetgeen voor notificatie wordt aange nomen en wordt besloten die zaak te laten rusten. Wordt gelezen eene missive van de plaatselijke 'school-commissic houdende dat op de openbare school van II. J. Bastmeijergeen stel maten en gewigten voorhanden is en die onderwijzer van meaning is dat die hem voor gemeente rekening behoort te worden verschaft, dat een stel bij den ontslagen onderwijzer van der Krap, in het ongereede is geraaktzoodat de commissie nu vraagt of de gemeente dan wel de tegenwoordige onderwijzer dit moet betalen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt be sloten, na eenige discussien tusschen Mr. van Dongen, van der Vliet en Mr. Fokker, dit voor rekening der gemeente te verschaffen. l)e voorziller deelt mede dat de opgemaakte plan nen betrekkelijk de te maken verandering in de loca- liteit op het Raadhuis aan de reglbank medegedeeld in overeenstemming met deze op nieuw zijn gewijzigd en vastgesteld, en dat zij voor de leden ter visie worden gelegd. Wordt besloten gratificatiën te verlecncn .elk van ƒ50, aan den commies-griffier Loewervoor belwerk der verkiezingen en aan den commies ter Secretarie Betbe voor hel inschrijven der ftaads-notulen. Wordt medegedeeld eene missive van het brandwe- zen houdende voorstel lol verkoop van oude slangen van de brandspuiten waartoe wordt besloten. W orden benoemd tot leden der commissie voor de reclames wegens aanslag voor den Hoofde lijken Omslag na herhaalde stemming de heeren .Vir. Egler, van der.Vliet en l)r. Keiler. Voor den aanvang der 2de stem ming; verzocht de heer van der Vliet niet in aanmerking tg komen als vroeger reeds lid der commissie geweest zijnde. Na discussien benoemd wordende,maakt die beer zwarigheid om het aan te nemen doch Iaat zich ein delijk de keus welgevallen. Jiij de 3de,stemming wordt de heer Keiler benoemd, ook die oppert bedenkingen doch laat zich die laak na,opmerkingen van andere leden welgevallen. Komt ter tafel een aanvraag van kapt D. Oclitmrin, om restitutie voor 9 maanden iloofdclijkcn Omslag wegens verblijf te t'.idderkerk hetgeen wordt toege staan. Wordt besloten tot af-en overschrijving van f uit ■Onvoorziene Uitgaven van dc hegrooling 1855 we gens kosten van bedelaars in de koloniën 2de half jaar 1855, ten bedrage van ƒ219,58. Wordt medegedeeld en voor notificatie aangenomen de goedkeuring van besluit tot af- en overschrijving. Wordt gelezen een adres van C. Tappij wed. Wisse, houdende verzoek dat «Ie gemeente haar te hulp keme in het onderhoud van haren zoon in het krankzinni gen geslicht. Burgemeester en Wethouders slelleu voor dit loc te slaan. De heer van der Grijp verklaart zich hier tegen op grond der uiterlijk gunstige om standigheden van de familie. Bij stemming wordt het verzoek ingewilligd met 12 tegen I stem. De voorzitter deelt inede dat de huurder van het havenhoofd heeft gevraagd om een gebouw te stich ten bij de daar staande schuuronder verpligting cm het op eerste aanvraag alle breken, hetgeen wordt toegestaan. Idem dat de predikant der Afgescheidene gemeente heeft gevraagd eenige localiteit voor eenige,maanden te hebben tot het houden van godsdienstoefening ge durende de verbouwing der kerk, waarvoor door Burgemeester en Wethouders de kazerne wordt aan- gev 'zen. l)e heer Houwer vindt hierin bezwaar voor de excercitien der schutterij, .1 hrde Jonge meent dat er voor de excercitien gelegenheid is in hel andere gedeelte der kazerne. Wordt besloten het al of niet toestaan aan Burgemeester en Wethouders op te dragen. Hierna is de zitting gestolen De Gommissarisdes Koningsinde Provincie Zeeland, maakt bekend, dat de op den 15 Febrnarij 11. gehou den aanbesteding van Httcnmts>aaptl4-ic voor de korpsen kavallerie en artillerie aangekondigd bij zijne in de openbare dagbladen van dit gewest ge plaatste bekendmaking van den 23 Januarij 1.356, niet is goedgekeurd, dat dien ten gevolge eene nieuwe aanbesteding van een gelijk getal paarden onder dezelfde voorwaarden op dmysdag den 8 April 1856 zal geschie den en dat gegadigden inzage kunnen nemen van de voorwaarden van die aanbesteding en inlichtingen omtrent het getal te leveren paarden kunnen bekomen onder anderen op de provinciale griffie van dit gewest. Middelburg den 8 Maart 1356. De Commissaris des Konings voornoemd. VAN TKTS. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van daarbij belanghebbenden dat het kohier der belasting op het personeelzes maanden regtno. 5, van deze gemeente en het loopende dienstjaar, op den 29 Februarij jongstleden door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is goedgekeurd en vast gesteld en op heden verzonden wordt aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz. in deze ge meente ter invorderingwordende de belastingschul digen aangemaand om hunne aanslagen ingevolge de wette voldoen. Zierikze.e den 10 Maart 185G. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee 10 Maart. Dc gezamenlijke onderwij zers alhier en de 20 gemeenten uitmakende het 2de schooldistrict van Zeeland hebben aan jhr. mr. M. J. Scliuurbegue Boeije afgetreden schoolopziener van dat distriet, een fraai zilveren presenteerblad tot aandenken geschonken. Bij het gewestelijk bestuur van Zeeland zijn in den loop der maand Februarij II., ten behoeve der door aardbevingen brand en andere onheilen zwaar geteis terde bewoners der Moluksche eilanden, nog ontvan gen de volgende giften van de gemeenten Dreischor 5 lilkerzee ƒ3, Kllemeet ƒ3, Neuzen 13,35 Nieu- werkerk 9 en Wissekerke ƒ3,10. .Men schrijft uit Hellevoelsluis van 7 Maart: Voor eenige dagen gaf ik u berigt dat bij de gods dienstoefening bij de hervormde gemeente kennis was gegeven dat in de kerkekamer een request aan de tweede kamer der staten generaal ter leekening zou liggen, houdende bezwaren tegen de voorgedragen wet op het lager onderwijs. Ik verneem daaromtrent na der dat een aantal ledematen dezer gemeente, die bij die godsdienstoefening tegenwoordig waren zeer on tevreden over de hij die gelegenheid door den predikant betrekkelijk dat adres gehouden toespraak zijn en dat de justitie termen schijnt te vinden daarin eene daad te zien, waarop bij het wetboek van strafregt straf is ge steld dat daarvan bereids proces-verbaal zou zijn op gemaakt en een aantal getuigen zijn gehoord. Met belangstelling ziet men den verderen loop dezer zaak te gemoel. Men schrijft uit 's Hage dd. 7 Maart. «Met leedwezen is alhier het berigt uit llusland ontvangen dat de heer dr. van Ghertdie onlangs op zijn verzoek eervol ais officier van gezondheid uil de Nederlandsche dienst is ontslagen en zooals in der lijd is medege deeld in Bussische dienst getreden en bereids in eene aan zijne bekwaamheden geCyenredigde eervolle be trekking geplaatst wasaldaar na eene kortstondige maar hevige ziekte in de kracht zijns levens is over leden. Men schrijft uit 'sIIage van 8 Maart: Heden morgen is met dpn eersten spoortrein uil de residentie vertrokken Z. Kxc. de heer Pahudnieuw benoemd gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie. Heden zijnde baronsvanLijnden cnvanHardenbroek die zoo als men weet, belast zijn geweest met eene buitengewone zending naar Japan, in de residentie teruggekeerd. Benige dagen geleden ging een arbeider tevens buitengewoon opzigter der jagt en visscherijnaar zijn land om te spitten maarieerde op etenstijd niet terug 't geen zijne vrouw deed besluiten om te gaan zien ten einde de reden van zijn wegblijven tekennen. Ver wonderd vond zij haren man niet ter plaatse waar zij hem dacht te vinden wel zijne spa en handmoffen, liet spreekt van zelf dal de vrouw zoo ia holdorp als in den omtrek met de grootste ongerustheid de ijve rigste nasporingen in het werk steldedoch vergeefs. Kerst 21 uren later kwam haar man gelukkig teregt. Maar hoe? Meman had een konijn uit zijn hol willen krijgen en zich tol dat einde in het gat van den berg gewaagd. Toen hij daarin een eind wegs gevorderil 1 was stortte de berg in en lag de nianonder hel zand bedolven. Het konijn dat hij nazat, groef door en maakte een nieuw gat, waardoor de man lucht kreeg, lntusschcn heeft hij 24 uren in dezen toestand doarge- bragt, tot een landbouwer, met hem inde duinen wo nende hem na lang zoeken vond en redde. Men schrijft uit Ridderkerk van4 dezer Bij de loting voor de nationale militie alhier, heeft een zonderling abuis plaats gehad, dat aldus ontstaan is Onder de lotelingen bevonden zich van Die en Tie leman. Toen van Die geroepen werd kwam de laatste meenendedat hij bedoeld werd. Het toeval wilde, dat van Die niet tegenwoordig was en daardoor werd het niet gemerktdat er een verkeerd persoon voorkwam, Tkleman lootte en trok een boog nommer. Toen "nu werkelijk de beurt aan Tkleman was ontdekte men het abuis. Het gevolg was dat Tieleman zijn lot moest over geven en op nieuw loten. Nu trok hij een laag nom mer en is dienstpligtig. Men verneemtdal hij hier tegen in verzet zal komen. Men verneemt, dat een der personen gedeti neerd in het tuchthuis te Woerden, en aldaar werk zaam op het bureau van den kommandantbetrokken is in het regtsgeding ter zake van het vervalschen van coupons. Naar men verzekert zoude hij een der genen wfczen welke in Julij 1843, bij arrest van het hof van Zuid-Hollandschuldig is verklaard aan het bedricgelijk namaken van schatkistbiljetten en des wege is veroordeeld tot schavot- en tuchthuisstraf. Vlen schrijft uit Borger van 7 MaartIn deze nabijheid heeft het volgende noodlottige voorval plaats gehad. De landbouwer J. M. en II. B. uit Ruinen(in deze gemeente)met paard en kap-chais uit Wester- bork huiswaarts keerende geraakten door een onbe kend toeval nabij het gehucht 'Vesldorp, met paard en chais in een sloot of stroom. Twee knapen die schapen hoedden zagen dit van verre; in stede van zich naar de plaats des onheils te spoeden gingen zij naar gemeld gehucht hulp inroepen. Toen men kort daarnabij deongelukkigen kwam be- seffe men dens'chrik die zich van allen meester maakte, doordien men ie laat kwam beiden hadden reeds den geest gegeven vermits zij onder de chais lagen en het vuetkleed niet kunnende open krijgen, in het water wa ren gestikt. De lijken zijn naar Ruinen vervoerd. Op hel stuk bouwland, dat te Indoornik door ds. Heldring is aangekocht, heerscht tegenwoordig een groote drukte volgens beraamde plannen zou er een hoofdgebouw met twee vleugels worden geplaatst ter opname van verwaarloosde meisjes een Utal van 10 tot '13 jaren is reeds tè Setten aangekomen en voor- loopig in liet asyl Sleenbeek gehuisvest, om in het na jaar in het nieuwe gestichtdat den naam vau Talitha Kümi zal dragente worden overgeplaatst. Als iets bijzonders wordt gemelddat bij den landbouwer H. Lunshof te Anrijp provincie Drenthe, een I 2jarige köe 10 vaarse kalveren in den tijd van 10 jaren ter wereld heeft gebragt. Als eene bijzonderheid meldt men dat te Helium provincie Groningeneene gemeente van ruim 800 inwoners gedurende een tijdvak van vijf maanden niemand gestorven is, terwijl op dit oogenblik ook geen enkel persoon aan een ernstige ziekte lijdt. benoemingen en desle1ten. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belastingen in- en uit gaande regten en acc. te Doesb.urg c. a. den beer J. H. Stuteninge trokken het ontvangkantoor der dir. belastingen en a'cc. te Varik c. a. en de daaronder ressorterende gemeenten ingedeeld: die van Varik met het dorp Heesselt bij de ontvangst te Ophemcrteu die van Eest en Opijnen bij bet kantoor te Waardenburg; benoemd tot Nederlandsch permanente, commissarissen voor het gemeenschappelijk toezigt over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdienst op de Scheldebedoeld bij 2 van art IX van het op den 19 April 1839 tusschen Nederland en Belgie gesloten tractaatden schout bij n^pht

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1