Zaturdag 8 Maart. N.° 20. 1856. Woensdag en Zaturdag. BKSTM AllffllSTRATMi Jin UWSTIJDIM BINNENLAND. ZERIEZEESCHE COURANT. AR ONNEME NTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt KENNISGEVING. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat volgens het daartoe door heeren Gedeputeerde Staten van deze provincie, genomen besluit 1De jagt op Ganzen Eenden en Houtsnippen op den 31 Maart en die op Watersnippen op den 30 April van dit jaar zal gesloten zijn 2.° Het weispel van kwarlelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3." De Visscherij van den 15 April tot en met den 31 Mei gesloten doch het visschen met de zegen of het sleepnet, van den 1 April toten met den 31 Mei van dit jaar niet geoorloofd zal wezen; 4.° Gedurende den gesloten vischtijd echter de pa- lingvisscherij mits met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten of met het kruisnet zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaalblad ge plaatst en aan de Gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 1 Maart 1856. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. bekendmaking. Burgemeester cn Wethouders van ZierikzeeIet lende op art. 264 der Gemeentewet, brengen bij deze ter kennis yan de ingezetenen dat door hen Voorloopig is vastgesteld het kohier voor den Hooflelijken Omslag dienst 1856; dat hetzelve yan af dingsdag den 26 Februarijge durende veertien dagen, ter visie zal liggen op de Secretarie der Gemeente ten einde ieder belangheb bende zich van zijnen aanslag kunne vergewissen, en zoo hij daartegen bezwaar mogt hebben binnen dien tijd bij den Raad kunne reclameren bij verzoekschrift géschreven op ongezegeld papier. Naar aanleiding van de omstandigheid dat dit kohier is opgemaakt volgens eene meer uitgebreide classifi catie dan vroeger plaats had, bevelen zij een ieder aan inzage te komen nemen van gemeld kohierten einde men zich de bepalingen der wet omtrent het doen van reclame kunne ten nutte maken. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den 20 Februarij 1856. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE. Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op art. 1 der verordening op het hellen eener belasting op de honden in deze gemeentehoudende, dat ieder belastingschuldige die bij de inschrijving mogt zijn overgeslagen vcrpfigl zal wezen om binnen 14 dagen na die inschrijving ten kantore van den Ont vanger schriftelijk aangifte te doen. Brengen aan degenen, die het mogtcn aangaan, deze bepaling in herinneringen geven mitsdien kennis dat na den 15 Vaart zal overgegaan worden tot het opmaken van het kohier en tegen den nalatige inge volge art. 7 zal worden geverbaliseerd. Gedaan ten Baadhuize der Stad Zierikzeeden 5 Maart 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. G. CAU, Voorzitter G. de JONGE, Secretaris. B E K E N D M A K IN G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Com missaris des, Konings en Milili^-Con^missaris in dgzc Provincie. Brengen bij deze ter kennis vande belanghebbenden Dat de Sdezitting vaneen voor het 4de kanton, waartoe deze gemeente be hoort, zal plaats hebben op den 2 April aanslaandedes voormiddags ten 9'/, urein dp. Abdij te Middelburg cn in die zitting zullen behooren te verschijnen allein dit jaar geloot hebbende personen welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de 1ste zitting niet verschenen zijn. Dal de 3de zitting- zal plaats hebben op den 15 April aanstaande ter plaatse en ure als voren en aldaar Zullen moeten verschijnen al de lotelingen welke een nnmmervcrwisselaar of plaatsvervanger begeeren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen ver keert, in de daartoe bepaalde zitting tegenwoordig te bevinden daar zij die zulks mogtcn verzuimen, zullen beschouwd worden als gccne redenen van vrijstelling of oogmerk lot plaatsvervanging te hebben en alzoo voor de dienst bepaaldelijk worden aangewezen. Zlrikzee5 Maart 18->6. B. C. CAU, Voorzitter. g. de JONGE Secretaris. Middelburg, 4 Maart. Men schrijft ons uit Oostbur? van 1 dezer: „Heden morgen werd in het huis van bewaring gevankelijk alhier biu- nengebragt zekere Pie ter lluyge arbeider, wogende te Schoondijke, oud omstreeks 36 jaren. Deze persoon die reeds 11 jaren in de gevangenis heeft doorgebragt en eerst ongeveer vier maanden uit eene 5 jarige gevangenis was ontsla gen heeft zich andermaal dezer dagen aan diefstal schuldig gemaakt en zou 27 Februarij jl. door de marechaussees der brigade Oostburg worden gearresteerd zoodat de commandant met een zijner onderhoori- gen zich naar de woning van lluyge tot voorschreven einde begaven. Deze, de marechaussees vermoedelijk hebbende Zien aankomen bereidde zich op tegenstand voor zoodat toen een marechaussee zijne woning wilde binnentreden hij {lluyge) met een geweer op hem aanlegde onder bedreiging van te zullen schieten zoo hij niet dadelijk terugweek. De marechaussee hierop niet verdacht week onmiddelijk achter den zijgevel van het huisje terug, van welke gelegenheid lluyge gebruikmaakte om te ontsnappen, tevens zijn geladen geweer met zieh nemende. Volgens gerucht heeft hij daarna zich eenigen tijd in het eiland (Yzendijke) wer- waarts hij de wijk genomen had, opgehouden, zonder dat het der poli- cie gelukken mogt h'iu ill handen te krijgen Hierdoor misschien stoutmoediger geworden, waog'le hij het gisteren namiddag onder de gemeente Schoondijke terug te keeren. De politie hiervan ppderrigt, was hem dan ook al spoedig op het spoor en ontdekte dat hij eene ar beiderswoning waarin zich alleen de vrouw en twee kinderen bevonden was binnengegaan, en waarin hij zich als het ware verschanste althans toen de policie hem aanmaande om zieh over te geven weigerde hij dit volstandig, steeds dreigende van te zullen schietenvrouw en kinderen te zullen ombrengen, het huis te zullen in brand steken enz. wanneer men hem mogt willen arresterenterwijl hij steeds hetzij de genoemde vrouw hetzij een der kinderen als schild gebruikte, teu einde zich te vrijwaren voor het geweervuur wan neer daartoe eventueel toevlugt werd genomen. Middelerwijl waren de burgemeester van Schoondijke met meerdere policie bedienden aldaar aangekomen en toen eerstgenoemde met den brigadipy Sijs stonden te beraadslagen, loste lluyge zijn geweer op die personen waardoor de bri gadier in de dij werd getroffen (naar het schijnt is slechts een der ha- gels het vleesch ingedrongen zoodat de wond niet gevaarlijk is). Later zijn ook de heer kantonregter van dit kanton en op diens requisitoir een detachement militairen van Breskens ter plaatse gekomen alwaar zich ook, .reeds eenige gewapende schutters van Schoondijke alsmede ver scheiden gewapende en ongewapende burgers uit deze en omliggende ge meenten (men zegt wel 200 personen) bevonden. Herhaalde pogingen om hem te bewegen zich over te geven waren aanvankelijk vruchteloos terwijl zijue bedreigingen voornamelijk opzigtens de vrouw en kinderen de justitie deden aarzelen geweld te gebruiken. Ten gevolge zijner wci- gering bleef het huis door de justitie, militairen, in één woorddoor de geheele menigte gedurende den gehcelen nacht bewaakt. Gedurende den nacht loste lluyge nogmaals een geweerschot, zonder echter iemand te kwetsen. Bij het aanbreken van den dag bespeurde hij echt-ir dat alle hoop om te ontkomen ijdelen alle wederstand vruchteloos worden zou na herhaalde wederspraak met de justitie verklaarde hij zich bereid ein delijk tot vrijwillige overgave en stelde zich na op last zijne geweren te heb ben afgeschoten(hij bad er toen 2) in handen der justitie. Dat een blik van tevredenheid op ieders gelaat zigtbaar wasbehoeft wel geen betoog, en wel niet het minst op dat van de aldaar in de nabijheid wo nende landlieden, aan wien hij volgens het gerucht, zware bedreigingen had gedaan. Het ware te wenschen dat deze booswicht thans voor iinmcr voor de maatschappij onschadelijk kon worden gemaakt." Den 3 dezer is genoemde lluyge in het huis van verzekering alhier binnengebragt. Heden heeft nog de eerste afdeelingvan de tweede kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen nopens de regterlijke organisatie welk on derzoek waarschijnlijk heden zal afloopen. Immers zoowel in die afdeeling als in de overige worden he den nog verschillende andere ontwerpen onderzocht als 1 nopens den arbeid der gevangenen 2wegens den aanleg van een nieuw droogdok (e Willemsoord en 3 wegens den Haarlemmermeerpolder en het stoomgemaal op den Ussel. Heden avond zal de commissie van rapporteurs over het ontwerp nopens het lager onderwijs eene vergade ring houden en morgen zal de commissie van rappor teurs over de ontwerpen wegens de regterlijke organi satie bijeenkomen. De voorjaars-vergaderingen van de provinciale commissie» van onderwijs in ons land zijn bepaald als volgt: in Noord-Braband l April, Gelderland 7 April, Zuid Holland 34 Maart, Noord-Holland 3! Maart, Zeeland 3April,Ulrecht31 Maart, Vriesland 25 Maart Overijssel 2 April Groningen 26 Maart, Drenthe 2 AprilLimburg 3 April en overal den daarop volgen den dag, of volgende dagen. Men verwacht algemeen een groot aantal personen welke zich aan de examens zullen onderwerpen omdat het vermoedelijk de laatste maal zal zijn, dat de provinciale commissiën van onder wijs zullen bijeenkomen. Naar men verneemt is door het departement van marine een vaarluig ingehuurd lot| het overbrengen van levensmiddelen en scheepshehoeften naar de Ylid- dellandsche Zee bestemd tot suppletie voor de fregat ten der 1 ste klasse da Ruiter en Doggersbank welke bodems in die wateren zullen verblijven en niet naar het vaderland terugkeeren voor omstreeks de maand Augus(us aanstaande. Het niet overwinteren van deze schepen in een onzer zeehavens het langer verblijf in de Middellandsche Zee dan aanvankelijk scheen be paald te wezen zal voor een iederdie kennis heeft van de marine en daarin belang stelt, de overtuiging geven dat dit een der beste maatregelen is die bij den tegenwoordigen toesland van de marine door den minister kon genomen worden, tot aankweeking en op wekking voor de diensttot uitoefening en vorming van matrozen, waaraan een groote behoefte bestaat. De uitgever der Amersfoortsche Courant is bij ex ploit van 3 dezer gedagvaard, om te verschijnen ter audiëntie van de arrondissemenls-regtbank te Amers foort van 13 Maart, terzake van de klagt, door mr. J. L. .4. Luyben legen hem gedaan, op grond van eenige zinsneden in het artikelDe heer Lui/ben en het vertrouwen dat hij zegt te stellen op het leger in de AmerfoorlsclieCourant van 14 Dccemberllgeplaatst. Een koopman en winkelier in manufacturen te Wijk-bij-Duurstede is onlangs door het kantongeregt aldaar veroordeeld in de boete van f 10 benevens in de kosten omdal hij op zondag winkelgoederen uil- gespreid ofschoon zonder prijsmerken er aan maar opgerold binnenshuis op de vensterbank voor de glazen had staan zonder dat de raamgordijnen waren neer gelaten. Bereids heeft de veroordeelde van deze uit spraak hoogerberoep doen aantcekenen. Dit reglsge- ding kan voor winkeliers niet onbelangrijk zijn. Men schrjjft uit Batavia onder dagteekening van 10 Januarij l'e Java Bode deelt in zijn nommer van den 1911. het volgende ppede |n ons no, 97 meldden wij de aanko.rnst alhier ter reede van Zr. Ms. stoom schip Gedeh, kapt.-luit, ter zee G. Fabius. Naar wij thans vernepien is de zending naar Japan zeer gunstig uitgevallen. Het drijven van handel op de stad Na- gassakie is uitsluitend aan Nederland veroorloofd zullende die plaats aandoende schepen eene equipage moeten hebben, uitsluitend uit Nederlanders bestaande. De stoomboot Soembing is als een welkom geschenk door de Japanscheregerjngaangenomenende beman ning van dat scliip in djepsj van het Japansph besluur overgegaan. De kommandant van dat vaarluig zal boyep zijn traclement als zee-ollicier in Nederlandsche dienst f 55') 'smaapds van het Japansche gouverne ment genieten. Ook vernemen wij nog dat alle verne derende etiquelten zijn afgeschaft, ende Japansche regering met de beste gevoelens van vriendschapjegens Nederland gezind is De Javasche bladen behelzen een uitvoerig re laas van de ex|iedileeenerNcderlandschellotille tot tuch tiging van zcerooversin de wateren van Timoren langs de Noordkust van Fiores. Daaruit blijkt dat den 27 Auguslusjl. Z VI. stoomschip Celebes, metde schooner- brik Lansier, ongeveer 56!) mail troepen bij Selamoe aan wal hebben gezeten dat deze onmiddelijk land waarts geruktdrie kampongs met den gehcelen oogst hebben vernield de bezetting verwoestwaarbij het krijgshoofd der Boltinezen zwaar gewond werd en zijn opvolger sneuvelde. De baaijen van Rioen en Lolla- karta werden vervolgens aangedaan. In de eerste ver nielde men 23 rooverspraauwen en in de laatste landde eene divisie troepen onder kommando van den luit. ter zee C. Star Naman die na een hardnekkig ge vecht 16 praauwen en 52 huizen en vele goederen in de asch legde. Het stoomschip de Admiraal van Kinsbergun maakte een togl tegen de zeeroovers naar het eiland Tana Djampea waar drie kampongs bestaande uit 23 hui zen benevens 14 praauwen worden verbrand, terwijl 5 man en eene vrouw werden genomen en eenige wa pens en kruid buit gemaakt. Jn het geheel werden gedurende dezen kruislogt 54 rooverspraauwen ver nield. Men berigt van Passoeroeandat ter reede al daar den 8 December aan boord van het barkschip Triton, kapt. Olie, een haai is gevangen die ruim 1000 pond zwaar en 18 voet lang is, en dat er nog vier van gelijke grootte bij het schip zijn gezienhet geen wel tot waarschuwing vanzeelieden strekken mag. Den 15 December werd te Passoeroean bij pu-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1