MMS! COURANT. m W.° 17. Woensdag 27 Februarij. A B ONNEME N TS- PRIJS. Per drie. maanden f '2,(10. Franco per post f 2,25. Inzending tier Advert, daags te voren,voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Iluweiijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve liet Zegelregt. BINNENLAND. LI. maandag heeft men te Bath met een IflOtal man schappen de werkzaamheden lol indijking der Oosler- Scheldc voortgezeten ziet men eerstdaags van deze eene vermeerdering te gemoet. De minister van marine heeft Ier openbare ken nis gehragt datten einde degeleidevuren bij Renesse op Noord-Schouwen lol het des nachls aandoen en binnenvaren van het Brouwershavensche zeegalver der op zee te doen lichten, de geleidevuren verhoogd, en door verwisseling van het westelijkste lichlzijnde van de 4de grootte, legen een van de 3de grootte ver sterkt zullen worden dat met de uilvoering lier wer ken op hel terrein dier verlichting eerlang zal worden aangevangen en de voormelde geleidevuren dien ten gevolge tijdelijk zullen moeten worden gcbluscht dat die blussching vermoedelijk zal plaats vinden in den loop der maand April a. s. zullende van het juiste tijdstip nadere aankondiging worden gedaan. He minister van marine heeft ter kennis van be langhebbenden gehragtdat op 340 ellen bewesten de plaats waar hel vorige licht bij het Rocssche Sas ge staan heefteen halplicht is opgerigl ter hoogte van 14 ellen boven laagwaler-peilverlichtende den horizon van het O. door hel oosten en noorden tol aan het W. N. W per miswijzend kompas. Dit hulplichl is aan den avond van den 16 dezer ontstoken. Naar men verneemt zal er binnen kort op 's rijks werf te Vlissingen de kiel worden gelegd van een stoom- schroef-fregat van 400 paardenkracht dat den naam van dit gewest Zeeland zal voeren. Men gelooft dat deze scheepsbouwplegligheid op den aanstaanden ver jaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden zal plaats hebben. Naar menverneemt komt een dertigtal scheeps timmerlieden van de marine-werf te Vlissingen naar Hellevoetsluis om Zr, lts. stoomschip Mcrapj aldaar met den meesten spoed gereed Ie maken deze bodem zou den 1 April naar de fabriek te Fijcnoord gaan om Van nieuwe ketels voorzien te worden en den 1' Mei geheel gereed moeten zijn. Tot predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te IJsselsleiii is beroepen ds. B. Gewin, thans te Heemstede. De Amsterdamsche Courant ontleent aan een parti culier schrijven uit 's llage dat het wetsontwerp op de nationale militie sedert verscheidene dagen door den raad van state aan de regering is teruggezonden en men dus spoedig de aanbieding van dat zoo belangrijk wetsontwerp aan de stalen-generaal mag verwachten het zou bij den raad van state onverdeclden bijval ge vonden en tot slechts eenige geringe aanmerkingen van ondergeschikt belang aanleiding gegeven hebben. Blijkens de van regeringswege opgemaakte sta len bedroeg de bevolking des rijks op 31 December 1854 als volgt Wettelijke bevolking: 3,195,'210 (1,570,241 van bel mannelijk en 1,624,969 van het vrouwelijk ge slacht). Feitelijke bevolking: 3,238,753 (1,599,382 van het mannelijk en 1,639,371 van het vrouwelijk geslacht). Hel getal geboorten beliep in 1854 109, >63 (56,351 jongens en 53,212 meisjes). Dat der-overledenen 81,794 te weten 41 446 van het mannelijk en,40,-:U8 van hel vrouwelijk geslacht. Wij vernemen dat het den koning behaagd heeft aan den op 5 Februarij 1831 zwaar verminkten zee man Johan Grisloph Pieper, van do kannonneerboot no. 2 kommandant J. C. J. van Speijlt eene gratificatie te schenken van f 50. Uit Leiden wordt aan het Dagblad van s'IIage het volgende gemeld Dat eene misdaad zelden onverho len blijft blijkt weder uit het volgende voorval. Ten vorigen jare werd een zoogenaamd poldergast ver moord gevonden in eene der sloolen in de nabijheid; alhier, en bleek hel na gedaan onderzoek dat die man eene voor hem belangrijke som gelds bij zich gehad moest hebben. Alle nasporingen door de policie in het werk gesteld om den dader te ontdekken bleven tot hiertoe vruchteloos. Dezer dagen nu werd ons me degedeeld had zeker persoon een' hevigen twist met zijne huisvrouw welke zoo hoog liep dat de man lot dadelijkheden zou overgaanwaarop de vrouw hem verweet, dat hij zijn makker van het leven had beroofd. De daarjuist voorbijgaande veldwachter dit hoorende en misschien denkende aan den moord in het vorige jaar gepleegd begeeft zich naar den burgemeester die onmiddelijk een onderzoek in het werk stelde ten ge volge waarvan die man in verzekerde bewaring werd genomen en later werkelijk bekend heeft de dader te zijn. Hij zal nu leregt staan wegens moord met voor bedachten rade en diefstal. Dezer dagen is de beruchte kerkdief J. Krtegur door de arrondiasements reglbank te 'sHertogenbosch veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Van de 85 jongelingen, die dit jaar in de ge meente Oosterhout aan de loting voorde nationale mi litie moeten deelnemen hebben 10 de vereischle lengte niet. Daar uit andere plaatsen van ons land hetzelfde gemeld wordt schijnt het dat de geborenen in 1837 over het algemeen klein zijn uitgevallen. Ten gevolge van de menigvuldige diefstallen die binnen en in den omtrek van de gemeente Sprundel provincie Noordbrnband kortelings zijn gepleegd heeft men de noodzakelijkheid ingezien om de policie aldaar te vermeerderen waartoe van gouvernements wege ook reeds last is gegeven om zoo spoedig moge lijk eene brigade der koninklijke maréchaussee aldaar te doen post vatten. Men meldt uil Edam het volgende Gisteren avond werd alhier in verzekerde bewaring genomen Aaltje Schoenmaker, van Monnickendam, zijnde in dienst bij den heer V. D.L. alhier. liet vermissen van eenige sieraden gaf aanleiding dat hare jufrouw hare kistwenschte te doorzoeken, welke boven in het huis-eene plaats had, hetgeen tot de volgende treurige ontdekking leidde. Hij het openen derzelve verspreide zich een alleronaangenaamste lucht, en bij verder door zoeken vond men een pasgeboren kindin doeken ge wikkeld in verren staat van ontbinding. Zij heeft da delijk de bekendtenis afgelegd dat zij dit kind vooronge- veer zes weken had ter wereld gehragt of het geleefd had gaf zij voor niette weten. lieden middag is zij door den regler van Hoorn ondervraagd en Heeft er lijkschouwing plaats gehad. Uit Hoorn wordt het volgende droevige voorval gemeld Twee kinderen tweelingen van ruim 2 en een half jaar oud aan tafel zittende en zullende gaan eten maakte een van hen zich meester van de kokend heete koffij en sloeg die gulzig naar binnen met het ongelukkig gevolg dat het onnoozele kindje zich in wendig zoodanig brandde dat het weldra den geest gaf. LI. woensdagmorgen is van Harlingen vertrok ken de Groenlandsvaarder Dirkje Adama komman deur Melden bijna geheel bemand met inlanders terwijl men voorheen meestal Denen en Builschers daartoe bezigde. Het is te wensch-.-n dat deze eenige. Nederlaudsche Groenlandsvaarder eene betere vangst moge hebben dan ten vorigen jare opdat deze tak van ons volksbestaan niet vervalie. 1.1. dingsdag avond werden door de reizigers, die met de laatste trekschuit van Luik naar Maastricht vertrokken waren, halverwege nog op Belgisch grond gebied de sporen van eene vreesselijke misdaad ont dekt. Tegen de helling van den kanaaldijk was met een doek aan een paal bevestigd, een op eene gruw zame wijze vermoord mcnschelijk ligchaam zonder hoofd noch handen en geheel naakthet hoofd werd nabij het ligchaam verminkt en daardoor onkenbaar teruggevonden. Men vermoedde dat de moord nog slechts kortelings geleden gepleegd was. Als eene belangwekkende omstandigheid wordt gemeld dat hel Egyptische sloomfregal de Nijl door de onderkoning Naïrf-pacha ter beschikking gesteld van de internationale commissie voor de doorgraving dei- landengte van Suez, aan boord waarvan deze commissie den 31 December zich naar Alexandria lerugbegaf, hel eenig sclup is dat aan de verschrikkelijke ramp van Sinope ontkwam. benoemingi-n en besluiten. Bij koninklijk besluit heeft Z. M. benoemd: tot burgemeester der gemeenle Nieuvverkerk c. a. D. Halliugse. BUITENLAND. sditichland Keulen "22 Februarij. liet verlangen der porie naar hel blijven van een occupatielcger in Turkije ook na den vrede zou door Aa/i-pacha te Darijs me degedeeld moeten worden. Heeds zegt men verder dal het uit 3t),0iJ0 man Ëngelschen en Franschen be staan zal, terwijl 10,000 Oostenrijkers de vorstendom men bezetten zouden. Andere uit de Turksche in de Ooslcnrijksche hoofd stad ontvangen brieven luiden nietzeergeruststellende en schijnen de vrees van sommige te regtvaardigen dat de instructien met welke de Turksche gevolgmagtig- den bij hun vertrek naar Darijs voorzien zijn hun eene houding voorschrijven die het werk des vredes zeer bemoeijelijken zal. Aali-pacha zou namelijk in last hebben stellig te verklaren dat de porte des te dringender in hare eischentot vergoeding der oorlogs kosten tot geheele ontwapening der Russische kusten van de Zwarte Zee en tot teruggave der vesting Kars moet volharden nadat zij door de inwilliging der door de westersche mogendheden gedane voorslagen lot hervorming het bewijs geleverd heeft dat het haar met de aanneming der vijf punten waarlijk ernst is. Bedenkt men nu dat het vroeger de l'urksche oorlogs verklaring aan Rusland was die het krijgsvuur heeft doen ontbranden toen Engeland en Frankrijk althans den schijn nog aannamen van den vrede te willen be waren zoo komt het niet geheel onmogelijk voor dat ook thans de belemmeringen van den kan! der porte zullen moeten komen. Volgens officiële mededeeling van het ministerie van onderwijs en eeredienst bedraagt naar de jongste volkstelling het aantal l'rotestanten van de Zwitsersche en Augsburgsche geloofsbelijdenis in de geheele mo narchie 3,450,000 zielen als: in Hongarije en het Woiwoodschap 2,216,558, in Kroatië en Slavonic 4730 in Zevenbergen 494,530, de militaire grenzen 16,933. Uit Petersburg wordt gemeld dat de Perzianen naar Herat oprukken om hel voor dost Mahomed te beschermen en dal in Aderbeidscban eene provincie in het noordwesten van Perzie, troepen tot verdediging tegen de Ëngelschen werden zamengetrokken. Brieven uit Delersburg maken gewag van een weinig beduidenden opstand welke is uitgebroken in de Ottomanmsche provinciën ten noorden der stad Kars, t na hel vertrek van den generaal Mumvieff die slechts eene geringe kriigsmagl heeft achtergelaten om hel verwonnen gebied te behouden, echter terstond onderdrukt. Deze beweging is r k i k r ij k. Pakijs 22 Februarij. Gisteren morgen is op het paleis der Tuilerien onder het voorzitterschap des kei zers een ministerraad gehouden, welke geruimen tijd geduurd heeft. Gisteren avond was er concert op het alcis der Tuilerien, hetwelk door verscheiden gcvolmagtigden bij de vrodesconferentien werd bijgewoond. Uok de baron von Brunow was daar tegenwoordig hetwelk hem belette zijnen ambtgenoot graaf Orlo/f te gaan ontvangen. Graaf Orloff arriveerde gisteren avond tegen elf ure aan het station van den noordelijken spoorwegdoor twee aides-de-kamp en een secretaris vergezeld hij werd aan het station ingewacht door den baron von Seebach de minister van Saksen en door de gcatlacheerden der thans te Parijs aanwezige Russische zending. du/i-paclia is heden namiddag alhier aangekomen. De Haron von Brunow brengt bezoeken aan de ver schillende leden der keizerlijke familie en aan hooge beambtenonder anderen heeft hij de maarschalk Vaillant bezocht en dezen minister uitbundigen lof toe gezwaaid over de voortreffelijkheid der Fransche troe pen vooral sprak hij met geestdrift over de zouaven. De Turksche gevolmagligde Aa/i-pacha heeft acht fraaije paarden medegebragt zijnde bestemd tot ge schenken van den sultan aan den keizer en aan andere hoog geplaatste personen. Eerst nu deelt het olficiele dagblad mede dat de keizer den 2 dezerdoor den minister van oorlog ver gezeld aan de oevers der Seine proefnemingen heeft bijgewoond die door den heer Francis van New-York met een door hem uit metaal vervaardigd en den kei zer ten geschenke gegeven militair rijtuig genomen werden hetwelk zoowel le water als te land gebruikt kan ./orden. Met zijn toebehooren in de Seine ge- hragt dreef het even als eene boot en de pogingen van zestien mannen welke daarin zaten, konden het, in weerwil van alle inspanning niet zoo ver brengen dat de rand het water bereikte. Het rijtuig werd vervolgens in de slroomen gehragt en toon bleek dat het eene zware lading van den eenen naar den anderen oever kau ou-rbrengen zonder dat men de raderen daarvan behoeft af te nemen. Eindelijk liet de heer Francis de wageukast alleen, zonder raderen en toebe hooren als roeiboot werken. Dekeizer betuigt den uitvinder zijne hoogste tevredenheid en liet zich de wijze van zamenstelling der boothet model waarvan hem voorgelegd werd naauwkeurig verklaren. In liet dagblad Droit leest men het volgende nopens den eergisteren te Parijs gepleegdeu moord „Des middags omstreeks 12 ure verspreidde zich liet gerucht dat mevrouw de gravin de Caumont Laforce dien zelfden morgen door een

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1