ZERIKZEESCHE GODRANT. W.° 15. Woensdag 20 Februarij. 1856- MSTIM A-MIMSTIüTMi NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. BUITENLAND. C>2 en 2300 3 3683378 17220 Vooren» A B ONNEME N TS-PR IJ S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. PRIJS PER ADVERTENTIE ft. Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve liet Zegelregt BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 .lanuarij 1831 110. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 15 Februarij jl. bepaald de prij zen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 22Sste ko terij zullen mogen uilgeven te weten Bij Verkoop Geheele loten ƒ100,00 Halve -50,00 Vijfde -20,00 Tiende -10,00 Twintigste - 5,00 Wordendede belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van dit besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters en debi tanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het pu bliek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 16 Februarij 1856. Voor den heer Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee B. C. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee her inneren bij deze de ingezetenen aan de bepaling van art. 3 van het koninklijk besluit dd. 31 Januarij 1824 Staatsblad no. 19) houdende dat geene bakovens mogen daargesteld worden dan met toestemming van het plaatselijk bestuurwelke bepaling niet kan beschouwd worden buiten werking te zijn gelreden door het voorschrift vervat in art 9 der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeentevastgesteld den 5 November 1855. Zierikzee, 13 Februarij 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemi ester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijksche paarden- of halfvastenmarktals van ouds op donderdag den 28 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zijn zal aan de Kraan. Zierikzee den 13 Februarij 1856. B. C. GAU Voorzitter. C. Dr. JONGE Secretaris. Zierikzee 19 Februarij. Heden is alhier de ver- jaardag vanZ. M. den koning op de gebruikelijke wijze gevierd. Men meldt uit Goes van 14 Februarij Uit echte bron kunnen wij hel navolgende nopens den val aan den Wilhelmine polder mededeelen lie val, waardoor 400 strekkende ellen zeedijkdrie huizen een magazijn een kustlicht en ruim een mil- lioen kubieke ellen grond hoven laag water zijn in zee gestort, is tot staan gekomen hel navallen heeft volkomen opgehouden zoodat geene vrees voor verdere uitbreiding of beschadiging meer bestaat. De tweede noodkade, die eenigzins verzwaard en verhoogd iskeert nog steeds den vloed zoodat met kracht aan de derde kade die tot zeedijkshoogte wordt opgewerkt kan gewerkt worden. Buim 200 man met het vereischtc gereedschap zijn daarmede bezig en thans is de kade tol 1,50 cl boven het gewoon hoog-waterpeil met een huitcnbcloop van 3 op 1een binnenbeloop van 2 op 1 en ccne el breede kruin opgewerkt, terwijl het builenbeloop door een stevig noodbeslag wordt verde- digd. Een gewone stormvloed zoude onder niet al te on gunstige omstandigheden, met gerustheid zijn af te wachten nu men het gevaar kent. Bij hevige noord- weste stormvloeden blijft het gevaar voor inundatie nog bestaan alhoewel de noodige maatregelen lot verdedi ging daartegen genomen zijn. Het opwerken van den nieuwen dijk is aan den aan nemer IJ. A. Dronkers aanbesteed voor f 4200 de verdere voorzieningen worden geprojecteerd. Eene diepte van 16 ellen met laag water is gepeild daar waar vroeger de oude zeedijk lag. De Commissaris des konings bezocht jl. dingsdag de plaats des ramps, de hoofd-ingenieur reeds zondag daar tegenwoordig, verliet die eerst gisteren namiddag. Men meldt uit Vlissingen het volgende: Op het berigt dat het oeverlicht met opstand van den Slurf nabij het Goessche Sas was weggezonken, begaf zich onmiddelijk derwaarts de heer M. Wels inspec tcur van het Nederlandsch loodswezen in het zevende district alhier tevens permanente commissaris van loezigt over het loodswezen, dc betonning en behake- ning op dc Schelde ten einde maatregelen te nemen tot beveiliging der scheepvaart op de binnenwateren. Thans kunnen wij mededeelen dat die heer gisteren nacht met een hnlplicht en opstand hetwelk aan de marine werf werd vervaardigd benevens met de noodige manschappen is vertrokken om dit hulp vuurbaken op zoodanige plaats op te rigten als bij deze gelegenheid het doeltreffendst zal bevonden worden tot beveiliging en ten gerieve der scheepvaart. De zorgen, activiteit en spoed waarmede een en ander door genoemden inspecteur en de directie der marine is tot stand ge- bragt, worden zeer geprezen Naar men verneemt beeft dezer dagen te Axel ecne ontdekking van ontvreemding van goederen plaats gehad, ten gevolge waarvan reeds een 6tal personen in verzekerde bewaring zijn gesteld. Onder die perso nen bevinden zich twee brouwersknechts twee mole naarsknechts en een bediende uit de zoutkeet. Men zegtdat er bij den chef van dit ontvreemdelingskorps die mede is gearresteerd door de bevoegde autoriteit eene huiszoeking is gedaan en dat aldaar voorwerpen gevonden zijn die bewijzen dat er feitelijkheden be staan voldoende om aan een regterlijk onderzoek te kunnen worden onderworpen. Men vreest dat er meerdere personen zijn, welke in die zaak kunnen worden betrokken. Wij willen hel oordcel van de regterlijke magt niet vooruilloopenen wachten daarom de behandeling dier zaak afmaar waarschuwen toch allen die zich genegen mogten gevoelen om een zoogenaamd konkelhuis te houden wal de gevolgen zijn kunnen wanneer zij bij hoog- of feestdagen jongelieden van beiderlei kunne bij zich in huis nemen om zich te vermaken met spelen, brassen en wat dies meer zij, ten einde op kosten van derden een vrolijken avond te hebben, en waarmede somwijlen nog den gan- schen nacht gemoeid is. Door P. A. van Ree, tc Charloiszijn heden de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den koning aan geboden. Uil een van wege het departement van finantien hekend gemaaktoverzigt blijktdat de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Ja nuarij dezesjaars heeft bedragen f 4,346,769,94 tegen 4,001,6 1,5't in de maand Januarij van 1855. LI. Maandag is voor de arrondissements-regl- hank tc Amsterdam (derde kamer) behandeld de zaak van P. J F. de Geest, aangeklaagd ter zake dat hij in strijd met zijne op 's konings last gedane uitzetting in het land is terug gekeerd, liet openbaar ministerie is waargenomen door den substituut-officier mr. IV. II. J. Jolles, terwijl de beklaagde zijne eigene verdedi ging voorgedragen heeft. De regtbank heeft de Geest (die tot nu toe in het huis van bewaring verblijf houdt) veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes weken. t ezer dagen werd voor dearrondissement-regtbank Ie 's Hcrlogcnhosch de zaak behandeld van den kerk dief Kriegerdie een aanzienlijk getal gouden en zil veren voorwerpen uit de II. K. kerk van St. Jacob aldaar ontvreemd had. De beklaagde, die bij zijne betrapping op heeler daad alles volmonding had he kend bekende thans slechts gedeeltelijk en sprak weder van eenen medeschuldige, die echter niet ont dekt is kunnen worden. Zonder verdediger zijnde waren zijne antwoorden geheel onzin en valt er aan geene medepligligen te denkeu. De oflicier vau ju stitie eischte 5 jaren gevangenzetting. Aanstaanden donderdag zal de regtbank in deze het vonnis uit spreken, In den nacht tusschen II en 12 dezer is onder de gemeente Udenhout een stoute diefstal gepleegd. Onderscheiden booswichten gedeeltelijk verkleed moeten door middel van braak in de woning van een landbouwer aldaar godrongen en de bewoners op het bed overvallen zijn door bedreiging met de doodslag en voorhouding van vuurwapenen en zelfs dooi' ge weldpleging werden deze genoodzaakt hun geld aan te wijzen behalve een weinig spek werd alleen klin kende munt, omstreeks ƒ100, medegenomen. De heeren Twiss officier van justitie van Beusekont reg- ter commissaris en jhr mr. F. Verlieijen ter vervan ging van den grifhor hebben zich reeds eergisteren in loco begeven, om te trachten de daders op te sporen. Men spreekt ook van nasporingen op groote schaal door dc koninklijke inaréchausée ondernomen. In het Handelsblad leest mm met betrekking tot den wonderdoder te Brosschaet, waarvan in ons nom- mer van jl. zaturdag is melding gemaakt«De zucht voor genezing door de zoogenaa nden wonderdoctor genaamd Jozeph van der Sande (alias Cheflte de Strijker is zoo groot dat zij het getal der aldaar zich aanbie dende ligtgeloovige menschen dagelijks lot drie- a vier honderd doet klimmen. De teleurstellingdie men bij de terugkomst ondervindt is mede zoo groot dat men zich schaamt te bekennen met het doel tot genezing derwaarts geweest te zijn." Ais eene bijzonderheid meldt men dat van de 57 jongelingen die in de gemeente Steenwijkerwold dit jaar aan de nationale militie moeten deelnemen 26 de vcreischle lengte niet hebben. Ook in Steen- wijk is het getal dev zoodanigen buitengewoon groot. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit Krim- pen-aan -de-Lek den 16 dezer dal dien dag aldaar een steur is gevangen, die ongeveer 100 Ned. ponden zwaar wasen welke voor een goeden prijs hij afslag aan de markt werd verkocht. Men herinnert zich niet dat er immer zoo vroeg in het jaar op die plaats die soort van visch is gevangen. Te Groningen zijn dezer dagen onderscheidene gevallen voorgekomen van vergiftiging door het ge bruik van mosselen welke echter alle nog tijdig werden tegengegaan en gelukkig afliepen. benoemingen en besluiten. Bij Zr. Ms. besluiten is op het daartoe door mr. G. J. Mounicr gedaan verzoek, ingetrokken hoogstdeszclfs besluit van den 5 De cember laatstl houdende zijne benoeming tot regter iu de arroudisse- meuts-regtbank te Gorincbem, en is voorts tot die functie benoemd mr. E. C. Vermeulen advocaat en plaatsvervangend kautonregtcr tc Go- rinchcm ;,ziju benoemd tot surnumerairen bij de administratie der poste rijen de heeren G. A. Abbcma ivoueude te 's Hertogenboscb W Bax wonende te Eindhoven P. J. de Fremery woneude te Utrecht; H. A. L. P. van Hasselt wonende te Arnhem en W. J. Onderwater wonende te Dordrecht. BUXTSCHIIXIS Keulen, 15 Februarij. Te Berlijn vreezen sommi gen dat de meerdere hartelijkheid die men onlangs tusschen Oostenrijk en l'fiiissen meende op te merken, weder aanmerkelijk verflaauwd is. De volgende woor den in een half officieel Weencr dagblad zijn niet onop gemerkt gebleven »door dc weigering 0111 de door Rusland bereids aangenomen voorstellen onvoorwaar delijk aan te nemen zou Pruissen een twijfel aangaande de opreglheid van het Petersburger kabinet doen ont slaan die zeer ten nadeele van dit laatste uit zou too- pen.-' liet gerucht dat de bondsvergadering te Frankfort reeds eenig besluit op de vredesvoorwaarden zou geno men hebben heeft zich niet bevestigd. Oostenrijk zou gezind zijn, met uitsluiting van Pruissen zijnen in- 1 loed in de schaal te werpen 0111 ter gelegener lijd tc verkrijgen dat een vertegenwoordiger van den bond tot hijwoning dcrconferenlien te Parijs worde uilgenoodigd. Men zegt in de confcrenlien te Konstantinopel de gevoelens over de nieuwe organisatie der vorsten dommen zoo zeer uit ecnloopen dat de geheele zaak naar de Parijzcr conferentie verwezen zal worden. Uit Koningsbergen schrijft men hoe den tl dezer ten twee ure des namiddags .juist toen de poslpassagiers van Uirschau de Weichscl overgingen het ijs plotse ling in beweging geraakte en waardoor verscheiden personen, waaronder de bekende komiek Arronge, die te Koningsbergen eene gastrol ging vervulleniu groot levensgevaar geraaktennaardien zij door eene ijsschol in den stroom geworpen werden. Nogtans gelukte het allen te redden. De oudste lieden herin neren zich een zoo vroegen ijsgang bij zoo lagen water stand niet. Het huwelijk van den Russischen grootvorst Nicolaas met de dochter des hertogs van Oldenhurg is den 6 dezeronder luide toejuiching der bevolkingte Petersburg voltrokkenbij welke gelegenheid die grool» vorst tot generaal aide de camp en opperbevelhebber

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1