iiimiffl Zaturdag Februarij. lib mm AMiMSTiuniB W.° 14. Woensdag en Xaturdag. iMHtllÜTItlDlNGM f 81' /I BONIS EM K NTS-PHI J S Per drie maanden f 2,!iO. Franco iter post f 2,"25. Intending der Advert, daags te voren, voor 1 1 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DEP A D VE PIEN l iE A 15 cants de regel. GeboorteHuwelijks- en behalve het Zegelregl- Gewone Doodber'ujten van 1-6 egels «ƒ5, KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien art. 75 2de lid van de wet, repelende liet kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der Staten-Generaal van den 4 Juiij 1850 [Staatsblad no. 57) Noodigen de inwoners der provincie uitom zoo aij in de grondbelasting de personele belasting of liet jialentregt op de kohieren lot de loopendc dienst be- Jioorcndc elders zijn aangeslagen daarvan door toe zending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of aiittreksels uit de kohieren) en eene berekening van betgeen in hoofdsom en in 's rijlts opcenten afzonderlijk. /'wordt betaald, vóór of uiterlijk op den I April aan ■staande aan deze vergadering te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene ge •meenten van dit gewest worden afgekondigd en aan geplakt. Middelburg den 8 Februarij 1850. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TI TSVoorzitter. S. van der SVV ALM li, Griffier. Mooting nationale Militie PUBLICATIE. e Bciigi.1ifester en Wethouders van Zierilszec. Gezien hel besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 7 Februarij 1856 {Provinciaalblad no. 16)alsmede art. 75 74 75, 70, 77 78 81 83 en 85 der wet van den 8 Januarij 1S.17 [Staatsblad m. I). Hebben goedgevonden: Art. 1Ter kennis van de belanghebbenden te brengen, dat dcAli babetisclicNaamlijsl van allede per sonen die aan de ligling van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen ter Secretarie op hel Raadhuis, van Woensdag den 15 Febru arij lol Woensdag den 27 Februarij 1856 des morgens van 9 ure lot 1 ure ton einde een ieder in staat zoude zijnom ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogtcn voorkomen die op dezelrc nog zouden belmoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den heer Militie-Commissaris te kannen kennis geven. Art. 2. De belanghebbende bij deze Ie verwittigen, dat zij zich op den 3 Maart 1856 des morgens ten tien ure, zullen behooren te bevinden te Zierikzce hoofd- 'plaats van het Militie-kanton op bet raadhuis aldaar, ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven, alsmede dat zij zullen behooreti te zorgen dat de bewijzen lot staling hunner redenen van vrij stelling, bij de wet gevorderd uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan bet bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Y.ierilczee den 12 Februarij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter C. de JONGF, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Z'utrikzee ber inneren bij deze de ingezetenen aan de bepaling van art. 3 van het koninklijk besluit dd. 31 Januarij 1824 [Staatsblad no. 19) houdende dal genie bakovens mogen daargesteld worden dan met toestemming van liet plaatselijk bestuurwelke bepaling niel kan beschouwd worden builen werking te zijn getreden door bet voorschrift vervat in art 9 der verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeentevastgesteld den 5 November 1855. Zierikzce, 13 Februarij 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris, BEKENDMAKING. r. Burgemeester en Wethouders van Zierikzce bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de jtmjijksclie paarden- of halfvaslenmarktals van ouds op donderdag den 28 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zijn zal aan de Kraan. Zierikzceden 13 Februarij 1856, B. C. GAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. r Dc persoon van ,/oh(eaEn-'.9 fxes'tu'dtis IE a k» fcf'D' van Goesen laatst van Middelburg naar Zierikzce, volgens informatie overgekomen, wordt verzocht zich ten spoedigste ter Secretarie van Zierikzce aan te melden, alwaar voor hem eene beschikking ter uitreiking is ontvangen. BINNENLAND. Blijkens een bij den gemeenteraad te Middelburg ingekomen adres van den heer D. Pronkers, zal waar schijnlijk bel plan tot het graven van een kanaal van Middelburg naar de Westcr-Scbclde nog verwezenlijkt worden. Men schrijft uit Goes van 12 dezer: Sedert het laatste berigt van zondag avond is in den toestand van den dijkbreuk aan den Wilhelmina polder merkelijk verbetering gekomen, en beeft men hoop bij gunstig we der het gevaar binnen een paar dagen geheel teboven te zijn. De derde kade heeft goedgehouden en wordt nog aanhoudend opgehoogd eu versterkt. Men be rekent dat de oppervlakte grond die verloren is meer dan 5000 vierk. ellen bedraagt de lengte van den dijk die bezweken is op ruim 100 ellen men peilt nu 16 ellen diepte. Sommigen meencn dat dit van eenen beduidenden nadeeligen invloed op het Sas van Goes zal zijn, dat in den verloren dijk als het ware zijne beschutting vond. Heden is de commissaris des ko nings uil de hoofdplaats dezer provincie op bet werk gekomen. Algemeen is de roepstem over de orde regelmaat bedaardheid en overleg die bij deze gele genheid zijn in acht genomen. Van den heer hoofd ingenieur tot den arbeider schijnt ieder om bet zeerst zijn best gedaan te hebben tot afwering der verder ge vreesde ramp. Moge het behoud van den polder die door wetenschappelijke landbouwkunde van zijnen bestuurder het sieraad en voorbeeld van dit eiland geworden is hunne belooning zijn. Allen die daar aan mede werklen kunnen de overtuiging met zich om dragen dat zij het hunne hebben loegebragt om de arbeiders uit Goes die groolendeels daar hun brood verdienen voor kommer en gebrek in den aanstaan den zomer te bewaren. Om dc zeldzaamheid deelcn wij het volgende mede: Dezer dagen werd de rijksveearts 1ste klasse de beer B I. Vermande,gestationeerd te Heinkcnszand ge roepen bij den landman van luiaarden te Baarsdorp, ge meente 's lieer Abtskerke c. a. ten einde eene koe wel ke men dacht dat een zwcerend uijer had te behande len. Bij onderzoek door genoemden deskundige, bleek, dal bel pokken waren, waarvan hij eenige slof verza melde en een paar glaasjes vulde ter opzending aan den commissaris des konings in Zeeland (ingevolge aanschrijving). Het meerdere is den heer ff. iV.uan Bo ven, geneesheer te llcinkenszand ter hand gesteld die daarvan oumiddelijk gebruik beeft gemaakt, en waar van men benieuwd is het resultaat te vernemen, Bij de regering is berigt ontvangen, dat in Sar dinia is overleden eene gravin Baronis geboren Jo hanna Matj of Maj afkomstig uit Nederland welker nalatenschap aan bloedverwanten hier te lande indien die aanwezig waren zoude vervallen. Belangheb benden kunnen zich deswege aan bet departement van justitie wenden. .Men deelt ons medezegt de Indiër dat de heer Pels-Bijken en drie andere officieren in Japan zijn ge bleven om in het marine wezen onderrigtte geven en dal do naar Nederland teruggekeerde kommandant Fa- b'uis voor plus minus 5 miliocn gulden aan beslcilingen medeneemt voor de aan te leggen Japansche marine. Wij zijn zeer benieuwd', of deze overeenkomst aan de kamers zal worden medegedeeld en of de Ncder- landsche particuliere handel zal blijven uitgesloten van den handel met Japan, nadat andere natiën reeds la dingen van porcelein, lakwerk en andere voortbrengse len van dat iand hebben uitgevoerden dus voor dc Nederlandsche regering evenmin een regt als eene go- gronde reden beslaat, om den handel met Japan nog verder te monopoliseren. Men schrijft uit Leiden van den 12 dezer: De vallende ster, op zondag den 3 dezer'savondsop verscheiden plaatsen, zoo binnen als buiten 'slands, opgemerkt is ook bier in de nabijheid der stad door iemand gezien, die ons het navolgende daaromtrent mededeelt. De lucht was helder en de sterren flikker den met buitengewonen glans. Plotseling vertoonde zicli in hel zzo. omtrent b Groote Hond een lichtbol schijnbaar zoo groot als Sirius met een blaauwachtig wit licht. Hij schoot regllijiiig van het oosten naai bet westen, eene lichtstreep nalatende. Toen ai- lichte kern in de nabijheid van a Haas was gekomen scheen bet als werd zij plotseling in bare vlugt gcsluil- en er terstond eene duidelijke zigtbare ontploffing als- van een vuurpijl en de blaauwachtig witte kleur van hel lichtpunt veranderde in vuurrood. Het verschijn sel kon door den opmerker wegens eene groep van boomen niet verder gevolgd worden, liet was niet langer dan 3 tot 5 seconden ziglb.iar, en had omstreeks 8 uur 14 minuten plaats. Een daarmede gepaard gaand geluid is niet gehoord. Alen meldt uit Botterdam van 12 Februarij het volgende: Eergisteren morgen ten half elf ure werd eene vrouw een zwaren zilveren knip ontrold, gedu rende de dienst in de kerk in de Leeuwenstraat. Aan den aldaar postbekleedenden agent van policie hiervan onderrigt, is bet mogen gelukken da daderesse [met bet bet reeds gestolene voorwerp in handen te krijgen. Men meldt uit Woudrichem van 11 dezer: Iri het naburige Almkerk heeft dezer dagen een vreeselijk voorval plaats gehad. In het huis van zekeren land bouwer die voor de tweede maal gehuwd was be vond zich eene voordochter der vrouw. Dit meisje had, legen den zin des stiefvaders liefdebetrokkingen aangeknoopt met een jong mensch waarover reeds dikwerf in den bui.elijken kring groote onaangenaam heden waren ontstaan. De jonge lieden zochten in- tusschen gelegenheid elkander tespreken, hetwelk dooi den stiefvader werd opgemerkt die het paar in de af- geloopene week ontdekte, waarop bij bet plan opvatte den jongeling te vermoorden. Hij zocht hen te dien einde op sprak eerst vleijend; greep den jongeling toen in de borst; wilde hem den bals afsnijden, docii door dc worsteling sneed bij hem door het gezicht op eene verschrikkelijke wijze, waarop de moordenaar meenende den moord volbragt te hebben ontvluglle. De zwaar gewonde verkeert in groot gevaar. De da der is gearresteerd en heeft alles beleden. Men schrijft uitTiel van den I 1 Februarij. Naar wij vernemeu is voor een paar dagen de rijks-ont vanger ion het naburige dorp B. met stille trom ver trokken de aan hem toevertrouwde rijkskas in berooide staat achterlatende. Te Brosschaet bij Roosendaal heeft zich een zoo genaamde wonderdoder gevestigd een aanmerkelijk en dagelijks grooier wordend aantal lieden gaat derwaarts omvanhem genezing van kwalen te erlangen. Hij geeft gccne geneesmiddelen en ontvangt evenmin geld hij bezweert alleen dekwaalterwijl een aan dedcur staande persoon alle gelden die men verkiest te geven aan neem t. Men meldt uil Molenaarsgraaf van I I Januarij. Dezer dagen kwam een ingezeten dezer gemeente zijn 26ste kind ter secretarie aangeven. Van deze kinde ren onder welke nimmer twee- of drielingen zijn ge weest waren i 3 zonen en 13 dochters 13 zijn er over leden en 1 i nog in leven de vader dezer kinderen telt 58 jaren. Men meldt uit Dwingeio li Februarij. Als eene merkwaardigheid kan van bier gemeld worden dat zeven broeders en eene zuster den boogen ouder dom van 84,82, 77, 75, 73, 7.1, 7i) en 65 jaren heb ben bereikt, totaal 63i. Allen zijn welvarendeen verrigten met ijver hunne werkzaamheden. Men meldt uit Sneek van den 8 Februarij Door twee aschlieden werden gisteren bij den koop man 8', alhier twee coupons uitgegeven ter gezamclijke waarde van 90 beboorende tot eene obligatie ten laste van de stad Sneek, welke coupons echter geene waarde hadden als ontbrekende er aan liandteekening en noni- mcr hetgeen echter de aandacht van den ontvanger, zijnde de bediende van den koopman, ontgaan was waarom hij die voor de volle waarde aannam. Latei- op den dag zulks ontdekkende werd dit ter kennis van de policie gobragtaan welke bet spoedig gelukken mogt de uilgevers te ontdekken endc gelden daarvoor te ontvangen, in beslag te nemen welke men juist bezig was vrolijk met elkander te dcelen. "Wij achten dit der vermelding waardig uil hoofde die coupons vermoe delijk uit scheurpapier afkomstig zijn dat meer derge lijke bier of daar zullen zijn uitgegeven of verspreid en bet dus noodig zij omtrent deze coupons, de meeste voorzigtigheid in acht te nemen. benoemingen en besluiten. Bjj verschillende hesluiten heeft Z. M. benoemdmet ingang van 1 April, tot opzigter over delcustverlichtingvte West-Schquwen A. C. Eon, genaamd Goed, thans opzigter over de kustverlichtiug te Noord-Schou wen tot opzigter over de kustverlichtiug te Noord-Schouwen .7. Pic- terse thans opzigter over de kustverlichtiug te Schevenmgentot opzigter over c^e kustyerlichting te Scheveningcn P, van der Harst Mz.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1