asiffiisii COURANT. N.° 12. Zaturdag 9 Februarij. .Is li m Woensdag en Zaturdag. J lager idere 9,25 0 n, lager 3,70. lager ijk» •Jjp ABONNEMEN TS-PR II S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending dei' Advert, daags te vorenvoor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER AD VER REN TIE t\ 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- Gewone Doodberigten van 1-6 regels a. f 1 behalve het Zegelregt. Af t '-j-r Openbare Itaadsverg-artrrlng gehouden te Zierlkzee, den 7 Februarij 1S56, Voorzitter Mr. C. J. FokkerSecretaris ihr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren .Y!r. Cau, wegens ongesteldheid Mr. van Dongen en van der Grijp. üe notulen der beide vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter verzoekt den secretaris het nieuw be noemd lid, den heer II. G. Mulock Houwer, tot wiens in stallatie bij wcnscht over te gaan, ter vergadering bin nen te leiden. Hieraan wordt voldaan. De bij de wet omschreven eedrn wordt door gemeld nieuw benoemd lid in handen van den voorzitter afgelegd die hein daarop geluk wenscht, hetwelk door den geïnstalleerde wordt beantwoord. Wordt medegedeeld de uitvoering aan raadsbesluiten gegeven en missives van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten tot af- en over schrijving en tot aankoop van grond voor de gaz-fabriek. De voorzitter stelt namens Burgemeester en Wet houders voor het geheele stuk gronds van Barlelse hetwelk is gebleken benoodigd te zijn voor de gaz- fabriek voor 600 aan te koopen aldus besloten. I)e vooozitter deelt mede dat Burgemeester en Wet houders ingevolge de magtiging aan hen door den raad verleend aan de heeren L. van Enihoven en Co. te'sHage onderhands hebben aanbesteed de daarstelling en de levering ter exploitatie eener steenkolengaz-fabriek voor de som van 56,^00. Hij deelt mede dat nog eene verandering in het bestek zoude kunnen gebragt worden omtrent de dikte van het plaatijzer voor den gazometer hetwelk eene vermindering van f 4(!0 zoude geven en volgens inge wonnen information zonder eenig bezwaar kan ge schieden de raad verleent hiertoe autorisatie. Wordt besloten een request aan den Koning in te dienen tol concessie om de gazfabriek te slichten. Wordt besloten tot af- en overschrijving voor de administratie der plaatselijke belastingen ad 5G,67'/S. Is ingekomen eene vordering der directie van de stoomboot Siad Zierilczeelaste de gemeente, voor het branden van lantaarns, tot eene som van/^20 over 1855, zooals is geconvenicerd wordt besloten tot de vol doening dier vordering. Hierna is de zitting gesloten. BINNENLAND. Klleuket 2 Februarij. Gisteren had alhier een treurig ongeluk plaats. Zekere Bolle, boerenarbeider alhier had het ongeluk van den wagen te storten met hel gevolg dal een der wielen over zijn hoofd liep. Ken en eqn vierde,jxur daarna vyas hij,een lijk. Misbruik van sterken drank was weder de middelijke oorzaak van dit ongeval. Zondag jl. zijn uil de gemeente Kllemeet 2 huisgezinnen en uit de gemeente Kerkwerve I huisge zin naar Noord-Amerika vertrokken. Door hel comité tot regeling van het vierde Zeeuwsch muziekfeest te Goes te houden is thans be - paald dat zulks zal plaats hebben op den 5 en 6 Junij dezes jaars, terwijl de generale repetition op de beide vorige dagen in het koor der groole kerk te Goes zullen gehouden worden. Aan het programma zijn nog toegevoegd eene feest- ouverture van den heer Eisner te Zierikzee benevens de 1'rijs-symphonic van Joh. II. Verhulst, welke beide stukken zullen worden gedirigeerd door de respectieve componisten waartoe ook laatstgenoemde zich welwil lend heeft bereid verklaard. Wij herinneren dat de uitvoering alzoo zal beslaan voor den eersten dag uit bovengenoemde feest-ouver ture en Haendels Messias, en voor den tweeden feest dag uit de prijs-symphonie, benevens Scliumans Advent lied H. Berlioz La fuile en Kgypteen Mendelssohn Bartholdijs Walpurgisnacht. Men verneemt dat aan de tweede kamer der sla- ten-generaal bij de hervatting van hare werkzaamheden zal worden aangebo len een ontwerp van wet, hou dende bepalingen omtrent den doortogt en het vertrek van laudverhuizende personen. Wij vernemen thans uit zekere bronzegt de Noord-Brabunter dat zexc. de heer Borrelstaatsraad commissaris des koning» in ons gewest binnen kort zal aftreden de juiste dag der aftreding is echter nog niet bepaald of liever nog niet bekend. Naar men uit een goede bron verneemt is onlangs hij kon. besluit het minimum der jaarwedde van de ont vangers der registratie en domeinen vastgesteld op /"8t)f cn alzoo met 200 verhoogd terwijl tevens deprov. directien der reg. en dom in klassen zijn verdeeld behoorende Noord-en 7,uid-llollandGelderland en Noord-i'raband tot de iste klasse, aan welke directien voortaan een commies van 's rijkswege zal geplaatst worden, op een tractement van 000 cn welke ambte naar, na afgelegd examen, later tol ontvanger der reg. en dom. kan bevorderd worden. De reis-en verblijfkos ten der inspecteurs zijn ook met f 150 jaars verhoogd. In het burgerweeshuis te Amsterdam werd den 5 dezer op eigenaardige wijze herdacht de voor 25 jaren plaats gehad hebbende heldendood van vanSpeijk vroeger opgevoed in dat geslicht. Het gedenkteeken van den zeeheld was met guirlandes en immortellen behangen en de gaanderij die lot het gedenkteeken leidt, met bloemen versierd. Ook aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden is deze dag feestelijk gevierd wolk feest door de tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins van Oranje met zijn gouverneur, jonkh. de Casembroot, werd vereerd- Men meldt uit Leiden van 4 Februarij: Naar men verneemt, zou in de naburige gemeente Koude- kerke een vreeselijk voorval hebben plaats gehad. Op eene boerenwoning namelijk is een meisje van 18 jaar, des morgens tusschen 10 en 11 ure, terwijl de overige bewoners ter kerk zich bevonden, vermoord geworden. De justitie doet onderzoek terwijl men met belang stelling nadere bijzonderheden te gemoet ziet. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 4 Febru arij het volgende In de residentie bevindt zich eene commissie uit de directie van den lloll.-iielg. spoorweg, aan wier hoofd zich bevindt de heer de Brouwer van Iloogendorplid van de volksvertegenwoordiging te Brusselten einde de belangen der onderneming bij het Nederlandsche gou vernement te bevorderen. Uit 's Gravenhage wordt van den 5 dezer het volgende gemeld Naar men verneemt zijn twee personen die als de vermoedelijke daders van den moord te üazerswoude door de justitie waren aangehouden weder in vrijheid gesteld doch men heeft oen der bloedverwanten aan gehouden als zijnde tegen dezen zware vermoedens gerezen van zich aan bedoelde daad schuldig te hebben gemaakt. Daarbij wist dat de kuisgeuooten zich ter kerke hadden begeven is hij naar hunne woning ge gaan en heeft aldaar achtergelaten een hem toebehoo- rend hondje. Deze omstandigheid op zich zelve zou welligl nog weinig afdoende zijn geweestdoch zoo men verzekertkwam hij eene huiszoeking ten zijnenl nog eene andere die van meer betcekenis moet zijn. I!ij bevond zich bij de komst der justitie juist te bed. De dader moet van den verslagene het voorhanden geld uit haren bcugellasch genomen hebben doch haar de de lasch hebben laten behouden ook moet hij ongeveer ƒ900 aan geld ontvreemd hebben. Uit Breda wordt gemeld dat men spoedig een aanvang zal maken met de werkzaamheden tot het ver lengen van den spoorweg van die stad op Tilburg en 's llerlogenbosch, zoodat die weg, zoo niet geheel toch voor een groot gedeelte in den loop van dit jaar voltooid zal kunnen zijn. Men meldt uit I nschede van 31 Januarij. In den nacht van jl. dingsdag op woendag, vernachte een vrachtrijder, uit deze gemeente, te Hollen bij den kastelein Helderman terwijl de zoon van een landbou wer uit Goor, in hetzelfde vertrek den nachldoor- bragl. Laatstgenoemde stond middenin den nacht op zonder dat de voorman het bemerkte en verzocht den kastelein hem de deur te openen onder voorwendsel van het geheim gemak te zoeken. Na langen lijd loe- vens niet teruggekomen werd hij gezocht, doch was niet meer te vinden. Deze omstandigheid wekte arg waan, die toen de voerman ontwaakte zijn portefeuille, met een zeer aanzienlijk bedrag aan geldswaarden uit zijne overkleeding vermistenagenoeg tot zekerheid overging dat er misdrijf in het spel was. Onmidde- lijk begaven zich eenige personen naar Goor, waar men te vergeefs den vlugleling zocht. Op den terug keer naar Holten deed de policie in eene herberg te Markelo, onderzoeken vond den gezochten persoon in zoeten slaap en in het bezit der portefeuille, welke hij op een onzachte wijze gestoorddadelijk bekende gestolen te hebben. Hij is onmiddclijk naar de gevan genis te Deventer overgebragt. Naar men verneemt moet de dader reeds vroeger wegens misdrijf teregtge- steld zijn. - De ilgemeene Konsl-en Letterbode deelt het vol gendemede: Getuigschrift nan czar Peter den Groole, nis scheepstim merman afgegeven door den scheepstimmerman Poolden 15 Januarij 1698. Van het merk waardig en tot dus ver onbekend ge tuigschrift dat hierachter wordt me iegedeeld -werd het oorspronkelijk door een generaal op het Kremlte Vlos kou in het archief aldaar gevonden. Deze liet er een afschrift van vervaardigen door een rus die er geen woord van verstond (en het dus heeft nageteekend) en zond zulks toe aan den heer IF. L Welter, predikant bij het Nederlandsch gezantschap te Petersburg. De heer Welter, onvermoeid werkzaam om alles wat zich in de keizerlijke Bussische bibliotheken over Nederland sche geschiedenis en letterkunde bevindtop te sporen en mede te deelen had de goedheid mij bij zijnegisteren ontvangen letteren van den i f Januarij jl. daarvan een afschrift te zenden na het afschrift van voornoemden Bus niet zonder moeite" ontcijferd te hebben. Van dit laatste afschrift is het onderstaande eene getrouwe kopij. Door eene bespoedigende mededecling (voor 's hands zonder nadere toelichting; meende ik vooral eene kleine dienst te bewijzen aan de vereerders van den beroemden czar wien bel geldt, den mail die oiulm- vele opofferingen het niet heneden zich achte, onder de leiding van een eenvoudig Nederlandschen scheeps bouwmeesterenvan andere onderwijzers, maanden lang zijne groole geest-en ligchaamskrachten ijverig in te spannen tot verwerving dier kundigheden waardoor hij naar zijn vaderland teruggekeerd, de grondslagen leggen kon lot den bloei van hetmagtige Russische rijk. Leiden 25 Januarij 1856. L. J. F. Janssen. lek onderschreven Gcrrit Claesz Pool mr. scheeps timmerman van de geoclroyeerde Oost-Indische Com pagnie terkamer van Amsterdam certifieere en getuijge voor de waarheijl dat Pieter Migaylof (zynde ondert gevolg vant Groot Jloscovis Gesanlschap cn daor uyt onder die gene die alhier lol Amsterdam op de Oosl- Indissc scheepstimmerwerf van den 3D Augustus 1097 tot op dato dezes gelogiecrl cn onder ons bestier ge timmerd heeft) hem de tyt van zyn edele verblyf alhier als een neerstig en kloeck timmerman heeft gedragen zoo int sloeven, stoothoulen toeleggenafcrabben voegen acken, slegten braeu .ven, schaven baren, zagenplanken en stoelhouten branden en tgecn een goet en deftig timmerman behoort te doen en heeft i fregat Pieter en Paul lang over 100 voet vant begin af (aen de voorsteven aen slierboert) tot dat het bynae klacrwas helpen maken en dat niet alleen maer is doer Mijn even daerenboven in de scheepsarchitcclure eu (ekenkunst volkomen onderwezen zoodat zyn edele dezelve lot in dengront verstaet en dat zoo verre als ons uordeels tzelve kan werden gepractizeert. In teken der waerheyt heb ik dit mil myn eigen bant ondertekent. Actum in Amsterdam in onze ordinaire woonplaalse by de Oost-lndisse werf den 15 January int jaer onzes heeren 1698. Geruit Claesz Puol (1.. S.) Mr. Scheepstimmerman der K. li. geoctroyeerde Oost-lndisse Compagni te Amsterdam." benoemingen en uitsluiten. Z. M. lictïl't tot honorair lid der prov. commissie van onderwijs in Zuidholland bij continuatie benoemd jlir. inr. O. A. Melort aan mr. G. J. Verloren op diens verzoek eervol ontslag verleend als regtcr- plaatsvcrvanger in de arroud. regtbank te Utrecht benoemd tot notaris te Goriuehem mr. S. C. van Appeltere aan den lieer J. L. A. Jacobze op zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der registratie voor de burgerlijke acten te 's Gravenhage, behoudens aanspraak op pensioen en benoemd tot ontvangers der registratie te 's Gravenhage voor de burg. akten den heer J. Keilerthans ontv. der reg. voor de geregt. en admin. akteu te 's Gravenhage voor de geregt. en admin. akten den heer. mr. J. C. van de Watering, hans ontv. der reg. en dom. te Delft. BUITENLAND. DUITSCHtAUn Keulen 5 Februarij. Niets verhindert Duilschland thans meer zoo wordt uit Berlijn geschreven het derde en vierde punt der vredesvoorwaarden als de zijne over te nemengelijk het zulks het eerste en tweede bereids gedaan heeft, maarbet zal standvastig weigeren ten opzigte van het vijfde punt, dat de kiem van groote en langdurige moeijelijkheden in zich besluit op ge lijke wijze te handelen.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1