HMZEKI! COURANT. N.° 11. Woensdag 6 Februarij. 1856. ARMEN-CQNCERT. BESTUREN ADMINISTRATE Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. pt. P. van iveerdhet Zierikzee. thoiks) l/en. 8 morg. 8 zrpea. morg 11 *'t II I)AM rdam morg. 6 6 Vi t rler sloom- iclbiirg naar fV 53»/1B 75 «'2 93V1C ïoi 1 101% 793 23 >s, <,-jF Mud.de 0 a 0 00 10 a 9.50 'Oil 0 00 >0a O.Ot) 00. i M>,00 I) a 0 00 00 i> v 00 00 "i; 18909 f 200 no. 3007 i 200 no. 76, I635i van A. A B ONNE M E N TS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens. Het was een goede, genotvolle avond de concert avond van 1 Februarij jl. Goed want de talrijke opkomst van het publiek deed vermoeden dat het voor de armen eene aanzienlijke bate zou opleverenzooals dan ook door de uitkomst isgebleken, daar deonziivere 0| brengst is geweest ƒ334,55 waaronder ook begrepen is de opbrengst eener collecte, na den afloop van het concert onder eenige loonkunstminnaren en mede werkende leden van hel concert gedaan. Genotvol - want hel was een heerlijk concert en de verdienstelijke uitvoering getuigde van studie, aan welke zooals be kend is het niet ontbroken heeft. Na eene ouverture voor groot orcliest van Kalliwoda, werden we vergast op «Le Congé" Scène voor viool met orchestbegeleiding daarna werd een terzet uit de opera der jFreischütz" van C.M. von Weber voortreffelijk gezongen vervol gens was het oogenblik daar, dal we met groot verlangen hadden verbeid de uilvoering van het declamalorium «de boodschap naar de Ijzersmelterij De moeijelijke taak der voordragt werd verdienstelijk vervuld. Verrassend en indrukwekkend was het effect van liet koor dat daarbij dooreen 40tal kinderen werd gezongen. De tweede afdeeling bestond uil der Ostermorgen waar van de uitvoering uitmuntend was en van talent en studie getuigde. Dank en eere komt voor dit alles den con certgevers toe, dank en cere ook vooral den verdien stelijken en onvermoeiden directeur den heer C. Eisner. liet «voorwaarts" op de bane der kunst wordt u op belangstellenden toon toegeroepen. Dat niets u belemmere om die roepstem op te volgen dat geene koelheid van sommigen uwen ijver verdoove, dat geene hinderpalen of struikelblokken die tocb ook zoo ligt op de baan der kunsten worden gevonden voor u zich opdoen. Wij herhalen hier de woorden die u bij eene vroegere gelegenheid werden toegesproken Hebt dank hebt hartelijk dankvoor zooveel edel pogeu Dank allendie hieraan uw gaven hebt gewijd Houdt zeker, dat gij zóó de kunstmin zult verhoogen Als gij niet slechts u zelf, maar de armoe ook verblijdt. Smaakt rein en veel genot, dat toonkunst u kan schenken Smaakt zc in den vriendenkring en voor uw huis en hart, "Wilt, als gij heden deedt, der armoe steeds gedenken En als gij zelve treurtvertrooste ze uwe smart. Zóó bloeije toonkunst hier eu blijve men haat roemen. Zóó danken wij den Heer, die zulk talent u gaf, Zóó mogen wij die kunsteen schat voor de aarde noemen Een schat die rente geeftja blijftook achter 't graf. BEREND.MAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesleits besluit van den C Januarij 1831 no. 68 Staatsblad no. 2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 31 Januarij jl. bepaald de prif szt-ic het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de collecteurs splitters en- debilanten der Staats-Lolerij de loten en gedeelten van dien, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der SJÏ&ste i,o- jterij zullen mogen uitgeven te weten staat in de roefheid ■de Vader GE.fz., ven Uur- 3ij Verkoop Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste ƒ76,00 -38.00 -15,20 - 7,60 - 3,80 Bij verhuring Geheele Malve Vijfde Tiende Twintigsle loten ƒ30,00 - 15,00 - 6,00 - 3,00 - 1,50 Wordendede belanghebbenden bij deze herinitnerd dat bij voornoemd artikel van dit besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs splitters en debi- T «anten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor bet pu blick beschikbadr ie hebben. Zierikzee, de6 2 Februarij 1856. Voor den heer Commissaris des Koïtings in Zeeland De burgemeester van /ierikzee IJ. C. CAU. NATIONALE MILITIE. LEK de zijn prin- H-middags Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen én buiten door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden trkoopciM*.-A-Ie eerste zitting van den Militie-Raad in dezeprovin- liOSJ'S'. cie, voor dit kanton, is bepaald op woensdag den 13 dezer maand, des morgens 91/, ure, in de Abdij te Middel- vos_ 6urg, voor welken raad verschijnenmoeten de vrijwit- VERS CU IJ NT. ligers casu quo en de voor één jaar vrijgestelde dienst- pligtige lotelingen van de ligtingen 1852, 1853 185A en 1855 voorzien van de bewijzen tot staving hun ner redenen van vrijstelling terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene redenen van vrijstelling te bezitten en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. ierikzee4 Februarij 1856. B. C. C,AU, Voorzitter C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. Ite Burgemeester van Zierikzeebrengt Ier kennis van de ingezetenen dat er op Donderdag den 7 dezer inaand, des namiddags ten half zes ure, op het Ifaad- hui\ alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Ratul zal gehouden worden. Zierikzee, den 5 Februarij 1856. B. C. CAU. Zierikzee 4 Februarij. Naar men verneemt is door de beeren H. van IJsselsteijnc. s.alhier, conces sie aangevraagd lol bet ii> werking brengen eener ver snelde dagelijksche sloombootdienst vice versa tusschen Botterdam en Zierikzee. Ten behoeve der door aardbevingen brand en andere onheilen zwaar geteisterde bewoners der Moluksche eilanden zijn nog de volgende giften bij bel gewestelijk bestuur van /.eeland ontvangen als: van /.ierikzee 45,51; iiommenede ƒ5,00; Brou wershaven 2,00; Duivendijke f 2,5); 7,onnemaire ƒ43,65 Borssele 3,70; Mriewege 4 5; Elle- woutsdijk ƒ3,45: 's Meer Arendskerke 3,06; 's Heer ticmlrikskinderen ƒ1,60Heinkenszand ƒ7,78'/,,; Kat- tendijke ƒ0,50; Wolphaartsdijk ƒ6,60; euYerzeke/"3,10. Bij vonnis van de arrondissements-reglbank te Middelburg van 1 Febr. is Dina van der Meute kroeg houdster alhier ter zake van feitelijk vergrijp legen de zedendoor haar werk er van le maken om de onge bondenheid en onzedelijkheid van jonge lieden beneden den ouderdom van 21 jaren van de eene of andere kunne te bevorderen of behulpzaam le zijn veroor deeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en in eene geldboete van 25, met ontzegging aan haar van alle voogdij of curatele en alle deelhebbing in de raadplegingen van nabestaanden gedurende twee jaren, alsmede de kosten van het regtsgeding ten behoeve van den staat, des noods bij lijfsdwang op baar te verhalen. Men verneemt dat de zes personen die bij arrest van den hoogen raad van 2 t Januarij n-.ct vernietiging van een arrest van hel provinciaal gereglshof in Zee land tot de straffe des doods zijn veroordeeld, zich gezamelijk bij rekwest tot Z. SI. den koning gewend hebben om gratie van de doodstraf Men weet dat de. leden van dc tweede kamer der slaten-geueraal aangeschreven zijn om te vergaderen op dingsdag den 5 Februarij aanstaandedes namiddags ten 2 ure- De bij die kamer aanhangig gebleven wets ontwerpen zijn 1tot regeling der banken van leening 2. houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen 3. tol aanvulling der wel van l822omtventdcbelastingopde binnenlaudsche bieren en azijncu i. tot regeling van de zamenstelling der reglerlijke ruagt cn het beleid der justitie en tot ver eenvoudiging in het beleid der justitie en in het wet boek van burgerlijke regstvordering 5. tot vaststelling van het reglement op hel beleid der regering van de Nederlandsche Weslindische koloniën en bezittingen; 6. tol wijziging der wet van 1822 houdende regeling der zaken van de voormalige wees-en momboirkamers. 7. houdende bepalingen op het stuk der loodsdienst voor zeeschepen, 8. lot wijziging van de regten op den in- en uitvoer van visch 9. nopens de zeevisscherijen lil. totherzicning der tabel regelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten en tot wijziging van eenige bepa lingen der kieswet, en 11betreffende het lager onder wijs. Bij koninklijk besluit is bepaald dat het aantal miliciens, hetwelk in den jare 1856 voor het gewoon contingent zal worden geligt, wordt bepaald op 9166 manschappen, en dat het contingent voor iedere pro vincie en het hertogdom Limburg in evengemeide lig- ting wordt bepaald als volgtNoord-Braband I 154, Gelderland llll, Zuid-Holland 1701, Noord-Holland PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1behalve het Zegelregt. 1502, Zeeland 466 Utrecht 441, Vriesland 74!) Overijssel 647 Groningen 567, Drenthe 242 en het hertogdom Limburg 586. De miliciens der ligting van 1855 welke bij de verschillende korpsen van het leger zijn ingedeeld en die zich thans met groot verlof bevinden zullen tegen den I April e. k. worden opgeroepen om bij de korpsen waartoe zij behooren in werkelijke dienst te worden gesteld ten einde in den wapenhandel ge oefend te worden. Den e5 dezer zal voor den hoogen raad (kamer van strafzaken) in eersten aanleg behandeld worden de zaak van den heer de Lom de Berg. Het openbaar ministerie zal worden waargenomen door den advocaat- generaal tur. A. Dekelh en als verdediger voor den beklaagde zal optreden mr. W. Wintgens. Gisteren stond voor de corectionele regtbank te Amsterdam te regt de bekende P. J. F. de Geest, die door onze regering krachtens de wet van 1 3 Augustus 1849 als vreemdeling voor de algemeene rust gevaar lijk over de grenzen is gezetmaar desniettemin is te ruggekomen en gearresteerd door de policie. Volgens art. 15 der wet werd hij deswege vervolgd in welk art. eene gevangenisstraf van 3 tot 6 maanden wordt bedreigd tegen hel onwettig terugkomen in het land. Hel openbaar ministerie had hem gedaagd op een ter mijn van twee dagen en niet van acht dagen, zoo als art. 225 van het wetboek van strafregt eischten wel zooals het opgafin het belang des beschuldigden die daardoor te korter in voorloopig arrest blijven zou. Dc beschuldigde eischte nogtans de nietigverklaring der dagvaarding en de regtbank heeft dan ook in dien zin beslist. Dezer dagen heeft het provinciaal gereglshof van Noordbraband uitspraak gedaan in de zaak tegen C. de Jong A. de Klerek ff. Luijcks en J. de Jong zoon van eerstgemeldeu, allen le huis behoorende op het Ruch- pensche Ileike nabij Etten eu Leur. Nadat de bun ten laste gelegde feilen overtuigd en bewezen waren zijn zij schuldig verklaart en allen tot de straffe des doods veroordeeld. Men verneemt dat zij zich in cassatie hebben voorzien. Naar wij vernemen zal in het burger-weeshuis le Amsterdamde gedachtenis aan ran Spet/ks helden dood den 5 dezer op passende wijze worden gevierd. Me voor eenigen tijd zooveel besprokene valsche Prins van Armenië is thans van Berlijn naar Brussel overgevoerd en aan de Belgische regering uitgeleverd ten einde te Brussel de vroeger tegen hem uitgesproken gevangenisstraf (e ondergaan. Als eene zeldzaamheid deelt men mode dat in den loop der maand Januarij le Heusden onder meer anderen 6 personen zijn overleden die gezamelijk 509 jaren telden, waaronder een den hoogen ouderdom van 98'/s jaar bereikte Men meldt uit Amerongen van den 31 Januarij Nadat de heer van Geuns den vorigen keer gesproken had over de varkeus hunne wijze van aanfokkiug voeding vetmesting enz. sprak hij deze week nog eens uitvoerig over meslmakerij. Vooreerst werd het ver band beschreven tusschen het voedsel en den mest zoowel in een kwantitatief als kwalitatief opzigl; ver volgens werd eene analyse der mestsoorten van ver schillende dieren gegeven en daaruit het gevolg ge trokken aan welke daarvan men de voorkeur moet geven eindelijk werd gehandeld over het bewaren van den mest eu daarbij gewezen niet alleen op hethooge nut van gest- en gierputten maar levens werden eenige eigenaardige inriglingen beschreven die men tol bewaring van den mest, in sommige streken van ons vaderland aantreft. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat bij den landbouwerB. Loos te Weijerswold provincie Drenthe een varken den 29 Januarij 11. acht jongen heeft ge worpen hetwelk zeldzaam om dezen lijd geschiedt tevens is het opmerkelijk dat ze allen van het vrouwe lijk geslacht zijn. l it particuliere berigten van de Kaap-de-Goede- Hoop blijkt, dat aldaar de bijdragen ten behoeve van de ten vorigen jare in Nederland door den watersnood ongelukkig geworden ingezetenen den 8 December bet aanzienlijk cijfer van 1100 ponden sterling hadden bereikt. De heer Truier deelt wijders mede, dal er gelegen heid bestaat ter plaatsing van twee of drie med. doctoren die tevens gekwalificeerdzijn de vroedkunde en chirurgie uil te oefenen. Een vroeger uit Nederland derwaarts vertrekkende arts werd bij zijne aankomst dadelijk ge plaatst onder waarborg dat hem zal worden verstri kt hetgeen zijne praktijk hem minder dan 200 p. st. jaar-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1