staal I10 Zaturdag 2 Februarij, je iVZ 1856. <V Woensdag en Zaturdag. t: IIFSTCREN Brandschouwing. i\H 635/8 755,8 93/4 1023/8 101 233,i„ 373,1# 72% 44i/a niet veel meer 14.25 a f 15 m. tot merke- mike 10,50 a. vlaams ito zomer f 5 0, dito lange IÜEBOONEN ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure s morgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 1n cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbertgten van J-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. droefheid his geliefd erdoin van UT, Cz. UT, s. algemeene 'dctfii "ZEE, ONKUNST huize van re precies. an Kal- geleiding, ÜETZ," j Melo- aald door b e r. Koor k o m m. espreken 'stegen menen petitie op légen be- de VOS, R1JN- C EN uLEN d iu de - ins eene Nieuwe L pacfi- - ssen en 1 door :1e meer asselijke DEUGD vroeger 'BOEK Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat op Maandag den 4 February aanstaande en volgende dagen eene algemeene bram/schouwing in allo huizen geschieden zal en worden mitsdien alle eigenaren en bewoners uitgenoodigd om heeren brandmeesteren den vrijen toegang in derzelver woningen en werkplaatsen tever- leenen en hunne aanwijzingen tot voorkoming van brandgevaar op te volgen, overeenkomstig de bepa lingen van de verordening tot voorkomingen blussching van brand in deze gemeente, vastgesteld in de verga deringen van den baad, dd. 21 .lulij en 5 November en afgekondigd den (5 December 1855. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd en omgeroepenmitsgaders in de courant geplaatst. iierikzee, 29 .lanuarij Ifiöfi. C. JEOKKËIt, Voorzitter, l. B. Ode .ION(ill, Secretaris. BINNENLAND. Men schrijft uit Hulst van 28 dezerUit het vroeger geformeerde .drietal heeft de kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente tot herderen lee- raar beroepen, ds. G. de Wildeman van Lakerveld Keiler man predikant te 's Hcercnhock. bij do verkiezing in het hoofdkiesdistricl Hulst, voor een lid der provinciale stalen, ter vervanging van den keer mr. T. W. baron van Zuijlen van Nieveltbe noemd lid der algemeene rekenkamer is verkozen de heer II. J. van Eek, burgemeester te Axel. Men verneemt dat de leden van de tweede kamer der stater, generaal thans werkelijk zijn aangeschreven lot hervatting van hunne werkzaamheden legen dings- dag den 5 Februarij aanstaande des middags ten twee ure. De 's Grav. Nieuwsbode meent van eene door gaans welonderrigte zijde te kunnen mcdedeelen dat liet bezoek, hetwelk de heer staatsraad commissaris des konings in de provincie Noord-Braband dezer da gen aan de residentie heeft gebragtniet in verband zou staan met diens vervanging zooals bereids in «enige bladen is vermeld. Men schrijft uit Amsterdam bet volgende liet Nedei landsche klipperschip hel Metalen Kruis zal naar wij vernemen door kapitein Ji P. Zuurdeeg gevoerd worden. In eene vorige mededccling betreffende dien bodem was de opgave van den naam des gezagvoerders verzuimd hetwelk wij hiermede herstellen. Onder Zuilen en Maarssen heeft de windhoos van II. donderdag ook groole schade aangebragl. De Westbroeksche watermolen heeft eene nieuwe roede verloren terwijl te Maarssen een eind muur van de buitenplaats Vechlendijk omvergeworpen en hel zei! van een schip aan stuk geslagen is. Te Meppel werd de lDjarige zoon van den molenaar G. Horstdie zich op cene omslreeks 41) voeten hooge zwikstelling van den windkorenmolen bevond door een hevigen rukwind opgenomen en naar heneden op den grond geworpen met de wonderdadige beschikking dat hij hoegenaamd geen ander letsel heeft bekomen dan slechts eene geringe kneuzing aan eene hand. Te vens meldt men dat eene groole schuur te Meppel ge heel van zijne plaats verzeten in elkander gestort is. Sedert de jongste regenachtige dagen is het met een groot deel der landerijen in den Haarlemmermeer polder weder jammerlijk gesteld. Over p. m. 3000 bunders land waarvan een groot deel bezaaid rol len weder de golven en vernietigen de hoop en de ver wachting van den landman op oenen oogst zoodal hij de groote kosten en moeiten die hem hel bewerken en bezaaijen dier gronden veroorzaakt hebben als ver loren mag beschouwen. Intusschen hoopt men dat het te benoemen polderbestuur zich meer aan do be langen late gelegen liggen van hen die hunne kapi talen in deze onderneming staken en dat zij in de eerste plaats hunne zorgen aan de bemaling en water- berging wijden. Dezer dagen had, naar men verzekert, te Til burg een twee gevecht plaats tusschcn een burger en een officier van het garnizoen. Inde manége der dra gonders moet de strijd gevoerd zijn inet ongelukkig gevolg voor heide partijen daar zij beide hoewel niet gevaarlijk gekwetst zijn. Men verneemt dal de zaak reeds aan de justitie hekend is en dat er een onderzoek naar het gebeurde wordt ingesteld. Men verzekert dat in de gemeente iiaren een hoer door eene bende gaauwdieven zou zijn weggevoerd terwijl zij bezig waren den hoer zijne goederen te ont- roovcn trad deze onder bedreigingen te voorschijn met het gevolg dat zij den landbouwer en zijne vruch ten medevoerden na drie dagen is hij echter lot zijne familie teruggekeerd. De IV. R. C. deelt mede dat jl. maandag hij hel station van den Rhijnspoorvveg alhier op het geheim ge mak een onbekende jufvrouw is bevallen en dat moeder en kind reeds waren overleden toen men zulks ontdekte waarop de lijken naar de loods voor drenkelingen wer den overgehragt. Men verneemt dat van de zoo veel gelezen ro man de Krantenjongen te Amsterdam een tooneelstuk ge maakt is, welk stuk men verzekert voldoendein overeen stemming is met den hoofdinhoud des romans, en ove rigens in een goede bruikbare zamenspraak geschreven. Men schrijft uit l ang Soercn van 2o .lanuarij. Dezer dagen werd hier een klein feest gevierd om meer dan eene reden echter vermeldingswaardig. Een onzer ingezetenen hekend door zijne pogingen in het belang der lijdende menschheid aangewend had met het oog op de bezwaren voor den plattelandbewoner aan den accijns op het gemaal verhonden eene kleine festiviteit aan de vrouwen dezer gemeente be loofd indien de afschaffing doorging. Zoo gezegd, zoo gedaan. De zaal van het logement tot de stichting Betlicsda behoorende werd opengesteld en wie der genoodigden niet door ziekte verhinderd werd ver scheen. Na een korte poos van zamenzijn werden allen aangenaam verrast door gezang en muziek waaronder de lijd op een regl aangename wijze gesle ten en de incest opgeruimde stemming teweeg gebragt werd zoodal er eindelijk een vrolijke ronde een blijde dans volgden waaraan oud en jong deel na men. Omslreeks half vijf ure des namiddags na van twee ure zamen geweest te zijn keerden allen innig Ie vreden en hoogst voldaan huiswaarts vol dankbaarheid jegens hem aan wien zij dit genoegen te danken hadden en wiens verblijf in deze gemeente op hoogen prijs gesteld wordt. Zij lasteren ons volk die beweren, dal er geen feest zonder sterken drank kan zijn, en die niet aan de mogelijkheid van onschultlig volksvermaak gelooven'. Het komt slechts aan op hen die de rigting geven. Uit dit oogpunt beschouwd was het kleine feest op ons dorp groot genoeg om vermeld te worden. Men schrijft uil Hellevoetsluis van 23 .lanuarij. lieden morgen met hel aanbreken van den dag ont dekte men bij de sluizen aan de noordwest zijde van het Voornsche kanaal het lijk van een persoon dat als spoedig herkend werd dat van een der matrozen te zijn van het op gisteren uit zee alhier binnengekomen Amerikaansche barkschip Adjuster kapt. N. Anderson Naauwelijks was de polieie daarvan onderrigt of zij wasgeholpen door den plaatselijken heelkundigen K. A. Rombacli, ter schouwing van hel lijk hij hetzelve tegenwoordig. Een verschrikkelijk looneel deed zich nu op, naar dien men bij het los en open maken der kleederen eene zeer hreede meswonde ontdekte waardoor het hart van den ongelukkige, schijnt afgestoken le zijn, zoodal er zware vermoedens beslaan die hieraan een verschrikkelijk gepleegden moord doen denken. Door de polieie hier ter plaatse en ook door de ar- rondissemenls-regtbank le Brielle waarvan ook spoe dig eene commissie hier tegenwoordig wasis aan vankelijk alles in het werk gesteld om het spoor le ont dekken dier afgrijzelijkc gebeurtenis die men vurig hoopt dat ontdekt worden en aanleiding geven moge om op een punt zoo als hier, waar znlks zoo gebiedend noodzakelijk is cene permanente polieie in werking te brengen. haler verneemt men dat te llellevoelsluis in verze kerde bewaring genomen is zekeren H Belui geboor tig van Hendsburg als verdacht van het vermoorden van den Jöjarigen II. Schut geboren te Amsterdam, thans matroos aan boord van het Amerikaansch schip Adjuster. Wij vernemen uit eene zekere bron dat er op nieuw in alle stiltedoch niet zonder eenig uitzigl op succes hij aanzienlijke bankiers zoowel in Nederland als in üuilschland pogingen worden aangewend om eene gèldleening, ten behoeve van den pretendent op den Spaanschen troon tot stand te brengen poïin- gen die door invloedrijke personen worden onder steund. Men rekent daarbij vooral op de medewer king der houders van 3 pels. uitgestelde schuld van 183! van coupons perpeluelen en andere regtmatige vorderingen, die op eene schandelijke wijze door het Spaansche bewind worden verwaarloosd en die bij de onderwerpelijke leeniiig legen de volle waarde zouden worden in betaling genomen. De agenten van den graaf de Montemolin heweren"de bewijzen in handen to hebben dat de laalsie pogingen dor carlislische partij, die verreweg de meerderheid der natie aan hare zijde heeftalleen uit gebrek aan geldmiddelen zijn mislukt. Men verneem! dat T. G. W Linck, uit Naarden in hooger beroep is gekomen van liet vonnis der arron- dissements-reglbank te Amsterdam, waarhij hij op aanklagte van jhr. M. Salvadorveroordeeld is lor zake van het plaatsen eener advertentie in liet AlgHandelsblad. De commissie voor de doorgraving van de land engte van Sues, waarvan, gelijk men weet, onzen landgenoot den heer F. Conrad, het voorzitterschap is opgedragen heeft reeds in een voorloopig verslag aan den onderkoning van Egypte le kennen gegevendat de doorgraving naar Alexandria schier tot de onmoge lijkheden behoorde, terwijl de aanleg van eene haven in de golf van Pelusium gemakkelijk zou zijn en oen kanaal van daar lot Suez het eenige en zeer uitvoer bare middel is, om de Koode zee met de Midle- landsche te verbinden. De kosten van dat plan zou de raming van 2!):) millioen niet le hoven gaan. Volgens eene mededeeling van 7.r. Ms. consul te Smirna, heeft de veiligheid der scheepvaart in den Archipel in het afgeloopcn jaar minder te wen- sciien overgelaten dan men verwacht had. De ge durige doortogt van vreemde oorlogschepen en de waakzaamheid door Turksche en Oostenrijksche henevens eenige Fransche en Engelsche kruisers aan den dag gelegd hebben de zeeroovers in toom ge houden intusschen wordt voortdurend aan alle ge zagvoerders van koopvaardijhodems in die wateren de grootste omzigtigheid aanbevolen. De voornaamste Nederlandsche artikelen le Smirna ingevoerd waren geraffineerde suiker jenever kaas, boter gepelde gerst en (ene kleine hoeveel heid .lava-koffij. liet verbruik der suiker uit de Ne derlandsche raffinaderijen neemt aanhoudend toe en verdringt meer en meer dat van andere suiker. De regtslreekschc aanvoeren uit Nederland waren dan ook in 1855 aanzienlijker dan in vorige jaren veel wordt intusschen uit het entrepot te Londen aangevoerd daar de handel in dit artikel zich grootendeels in handen van vreemdelingen bevindtdie hunne or ders Ier uilvoering naar Londen zenden. De Schie- damsche jenever scheen in hot afgeloopcn jaar een krachtigcn mededinger (e zullen ontvangen in den Antwerpschen jenever, die hij belangrijke hoeveel heden aangevoerd en lot mindere prijzen aangebo den werdterwijl hij daarenboven in flesschen in halve flesschen en hij kisten van 12 flesschen ver krijgbaar washetgeen meer bijval vond dan de Schiedamsche kruiken. Men heeft zich echter wel dra overtuigd dat de Belgische jenever in hoedanig heid verre bij de Schiedamschen achterstond en de eerstgenoemde vind dus hiina geen koopors meer. Intusschen zal de consuintio van jenever nooit zeer groot worden ten gevolge der mededinging van den uit Noord Amerika aangevoerden rum. Voor de kaas en andere provision zijn in 1855 prijzen ge dongen, van 40 lot 80 pel. hooger dan in 1854, hoewel algemeen over de kwaliteit geklaagd werd. Wat de uilvoer-artikelen betreft zijn de prijzen der vruchten zeer hoog geweest, tengevolge waar van slechts weinig ladingen naar de Nederlanden verzonden zijn. De kwaliteit van het rozijn liet nog te wenschen over ten gevolge van de ziekte in den wijnstok die wel veel verminderd maar nog niet geheel geweken is. De prijzen der granen en olie zaden waren buitengewoon hoog en is daarvan naar Nederland slechts weinig uitgevoerd. (Sl. Crt Uit particuliere berigten van Batavia wordt de terugkomst aldaar uit Japan van /.r. Ms. stoomboot Gedeli medegedeeld. Bij het verlaten van Japan was de ètal-major en de bemanning der stoomboot Soembing in den besten welstand en werden onze landgenoolen met de meeste voorkomenheid door de Japanesche au toriteiten en bevolking bejegend. Men schrijft uit Batavia van den 10 December Den 20 October II. zijn op de hoofdplaats Malang 112

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1