ZIERIKZEESCHE G0DBA1 Woensdag en r£aturdag. ISrandschouwiüg. w.° 9- 1856- ABONNEM ENTS-PRIJS Per rie maanden f *2,00. Franco per pout f 2,25. Inzending der Advert, daags le vorenvoor 1 ure's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DEP. ADVERT UNTIE IS. Gewone 15 cents cle regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels aft, behalve het Zegelregt. Openbare Raadsvergadcrjüg gehouden te ïierihiee, den SS Januarij 18.56, Voorziller Mr. C. Foklter, Secretaris Jlir Mr. C. de Jonge. Afwezig de burgemeester Mr. Can, wegens onge steldheid. De notulen der V"rige zitting worden aangehouden. lie voorzitter deelt mede dat de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid de heer H. G. Mulode Houwer, zijn ingekomen en stelt voor die te onderzoeken. Tot dat einde worden zij gesteld in handen ecner commissie bestaande uil de heeren Mr. Egler van der Vliet, en de Cranedie zich van die taak gekweten hebbende rapport uitbrengen, houdende goedkeuring en advi serende tot toelating, wordt aldus beslotenen zal daar van aan Gedeputeerde Staten worden kennisgegeven. Wordt gelezen eene missive van Gedeputeerde Sta len dd. 18 Januarij jl.houdende goedkeuring op het raadsbesluit tot verkoop van boomen. Hierna wordt de openbare zitting in eene met gc- slotene deuren veranderd. Bij de heropening wordt naar aanleiding ecner mis sive van den kerkeraad der Hervormde gemeente voor gesteld om eene subsidie aanbel llerv. Armbestuur tot dusverre bedragende 1,15 per ziel tot het maximum van f 1,20 per ziel te brengen en dus de verleende subsidie som met 60,75 te verhoogen aldus besloten. De heer Ochtman stelt voor om aan te be velen dat vrorde voortgegaan pogingen in bet werk te stellen om de liefdadigheid op te wekken hetwelk wordt goedgekeurd. Hierna is de zitting gesloten. BESTOREN AD1HMSTRATIEN De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland maakt bekend dal op den |f> February l.SóG, des middags ten twaalf ure te Haarlem Tilburg Zutphen 's GravenhageDeventerUtrecht en Leiden zal worden overgegaan lot de openbare aanbesteding der levering van Si «•iiKimd teil dienste der korpsen kavalerie en artillerie van hel leger dat een derde gedeelte van de te leveren paarden van inlandschen oorsprong moet zijn dat de besteding bij de korpsen niet bij loten of bij partijen maar voor bel getal, bij ieder korps vcreischt, ineens zal geschieden dat de helft van de le lei eren paarden voor of op den 1 Maart aanstaande den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt, waaronder vijf- en zesjarige paarden mogen worden begrepen dal voor de weder helft paarden lusschen de lil) en 7_' maanden moeten worden geleverd, en dat de voorwaarden van aanbe steding voor gegadigden Ier lezing liggen onder an deren op de provinciale Griftic le Middelburg alwaar ook inlichtingen omtrent bet getal paarden voor elk koips le leverei), kunnen verkregen worden. Middelburg den 23 Januarij 18 Mi. De Commissaris dos honings voornoemd VAN TETS. Buiïgemeester en Wethouders van Zieiikzec brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat op Maandag den 4 February aanstaande en volgende dagen eene algemeene bram/schouwing in alle buizen geschieden zal en worden mitsdien alle eigenaren en bewoners uitgenoodigd om heeren brandmeesteren den vrijen toegang in derzelver woningen en werkplaatsen lever- leencn en hunne aanwijzingen tot voorkoming van brandgevaar op te volgen overeenkomstig de bepa lingen van de v erordening lot voorkomingen blussching van brand in deze gemeentevastgesteld in de verga deringen van den Baad, dd. 21 Julij en 5 November en afgekondigd den (i December 185o. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd en omgeroepen, mitsgaders in de courant geplaatst. 'J.ierikzee29 Januarij 1856. C. J. EÓKKEü, Voorzitter, l. B. C. de JONGE, Secretaris, BINNENLAND. Zieiukzee, 28 Januarij. Aan den nieuw benoemden 2den luitenant den heer P. L. Brocksmit die des mid dags voor het eerst als zoodanig aan de compagnie der dienstdoende schutterij alhierdoor den heer korn- inandant werd voorgesteldis gisteren avond door het korps muzijkanten eene serenade gebragt. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Hulst beeft in zijne op 24 dezer gehoudene vergadering bet beroepingswerk ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den wel eerwaarden heer J. C. Nidelstein Walter aangevangen door het formeren van twaalf-, zes- en drietallenwaarop zijn geplaatst de navolgende heeren predikanten in de alphabelische orde gesteld. Zestal: F. van Binsbergen te Hoek; G. de W. van Lakerveld Keilermante 's lleerenhoek H. Q- Jansen te St. Anna ter Muyden N. J. Krom, te Biervliet; W. F. Menzel, le Benesse en P. H. Reigers le Brouwershaven. Drietal' F. van Binsbergen, te Hoek; G. de W. v. L. Kellerrnan te 's Heerenhoek en J. P. H. Reijers, te Brouwershaven. Z. M. de koning heeft bepaald dat vrijdom van briefport zal worden toegekend voor de binnenland- sche briefwisseling die ambtshalve gevoerd wordt onder gesloten omslagen en eigenhandig conlrasigne onderandereu tusscben de staatscommissie benoemd bij besluit van den 15 November II. voor de zaken der maatschappij van weldadigheid en de hoofden der ge meentebesturen en b, die, onder de gewone bepalin gen amblshalve gevoerd wordt door de commissaris sen des konings of de gedeputeerde stalen van elke pro vincie met de hoofden der gemeentebesturen in andere provinciën. Men verzekert dat eerlang de bezoldigingen van een aantal brieven gaarders zullen worden verhoogden in overeenstemming zullen worden gebragt met een tarief dat deswege bij het hoofdbestuur schijnt gevolgd te worden. Men meldt uit's Hage van 23 dezer: Sedert eenigen tijd bestaat er in deze stad eene godsdienstige secle van naaktloopers. Eerst droegen zij den naam van Engelen," doch zij lu bben dezen thans verwisseld met dien van «Adamielen." Hun aantal bedraagt on geveer dertig. Naar men verneemt is P. J. F. de Geestdie bij 'skonings besluit dato 4 September 1855, uit bet rijk is verwijderd in hetzelve teruggekeerd en in den avond van 22 dezer te Amsterdam door de. policie aangehouden. Dit Amsterdam schrijft men van den 22 dezer: Den -!i dezer zal voor de arrondissemenls-regtbank alhier (kamer van correctionele zaken) behandeld wor den de zooveel gerucht makende zaak van den heer M. II.ridder der orde van den Nederlandscbcn Leeuw, koopman te Amsterdam en majoor bij de dienstdoende schutterij aldaar uit welke betrekking hij onlangs door Z- M. is ontslagen. Den beklaagde wordt ten laste gelegd van «op onderscheidene tijdstippen, successivelijk gedurende de laatste vier jaren ten na deel o der assurantie-compagnie te Amsterdam in dienst van welk ligebaam bij beklaagde alsmede direc teur, legen een volgens de statuten per cents go.wijze bepaald jaarlijksch loon, werkzaam was Ijedriege- Iijk weerloos gemaakt en verduisterd le hebben een aanzienlijk aantal effecten ten gczamolijken. bedrage van p. in f'.i22,001), die de beklaagde teil eigen bate beeft aangewend, en welke effecten bij heimelijk bui ten welen v an iemand arglistig heeft weggenomen uit de brandkast der compagniezich bevindende op bel kantoor, in de woning van mevrouw de weduwe van den Bwecke op de Keizersgracht te Amsterdam op welk kantoor de beklaagde in zijne betrekking van mededirecteur gewoon was le werken." (0. C.j Men schrijft uit Batenburg dd. 17 Januarij. lieden had in de openbare vergadering van den raad dezergemeenlehet volgende zonderling incident plaats: De burgemeester, die deze vergadering belegd had, wilde als naar gewoonte,hot voorzitterschap beklecden, doch een der leden betwiste hem bel regt daartoe uit hoofde ZEd. Achtb. (die in 1855 wijlen de beer van Bommel als burgemeester dezer gemeente opvolgde) na den I Januarij 1856 nog niet herbenoemd was en dus nog niet als wettig burgemeester fungeeren .kon, om- dal zijn voorganger bij het begin dezes jaars had inbeten aftreden. "De burgemeester evenwel was van een tegenover- gesteld gevoelen en beweerde voor den tijd van zes ja ren benoemd le zijn doch de raad kon zich hiermede niet vcreenigen en beslootmet zes stemmen tegen één die benoeming in kwestie aan bet hooger be stuur te onderwerpen en de vergadering te schorsen. Men schrijft uil Krimpen aan de Lek den 25 de zer Gisteren des namiddags omstreeks ten een ure bad men alhier eene onl/cllcndc bui, met zwaren régen en wind, vergezeld van eene boos, die in de rigting van baren loop nog al eenige verwoesting aanrigtte onder anderen aan den molen van de hoeren gebroeders II. nam dezelve van eene roede het geheele hekwerk weg, met nog andere schade aan de zeilen enz. aan eene loods op de scheepstimmerwerf van den heer K. sloeg zij twee deuren binnenwaarts on brak daardoor een balk die ongeveer een voet diameter had op eene voorname boerenwoning van den bouwman tie nam dezelve onderscheiden gedeelten vanbeteebte en sterke dak weg, op liet huis van den beer B. rolde zij bet looden dekbekleedscl als papier ineen verder in de rigting waar dezelve henen dreef baalde zij stevige bon- men niet wortel en tak uit den grond, nam alle pannen van huizen en schuren in bare vaart mede met nog meer of min andere schade die zij veroorzaakte waar door men zich over de bijzondere werking en kracht moet verwonderen. Van onderscheidene plaatsen worden nog berigten medegedeeld wegens den hevigen zuidwesten wind van gisteren en de daardoor veroorzaakte scbadc. Te Oos- lerhoul ging die vergezeld van eenen zwaren regen be halve een aantal daken van arbeiderswoningen die daar door zijn vernield is ook aan den molen zoo aan de roeden, zeilen als het binnenwerk belangrijke schade veroorzaakt. De gemeenten Dongen en aamsdonk hebben mede veel door dien storm geleden. Ook le Wageningen ging de storm van zwaren regen en hagel vergezelden is daardoor vooral op de omliggende dor pen groote schade toegebragt. Te Heelsum is een mo len ter neder geworpen en te Kampen de houtzaag molen van den beer van Diggelen zwaar beschadigd. De storm van II. donderdag heeft naar men lie- rigt ook in de Langstraat schade veroorzaakt. Te Sprang woei des namiddags tusscben twee en drie ure de goot van de Hervormde kerk en sloegen vele pannen van de dakenterwijl de hekken van den Sprang- sclien molen door den hevigen wind verbrijzeld werden. Ook de Oranjemolen te Waalwijk en de molen te Besoi- jen hebben schade geleden aan de roeden hekken en zeil, dal van tien Waalwijkschen molen is le Baard wijk gevonden. Te Vrijhoeve Cappelle is een boom door den storm uil het zuidwesten ontworteld weinig ontbrak er aan of bij ware opeen buis nedergevallen in welks ingang de takken nederkwamen juist op liet oogenblik dat een persoon de vensterluiken digi maakte en Ier naauwernood met den schrik vrij kwam. Omtrent den eergisteren gewoed hebbenden storm verneemt men nog liet volgende In het Eulemborgsche veidis van een watermolen de geheele kap afgewaaid terwijl aan den Diefdijk onder Leerdam genoegzaam alle huizen zijn beschadigd ook van enkele huizen te Leerdam zijn do dakpannen afgeslagen. Te Arnhem is een groot aantal dakpannen verbrijzeld en zijn hoo rnen omver geworpen en te Westervoort is aan de wie ken van den molen eenige schade toegebragt. Te Gen- dringen zijn de wieken van den korenmolen bijna geheel verbrijzeld. Te Nijmegen zijn aan de zandplaat even boven die stad, twee zeilende aken, geladen met krili- bout voor den i.rlecomschen Dam omgeslagen. De ladingen dreven geheel over de rivier, zoodal zeer veel is verloren gegaan de zes personen aan boord dier baken hebben zich zoo lang op bet drijvende hout boven water gehouden, lot dat de zonen van Nijenlioff le 8prok- kelenburg, die dadelijk met hunnen vlieger te. hulp sneldenhen van eeu gewisseu dood gered hebben. Van dc gezonken aken is genoegzaam niets meer te zien dan de bodems welke even boven het water uit komen. -Op het gehucht li espelaar werd eene bouwnians- vv oning, schuur en stal oinvergeruktbet vee werd van onder het puin te voorschijn gebaald. Uil vele plaatsen van tielgie meldt men dat daar mede eergisteren door storm vrij wat schade is berok kend. I e Darijs was zulks mede het geval. In de gemeente Moergestel beeft een zonderling voorval plaats gehad. Zeker persoon geheel in bet wit gekleed vertoonde zich aaneen landbouwersgezin voor gevende dat hij een geest was en verzoekende dat het huisgezin met hem tot lafenis zijner ziel drie rozenkran sen zou biddende eenvoudigen begonnen met hem te bidden toen middelerwijl zijne geestverwanten den boer zijne aardappelen enz. ontvoerden. Onlangs heeft iemand in deze zeilde gemeente een varkensdas ver toondzoo hij beweerde aartsvijand voor dit geslacht. Zeldzaam was zijn ligchaamsbouwgroote klaauwen I en scherp vooruitstekende tanden deden hem onder de

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1