:v 8 Zaturdag 26 Januari; 18 jfi. bests:REI\' muw WiJiHNIiEK Woensdag en Zaturdag. ABONNEM ENTS-PBUS Per rlrie maanden f 2,90. Franco per post f 2,25 Inzending cler Advert, daags te vorenvoor I I ure's morgens KIFZF.BS—LIJSTEN. Naar aanleiding van de herziening der kiezers-lijsten welke. ingevolge arl. 81 der wet van den i Julij 1850 (Staatsblad no. 117) jaarlijks in de tweede helft der maand Fehruarijbehoort te geschieden worden de ingezetenen uitgenoodigd ingevolge de 2de zinsnede van art. 7 dier wet, om, zoo zij elders in de directe belastingen voor de loopende dienst zijn aangeslagen daarvan voor den 15 Februarij aanstaande, ter secre tarie dezer gemeente te doen blijken. Zierilczee den 19 Januarij 185(5. >e burgemeester van Zierikzee M. C. GAU. BINNENLAND. l)e Slards-Courabl dee.lt heden eene lijst mede der Nederlandsche inzenders en werklieden, bij de algemeene tentoonstelling Ie Parijs door de interna tionale jury bekroond of eervol vermeld waarin on der anderen voorkomt de heer J. II. Ochtman Joh.z. te Zierikzee, voor vlasbereiding. itij arrest van den hoogen raad is vernietigd een arrest van hel hof van Zeeland in de zaak van Tli. Baart c. s. De raad heeft deze personen schuldig ver klaard aan diefstal met de vijf verzwarende omstandig heden en te dier zake veroordeeld tot de s rafl'e des doods. Men verzekert dat de tweede kamer der slalcn- gencraai op dingsdag den 5 Fehruarij hare werkzaam heden zal hervatten. liet Daghlatlvan s' Gruveitliage meent zijne stad- genooten bij herhaling te moeten aanbevelen de groot ste voorzigtigheid bij het ontvangen van -i pet. coupons van een kapitaal groot f 100(1, aangezien op nieuw met eene vervalschte dergelijke coupon bedrog is ge pleegd. Men kent geen zekerder middel om zich tegen zulk bedrog te vrijwaren dan dal de ontvanger vordcre dat de aanbieder ol'uilgever zijne handtecke- ning op de keerzijde tier coupon stelle. Wederom heeft op de werf van den heer A. Pot, scheepsbouwmeester te. Holnes, gemeente Ridderkerk, een Ireurig ongeluk plaats gehad Mc timmerman I(. van de Wetering op dal oogenblik alléén werkzaam tussehen- deks van een op die werf Ier repcratie liggend barkschip is zonder dal zulks door het andere werkvolk ontdek! werd, gevallen in hei ruim, waarin omstreeks een paar voet water stond. berst na een half unr gemist wordende, werd hij aldaar levenloos teruggevonden. IJ zondag at oud beeft in de gemeente den bun gen bij 's Hertogenhof) eene zamenscboling van on geveer 300 personen plaats gehad, die gelukkiglijk slechts door twee marechaussées en een veldwachter nadat zij al hun voorhanden kruid verscholen hadden, is overmeesterd. Met niet weinig moeite ging zulks echter gepaard daar de zamengekomen menigte uit sluitend uit mannen van allerlei ouderdom beslaande, op bet eene. punt d r gemeente uiteengedreven aan eenen anderen kant van hel dorp zich opnieuw vormde. Niemand is bij dezen oploop gewond en een persoon in hechtenis genomen. Omtrent dit alles w ordt door den officier van justitie een gestreng geregterlijk onder zoek ingesteld. De reden van dezen volksoploop is weder een zedelijk vergrijp dat men ten platten lande gewoon is zelf te region, zieker persoon namelijk w as inden bungen komen wonen met een meisjeinclwien hij verboden omgang zou hebben terwijl Itij zijne wet lige vrouw in Holland bad achtergelaten. Ware deze nieuwe bewoner met zijn meisje door de gewapende magt niet ontzetmen zou hen wclligl hebben gestee- nigd. Men schrijft uil Amsterdam an22 dezer liet leggen van de kiel voor hel Aederlandseh klip per fregatschip Hel metalen Kruisheelt he den plaats gehad, en bewezen hoe de belangstel ling nog leeft in al wat dienen kan tol bevestiging of ontwikkeling van den zelfden vaderiandschen geest, die de vcreeniging van hel metalen Kruis kenmerkt. Met terrein was sierlijk met vlaggen getooid en do genoodigden worden ontvangen op eene waarlijk smaakvol ingerigtc tribune. Toen de kiel behoorlijk gekant was, ontplooide zich plotseling onder hel daverend gejuich der aanwezigen de wapperende wimpel met hel metalen Kruis hooggol- vond in de even heldere als vrije lucht. Hierna werden op een zilveren blad de eersle spij kers aangeboden die geslagen zouden worden, alien omstrikt met de zijden linten van het metalen Kruis. De eersle spijker was naauwelijks in 't hout gedreven of de, daar naast liggende schooner begroete den Iaat- sten hamerslag van de maagdelijke hand zoo krach tig door liet knallen van zijn geschut, dat het langs de reeks van werven (weerkaatste. De volgende nagels op dezelfde wijze met geschut bezegeld, werden ach tereenvolgend geslagen door onderscheiden genoodig den en belangstellenden. Na eene toespraak van een der heoren boekhouders namens hunne reederijwerd daarop door ecu der ge noodigden in krachtige vaderlandse!»; termen geant woord; terwijl deze zoo echt oud-Nederlandsche pleg- ligheid besloten werd door de voordrag! van cenige waarlijk warm en fikscli gestelde dichtregelen uilge sproken namens de scheepstimmerliedendie van nu af reeds wakkerde handen aan den arbeid slaan, om den klipper tijdig genoeg te voltooijenom zijnen naam waardigvan stapel Ie kunnen loopen bij de feestvie ring die deze stad in Augustus aanstaande te wachten staat. behalve een model in houtwaaruit de bouw van het schip door deskundigen zeer werd geprezen had den de hccren Poort en Comp do attentie gehad voor hunne, aandeelhouders eene sierlijke teekening van hun klipper op steen te doen brengen in volle vaart met ge zwollen zeilen bet metalen Kruis rondragende over de golvenden oceaan. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat II. vrijdag een belangrijke diefstal is gepleegd ten huize van den notaris B te buitenpost. Door middel van inklim ming en braak heeft men abiaar ontvreemd ongeveer f 2000 aan banken munlpapier en zilveren specien benevens de kas- of aanteekeningboeken. Fen en ander was bewaard in de iade van de schrijftafel die men levens heeft medegenomen. Uit Geilt wordt geschreven dat de voormalige priester, thans zendelingPFde Geesthier te lande welbekend, vervolgd wordt wegens bel verkoo- pen van onzedelijke boekjes en dat deze zaak binnen kort voor het hof van assises van Oosl-Ylaanderen zal behandeld worden. BUÏTENLAN D. uuiTSCHiaun ki;vlk\ 2Jannarij. Uit Wecnen wordt den 19 de zer gemeld dat de gezanten der westersche mogendhe den het onmiddclijk verkeer met vorst Gorlschnkoff reeds weder aangeknoopt hebben. Hen vorigen dag greep namelijk eene zament.omst der bekende diplomaten plaats waaraan, hetwelk vooral vermelding verdient ook de i'ruissische gezant graaf Arnim en de oveisle vrijheer vort tlantcuffel deel hadden. Min verzekert dat (ingeland de aanneming zijner eischcn niet zai vorderen voor de opening der coiiferenlien maar die in de conferentien zelve zal doen gelden. Het Journal ties St. PeUrsbourgde aanneming door liusland van de door graaf Esterliazy herwaarts ov ergebragtc voorstellen mcdedeelcnde uit daarbij den wenschdal zulks tol bevrediging zal leiden en voegt daar nog aan toe hoe Husland vertrouwt dat Europa zijne gematigdheid in deze zal erkennen en op den reg- len prijs stellen. De Russische regering heeft zich niet legen het a'gemeen verlangen willen verzetten en het werk der v erzoening niet langer willen vertragen om ondergeschikte punten. S' K t K t! 1( E. Darijs 20 Januarij. Men verneemt dat de keizer dezer dagen een eigenhandige» brief van den koning van i'ruissen ontvangen heeft, en dat deze mogendheid stellig hij de conferentien zai worden vertegenwoordigd. De plotselinge rijzing dor fondsen heeft hier me nigeen groole verliezen berokkend en zelf cciiigcn ge heel geruïneerd; men noemt erscheiden zelfmoorden het gevolg' van liet groot verschil in de heursprijzen i e krijgsraad zet zijne ziftingen voort, alsof er niet de minste kwelslie van vrede ware. Inden jl. zaturdag gehouden ministerraad is vrede en oorlog ern stig besproken geworden. Algemeen was liet gevoelen dal de vrede uil de onderhandelingen zal voortsprui ten. Des niettemin worden de krijgstoerustingen voort gezet en hoezeer de keizer reeds zijne toestemming puns nan advertenties. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrinlen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. gegeven heeft lot een wapenstilstand zal het zenden van troepen naar de Krim niet ophouden. De Unnileur geeft verslag van genomen proeven waarbij gebleken is dat bet uit Amerika ingevoerde meel even goed geschikt is tol liet bereiden van brood als liet iniandsclie. - Het Journal du Havre laat zich in dezer voege uil over de uitwerking welke de vredelievende bcrigleii aldaar gehad hebben: «De tijding van de aanneming door Husland van hel Oostenrijksche ultimatum is te Havre begroet met eene belangrijke hervatting van den handel in katoen; reeds donderdag namiddag na de ontvangst der depeches, had de levendigheid zich' begin nen Ie vertonnen door den verkoop van 1)»» balen; vrijdag was er groole drukte ter marktmen schal de verkoelde hoeveelheid op 4590 balen behalve de ver handelde partijen met verwachte schepen, en welke men kan hegrooten op 5000 balen; te zamen 12,700 balen. De prijzen zijn nagenoeg 4 francs gestegen. Daarentegen beeft het vooruilzigt van de heropening der graanmarkten in de Raltischeen de Zwarte Zee alhier hel meel 2 francs doen cialen. De Constitutional bevat beden weder een schrijven uit Wcenen waarin Parijs als zetel der conferentien wordt voorgeslagen. Sommigen willen welen dat de vredes-confereniieu alhier den 2 Fehruarij aanslaande zullen worden geopend. Volgens loopend gerucht is zoowel door den kei zer der Franschcu als door den keizer van Rusland aan de bevelvoerende generaals in de Krim bevel gezonden om de vijandelijkheden te slaken. Onlangs is in de Turksckc hoofdstad in den hoo gen ouderdum van 120 jaren en 7 maanden overleden iSnïd-effendi die onder vier Ollomanische keizers ge diend bad. De koning der beide Sicilien volhardt bij voort during in zijne zonderlinge houding. liet schijnt dat de Napelsche regering hardnekkig blijft weigeren den uitvoer van granenhoewel deze in overvloed in hot land voorhanden zijn. i onder nog te rekenen de hoe- veelbeid giancn op Zccilie zijn 15 millioen mudden ingeoogst, waarvan 10 millioen voor de behoefte der bcvótking voldoende zijn. Koning Ferdinand deukl aan niets anders dan om zich in staat van verdediging te stellen bij maak!een ligting van 12000 mail roept een contingent der reservetroepen onder de wapenen en heeft bevel gegeven lol organisering van een korps zuaven. G 51 O O T-B BITTiKJIIEBI Londen 21 Januarij. liet Atheneum uit den wensch dat wanneer de vrede gesloten zal zijn, de bevredi ging \an Europa hierdoor vereeuwigd moge worden dat Engeland een reusachtig gedenkleeken te Parijs Frankrijk een soortgelijk gedenktecken te Londen oprigl tien meent als zeker te kunnen mededeelen dat de koningin h"t parlement in persoon zal openen. Iletgeruciilwil dat lord Patmerslon als ministerzal aftreden in de Times leest men bet volgende artikel; Het is in ons belang zoodra mogelijk het vraagstuk van vrede of oorlog te zien beslissen en wij moeten zorgen dat Rusland door een gelijk belang gelijd worde. Doch zulks zal het geval niet zijnwanneer wij bet een wapenstilstand toestaan. Dan zal het willen onder handelen om te onderhandelen en zal het allo midde len in het werk stellen om den tijd welken men het zal laten te rekken, om beloften, kuiperijen bedreigin gen aan te wenden ten einde verdeeldheid te zaaijen onder de geallieerden en onder de Duitsclie staten welker trouw aan hunne meester begint geschokt te worden. Voor deze is het van weinig belang of wij vrede dan wel oorlog hebben; doch bet is van het hoogste gewigt dat onze raad niet verdeeld zij en dat onze aandacht niet worde afgeleid door een slaat valt zaken van welken onze vijand al het voordeel zou trekken. Het beste en eerste bewijs der op- regiheid van Rusland zal wezen dat de czaar zieli vergenoegt met te onderhandelen zonder eene wa penschorsing te vragen. Dit zal oen bewijs zijn dat onderhandelen voor hem niet een doel maar een mid del isdat hij den vrede beoogt niet door kuiperij en uitstel. Sommigen willen weten dat Rusland niet alleen de Oostenrijksche voorstellen maar ook de speciale voorwaarden der westcrsclie mogendheden aanneemt zoodat het bereid is in alle opzigten aan dc cischen der geallieerde mogendheden te voldoen.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1