ZXEB1EZEESCHE COUR A W.° 5- Woensdag 16 «lanuarij. 1856- Woensdag en Zaturdag. I\mum ADMIMSTllATlEiN ABONNEMENTS-PRI/S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor I I ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEA. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van !-f> regels a ft, behalve liet Zegetregl. Uilslag der verkiezing van een Lid van den Gemecnle- Raad Ie Zierikzee, den 14 .lanuarij 4856. Ingeleverd: 109 stembriefjes, van onwaarde 6 in blanco 2 8 blijft geldige stemmen 91 van welke op zich hadden vercenigd de heer H. G. MULOCK HOUWER, 100 stemmen, t A. van ECK59 J. A. van der HALEN, 12 C. de WIT5 .1. N. BOOM, 4 zoodat de heer H. G. MOLOCK HOUWER verkozen is. PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. bcrgemfksteken Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zouden mogen aangaan, dat het register tot inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de Loting voor de dienst der Nationale Mi litie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Se cretarie zal gereed liggen van den 1 Januarij 1856 tot den 20 daaraanvolgende iederen dag, uitge zonderd des zondags, van des morgens ten negen ure tot des namiddags ten één ure, en dat het zelve alsdan opgemaakt en door het Hoofd van het bestuur onderteekend zal wordenen dat de zoodanigen, wélke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den'28 Januari j nog op het register zul len worden gebragtdoch met eene boete van 5 tot 100 guldens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten worden om tot de dienst te worden ingelijfd zon der tot het aanvoeren van eenige reden van vrij stellingen te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun doiniciliuin of vaste woonplaats binnen deze Ge meente hebbende welke op den 1 Januarij 18&6 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragten dus allen die in het jaar 1837 geboren zijn bij deze opgeroepen en aan gemaand om zich op voorschreven tijdstippen, plaats en uren voor den 20 Januarij e. k. ter inschrijving in het register aan te dienen met overlegging van een extract van geboorte totopgave van den datum hunner geboorte gelijk de ouders, voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pu pillen binnen den bepaalden lijd ter inschrij ving aan te geven, en alsdan aan liet Gemeente Bestuur zoodanige onderrigtingen te verschaffen ofte doen verschaffen, ais van de lotelingen zelve zoudekunnen worden vei langd wordende voorts aan alle de jongelingen die huri negentiende jaar zijn ingetreden bij deze te kennen gegevendat zij zich na den 1 Januarij 1856, tot op deu 1 Junij daaraanvolgende tot geenen vrijwillige militaire dienst bij de armée te land of ter zee kunnen of mogen verbinden naar aanleiding der bepalin gen dienaangaande vervat in art. 94, litt gg der Wet van den 8 Januarij 1817, terwijl al ver der tot voorkoming van alle misvatting, welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verpliglingen van inschrijving die bij de be staande wetten worden voorgeschrevenaan de belanghebbende Ingezetenen dezer Gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt: 1. Datalle jongelingen, in denjare 1837 alhier geboren en alhier hunne woonplaats hebbende moeten worden ingeschreven zonder onder scheid of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de Inschrijving moeten worden begrepen, en dat d gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie- Raad moeten overleggen, op hetzelfde lijdslip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat ouders, voogden en regenten verpligt zijn, hunne kinderen, of pupillen, in persoon, of door iemand daartoe gemagtigd, te doen in schrijven en daarna nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of het domici- lium van Inschrijving bij art 56 der wet van den 8 Januarij 1817, het navolgende is bepaald: «Do wettige woonplaats of domicilie voor de «Inschrijving hierboven vermeld wordt gehou- »den: voor ben die ongehuwd zijn de woonplaats »der ouderen en bij overlijden van beiden die »van den eerst benoemden voogd voor de gehuw- »den, de plaats alwaar zij bun bestaan hebben, in «twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden, zal «voor de wettige woonplaats gehouden worden die «plaats alwaar zij op den 1 Jan. van elk jaar tot «de uitoefening van eenig beroep patent hebben «bekomen of wel voor het middel van het pcr- «soneel en mobilair of dathetwelk in de plaats «daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, «beschreven zijn en voor zooverre zij daarin niet «beschreven zijn noch patent hebben bekomen, «de plaats, waar zij zich bevinden met deze ver- «dere bepalingen, datzij in een vreemd land,uit «ouders, teroorzake van 'slands dienst afwezend, »of anderzints op reis zijnde, buiten het rijk zijn «geboren, zullen worden ingeschreven binnen de «plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats heb- «ben dat jonge lieden door hun vader of moeder «voogd of curator achtergelaten en geen bestaan «hebbende, op de lijsten van die gemeente zullen «worden gebragt, alwaar hunne ouderseerstin «rang benoemden voogd of curator, het laatst «hunne woonplaats hebben gehad en wanneer «deze woonplaats niet bekend inogt zijn, of dat «dezelve buiten het Rijk is gelegen, op die «van de plaats, al waar zij zich bevinden." «Zij, die gccne ouders, voogden of eigen be- «staan hebben zullen worden ingeschreven op «de plaats alwaar zij zich bevinden." «De geiillimenteerden en kinderen in gods- «huizen en liefdadige gestichtenzullen worden «ingeschreven in de plaatsen, alwaar de gods- «buizen zijn gelegen of dc alimentatie geschied En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk, binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigdovereen komstig art. 6 der Wet van den 27 April 1820, zich voor zoo verre zi j nog in de jaren der Militie vallen insgelijks binnen den bepaalden tijd moé ten aangeven tot inschrijving in dat register, waartoe zij volgens bunnen ouderdom behooren. Eu opdat niemand ten dezen onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 19 December 1855. B. C. CAU, Eoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. OPROEPING. I'ui'.GEmeesteii en Wethouders van Zierikzeeroe- pon bij deze alle belanghebbenden op die eenige vor dering ten laste dezer gemeente hebben over den jare 1855 om hunne rekeningen of declaration ten spoe digste immers vóór I Februarije. k. ter gemeenle Secretarie in te dienen. Zierikzee den 9 Januarij 185(1. ii. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. be Uurgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van dc ingezetenen dat er op Donderdag den 17 dezer maand, des namiddags ten half zes ure, op het Raad huis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 15 Januarij 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Herhaaldelijk leest men iride dagbladen waarschuwingen wegens nagemaakte of ver- valschte coupons welke in omloop worden ge bragt. Wij hebben wederom dergelijk geval te vermelden daar ons onder de oogeuis gekomen dusdanige coupon aan een geachteri stadgenoot iri banden gespeeld Het is eene vier pCts con pon voor zes maanden rente, verschenen l April 1854, van een kapitaal groot/ 1000, Admini stratie kantoor ,S'. D Saporlas,vanMuarseveen Ie Jolle en Buys 2; Kerkhoven. Het woord f/onrle/ d aan het hoofd ter linkerzijde, is veranderd in Duizendbij het cijfer ƒ2 ter regterzijde is een nul gevoegd, waardoor het /20 wordt. Ach ter het woord: «betaalbaar," is, in plaats van: Een gulden acht en negentig gesteld Negentien tachtig. Gelijke verandering is in het cijfer gebragt; terwijl eindelijk in het korps der coupons ƒ100 is ve anderd in ƒ1000. - Een en ander is met zooveel behendigheid veran derd en bijgevoegd, dat er een zeer geoefend oog toe noodig is, om deze coupon van echte te onderscheiden; zoodat wij bet niet ondien stig achten, het publiek hierop opmerkzaam te maken, ten einde een ieder zich voor schad^ kunne wachten. D v.'sGr. Van Hellevoelsluis wordt aan de N. R. C. geschreven: In den waterweg tusscben Brouwers haven binnendoor naar Hellevoetsluis heeft zich in dezen winter op de vlakteeen vroeger welbe kend doch toen alleen voorschepen vun onhedui- denden diepgang bevaarbaar gat (het zoogenaamd Hillegat) verdiept, zoodanig dat reeds met. veel suc ces, door al de dezer dagen van Brouwershaven ge komen groote schepen dat gat is bevaren gewor den; de minste diepgang dien men daarin met boog water peilde was bij gemiildelden waterstand ruim 17 Bijnl. voeten, en de andere groote voordeden aan dat gat verbonden (indien bet blijven mag) zijn deze, dat het den waterweg bekort en het eventu eel aan den grond raken der schepen veel minder gevaarlijk doet zijn, uit hoofde van den ongelijk zacbteren grond dan in het oude vaarwater. Naar men verneemt zullen ten gevolge der afschaffing van den accijns op het gemaal, ruim 250 commiesen der belastingen worden ontslagen sommigen met genot van pensioen, terwijl ande ren geenerlei aanspraak op pensioen kunnen doen gelden. Naar men rerneeint heeft M. aan Jacob Maas dam kwijtschelding van de doodstraf verleend waartoe hij hij arrest van het provinciaal goregtshof van Zuid- Holland Ier zake van moord, was veroordeeld, en die straf veranderd in twingtig achtereenvolgende ja ren tuchthuisstraf. Als eene proeve van den spoed, waarmode dc sloomkorenmolens in de behoeften dor meel- en brood bereiding kunnen voorzien wordt gemelddat dë stooin-Loreiimoleii dc Puauw te Amsterdam, in twee dagen tijds 750 zak graan heeft vermalen. Men schrijft uit Gouda van den 11 Januarij Heden werd alhier gearresteerd de persoon V. D. eerst kortelings alhier woonachtigals verdacht van diefstal. Bij huiszoeking werden op een ach terzoldertje gevonden vijïdoode schapen benevens veldvverktuigen, welke bij het dooden van vee ge bruikt kunnen worden. Men vermoedt dat deze persoon ook in betrekking staat tot andere diefstal len van vee, welke in den omtrek dezer plaats on langs hebben plaats gehad. In den omtrek van Schiedam wordt thans veel werk gemaakt van de inenting op het rundvee ter be veiliging der besmettelijke longziekte en men ver neemt dat men daar de beste gevolgen van ondervindt. Door de activiteit der policie van dc gemeenten Arnhem en Ithencn zijn in handen der justitie geko men twee Pruissisclie booswichtenA. Lachman en J. Scluwideiiing genaamd, die, na uil dc gevangenis te liheine te zijn onlvlugteenige dagen hier te lande

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1