ZIERIKZEESCHE Zaturrlag 12 Januari]. W.° 4 185(5 WÜSTFRF/N AWPÏST1UT1RN piiwminiNr.itt Woensdag en Zaturdag. >e i- ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 11 ure 's morgens BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zicrikzee zijn voornemens op Donderdag den 17 dezer maanddes na middags 3 ureaan de Zelkein het openbaar aan de meestbiedenden te verkoopen op de gewone voor waarden zeventien stuks opgaande OLMEK IIOOMEW zeer s^esiclliikf voiir Werkhoistwaarloc gegadingden mitsdien worden opgeroepen tierikzee 2 Januarij J 856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. OPROEPING. Burgemeester en Wethouders van Zierïkzceroe pen bij deze alle belanghebbenden op die eenige vor dering ten laste dezer gemeente hebben over den jare 1855 om hunne rekeningen of declaralien ten spoe digste immers vóór I February, e. k. ter gemeente Secretarie in te dienen. Zierikzee den 9 Januarij 1856. i!. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENÜMAR ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter algemeene kennis dat in het onlangs vast gestelde en op den 6 December II. afgekondigde re glement, getiteld verordening lot voorkoming enbtussching van brand hl de gemeente Zierikzeein art. 3cene drukfeil is ingeslopen alwaar slaat aan het slotop een afstand van minstens zeventig ellen van eenig ge bouw waarvoor moet gelezen worden twintig ellen. Zierikzee, den 9 Januarij 1856. b. t.. GaU, Voorzitter, C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. tt- Ul de si» 15 B3 in in Volgens een te 's Hage ontvangen brief uit Petersburg zou H M. de koningin-weduwe voorne mens zijn tegen de maand Mei aanstaande naar Ne- ■j It- derland terug te keeren en haar buitenverblijf te Soestdijk betrekken. Heden morgen hebben de Pruissische ofii eieren, die alhier eertige dagen doorgebragt heb ben deze residentie verlaten. Die heeren wer den tot aan het station van den spoorweg bege leid door Zr. Ms. adjudant den heer van Heemf- ketk en den ordonnans-officier Taels van Ame- rongen. De Haarlemsche Courant heeft bij haar nummer van hedeneen afdruk uitgegeven van den d j brief van Abraham Casteleyn bij welken bij V i' nu twee eeuwen geleden, de uitgave heeft aan gekondigd zijner Couranten een afdruk van het eerste nummer van dit blad, hetwelk op den 8 Januarij f656 in het licht is gegeven. Eerst in het laatst van het jaar 1851 is het bestaan van eeri eehteri afdruk van dien brief in de verzameling van zeldzaamheden van wijlen den heer Klaas Kaan ontdekt. Voor de mede- deeling van den inhoud van dien brief heeft men nog gebruik kunnen maken van letteren, - die gegoten zijn in dezelfde matrijzen, welke, twee eeuwen geledenhebben gediénd tot het gieten der drukletters, die voor den brief zijn gebezigd; die matrijzen zijn afkomstig uit eene der Ainsterdamsche lettergieterijen welke niet lang geleden zijn opgebroken. Alleen voor den hoofdletter eri deonderteekening zijn drukletters van lateren tijd gebruikt. De matrijzendie j voor de drukletteren der Courant hebben gediend zijn niet meer te vinden geweest. Enkele klaar blijkelijke drukfeilen worden ook in het oor spronkelijke gevonden. LI. zondag zijn te Nijmegen gevankelijk binnen- VERSCUIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. GeUoOrle-Huwelijks- c Doodberigten van 1-6 regels af', behalve het Zegelregi gebragt twee personen uit de gemeente Wijeben Rutten en J. Reuvers beiden verdacht van den jagtop- zienerJansen door een geweerschot te hebben ge wond. Men schrijft uit Zwolle van den 6 JanuarijGis teren had alhier eene verknoping plaats die zeldzaam mag genoemd worden in de vaderlandsche geschiedenis. Er werden verkocht -100 bunders hooge veenen deels nog niet verveenddeels verveend toebehoord heb bende aan de familie Eechout alhier. Deze werd daar van eigenaar door de verdecling der eigendommen van wijlen den heer Gerril Willem van Mar Ie. Met was laatst— genoemde die in 1791 reeds een plan maakte om de tegenwoordige Dedemsvaart te doen graven, en de dui- zende bunders woeste gronden maar vooral den schat van rijke hooge veenen aan het (toen nog) niet te ont trekken enin eene nijverheidsbron te herscheppen; doch niet alzoo, de dood van dezen waardigen man deed deze tijdelijk staken, Doch de schoonzoon, mr. Willem Jan baron van Dedemwas het die in 1809 de concessie er toe vroeg en verkreeg, en het kanaal, naar hem waar dig de Dedemsvaart genoemdliet exploiteren, meer dan 2 tonnen gouds van eigen vermogen daaraan opof ferende. En ofschoon de voornaamste familien van 1791 tot 1809 zich ten sterkste legen voornoemde ex ploitatie verzelteden thans is de uitkomst boven aller verwachting. De bovengemelde veenen hebben giste ren in openbare veiling opgebragt/ 181,000; zij waren in 1809 onbenutte gronden, waarvan de waarde nihil was; in 830 zijn dergelijke gronden verkocht voor f 40 de bunder, en hadden dus toen eene waarde van/" 16,000; tien jaren lateriu 1840, werden 475 bunders der kompagnie verkocht voor 70,454,37'/., of 148 de bun der en nu in 1856 de 400 bunders voor f 181,000 of ƒ452,75 de bunder. Bekent men daarbij de verba zende inkomsten die de familie Eechout sedert het begin der exploitatie heeft genoten door verveening door het in huur geven der ondergronden dan kan een en ander in 1 809 nog zonder waarde nu met ze kerheid gerekend worden op minstens 3 tonnen gouds. Opmerkelijk is het tevens, dat al de veenen zijn ge kocht door opgezetenen der Dedemsvaartdie uit de welvaart aldaar thans heerschendc hel vermogen heb ben om dergelijke aankoopen te kunnen doen. Het rijk ontvangt jaarlijks aan directe en indirecte belastingen ten gevolge dezer vaart ruim 2 tonnen gouds, de provincie ruim 5 pCt. winst van den aankoop en de oude grondeigenaar van een nietig kapitaal eene on begrijpelijke rente'; dat alles is men verschuldigd aan de nijverheid van wijlen de heeren G. W. van Marle en H'. J. baron van Dedem. Amsl. Cour. II. zondag had te Assen een bedroevend voorval plaats, P. v. G. aan de vallende ziekte lijdende kreeg gisteren namiddag weder een overvalen viel met het aangezigl op het vuur, waarop hij bezig was panne koeken tc bakken. Alleenwonende, bleef hij gerui- men tijd op hetzelve liggen en bekwam loon zul'.e hevige brandwonden, dat, mogt hij al hel leven behouden, waarop weinig hoop ishij dan toch voor altijd onge lukkig zal blijven. Dezer dagen vverd op de heide nabij Oos terhout alwaar in 1789 een Engelsch leger kamp heeft bestaan de zeer zeldzame gedenk penning van den admiraal Vernon gevonden. Eduard Vernon Engelsch admiraal, had mei goed gevolg deel genomen aan onderseheidene VVestindische zeetogten, toen hij van de admi raliteit in 1741 bevel ontving Cartagena te gaan bemagtigen. Niemand binnen Londen den goeden uitslag dezer onderneming betwijfelende haastte men zich eenen penning te slaan om deze overwinning te vereeuwigen; doch vernam al spoedig, dat de admiraal zich verpligt had gezien het beleg op te breken. De voorbarige zegepraal werd alzoo door beschaming vervangen. Deze penning, die ongeschonden is bewaard gebleven draagt in het Engelsch, rondom hel portret van den admiraal Vernon ten voeten uit er op geplaatst, voor legende: De admiraal Vernon, uitzeilende naar de stad Cartagenaen aan de keerzijde, rondom de stad Cartagena De forten van Cartagena vernield door admiraal Vernon in 1741. Deze penning is zeer zeldzaam geworden omdat de admiraliteit in Engeland op het ver nemen van den mislukten zeetogt, alle pogingen in het werk gesteld en geene kosten heeft ge spaard, om de uitgegeveneen verspreide exem j, plaren terug te erlangen en te vernietigen. I Hen schrijft uil Doeveren aan.de N. Jïsh.-("oht 6. Jan. Nu eenige jaren geledenkwam hier op ze- j keren zondag een persoon die voorgaf belast te zijn i met den opbouw van eenige huizen die drie a vie» maanden bevorens te Heesbeen waren afgebrand. Om het daartoe benoodigde bout en andere materialen te bergen en klaar te maken huurde hij van A. Bob alhier eene ledig staande schuur, besprak 8 a 10 ar beiders dien hij allen een groot dagloon beloofde en verzekerde dat reeds den volgenden dag eenige schepen met bout de Oude Maas met tij zouden opkomen. Niemand wantrouwde hem, te minder nog, omda' sedert eenige dagen sprake was dat genoemde huizen door of van wege de assurantie-maatschappij zouden worden opgebouwd. Intusschen maakte gemelde persoon die zeide W. Demiticus te boeten bij genoemden A. Boll grove verte - ringen leende van den onderwijzer G. J. van Hemen eene stalen tabaksdoosbesteedde zich voor eenige maanden in de kost vroeg nog aan iemand anders eenig klein geld eu vertrok naar Heesbeen, om daar zoo bij voorgaf, met de betrokken eigenaren de plan nen der bouworde in overweging te nemen en deswege met hen te onderhandelen en bepalingen te maken. Hij vertrok, doch keerde niet wederlerug en liet later niets meer van zich zien ofhooren en alle in het werk gestelde pogingen om den persoon van W. Demiticus op te sporen waren vruchteloos. Gemelde opliglerij en bedrog was reeds bijna uit het geheugen toen on verwachts eenige dagen geleden een soortgelijk per soon als boven omschreven andermaal deze gemeente en omliggende plaatsen met een bezoek vereerde doch ditmaal niet om huizen te bouwen, maar om vette varkens te koopen en nu niet onder den verdach ten naam van W. Demiticus maar onder dien van A. van Liempt. Bij onderscheidene boeren hier in den omtrek heeft hij de vette zwijnen gekocht, doch hij niemand ontvangen bij allen verkocht hij hetzelfde praatje en bij de meesten hunner heeft hij lekker gege ten en gedronken of een of ander voorwerp geleend. Toen hij reeds vertrokken was begon men zich den persoon van W. Demiticus te herinneren, doch alle naspo ringen, hoe spoedig in het werk gesteld, zijn even als vroeger tol hiertoe te vergeefs geweest. Het hof van appel te Gent heeft beslist, dat er geene redenen bestaan om mevrouw van Thielcn gebo ren baronnes Philippine Duboiswegens de moord ge pleegd op de markiezin d' Ennetières te Somergem voor de assises te zenden dientengevolge is mevrouw van Thiclen in vrijheid gesteld. BUÏTENLAN D. DCITSOHDANS Keuden, 7 Januarij. Te Berlijn voedt men, zoowel in de diplomatieke kringen als ter beurs, zeer veel vrees dat Rusland de Oostenrijksche voorstellen van'de hand zal wijzen en tevens dat, in zoodanig geval, de Westersche mogendheden daarin geene verandering zullen gedoogen inaar die als hun laatste woord aanmerken. Men had te Berlijn brieven uit Petersburg vari 30 December, welke zeggen dat graaf Ester hazy sedert zijne aankomst aldaar twee conferentiën met graaf Nesselrode en ook een langdurig gesprek met diens kabinets-secretaris gehouden had. De hoop op vrede was ook in die hoofdstad niet ge stegen. De keizer voer met het houden van in spectiën over de troepen voortonderhoudt zich bijna dagelijks in zijn kabinet met de raadslieden zijns vaders en brengt nagenoeg eiken dag be zoeken aan zijne moeder in het paleis Anitschkow, werwaarts zich de regerende keizerin en de ko ningin-weduwe Anna-Paulowna ook zeer dik wijls begeven. De hertog Georgevan Mecklenburg en diens gemalin, de Russische grootvorstin Katharina kwamen den 4 dezer uit Neu-Strelitz te Ber lijn aan, en dachten aldaar vijf dagen te blij ven, ook tot viering van het Russisch Kersfeest liet is de dagbladen van Berlijn verboden voor taan onder hunne advertentiën huwelijks-aanvragen op te nemen daar het hoofd der policie deze als strijdig c met de welvoegelijkheid beschouwt.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1