ZIERIKZEESCHE COURANT. Woensdag 9 Januarij. W.° 3. 1856 Woensdag en Zaturdag. 1IEST1TO ADBIMSTRATIETC GAS-VERLICHTINGr. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,(10. Franco per post f 2,25. Inztiuling der Advert, daags te voren, voor 11 ure 'sniorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT UNTIE N. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigten van 1-6 regels af I behalve het Zegelregt. BER.ENDMAK.1NG. Burgemeester en WethoodErs van Zierikzee zijn voornemens op Donderdag den 17 dezer maand, des na middags 3 ureaan de Zelkein het openbaar aan de meestbiedenden te verkoopenop de gewone voor waarden zeventien stuks opgaande OLIIEK ROOKIES zeer geschikt voor Werkliont, waartoe gegadingden mitsdien worden opgeroepen. Zierikzee 2 Januarij 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee berigten bij deze aan allen die bij de daarstcliing eener gaz fabriek voor rekening der gemeente tot verlichting hunner gebouwen van gaz, wenscben gebruik te ma ken dat zijlot het bekomen van inlichtingen zich kunnen wenden tot den lieer J. II. OCHTM AN Jonz., lid van den gemeente-raad en noodigen de ingezetenen, ook in bet belang eener goede straatverlichting uit, deze zaak door algemecne deelneming, zoo veel mo gelijk te bevorderen Zierikzee den 2 Januarij 1850. li. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Bij het wets-ontwerp tot bekrachtiging van provinciale belastingen was van regeringswege gevoegd een staat van de provinciale belastin gen door de staten voorgedragen voor 1856. Uit dien staat was aan verschillende leden der eerste kamer gebleken dat de provincie Zeeland, met opzigt tot hare belastingenin een betrekkelijk gunstigen toestand verkeert, vermits aldaar voor het volgende dienstjaar één opcent minder op de personele en geene op de grondbelasting zul len worden geheven. Op grond daarvan vroe gen die leden of het niet billijk te achten ware dat, in verband daarmede, het rijkssubsidie voor de calamiteuse polders eenigermate vermin derd en daartegenover de begrooting van uit gaven voor de provinciewaarin die polders gelegen zijndes noodig met een gelijk bedrag vermeerderd wierd. Ofschoon er op deze vraag geenerlei antwoord gevolgd is, meenen wij onze lezers toch te kunnen verzekeren, dat zij geene reden zal opleveren lot de bedoelde verminde ring van het rijkssubsidie voor de calamiteuse polders. Wij ontvingen dezer dagen het vierde berigt aangaande de landbouw kolonie Nedorlandsch Mettray, te liijssell nabij ZuipUen waaruil blijkt dat 127 'twee- kelingen door de afdeelingen der vereeniging geplaatst waren, cn dat van deze 13 in het volgende jaar hun 18jaar zullen volbragt hebben en mitsdien overeen komstig hel reglement, de kolonie kunnen en moeten verlaten. Onder dat getal bevinden zich zes landbou wers vier tuinders, een timmerman een kleermaker en een metselaar. Die jongelingen staan nu gereed om in de maatschappij terug te kecren en aldaar de vruch ten te verloonen die hun vierjarig verblijf in de kolo nie heelt opgeleverd. Dan zal het kunnen biijken of de daar genoten verpleging en opvoeding aan de ver wachting der medestichters leden en begunstigers beantwoorden. Te regt zeggen de commissarissen der vereeniging in hunne laatste circulaire: Het jaar 1856 zal alzoo niet alleen voor hen, maar ook voor onze vereeniging in meer dan een opzigt hoogst merkwaardig zijn.Wij allen weten het bij ondervinding boe moeijelijk de stap iswaartoe zij zich nu voorbereiden, en hoe velen er gevonden worden, die ondanks al de moeiten en de zorgen, aan hunne opvoeding besteed spoedig den goeden weg verlaten en zich zeiven vaak in een oogenblik voor altoos in het ongeluk storten." De zorg voor de kweekelingenna hun ontslag, is jn bet bijzonder aan de besturen der afdeelingen opge dragen zij moeten de in hunne nabijheid geplaatste kweekelingen helpen en leiden en zich van hunne be hoeften overtuigen. Het aantal afdeelingen is thans 31 benevens één al gemeen departement; deze telden op 1 Januarij 1855:_ 556 mede-stichters, 198 contribuerende mede-mede- stiebters, 1882 leden en 21 I begunstigers, die gedu rende 1854 lezamenhadden bijgedragen f 1 2,742,27'/, Bovendien is door een menschen- en kindervriend die onbekend wenscht te blijven, eene som van ƒ3000 geschonken als eerste bijdrage voor eene te bouwen kerk in de kolonieterwijl men de eerste werkplaats met familie woning te danken heeft aan de weldadig heid van jonkvrouwe L. A. Vegehn van Claerbergen en een tweede aan die van vrouwe douairière jonkh. P. II. van de Wall van Puttershoek, geb. JIJ. J. Repelaer te Dord recht ten aandenken van wijlen haren echtgenoot in leven lid der hoofd commissie. Art. 5 van het reglement van orde en dis cipline voor dead vokaten en procureursgoedge keurd bij koninklijk besluit van 14 September 1838 (Staatsblad, no. 36) is bij besluit van 5 De cember 1844 [Staatsblad no. 61) niet veranderd en luidt als volgtZij (de advokaten) worden beëe- digd bij de collegienwaarbij zij zijn toegelaten op requisitoir van het openbaar ministerieen leggen den navolgenden eed of beloite af; Ik zwere (be- lovegetrouwheid, aan den Koning,gehoorzaamheid aan de grondweteerbied voor de regterlijke outo- riteilenen dat ik geene zaak zal aanraden of verdedigendie ik in gemoede nietgeloove regioaar- dig te zijn." Gisteren verscheen een jeugdigad- Vokaatdie niet lid is van het Doopsgezind kerkge nootschap voor het provinciaal geregtshof van Noord-Holland. Zijn wensch was op het tableau der advokaten te worden geplaatstten einde de praktijk in de provinciën te kunnen uitoefenen: Toen hem echter werd afgevraagd om den eed door het opsteken der vingers en het nazeggen der woorden »Zoo waarlijk helpe mij God almag- tigaf te leggen heeft hij]zulks geweigerd ver klarende dat art 5 dit niet noodzakelijk vereischen zou en verder faculteit belofte of eed toeliet. Het hof heeft zich hiermede echter niet vereenigd,zoo- dat de regtsdoctor niet is toegelaten. Z. M. den koning heeft van den keizer aller Russen de grooten gouden medaille ontvangen welke is geslagen, ter vereering der nagedachtenis van wijlen keizer Nicolaas. Uit goede bron verneemt men dat er concessie is verleend tot eene kollossale onderneming die voor het vaderland in het algemeen en voor de)hoofdstad des rijks in het hijzonder hoogst belangrijk mag ge noemd worden. Men deelt ons namelijk mede dat eenige voorname handelshuizen te Amsterdam zes stoombooten van daarop Java zullen in de taart bren gen tot eene geregelde maandelijkscbe dienst. Tegen den heer mr. L Zegers Veeckens uitge ver der Amersfoordsche Courant, is door de arrondisse- menls-regtbank te Amersfoort regtsingang verleend en zulks op aanklagte van den heer mr. Johannes Lam- berles Antonius Luyben ter zake van eene zinsnede in de Amsterdamsche Courant\a,n 14 December jl. no. 269 luidende als volgt «Toenna het uitbreken van den opstand, het Bel gische congres te Brussel zamen kwamspoedde ook diezelfde volksvertegenwoordiger met zijn collega cn geestverwant Sassen van Issell zich derwaarts, ten einde voor de Belgische provincie Noord-Braband in dat congres zitting te nemen. Die eer, door depriester- partij hun toegekend, werd hun echter door de Bel gische congresleden niet vergund, Luyben, als Sassen van Issell, moest met dekous op het hoofd terugkeeren." Genoemde heer is dientengevolge voor den regter- commissaris belast met de instructie van strafzaken gedagvaard legen den 5 Januarij. Het Nieuws- en Jdverteniieblad van Zeeuxos-Flaanderen meldt dat men berekent dat in het afgeloopen jaar 1855 op de markt te Thiel, in Oost-Vlaanderenruim 125,000 konijnen zijn verkocht, die eene som van on geveer 150,000 francs hebben opgebragt. Uit de Over-Betuwe wordt zeer geklaagd over de verbazendehoe veelheid van muizen, die het winterkoren veel schade toebrengen; het koolzaad staat er naar wensch. Nopens den brand te Bezoijen, wordt van daar den 2 dezer het volgende gemeld: Gisteren nacht tusschen drie en vier are werden onze me deburgers door een hevigen brand uit den slaap ge -wekt,"Welke-ontstaan-auRsten huize van den brood bakker Brox en welke zoo snel toenam, dat binnen een korten tijd vijfhuizen inde asch lagen niette genstaande het brandwezen dezer gemeente en de spuit van Sprang, die altijd zeer actief is eri die dei- omliggende dorpen, dadelijk op hun post waren. Dertien huisgezinnen zijn bijna van alles beroofd door deze ramp. Naar men verneemt heefteen huisvader van zeven kinderen het eerst bemerkt toen zijn huis in lichte laaijc vlam stond; hij is toen ten spoedigste met twee kinderen onder iedereri arm en een in den inondjdoor de vlam geloopen, en na deze gered te hebben is hij nogmaals er door gegaan om de anderen te redden waardoor hij naar men zegt, ernstige brandwonden heeft hekomen. Door Gods goedheid heeft men alzoo geen men- schenleven te betreuren en is ook al het vee geluk kig gered. Naar men zegt wordt er onderzoek ge daan naar de oorzaak van deze ramp. LI. zondag hoorde de opziener der jagtHendrik Jansen, wonende te Groesbeekschieten in de nabij heid van den Geilweg onder Wijchen wcrwaarts bij zich begaf toen hij onverhoeds op eenige passen van hem verwijderd door twee personen de geweren op hem gerigt zag en waarvan een het geweer loste zoodat de opziener het geheele schot ontving en ongetwijfeld het slagtoffer zou geworden zijn zoo niet eene in de borst zak geborgen stalen tabaksdoos het schot gedeeltelijk had afgewend, waardoor zijn linkerarm en hand door eene menigte hagelkorrels zijn getroffen. De justitie is werkzaam in hel opsporen der misdadigersmen zegt dal zij drie in getal waren. In de Javabode leest men het volgende Een vaartuig van Soerabaija vertrokken bemand met 1 2 Javanen 3 Chinezen en 1 kind werd door twee rooverspraauwenmet 30 koppen bemand overrom peld. Den opvarenden werd gelast zich in het ruim le legeren, cn daar werden deze weerloozen door de roo- vers, welke boven stondenmet lanssteken als waren het wilde dieren, doorboord en vervolgens met hunne kapmessen afgemaakt. De djoerangan welke zijn ei gen leven aanbood maar ampon vroeg voor zijn kind, hetwelk hij met zijn ligchaam zocht te beschermen werd met hetzelve aan eene lans als het ware geregen. Nadat de roovers met hunne singling vermeenden ge daan te hebben, maakten zij zich van de madapollaros, de paijongs cn het geld meester, en hakten onder wa ter een gat in de praauw om die te doen zinken waarop zij zich verwijderden. Door het in de praauw stijgende water kwamen weder twee Javanen bij welke, hoewel talrijke wonden ontvangen hebbende, niet geheel afgemaakt waren. Zij hechten zich aan eenige bamboezen en hielden zich nadat de praauw onder hen weggezonken was, zoo boven water, uit welken toestand zij kort daarna door een daar voor bijvarend visscherspraauwlje dat hen opnam verlost werden. De beide Javanen, alhier in het stads ver hand gehragt, zijn de eenigen die overgebleven zijn om deze ongelukkige tijding te brengen. Door de kruisboot is de omgekeerde praauw hij den wal nabij Soerabaija teruggevonden met vier lijken die echter ontkleed waren de verdere bemanning is nog niet ge vonden. Later schrijft men van den 24 dat een acht tal van de roovers te Kwanjer op .Madura's zuidkust zijn gearresteerd en te Soerabaija aangebragt met vele stukken van overtuiging. Onder die moordenaars be vond zich ook een radeneen zoogenaamd inlandsch volkshoofd van adel. Den 31 zalen ook reeds 33 per sonen in hechtenis als verdacht deel genomen le heb ben aan de gepleegde roovt-rij. Velerlei soorten van goederen naar men verneemt van dien roof afkomstig zijn hij die personen achterhaald, en het strengste on derzoek wordt omtrent deze zaak voortgezet. In September werden twee inlanders door tijgers bij Kalid Jalli vermoord ofschoon in dit jaar reeds 18 tijgers in dezen omtrek werden afgemaakt. Veel last heeft de inlandsche bevolking in de afdeeling Poerwacarla van tijgers, verscheiden men schen zijn aangevallen cn vermoord een Karrevoer- der werd eenige .dagen geleden des avond nabij Kra- wang, met versdheiden andere karrevoerders in karra- vaan op reis door een tijger van de kar afgehaald en in hel bosch gesleept. Zijne kameraden, hem (er

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1