COURANT. Woensdag 2 «lanuarij. ^lS™TIliMSïi!ATiifiN 31.° 1. 1856. Woensdag en Zaturdag. \?KÜWSTÏJIMWCilflfl A BONN EM E N TS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco fier fio.il f 2,25. Inzending iter Advert, daags le voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEA. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels aft, behalve liet Zegelregt. De Redactie der Zierikzeesche Courant brengt met den aanvang van het jaar 1856, aan hare -lezers haren heilgroet. Moge het voor allen zijn een jaar vol heil en zegen. Moge er welvaart zijn iri stad en land, vrede in huis en hart, voorspoed in elk beroep en bedrijf en wel stand naar ligchaam en geest. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethocders van Zierikzee, doen te weten dal door den raad dier gemeente in zijne zit ting van den 20 Augustus 1855 is genomen het navolgende besluit: l'e gemeenteraad van Zierikzee, Overwegende dat het noodzakelijk is om ten be hoeve der gemeenteeene plaatselijke belasting te heffenop het binnen- en buitenlandsch gedisteleerd en op de binnen- en buitenlandsche likeuren en de wijnen. Gelet op de artt. 2112 en 250, 2e en 3e alinea der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad no. 85). besluit met wijziging van het besluit van den 30 October 1852 en 5 Julii 1853 goedgekeurd bij koninklijk besluit van 29 Julij 1853 no. 84. Er zullen te rekenen van den eersten Januarij 1850 op de hoofdsom van den rijks-accijns op het gediste leerd ten behoeve der gemeente geheven worden 150 opcenten op het binnenlandsche gedisteleerd en de binnenlandsche likeuren 90 opcenten op het buitenlandsch gedisteleerd 60 opcenlen op de buitenlandsche likeuren. Te rekenen van hetzelfde tijdstip zal er op het inge voerde gedisteleerd waarvan de rijks-accijns elders vol daan is, eene belasting geheven worden ten behoeve der gemeenle len bedrage van 18 gulden per vat binnen- en buitenlandsch gediste leerd van 10 graden sterkte of bij meerdere of min dere sterkte naar evenredigheid van 17 gulden 25 cent per val binnenlandsche en van 18 gulden per vat buitenlandsche likeuren mitsgaders van 15 gulden per vat wijn. En is hierop de koninklijke goedkeuring verleend bij besluit van 20 Decemher 1855 no. 79. Zullende deze belasting geheven worden volgens de verordening op de wijze van heffing, daarop bestaande van 30 October 1852, gewijzigd bij besluiten van 20 Augustus en I October 1855 en luidende ingevolge art. 1 van voornoemd besluit van 20 Augustus II. Verordening op de wijze van heffing van opcenlen op de Hoofdsom van den rijksaccijns en van eene plaat selijke belasting o,> het binnen- en buitenlandsch ge disteleerd binnen- en buitenlandsche likeuren wij nen turf, steenkolen, einders en cokes in de ge mecnle Zierikzee. Wijders brengen Burgemeester en Wethouders ter algemeene kennis dat ingevolge art. 2 van het besluit van 20 Augustus 1855 ten gevolge van de opheffing van de plaatselijke belasting op het gemaalzijn afgeschaft de art. 4°. 46 van de bovengemelde verordening van 30 October 1852; en tevens dat de gewijzigde verordening in werking treedt met I Januarij 18 6 ingevolge art. 3 van het besluit van 20 Augustus 11. I indelijk wordt nog door Burgemeester en Wethou ders ter kennis gebragtdal de raad in zijne vergadering van 12 Decemher jl. no. 8 heeft vastgesteld de na volgende v VERORDENING houdende bepalingen van overgang betreffende de invordering van de verhoogde belasting op het gedisteleerd en den wijn. l)e raad der gemeente Zierikzee, overwegende dat bij de invoering der bij besluit van den 20 Augustus 1855 vastgestelde vet hoogii g der gemeentebelastingen op bet gedisteleerd en op den wijn eenige maatregelen noodzakelijk zijn. Besluit. Abt. 1. Op den eersten Januarij 1856 zijn alle verkoopers van gedisteleerdlikeuren en wijn verpligl schrifte lijke verklaring te doen van het aantal vaten of kan nen dier dranken welke le middernacht tusschen den laalsten December 1855 en den eersten lanuarij $>6, hij hen voorhanden of hun loebehoorende op het grond gebied der gemeente aanwezig zijn. He verklaring zal geschieden door invulling en on- derteekening van gedrukte biljetten welke te voren zullen worden rondgebragt en voorls ter Secretarie verkrijgbaar zullen zijn. De biljetten zullen van wege het bestuur worden opgehaald. Art. 2. Hie verklaringen zullen kunnen worden geverifi eerd door peiling le bewerkstelligen door de amb tenaren heiast met het toezigt op de invordering der gemeente belastingen. Art. 3. Wanneer bij do peiling eene meerdere hoeveelheid wordt bevonden doch het verschil minder dan vijf ten honderd bedraagl zal ter zake dier verklaring geene vervolging plaats hebben. Bij verschil van meer dan vijf ten honderd zal te dier zake mede geene vervolging plaats hebben zoo dat meerdere zal worden geslaafd door behoorlijke do cumenten van inslag sedert het tijdstip in art. I ge noemd in het oogenblik van peiling. art. 4. De verkoopers dier dranken zullen voor den voor raad blijkens die verklaringen of gedane peilingen bij hen voorhanden of hun loebehoorende worden aange slagen voor het bedrag van de verhooging der belas ting bij gedrukte biljetten uit te geven door den ge meente-ontvanger. He betaling zal geschieden binnen eene maand na den dag der uitgifte. Bij nalatigheid worden de artt. 258 en volgende der gemeente wet toegepast, alles behoudens de van kracht zijnde bepalingen omtrent de handelaars die eenecre- diet rekening hebben. Art. 5. Bij uitvoer op of na 1 Januarij 1856 op documenten afgegeven in het jaar 1855 zal geene restitutie worden verleend dan ten beloope van de hoeveelheid welke op dien datum bij den uitvoerder gebleken zal zijn aanwezig te zijn geweest. En is hiervan afkondiging geschied waar bet be hoort den 31 December 1855. U. C. CAU Voorzitter C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag den 14 Januarij e. k. van desl. fnorgens negen tol des namiddags vier ure, in de Baadzaal op het Gemeentehuis a hier de verkiezing zal plaats hebben voor één vut inden Gemeenle-Baad, ter vervanging van den lieer Jhr. K. SCilUUlt llEQUE BOE1JEmet er woon vertrokken en dat de biljetten lot het doen dier keuze aan de huizen der kiezers zullen worden rondgebragtinge volge de wet. Zierikzee den 28 December 1355. li. C. CaU, Voorzitter C. de JONGE, Secretaris. RK ENDMAK ING. De Burgmeester van Zierikzee brengt ter ken nis van de ingezetenen dat. de verordening lot voor koming en blussching van brand in deze Gemeente afgekondigd den6 dezer maand, tegen betaling van 25 cent per exemplaarter Gemeente-Secre tarie, voor een ieder verkrijgbaar is gesteld. Jierikzee, den 28 December 1855. li. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester va:: Lierikzee maakt bekend: dat het kohier der belasting op het personeel, no. 4negen maanden regt van deze gemeente dienstjaar 1853/e op den 19 de/er maand door den heer commissaris des konings in deze pro vincie is executoir verklaard en op heden ge steld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen enz. in deze gemeenle ten fine van invordering; wordende de belas tingschuldigen hierbij aangemaand om hunne aanslagen, overeenkomstig de wet, te voldoen. Zierikzeeden 31' December 1855. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee I Januarij. Het altijd belangrijke jaar boekje Zeeland, (Zie advertentie) is ditmaal bijzonder be langrijk van inhoud. Vooral is dit het geval voor de inwoners van Zierikzee. Onder de vele, zoowel leer zame als onderhoudende bijdragen (och, bevat de thans verschenen jaargang 1856 eene historische schets, ont leend aan het eiland Schouwen waarbij tevens de ge schiedenis van den /ierikzeeschen toren met naauwkeu- ripheid en in aangenamen vorm wordt aan het licht gebragten welke schets thans, nu dit gedenkstuk der oudheid met eene mogelijkesloopiug wordt bedreigd wel verdient algemeen bekend te worden. Het daarbij gevoegde plaatje voorstellende dezen toren zooals die volgens het plan des bouwmeesters had moeten wor den, en daar nevens den toren, zooals hij zich nog voor eenige jaren vorloondc is zoo keurig bewerkt als maar zelden met onze litografien het geval is. Den 25 l'ec.op eersten Kersdag beeft in den Anna-l'aulowna-polder de eerste godsdienstige hijeen- komst plaats gehad in het thans nagenoeg voltooide kerkgebouw voor de Hervormden aldaar. Door ds. Begemann predikant te Noord Zijpe werd voor eene talrijke en belangstellende schare van bewoners dezer nieuwe landstreek, met gepaste en hartelijke woorden, om deze voor haar zoo belangrijke gebeurtenis gewe zen, en met dankbaarheid herdacht aan hen die door onbekrompene gaven medewerkten tolde slichting van eene afzonderlijke gemeente aldaar welke men spoe dig geregeld hoopt le zien. Men schrijft uit Waarde (Zuid Beveland) het vol gende ln den nacht van 25 op 26 Dec. circa 11 ure, ontdekte men brand op de hofstede bewoond door den geneesheer A. de Broeken. De schuur eerst ten voor leden jare nieuw opgebouwd is geheel afgebrand met al het hooi, stroo, vlas graan enz, dat zich daarin be vond. Slechts 3 runderen zijn gered, terwijl het ove rige beestiaal als: 5 koeijen2 paarden I varken en I kalf mede in de vlammen omkwam. Het gebouw inetde zich daarin bevindende meubelen en het wagen huis zijn gered. LI. maandag avond terwijl een jongeling te Kloetinge, H. Trimpe genaamd, een pistool in de hand nam om den overgehaalden liaan in rust te brengenhad deze het ongeluk dat de haan voorbij zijn duim schoot en alzoo het schot hagel in de palm van den linkerhand drorig. Onmiddelijk is hem door den heer Raman genees- en heelkundige hulp toegebragt en de middelste vinger geamputeerd. Geas sisteerd door den heer Callenfels med. en chirur, doet. te Goes, heeft genoemde heer Hamamich wederom bij den lijder gevoegd, ten einde de linker hand té amputeren, doch de ouders willen eersl het mogelijke tot behoud beproeven en slechts in de uiterste noodzakelijkheid daar toe overgaan. He patient, een zeer geacht jon geling, is zeer bemoedigd. Vroeger een leer gierig scholier, beloont hij nog steeds veel lust tot wetenschappelijk onderzoek zijn vak betreffende en vindt dus veel deelneming in het hem getroffen hebbende ongeval. Us. M. Lolz te Ellewoutsdijk heeft hel be roep naar Pijnacker aangenomen. I I. zondag avond heersebte te Arnemuiden eene groote vreugde door hel terugkeeren van zes visscher- schuiten meL visschers uit die plaats, die, door de plotseling ingevallen vorst verhinderd binnen te komen gedurende acht dagen op zee hadden rondgezwalkt, en voor wier behoud men groote vrees koesterde. De ellende die deze lieden hebben uitgestaan, is onbeschrij felijk door de stortzeeën en ijsscbollen been en weder geslingerd, waren zij aan de felle koude en honger ten prooi, daar zij reeds twee dagen volslagen gebrek had den aan levensmiddelenen bij sommigen handen en voeten giheel bevroren waren. Men verneemt dat thans door Z. M. den koning

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1