1855 W.° 103 Woensdag 26 December. 1855, «TIM .«IMSTIIITIH December. ft m InfiivdaS" 'li) V id* 5.00 I 00 I 0 0( I 0,0. go.Of o.ot faag- Iraad fiooge M i 1 I til. 1} "-I de irgh den Uaat ;eu- ten te ki lit pen iet ?P' en pn. |dag nds- ïan- 5el en laar be- met vos ZIERIKZEESCHEdOUBANT DE PRIJS DEZEll COURANT IS Pei* drie maanden f 2,00. Franco per post- 2,25. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. VerschijntWoensdag en Zaturdag. tfE PRIJS DER ADVERTENT!RN IS Gewone 10 cents de regel. Boekaankondigingen 5 cents de re rel Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigten van 13 regels a f I Zegelregt voor iedere plaa'sing 35 cents. De Tnz m lin r Ier A Ivertentiëu kan geschieden tot D'ngsdug en Vrijdag, vóór II ure des morgens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende de beslaande veror den1 'ot wering der bedelarij in hel algemeen. hebben goedgevonden 1. Om aan alle behoeftigen Ie verbieden, gelijk geschiedt bij deze om op den I Januari] e. k. aan de woningen der ingezetenen rond te gaan om onder voorgeven van Nieuwjaar-wcn- sehente bedelen. 2. Ter kennis van de ingezetenen te brongen, dat, ter verligting van den nood der armen, op den tweeden dag van hel volgendejaar, desmid dags eene Collecte zal gedaan wordenom uit hel beloop daarvan ccnc buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. Ten welken einde Burgemeester en Weihou ders de ingezetenen uilnoodigen om op den aan staanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoo danige armen, die ondanks dit verbod aan de woningen mogten komen bedelen maar willen daarentegen de ingezetenen gelegenheid geven tot betoon van weldadigheid en verzoeken op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de col lecte te doenten behoeve der waarlijk behoef tigen, ten einde daardoor mede te werken aan het heilzame doelhetwelk de regering bij het verbod van bedelarij zich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze in de courant geplaatstafge kondigd en aangeplakt worden. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 19 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornd. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt Ict kennis van de ingezetenen dat er op Donderdag den 27 dezer, des namiddags ten half zes ure, op het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 December 1855. B. C. CAU. BINNENLAND. Het beurtschip tusschen Bergen-op-7,oom en Goes, dingsdag jl. van Bergen op-Zoom ver trokken heeft voor het Goessche sas op een berm ges!ooton, waardoor het een lek bekwam en gezonken is. Menschenlevens heeft men ge lukkig niet te betreuren ook is er nog een ge deelte der lading geborgen kunnen worden. Kerkwerve 24 December. Zondag na middag is aan den zeedijk bij Elaauwers een onbekend manspersoon gevondenbij wien nog teekenen van leven werden bespeurd. In de schuur van llendrikse gebragt is hij daar weldra overleden. Uit de lijkschouwing is ge bleken dat het lijk zich in ongeschonden staat bevond en geene uiterlijke teekenen van belee- diging aanwezig waren. Heden is het bekend geworden dat die ongelukkige was Diwid Stoel, wonende Ie Ituwerkerk nalatende eene vrouw met 'i kinderen. I LKKRz.iTï 21 December. Heden nacht is alhier de koude stoof der meestoof afgebrand. De oorzaak van den brand weten wij niet. Den verneemt dat de sloof tegen brandschade gewaar borgd is. Sedert II. woensdag vertoonde zich d rij f ij s in de rivier de Waal hetwelk derwijze toenam dal het zich gisteren morgen reeds te Hnlhuizen ruim twee uren hoven Nijmegen, heeft gezet, hetwelk echter weder doorgeschoten is, zoodat gisterenavond de rivier voor de stad Nijmegen geheel overdekt was van ijs waardoor de over vaart uiterst nioeijelijk was geworden en niet dan voor posten of conducteurs van diligences ge schiedde. De rivier voor Dordrecht welke zich woensdag avond gezet heeft, wordt thans niet de schietschouwen, zonder doorvallen op alle pun ten gepasseerd. Ofschoon de planken van stads wege nog niet gelegd waren zag men gisteren toch reeds vele voetgangers aan de veren van Pa- pendrecht e Zwijndrecht het ijs passeren. Ach ter het eilandwaar gisteren morgen veel ijs was ging de overtogt zeer tnoeijelijk. Eergisteren heeft het ijs in de rivier voor Go- rinchem zich gezet en had de overtogt gisteren met schietschouwen plaats. Eergisteren vertrokken van Breda per spoortrein de heer substituut-officier de heer reg- ter van instructie en deluitenant der marrechaus- seés ten einde eeu geregtelijk onderzoek in te stellen te Rozeiidaal ten huize van den schipper P. H oud 36 jaren welke persoon II. dingsdag vermoedelijk door zijne huisvrouw met een messteek even boven de reglerdij, van het leven is beroofd. Huiselijke twist op den duur en op dal oogenlilik over een hondje schijnt de reden van de verregaande drift der vrouw te zijn geweest. Het onderzoek van de justitie omtrent den plolselingen dood van P. Ilarlmans, schipper te Rozendaal, door middel van een messteek, heeft gelukkig tot de ontdekking geleid dat wel is waar er twist was ontslaan tussclien de biiisgenoolen ov t een hondje, maar de overledene in zijne drift zic'.i zelven heeft vermoord en dcszelfs huisvrouw ten gevolge van dien van alle verden king daaromtrent is ontheven geworden. .Men verneemt dat het der justitie is mogen gelukken de waarschijnlijke daders van den rooftogt io de nabuurschap van Vcgchel te ont dekken en in hechtenis te stellen. Zij moeten gedeeltelijk te Schijndel en gedeeltelijk te Veg- ckei te huis behooren en drie van de roovers zouden door de bestolenen herkend zijn. I I. dingsdag werd te Nieuwediep een meisje hetwelk iemand van hare betrekkingen aau boord van hel wachtschip iets gebragt had bij het verlaten van dat schip, door een rukwind van de valreep in de haven geworpen zoodat zij spoorloos verdween; zoovermen weet is haar lijk nog niet teruggevonden. Ken vreemdeling, die bij een ingezeten te 's llage zijn intrek had genomen en bij den heer D. en de weduwe v. H. aankoopen had ge daan lol een bedrag van f 1 400 heeft op den dag voor de betaling de residentie verlaten waarop de heer D. zich terstond hij het commis sariaat van de policie vervoegde en zich daarop naar Rotterdam begaf. Daar ter stede wende hij met den heer commissaris van policie Cardi- Tiaalalle, pogingen aan om den vreemdeling op te sporen liet mogt hem al spoedig gelukken te vernemen dat de opligter per stoomboot naar Londen was vertrokken, waarop de heer D. naar de residentie terugkeerde, enjalsloen werd van hier per telegraaf naar Engeland geseind zoo dat men hoopt dat de bedrieger aldaar zal wor den aangehouden. Voor «enigen tijd overleed in de provincie G. een ongehuwd landbouwer, die eigenaar was van eene hofstede met 60 bunders land. Bij de dublieke verkooping van zijn' nalatenschap viel deze hofstede ten deel aan een timmerman van het dorp. Men kon niet begrijpen hoe deze man in het bezit konde wezen van zulk een groot ka pitaal als tot den aankoop van zoodanige hof stede banoodigd wasdoch toevallig kwam on langs hel geheim daarvan aan liet licht De tim merman had namelijk voor den overledene eene chiffonnière gemaakt voorzien van allerlei gerijf- felijkhcden en geheime schuiven, waarin deland- man zijne schatten aan goud banknoten effec ten enz. verborgen hield. Van de geheime za- menslelling van dit meubelstuk had niemand an ders kennis dan de boer en de timmerman. Zeer natuurlijk was het dus dat deze laatste bij de verkooping derlossegoederen van denoverledene er bijzonder werk van maakte om in het bezit te geraken van de bedoelde chiffonnière, die hij dan ook voor eenen matigen prijs kocht, daarmede naar huis ging, dezelve ontdeed van al de schat ten die er nog in verborgen waren en zich alzoo in het bezit stelde van een aanzienlijk verinogen. benoemingen en besluiten. Bij Koninklijk besluit van den 19 dezer is aan den heer J. Swemer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ont vanger der diïécte belastingen en accijnsen te Goes behoudens aanspraak op pensioen zijnde bij hetzelfde besluit de kantoren der directe belastingen en accijnsen te "Wolphaartsdijk en te Kattendijke ingetrokken en ingedeeld te weten de gemeente ICattendijke bij het kantoor Goesde gemeente Wolphaarts dijk bij het kantoor Heikenszand c. a. onder voortdurend beheer van den ontvanger F. Ermerins aldaar; en is voorts benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Goes c. a. de heer H. C. van Deinsethans ontvanger der zelfde middelen te Wolphaartsdijk en Kattendijketot be heerder van deu Broeder- en Zusterpolderprov. Zeeland J. Op 't Hoff; tot gezworen van den Oud- en Jong Breskens- poldev A. Luteyn, Az.bij besluit van den 19 dezer heeft 7. M. goedgevonden eervol ontslag te verleenen aan jhr. niv. W. M. H. de Jonge, als 2flen luit. onder gehoudenheid tot het volbrengen der op hemuit kracht der wet nog rustende sohutterlijke verpligtingen als gewoon lid der schutterij bij dereserve, met al de voor- en nadeelen daaraan bij de wet gehechten te benoemen tot 2den luit, P. L. Boeksmit, thans sergeant, BUITENLAND. OUITSCB1AK3 De Dresdcner Zeil. meldtdat de Russi sche regering steeds heeft doen weten, dat zij ge neigd was, om het beginsel der neutrale-veriila- ring van de Zwarte Zee aan te nemen behou dens zekere wijzigingen welke door hel Euro- peesch staatsbelang worden geCischt. Eenige dagen geleden is de strafgevangenis te Baden in het Zwitschrrs kanton Aargau door brand vernield. Van de 75 aldaar opgesloten misdadigers werden 15 vermist, die vermoedelijk in de vlammen omgekomen zijn. In een Kussisch geneeskundig blad leest men o. a. bijzonderheden ook deze dal zeker landbouwer Kirlow bij de twee vrouwen waar mede hij gehuwd was het schier ongeloofelijk aantal van 12 kinderen had verwekt die nog allen in leven waren. Zijne eerste vrouw schonk hem in '21 bevallingen, 57 kinderen. Uit Koblcns wordt van den 12 het vol gende geschreven Jl. Zondag waren wij ge tuige van een plegtigheid die sedert eeuwen niet was gezien wij bedoelen h"t in den kerk ban doen van den heer Soming, koopman te Koblenz die na van zijne eerste vrouw wet tig te zijn gescheiden voor acht jaren met zijne tegenwoordige vrouw alleen burgerlijk is gehuwd. In den afgeloopen zomer werd den heer Sonnlag van wege de geestelijkheid aanzegging gedaan dat hij zich van d:e tweede vrouw moest schei den en aangezien hij aan deze aanmaning geen gevolg gaf werd jl. zondag de kerkban tegen hem geslingerd. De deken Kramentz hield ten dien einde als inleiding tol de handeling, eene leerrede waarin hij logen het burgerlijk huwe lijk te velde trok daarna verscheen hij in een geheel ander priestergewaad en vergezeld van twee geestelijken van minderen rang d:bran- dende waskaarsen droegen en toen las hij in het midden der kerk den kerkban legen den heer Sonnlag en zijne vrouw af. Vervolgens blies hij de kaarsen uit en zeide dat de aange duide personen niet waard waren het licht des Heeren te zien hij wierp de kandelaars op den grond, verbrak ze en riep eindelijk uit Men luide de doodsklok Oumiddelijk hoorde men de akelige geluiden van het gebom der doods klok en der lijkzangen. Na afloop daarvan verbood de deken aan allen zonder onderscheid in betrekking (e blijven met de geëxkommu- niëerden, hen te groeten enz. Dit verbod heeft echter weing uitwerking gehad want het huis van deu heer Sonnlag was den ganseden dag ge vuld met bezoekers, en 'savonds werd hem eene serenade gebragt (Acer te regt merkt het Journal desDébuts aan dal dit feil alleen om de nieuwheid in de negentiende eeuw vermelding verdient) FRANKRIJK Pabus, 17 December. Toen de keizer giste ren met de keizerin in een rijtuig door de voor stad St. Antoine reed en een aantal groepen werklieden zag die hein luide toejuichten liet hij het rijtuig stilhouden slak het hoofd builen het portier en gaf aan die deden de verzekering dat de regering met de meeste zorg er op be dacht is om tiun werk te verschaffen en huil het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken gedu rende de tegenwoordige duurte der levensmid delen. Alle berigton uit het zuiden des rijks ma ken gewag van de buitengewone koude welke daar heerscht. De Union francomioise verhaalt het overlijden van iemand te Vieiliy (Doubs) iVa, des avonds van een vriend komendeop korten afstand van zijne woning onder de sneeuw begraven is geraakt. Wijlen de heer Pescaloreconsul generaal der Nederlanden te Parijs heeft behalve de lega ten en giften door hem in Holland en te Parijs vermaakt, eene som van 40.1,000 fr. vastgesteld voor de kleine gemeente Selle-Saint-Cloud om daar een godshuis te slichten dat naar hora moet worden genoemd. Zijn kabinet schilderijen en een kapitaal van een milioen om eene liefdadige instelling tol stand te brengen heeft hij aan de stad Luxembuig gelegateerd. Een brief uit New-York gisterenmorgen te Bordeaux ontvangen behelst eene treurige lijding, wier latere logenstraffing wij hartelijk wenschen. Zij betreft niets minder dan de dood van mile. Rachelde uitstekende treurspeelster. De persoon die dit jammerberigt meldtvoegt

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1