W.° 99. Woensdag 12 December. ülliUWSTIJDMM RESTOREN ADMINISTRATIES DE PRIJS DEZER ('OERA-NT ÏS Per drie maandenf 2,00. Franco per post- 2,25. Abonnementen worden aangenomen bij alle Roelib an dolaren en Postdirecteuren. VerschijntWoensdag en Zaturdng. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN IS: Gewone 10 cents de regel. Boekaankondigingen 5 cents d r-jcl Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—S regels a l Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De Inzending der Advertentiön kan geschieden tot Dingsdag^011 Vrijdag, vóór 11 ure des morgens. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 12 dezer, des middags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eeneopenbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 10 December 1855. B. C. CAU. BINN ENL AND. In hot jaar 1854 zijn hier te lande aange komen 45,337 vreemdelingen en 31,117 land verhuizers, te zamen 76,454 dit totaal is veel aanzienlijher (13,000) dan in 1853 vooral wat de landverhuizers betreft (10,000 meer). Het getal landverhuizers is in 1854 het aanzienlijkste geweest sedert vier jaren, er zijn uitgeleid 1809 vreemdelingen, zijnde nagenoeg dezelfde ver houding als in 1853. De aanrandingen tegen de eigendommen in hel geheéle rijk hebben in 1854 beloopen I op 471 en tegen de personen 1 op 874 zielen. De minister van marine hoeft ter kennis van de zeevarendon en daarbij belanghebbenden gebragtdat in het midden van het vaarwater van het Goereesche zeegatop eene kabellengte afstand ten zuiden van de zwarte ton no. 6 een brikschip gezonken ligt, 3'/. vadem diepte bij gewoon laag water, waarvan de toppen der mas ten alsnog zigthaar zijn en dat reeds de noo- dige maatregelen zijn genomen om wanneer die uit het schip gerakende plaats des gevaars door eene zwart en wit geblokt geverwdeof zoogenaamde wrakton aan te duiden. Ito landmerken en peilingen van helzcve zijn de toren van Goedereede driemalen de dikte be oosten den voet van het hooge duin of midden lusschen den 3den en 4den dam de derde wo ning binnen het Dirklandsche sas in het Goe- recsche havenhoofd. De peiling Goedereede z. w. w. bij miswijzend kompas. Dezer dagen beeft te Alblasserdam een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Het bark schip Zes Gezusters, kapt. Ruhaak door de sleep boot de Reserve, van Rotterdam naar de werf van den heer C. Smit gesleeptis nadat genoemde bodem door de stoomboot was losgelaten de aan boord behoorende Rotlerdamsche roeijer Dirk van Dam, met zijn bootje bij het in de haven halen van gemeld schip, tussehen het schip enden kant in de klem geraakt, met dat ongelukkig gevolg dat het bootje geheel en den roeijer de beide beenen werden verpletterd. Geene operateurs aldaar zijnde, is de ongelukkige, zijnde naar men verneemt, vader van 6 kinderen per de sleepboot Reserveonder de zorg en geleide van den chirurgijn de Haan, naar Rotterdam vervoerd, waar hij echter den reeds daarop volgenden nacht in het ziekenhuis is overleden Dezer dagen is met den (rein van den Rijn-spoorweg uit Utrecht naar Botterdam ver trokken eene sectie van de in Utrecht in garni zoen liggende veldartillerie bestaande uit 2 stukken twaalfponders met de daarbij hehoorende caisons paarden en manschappen en de kom- manderende en eenige andere artillerie-officieren ten einde eene proef te nemen in hoeverre de spoorwegen de geschiktheid aanbieden tot snel len vervoer van dat wapen. Qnmiddelijkna de aankomst te Rotterdam marcheerden zij naar het station van den llollandschen ijzeren spoor weg van waar zij met den trein ten I 1 ure de reis naar Amsterdam hebben voortgezet. Al hier ten 3 ure gearriveerd marcheerden zij langs de buitensingels de Utrechtsche poort binnennaar het station van den Rijnspoorweg waar zij ten 6 ure met den (rein zijn vertrokken om nog dienzelfden avond in hunne garnizoenplaats terug tekeeren. Men verneemt dat dezeproef welke ook door den heer inspecteur der artillerie werd bijgewoond in allen deele aan de ver wachting heeft beantwoord. Dezer dagen gebeurde te Cappelle (Lang- straat) een droevig ongeluk bij bet afleveren van ossen in het reglhuis. Een dezer dieren werd woedendnam een drijver op de horens en wierp bem zoo geweldig in de hoogte, dat hem door den val de beide schouders ontwricht werden en hij bovendien nog ligte verwondingen bekwam door een tweeden aanval van den os. De verwonde is onmiddellijk in het regtbuis op genomen en door spoedig aangebragte genees kundige hulp heeft men hem tot dusverre in het leven behouden. Men schrijft uit Kampen van 6 December Heden morgen omstreeks tien ure heeft in de nieuwe alhier opgerigte stroopapier-fabriek der heeren Elirenfeld en Reringeen droevig on geluk plaats gehad. Ter gelegenheid dat men daar heden het eerste papier maakte en ongeveer een uur daarmede bezig wasis onverwachts de droog-cilinder gesprongen zonder dat men voor alsnog de oorzaak daarvan kan vermoeden. Door dit ongeval zijn zes personen waaronder de heer Eltrenfeldmeer of minder gekwetst geraakt de heer Ehrenfeld heeft eene allerbe- belangrijkslo verwonding aan het hoofd beko men den stoker de Klerk is het regterbeen ver brijzeld terwijl de vier overigen op verschil lende plaatsen van het ligchaam brandwonden gekregen hebben Men schrijft uit Amerongen van 5 De cember. Maandag avond las de beer van Gcuns over de bereiding van boter en kaas De wijze om de melk te verzamelende roomafscheiding te bevorderen en later de boter af te zonderen, maakte het eerste gedeelte der voorlezing uit, terwijl in het tweede gedeelte over zoetemelk- sche komijne en zwitsersche kaas gesproken werd en de toehoorders werden bekend gemaakt met de verschillende bereidingswijze die hier en elders gevolgd wordt. Dezer dagen werd voor het provinciaalge- regtshof van Gelderland behandeld de zaak van Hartje van Lilh, dienstmeid, geboren en wonende te Wadenoijenbeschuldigd van kindermoord. Volgens hare eigene bekentenis was zij op den 18 Junij 11, ten huize van hare zuster te Wadenoijen terwijl alle huisgenooten afwezig waren beval len en het kind, dat zij had hooren schreeuwen op haar bed gelegd en met de bod-dekens bedekt tot dat het schreeuwen ophield. Dos andevcn daags had zij met behulp barer zuster het lijkje in een schuurtje begraven waar hel zes weken later door dari regtcr commissaris van Tirl, ineen zeer gevorderden staat van ontbinding is gevon den. De beschuldiging werd volgehouden door den advokaat-generaal mr. Pr'mgle, terwijl de toe gevoegde verdediger mr. JV. de Kempenaar concludeerde tol schuldigverklaring aan on- willigen manslag, liet hof verklaarde de be schuldigde schuldig aan kindermoord door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd en veroordeelde haar tot tuchthuisstraf voor den lijd van 10 jaren. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Bij koninklijk besluit is aan den heer mr/ P. Meijer be noemd minister van koloniëneervol ontslag verleend als lid in den raad van Ned. Indieen zulks met ingang van 1 Ja- nuarij 1S56 onder dankbetuiging voor de door hem in Oost- lndie bewezen belangrijke diensten is aan den heer H. Doorenbos, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als se cretaris der provinciale commissie van onderwijs in Drenthe; zijn benoeradi: tot plaatsvervangend kautonregtersin het 2de kanton te Amsterdam mr. W. K. van der Breggen en in het 3de kanton van Amsterdam mr. G. II. Ruevcr beide advo- katen aldaar; is de heer J. Goosens controleur der direc te belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Oost burg, in dezelfde betrekkiug overgeplaatst naar Purmerend. Bij Ms. beslnit van den 7 dezer zijn benoemd tot raadsheeren in den hoogen raad der Nederlanden mr. - J. C. Voorduin thans raadsheer in het provinciaal geregf^liof. en mr. C. L. de Vosthans president der arrondissements-regt- bank te Utrecht. Bij verschillende besluiten heeft Z. M. be noemd bij bet dijk- en polderbestuur 's Lands van Megen (Noord-Braband)tot dijkgraaf deu heer G A. van der Heyde en tot heemraad den heer S. P. Bijvoet tot regter in de arrondissements-regtbauk te Goriuchemmr. G. J. Moanier, thans griffier hij de arrondissements regtbank te Zierikzec en tot regter-plaatsvervanger in de arrondissements regtbank te Groningen mr. A. Modderman procureur aldaar. BUITENLAND. QV1TSCHIAKS Keulen, 7 December. Te Koningsbergen was de vorst den 4 dezer vroeger en strenger ingevallen dan dit sedert vele jaren hel geval is geweest. De veepest van welke die provincie sedert het jaar 18 >7 bewaard bleefis nu in ver schillende oorden daarvan uitgebroken. Delersburger dagbladen melden dat de ge- neraal-adjudant des keizers, de beroemde gene raal-majoor Todtlebenaldaar aangekomen is lot bijwoning van den groolen militairen rijks raad die aldaar gehouden moet worden en dat de miliciens van Nischegorod en Loukian uit Kieff naar de westelijke gou vernemen ten gezonden zijn. Ook verneemt men uit die hoofdstad dat het ijs in de Newa zich den 23 November gezet heeft. In de laatste 14 I jaren is zulks li malen in de tien laatste dagen dier maand geschied. r R N K R II K. Parijs 6 December. De eerste zegeteekenen zijn in hel gebouw der Louvrc alhier aangeko men zij beslaan hoofdzakelijk uit twee groote sphinxen van wit marmer welke voorloopig zijn geplaatst in de eerste zaal van het Assyrischc museum. Gene gaz-onlsnapping in het munlgebouw alhier, welke gelukkig geene noodlottige gevol gen heeft gehad, heeft oen zonderling natuur* verschijnsel doen opmerken. Klkcn avond worden in den loop van den dag geslagen mulstokken in een afzonderlijk lokaal gebragt en daar op tafels geplaatst welke ongeveer 4000 fr. bevatten; doorgaans zijn iederen nacht 170,000 a 200,000 stukken in dit lokaal geplaatst. Gisteren mor gen ontwaarde de beambte die belast is met het wegnemen der stukken, dateenegaz-ontsnapping had plaats gehad zoodat hol gelukkig is dat men zich des nachts niet met licht in hot lokaal bege ven heoft als wanneer ecneontplofl'lug onvermij delijk zou zijn geweest 'tien bevond echter dat de gouden en zilveren stukken geheel zwart wa ren geworden en beproeft Ihans ze weder schoon te maken. .Men legt te Gentilly ccn ijskelder aan welke 5 milioenen kilogrammes ijs zal kunnen bevatten. -Het Theatre des Varétés te Bordeaux is ge heel en prooi der vlammen geworden terwijl .niets is ftcm1 kunnen wordendoor in spanning van krachten heeft men de belendende panden k tinnen behouden. Generaal Cmnvbcrt treedt in liet huwelijk met de dochler'van dr Rat/er, lijfarls van den keizer een juffer van 32 jaar en met 150,000 fr. rente. Behalve de bbmagtiging van Sebaslopol heeft de keizer ook als'prijsvraag voor een dicht stuk'uitgeschreven de-tareldlenloonstellingen nog een derde onderwerp dat niel genoemd wordt, lilke prijs is op 2Q^0 francs bepaald. Reeds hoeft de Fransche akademie van deze beschik king des keizers officieel kennis gekregen. —HeMerde onderwerp voor de keizerlijke prijsvragci^TOlSSIfs later berigt) is: d. napole ontische denkbeelden. Men twijfelt echter of veel dichters aan den wedstrijd zullen deelnemen hoezeer ook 20,000 fr. aan eiken der drie prijs vragen zal worden toegekend. Het napoleontisch stelsel is niet zeer gunstig voor de. dichterlijke in gevingen. Onder Napoleon Iin weerwil van al zijn genie en al zijnen roembehoorden de. drie eenige ware dichters die tijdens zijne regering leefden, Dulis LemcreAer en Clienier, tolde opo- sitie. Thans onder Napoleon IIIziel men het zelfde verschijnsel. Mad. Louise Culcl of de heer Belmonlct zal wel met een der drie prijzen begif tigd word n. De zwangerschap van de keizerin heeft een geregelden en voorspoedigen loop, en de genees heer dos keizers heeft, naar men zegthem naar zekere voorteekenen op een zoon doen hopen die den naam tan koning van Algeria welke heter klinkt en meer populair is dan die van graaf Sa'mt- Lcuzou ontvangen. Generaal Canrobert heeftin zijn eerst on derhoud met den keizer, aan dezen eigenhandige brieven van koning Oscar van /weden en Noor wegen en van koning Frcderik van Denemarken overgegeven. Men verzekert dal de keizer zeer tevreden is over den uitslag van des generaals zending naar Stokholm en Kopenhagen. Baron James von Rothschild, die den koning van Sardinië naar Londen heeft vergezeldis door hem totgrootkruis der orde van II. II. Mau ritius én Lazarus benoemd. Met het oog op den to'Stand van Sardieni's finanlicn, zal Victor Ema nuel eerlang de diensten van bel vermaarde ban kiershuis noodig hebben. Keizer Napoleon heef, aan de oudste doch ter van koningin Victoria een waaijer, die de ei gendom was van Maria Aniouome en aan den prins van Wallis eenhorologie welks kas uit een robijn is zamcngestcld ten geschenke gegeven. Behalve de heer Droum de Lhitysstelt de heer Tropltmg zich tot kandidaat als opvolger van graaf dolé bij de Fransche academie. De kosten van onderhoud van dc genaca- damiseerde straten en wegen te Darijs zijn voor iSöG geraamd op 710,000 francs. De Momtcur van heden bevat eene opgave der prijzen van vleesch en brood te Parijs gedu rende de eerste helft van November, vergeleken met de prijzen dier voedingsmiddelen in achttien S ngelsehe, Belgische, Duilsche, Hollandsche Spaaanschc iltaiiaausche sledena's ook te Konslanlinopcl en .Struma gedurende hetzelfde tijdvak. Slechts in drie sleden, Liverpool. Nizza en Mons (Bergen in Henegouwen) was het brood eerste kwaliteit drie centimes goed hooper dan te Parijs alwaar het (nederl.) pond 58 een i liiues kost. Te Brussel en Santander was de prijs gelijk en in alle overige steden booger

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1