YEliVOm-llIDDM BEUHS.&.HAIiKTllKltltlTliA B.lit. i Uit de hand te koop Houtverkoopingen B B li O I Brussel 21 November. «Nog zulk een ze gepraal en wij zijn verloren," zeide een ver maard veldheer der oudheid «nog zulk een ze gepraal en wij zijn verloren mag thans ons mi nisterie zeggen zoo het terugziet op het onver wachte resultaat, door de stemming over het door den heer Peereboom voorgedragen amendement verkregen. Zoo als ik reeds schreef belooft het in plaats van volstrekte medewerking der ka mers slechts hare medewerking voor al de ad ministrative maatregels. in de zitting van gis teren heeft dc minister van binnenlandsche zaken, bijgestaan dpor eenige overloopers uit het libe raal kamp, zooals de heer Roupilleenz. het amen dement bestredenbewerende dat het tegen woordige ministerie het best voor het land was. Deze vrij onbehendige en onware stelling heeft bij de linkerzijde luide ontkenningen uitgelokt en de heeren Dutaux en Vervoort(de laatste is een der beroemdste advokaten hij de Brusselsche balie en vertegenwoordiger van Antwerpen en die voor de eerste maal het woord nam) hebben in eene krachtige rede al het onnaauwkeurige dier bewering doen uitkomen. Hij de hoofdelijke stemming is het amendement slechts met 4S te gen 43 stemmen dus slechts met een verschil van 5 stemmen verworpen geworden. Daarbij dient te worden aangemerkt dat verscheiden li berale vertegenwoordigers afwezig waren en dat enkele mixten'slechts met het ministerie hebben gestemd om een crissis te voorkomen iels wal zij opecnc partijwet zooals die betrekkelijk dc openbare liefdadigheid, niet zullen kunnen doen. liet ministerie verkeertdus in een onmogelijkheid met zulk een geringe meerderheid de zaken ern stig Ie leidi-n en gewigtigediscussien tot een goed einde te voeren. Naar hel schijnt is gisteren avond een kabinetsraad gehouden om Ie bera men wat er in zulk eenen neleiigen toestand te doen valt. Men verkeert algemeen in de, mee ning datzoo het ministerie zijn ontslag neemt de koning lol eene onlbindingderkamerszal moe ten overgaan, iets wat in dezen hagchelijken toe stand veel stof tot nadenken geeft, ilet gehccle ontwerp-adres is aangenomen met 5t) legen 18 stemmen terwijl 21 zich buiten stemming hiel den. Ir blijft mij nog te zeggen over, dat voor de stemming over hel amendement van den Peere boom verscheidene vrienden van het ministerie van den eene bank op deu anderen gingen (en einde door beloften stemmen voor bet ministerie aan te werven. Aan de industriëlen vezekerden zij dat de beschermende region niet zouden verlaagd worden en dat het gouvernement van de verandering der toltarieven iu dien zin had afgezien; bij enkele Vlaainsche vertegenwoordi gers haalde men de concessie aan. door hel mi nisterie aan het Nederduilscb en het landbouw onderwijs verleend, en men belooft nieuwe gunsten. 1 en Antwerpenaren kondigde men aan, dat de minister van oorlogeindelijk aan de wenschen der bevolking gehoor bad gegeven, en hij zich niet langer tegen dc vergrooting der stad zou verzetten. En al die moeite heeft slechts eene meerderheid v an 5 stemmen voor het ministerie kunnen winnen. De moeijelijkhedcn lusschen den gemeente-raad eunde groote industriëlen der stad l uik ontstaan zijn tot ieders genoegen bij gelegd geworden. De minister van binnenland sche zaken heeft aan den raad doen weten dat hij zich niet gemagtigd achtte, het vertoog der industriëlen te vernietigen, doch dat hij de on derteekenaars aan het ministerie bad ontboden en zij daar schriftelijk verklaard hebben dal hun voornemen niet was den gemeente-raad het minst te belcedigen. De raad heeft deze verklaring als voldoende voor zijne waardigheid aangeno men eene commissie benoemd om de regtyaar- digheid en de noodzakelijkheid van de nieuwe inkomslregten te beoogen. JONGSTE BUITENLANDSCIIE TIJDINGEN Mabseille, 25 November. De generaal Fleuris was met een gedeelte der garde den 13 van Konslantinopel naar Toulon vertrokken. Hel eskader zoude den volgenden dag Icrng- kceren en Messina aandoen. Hel verschil omtrent het loezigt op de Turksche leening was nog niet vereffend. Men meende te weten, dat Se- bastopol niet zoude bezet gehouden, maar door middel van mijnen, op een gegeven sein, alle arsenalen, dokken, enz., vernield zouden worden. ÏÖ5DEDEELINGEN. - li: den Ufoniteur Universal leest meu liet volgende De slruiiu'ooverij begint Griekenland te verwoesten eu begaat somtijds daden van eene ongehoorde vvrcedheid. Zon der van de verwoestingeu te spreken door verscheidene ben den die Acarnanie doorkruisen en van de plundering cèner kleine plaats in de omstreken van Thebc maken wij hier melding van een erger feitdat te Liradieis geschied. Eene bende van dertig personen volgens opgaaf van verscheidene lieden zou de bende 50 man sterk zijn heeft zich van de brug meester gemaakt, die ziel» in het centrum der stad be vindt en heeft als het ware die brug op krijgskundige wijze bezet- Terwijl zij alzoo de bevolking schrik aanjaagden zijn som migen dier roovers in het huis van den heer George Stèrios doorgedrongen in hetwelk een kapitein der gendarmerie woonde die onder het vorig bestuur loffelijk den post van hoofd der policic te Liradie had bekleed. Zij hebben dien on- gclukkigen kapitein overvallen en na hem allerlei martelingen te hebben doen ondergaan hebben zij hem niet tegenstaan de zijne smcekingen en bet aanbod van een zeer hoogeu los prijs het hoofd afgesneden. Zij hebben daarenboven een ge- regtsdienaar gedood en twee andere personen gekwetst. Het geen evenwel onmerking verdient, is dat zij Liradie hebben verlaten zonder eenigen diefstal of schade te hebben aangerigt. Twee koopvaardijschepen met granen beladen die zich op den ankergrond van Stilida bevon den zijn door zecroovers ge plunderd. Iii V Indépendance Beige leest men Er is op dit oogenhlik sprake van het daar stellen van eene groote ijzeren spoorweg die regtstveeks Frankrijk en Italië zal verbinden. Men zegt d«Tt de eon°cs'ie daartoe staat verleend te worden aan de Maatschappij an den weg van Grenoble naar Sint Ranbert welke voor deze ouderneming bet patronaat van de maatschappij van het Crédit Mobilier zou verkregen hebben. In de Indépendance Beige leest men De voedings-crisis waarin wij verkeeren heeft vele nasporingen opgewekt om te geraken tot een stelsel van verandering van meclige stof en brood, waardoor de behoeftige klasse het brood tot lagere prijs zou kunnen bekomen. Te Doornik zijn proeven genomen die tot den uitslag heb ben geleid dat men uitmuntend brood bakt van een mengsel van tarwe, rogge, mais en rijst, welke bestanddeelen elk voor een vierde bij de vervaardiging gebezigd worden terwijl de prijs van het pond brood dan op 30 centimes komt. Tc ICortrijk beeft men brood gebakken van twee derde rog gemeel en een derde van aardappelmeel. Dit brood van goede kwaliteit en zeer goede smaakwordt verkocht tegen 22 cen times het pond. Een grondeigenaar te Kain (bij Mons) maakt een zeer fraai en smakelijk brood met de helft tarwemeel en met de helft raspsel van aardappelen tezamen gekneed, of heter nog een derde van dat laatste mengsel met twee derde meel. Deze wijze van raspsel ontneemt aan dit soort van brood het be- zwatr der vroegere handelwijzen die het vast maakten. De bezuiniging door dit stelsel zou zij-.i 14 a 20 centimes per pond op den gewonen prijs. Een Amerikaan House genaamdheeft een middel uitgevonden om iemand op eenen be paalden tijd te wekken, hetwelk niet kan ont kend worden hoogst practisch te zijn. Degewone uurwerken hebben het gebrek, dat zij den slaper wel wekken maar hem echter ook weder ver gunnen in te slapen. De Amerikanen hebben nu in plaats van eene klok een bed dat hen wekt. Het laatste no. van de Scient. Amer. geeft daarvan eene beschrijving. Door een zeer een voudig mechanisme begint eene stormklok die zich aan het bed naast het hoofd des slapers be vindt op het uur dat men verkiesteen helsch alarm hetwelk eene eerste waarschuwing is om op te staan. Doet hij ditdan kan hij het me chanisme laten stilstaan. Mogt het hem evenwel invallen om weder in te slapendan loopt het mechanisme voort en na eene korte poos valt het bed op den kant en dc slaper wordt er uitgeworpen. Verschrikkelijk zijnde moorderijen, door de Amerikanen op de ingewekenen te Louisville en in andere steden van den slaat Kentucky gepleegd. Ware het nietdat de Amerikaansche bladen zeiven daarvan gewaagden dan zouden de ijsse- lijkheden ongelooflijk voorkomen. In eenen brief van eenen Gentenaar uit Cincinnati (eene stad in den staat Ohio)den 24 Augustus jl. ge schreven vindt men de volgende bijzonderheden van de plaats gehad hebbende gruwelen welke wij hoofdzakelijk hier mededeelen Ik heb Louisville verlaten en wanneer gij (zijne ouders te Gent) mijnen brief zult gelezen hebben zult gij zien, dat ik daartoe gegronde redenen had. Met was op den 6 dezer in die stadkiezing voor de leden van het congres Maar die dag zal lang in mijn geheugen blijven, want het was ijsselijk van 's morgens tot 's avonds niet anders te zien dan moorden en branden. Het eerste toch wat ik 'smorgens ten 7 ure zag, was een Ier wien de keel afgesneden was. Al de win kels bleven gesloten. 'sNamiddags ten 3 ure bevond ik mij indeLafayette-straatdaar stonden aan de eene zijde der straat de Duitschers en de Ieren en aan den anderen kant de Amerikanen onophoudelijk op elkander schietende ofmetstee- ncn werpende. 'sAvonds was er een oploop in de Mainstraat; daar werd het huis van eenen Ier in brand gestoken, de man opgehangen en zijne kinderen levend in het vuur geworpen. Nu hier dan daar zag men Ieren ter dood marte len en op eene ontmenschte wijze, zelfs kinderen mishandelen. Ook mijn meester is door eenen kogel gedood en terwijl zijne vrouw met hare beide kinderen wilde vlugten bekwam zij aan de deur eene wonde in den linker-arm. Door eene list heb ik het leven behouden. 'sMorgens had ik een stembriefje gevonden van de Ameri kaansche partij der Know-Nolliiiigsik stak hel op mijnen hoed en met den dolk in de hand zoo als de booswichten rondloopendeschreeuwde ik met hen Hurah voor Sam Hurah voor Marlhall Niet minder dan twaalf huizen zijn geheel afge brand en daaronder ook de winkel mijns mees ters; mitsgaders eene brouwerij en een magazijn, waarin 8000 tonnen varkens-reuzel lagen. Op andere plaatsen zijn mede vele huizen verbrand. Men rekent dat er wel 700 menschen hij die on lusten het leven verloren hebben want nog op den 7 Augustus en eenige volgende dagen hadden er bloedstortingen plaats. Gezamenlijk met een anderen Gentenaar, ben ik met het stoomschip Jacob Strainer naar Cincinnati gevaren waar wij den 10 aangekomen zijn Te Louisville was het voor de Europeanen niet meer veilig. De stad waar ik mij nu bevindis schoon en groot eu heeft meer handel dan Louisville. Men vindt er veel werk en wordt er goed betaald. Het doe! der Amerikanen, hoewel ondereen ander voorwendsel verborgen is de. vreemde lingen uit hun land te verdrijven en daartoe nemen zij de dagen van verkiezingen te haat wanneer zij allerlei geweld plegen en alzoo de bovenhand zoeken te verkrijgen. Enfin, het is niet zuiver in een land waar zulk wild loopt. flllLl Brouwershaven 25 November. Binnenge komen Harrietkapt. C. l.owerij van Huil naar Botterdam. Uitgezeild: 24 dito, SladDord- reclitkapt. J. II. Stuit, van Dordrecht naar Londen. a v a a r -zr raas: STOOMBOOT STASZIXB1K'2;£1S gedurende de maand NOVEMBER ran 7ierikzee ran Rotterdam Donderd.29,'s inorg, S'/j n. Viijd.g 30,'s morg. 9 i. Zutidae 2. 6l/2 Dingsdag 4, 9 Honderd, 6, 9l/2 Vrijdag 7, C STOOMBOOr-OIBKST tü8sckkn middelburg zier1kzeb bergen op zoom (trolen) benevens van middelburg op antwerpen enz. r an Middelburg. Vrijdag 30, 'smorg. 3'-2u. Maandag 3, 6 fan Middelburg Wocnsd. 28, 'a morg. 2 Woensd. 5, 8 ran Tholen, Zaturdag t, 'smorg. 3'/2 u. Dingsdag 4, 5''2 Van Antwerpen. Don lerd. 29, 's morg. 2''.2 Donderd. 6, 8l/3 (dienst tussghen middelburg en rotterdam Van Botterdam. Donderd. 29 'smorg. 9 Zalurdag 1, 9 Dingsdag 4, 11l/2 Donderd. 6, 6'/2 V.iii Vlissingen Des Maandags en Vrijdags, 'sniorgens ten Sure, na aan komst der stoomboot van Breskens. Van Middelburg Woens t. 28, 'smorg 6 Vrijdag 30, G Zondag 2, 6l/; Woensdag 5, 8 De diligence zal van Zierikzee l'/a uur na <»fvasrt iter 8toomboo' van Rotterdam naar Middelburg en van Mid delburg naar Rotterdam uur na te afvaart tier stoom boot rijden. (dienst tussguen vlissingen en rotterdam.) Van Rotterdam. Des Dingsdag en Zatnrdags 's morgens ten 9 ure, na aan komst van tien eersten trein uit 's tlage. De diligence zal van Zierikzee 1'/a uur "a de afvaai t der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlis singen naar Rotterdam U2 uur na dc afvaart der stoom boot rijden. P.HIJ^S7B D8H 8FFZOTBM TB AMBTKR.DAW den 26 November 1855. Nederland. Werkelijke schuld 2V» pet. dito dito 3 dito dito4 Handel-Maatschappij 4'/a Rusland. Oblig. bij Hope en Co. 5 dito dito 1828/1829 5 Certific. dito 1840. 4 dito bij Stieglitz 4 dito dito 1854 5 Certific. vau Inschrijving 6 Spanje. Oblig. Nieuwe Stukken I Binnenlandscb3 Oostenrijk. Oblig. Metalliek 5 dito2'^ dito N. betaalbaar Amsterdam 5 Belgie. Certific. bij Rothschild 2'/a Portugal. Obligation 3 623 a 73 >/2 92 "/10 1013/8 193'4 .33 63 73 40'<8 ROTTERDAM 26 November. TARWE. Zeeuws., Vlaams, en Overm. Jar. begint minder voor te komen en was van f 19 tot ƒ20 wel te plaatsen, goede en puike f 18.56 aƒ19 mindere f 13,50 a f 17, ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. wederom met veel begeerte 50 c. hooger 13,25 a 13,60. GERST Zeeuws, vlaams en Overm. als voren wel te verkoopen winter ƒ8,40 a ƒ8,60 dito zomer 8 8,25. HAVER. Zeeuws, en Inl. Korte 10 a 20 c. lager ƒ4,80 a f5.30 dito lange 4,20 a 4,70. ERWTEN Zeeuws, groene zonder prijsverandering ƒ11,50 a ƒ12,25. LONDEN 23 November. Koffij met weinig handel ferm prijshoudend. Suiker on dervond op nieuw eene daling. Rijst heden werden in vei ling opgehouden 4550 Bengaal tot 17 sh. AVIGNON, 21 November. Meekrap steeds rijzende, rosé 35 a 36 fr. en paluds 39 a 40 fr. met koopers. Heden beviel voorspoedig van een' Koots, Vrouwe E. J. GBATAMA, gcb. de Jonge. Leiden, 19 November 1855. Heden beviel voorspoedig van een' y.oosa A. J. van KOSSUM geliefde Echt genoot van Zierikzee S. OCliT 'AN Jz. 24 November 1855. Heden overleed onze jongste Dochter GUnHERTHA in den jeugdigen leeftijd van 20 jaren. Zierikzee, G. de ION GE dev BOER. 27November 1855. A. C. van BOKRENDAM. Voor de vele blijken van deelneming ons beloond Ier gelegenheid van ons Vijf-en-twinligjarig Huwelijksfeest, op i3 dezer, brengen wij onzen hsrtcüjken itaitk. Zierikzee, 27 No\ember 1855. F. A. BERWALD. M.a BERWALD, Dekker. AANBESTEDE NG. De Centrale Directie van Schouwen, Burihi en WEstland zal met den Aspirant Ingenieur van den Waterstaat op Donderdag den 0 De cember 1855, des middags ten 12 ure, op 'sLandskamcr te Zierikzeeonder nadere goed keuring Aanbesteden: Het DELVEN VAN WATERLEIDINGEN, aan de noordzijde van Schouwen, in zeven Perceclen. Waarvan de aanwijzing drie dagen voorde Aanbesteding zal plaats hebben en de Bestekken op 's Landskamer ter inzage liggen en bovendien verkrijgbaar zijn bij den Boekhandelaar van Dishoeck te Zierikzee. Zierikzee 27 November 18.>5. B. G. C\U Voorzitter. DE JONGE, Ontvunger-Griffier. DE JAGT in de polders Beddewaarde Alle- klein Jongt- en Sas-poldervoor den tijd van zeven jaren ingaande met het Jag -Saisoen 1856 en zulks voor liet geheel of bij gedeelten. Men gelieve zich metbeslotene briefjes, inhou dende opgaaf van jaarlijksche Huurprijsvoor en tot den 8 December i8 5 te wenden, ten Kantore van Jonkhr. W. M. II. de JONGE, te Zierikzee. Eene partij Regtstammige en gave Esschen en ABEELEN BOOMENwaarvan een groot deel zeer geschikt is tot Werkhoul, allen staande op de Hofstede onder Oosterland bewoond door JOH». VISSER, Az Tc bevragen ten Kantore van Jonkie. W. M. II. de JONGE te Zierikzee. ONDER OOSTERLAND. Op den 5 December I 855 op het Heeren- Hof, van drooge Esschen en Elzen MESTERS en KNUPPELS. Op den 10 December 1855 in Blieksheerlijk heid, van extra zwaar Esschen en Elzen HAK HOUT en Op den 14 December 1855 in het Starrc- bosch van Esschen en Elzen TRONKEN tor Roeijing. Telkens des voormiddags ten 10 ureten overstaan van den Notaris J. M. BOUVIN, Bij acte, op den 23 November -2-'. 1855 voor den Heer Kantonregter te Brouwershaven verleden is ten verzoeke van JACOBUS KRIJGSMANoud 22jaren wonende te Renesse zoon van JAN KRIJGSMAN en ADRIAANTJE DALEBOUT, beiden overleden na verhoor van den Voogdtoezienden Voogden de Bloedverwanten des minderjarigen aan den zeiven verleend: liandligtingtot den geheelenont vangst en uilgaaf zijner inkomsten mitsgaders tot het drijven van nering en handel. Voor Extract, G. van WAGE Griffier. ter stads-iirckkkrij van be erven a. ue vos.

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 2