i»>I)EK STUM MHJIIIMEX VI5KV0EIH1IDDELP MA11RTBER1GTË3 ËNF° BURGERLIJKE STAND TE Z1MZKE A. ROOTHAERT e flier] Engeland en Holland dit jaar aanmerkelijk verlevendigen zal. Yersclieiden genezingen zijn mij ter kennis gekomen waarvan ik u slechts de volgende wil mededeelen. Voorleden voorjaar meldde zich eene jonge horrendochter, Anneke Berendsvan Nootdorp Delft hij mij aan. De arme lijderes was geheel krom en mismaakt, had een bult van voren en van achteren en was zoo klein cn ver groeid dal ze als bij den grond voortkroop en niet grootcr was dan een gewoon kind van drieviercndeel jaars. Daarbij leed ze aan he vige jichtpijnen en aan een zwerend boen, waar voor ze al bonderde guldens vcrdocterd en ver- professcrd bad zonder de geringste beterschap te ondervinden. Toen zij bij mij kwam kon zij geen lid van haar ligchaam verroeren zonder bet uit te gieren van pijn, en alleen mond-, keel-, en strot werk waren nog in behoorlijken staat zoodat bet innemen der pillen zonder buitengewone inoeijelijkheid kon geschieden Terstond na het gebruik viel ze in een diepen gezonden slaap die van zaturdag den 1 April tot op Palmzondag den 16 onafgebroken voort duurde. Bij haar ontwaken op dien dag, was hare eerste vraag naar zuurkool met spek waarvan zij dan ook dadelijk eene hoeveelheid nuttigde die alle aanwezigen met reden versteld deed staan. De algemeene verbazing nam ech ter nog meer toe hij haar opstaan uit liet bed, dal zij zonder behulp van vreemden deed. Van den bogchel voor cn achter was geen spoor meer Ie zien en van een krom stijf en verdraaid ding was Anneke Berencis lot een knap, Hink vrouws persoon van volle vijf voetRijnlaudschc maat opgeschoten. Daar hare klcederen intusscben niet meege groeid waren zoodat haar jak uit de naden hing hare rokken pas tot aan de kniön reikten nam ik de proef, om al die stolfaadjc met de zalf te bestrijken welke daarop dan ook dezelfde won derdadige uitwerking had als de pillen op de lig- chaamsdeelen Reeds na de eerste inwrijving kreeg het jak de behoorlijke wijdte en de rokken de behoorlijke lengte zoodat zij fatsoenlijk tot op de schoenen neerhingen. Vrolijk en welge moed en alsof haar nooit iets gescheeld had verliet de gewezen patient nu mijn huisdanste een beelen nacht in een speelhuis, en is zoo knap van uitzien en postuur naar hare woonplaats te ruggekeerd dat ze de eerste week al aan eiken vinger een vrijer had en de jongens van Noot dorp om haar vochten tot ze haren legenwoordi- gen man (rouwde, dien ze nu onlangs gelukkig vader van welgeschapen drielingen heeft ge maakt. Tol meerdere zekerheid om alle gevaar van wedcrinslorting voor te komen blijft meer gemelde Antieke Berends thans vrouw Iïlundcr zalf en pillen op gezette lijden nog geregeld voortgebruiken en verzekert, daar uitstekende vruchten van te zien. IJoc een loodgieter aan liet gebruik van ééne enkele Hollewuyspil liet behoud van zijn nek had te danken. Een depothouder te Groningen herigl het vol gende voor de waarheid waarvan hij met zijne handleekening instaat. Het is aan de gansche stad Groningen he kend dat er dit voorjaar aanzienlijke herstellin gen van builen aan den Martinitoren hebben plaats gehad. Bij die gelegenheid had Pieier Geerls Jcltes loodgieter alhier de onvoorzigtig- heid om van den derden trans naar beneden te tuimelen en zich alzoo in groot gevaar (c he geven van zijn nek te breken. Onder het vallen heeft Je/fesnogtans tegenwoordigheid vangeest ge noeg om zich te berinnorendat hij in zijn vestzakje een doosje met Hollewayspillen bij zich draagt haalt deze schielijk voor den dag en krijgt al kopjebui telende gelukkig eene pil naar binnen. Terstond was nu de vaart van den val gebroken hij dreef als een veer op de lucht en daalde vervolgens bedaarden statig neer alsof hij zoetjes aan een touw naar beneden werd ge laten. Daar de derde trans van den toren even wel aanzienlijk hoog is en hij in der haast maar ééne pil had gesliktbad de kracht van het mid del reeds uitgewerkt toen hij op nog wel elf voeten afstands van den grond was. Had de man nu slechts het versland gehad om gaauw nog eene pil (e nemen zoo zou alles zeker zon der ongeluk zijn afgeloopen doch daar hij zulks uil onvergeeflijke ligtzinnigheid of misschien uit dwaze spaarzaamheid verzuimde ontving hij daarvoor hel verdiende loon, door van die laatste elf voet vallens nog zulk een smak te krijgen, dat beide voeten hem even boven de enkels als brosse pijpesteelen afbraken. De patiënt wordt tegenwoordig in het Nosocomium verpleegd en 't verwekt eene streelendc aandoeningte zien en te hoorenhoe blij en dankbaar hij isdat hij er door hel slikken van die ééne pil althans zonder halsbreken is afgekomen te meer daar de proflessor alle hoop geeftdat bij vlijtig in wrijven met de Hollewayzalf tot welke smeer kuur liet warme lenteweder nu deze laatste we ken bijzonder gunstig medewerkt de defecte beenstompen nog wel weder een paar gezonde loodgieters voelen uitschieten zullen. I'. S. Het vertrouwen op de Hollowaypillen cn Hollowayzalf is hier ter stede nadat voorge vallene met Pieier Geerls Jeltcszoo onwrikbaar gevestigd dat een vreemdeling, die op de thans in vollcngang zijnde Meikermis een zesduizend pond zwaren olifant vertoont bij de edel-achtb. licoren burgemeester en wethouders vergunning moet aangevraagd hebben, om met zijne zobaïde zoo beet het dier in den pijnappel van Martinitoren op (e klimmen ten einde vandaar, nadat ros cn ruiter behoorlijk doorpild cn door- zalfd zijn eene nederdaling op de Groote Markt :le vertoonen. De geneeskundige faculteit die in dit geval geraadpleegd is heeft geoordeeld dat de olifant bij zijne geweldige zwaarte twaalf pillenen>een half ons zalf zal noodig hebben, om den luchtsprong zonder gevaar te kunnen ondernemen Overgenomen uil de Huisvriend Vervolg en slot der openingsredegehouden in de eerste alge" mcene vergadering der Vereeniging tot wering der Armoede te Zierikzeedon 30 Maart 1855 door Jhr. Mr. M. J- Schuuubeque Boeije in het Tijdschrift voor het Armwezen opgenomen. Na dc organisatie van de Vercnnigiug ook wat het toezigt betreft, en de vereischte stappen bij de regering en bij de armbesturenom medewerking in het bestrijden der bedelarij was eene der eerste bemoeijingen van de Vereeniging, om zoo mogelijk aan de arbeidende klasse meerder werk te verschaf fen. Tot dat einde werd reeds den 9 April 1850 eene com missie van vijf leden benoemd belast met bet opsporen en aanwijzen der geschiktste middelenom voornamelijk in den winter, werk te -verschaffen aan de onder toezigt verkcerende buisgezinnen. Die .commissie is gedurende ruim 2 jaren werkzaam ge weest heeft allerwegen informatien ingewonnen allerlei soort van werkondernemingen in overweging genomendoch het beeft haar nog niet mogen gekikken., eene werk-inrigting te vindenvan welke met grond te verwachten wasdat zij productief zoude zijnterwijl proefnemingenom klompen te laten vervaardigen cn gebefkelde snuit te laten spinnenten eencnmale ongunstig zijn uitgevallen. 'Gok had de commissie beproefd eene wederoprigting der saijet-fabriek, doch zij kon tot geene gewensebte schikkingen, -omtrent'het materieelmet de eigenares daarvan geraken. Hoewel dus met geenerlei vooruitzigt op .eenen goeden uitslag eenige werkonderneming door de Vereeniging zal zijn tot stand te brengen zoo lijdt bet toch geen t wijf dl of bet bekend zijn met de bestaande behoeften aan werk en liet overwegen en bespreken dezer aangelegenheid oefent gunstigen invloed op den ondernemingsgeest der ingezetenenwijl deze daardoor wordt wakker gehouden. Wijders beeft de Vereenigingbij reglementen gearres teerd in de algemeene vergadering van 26 September 1850 tot stand gebragt1 een huur- en verhuurkantoorvoorna melijk met bet doel om aan jongens of meisjes diensten te verschaffen en 2 eene hulpbankom daaruit aan ambachts lieden en neringdoenden voorschotten te doen tot aankoop van gereedschappen of uitbreiding hunner nering. Van de eerstgcmelde dier inrigtingeti wordt weinig of geen gebruik gemaaktdan alleen door hen die wenscben 'in aanmerking te komen bij de tcerJcinrigtingvoor wie de aangifte aan bet buur en verbuurkantoor verpligtend is. Eene dusdanige in- rigting moet dan ook geacht worden in eene kleine stad min der noodig te zijn. Van de hulpbankdaarentegen, is veel vuldig gebruik gemaakt en bet is niet twijfelachtig, of zij is voor enkelen wezenlijk nuttig geweest. Doch bet is niet te ontkennen dat van die inrigting schromelijk veel mis bruik is gemaaktwaartoe de al te ligtvaardige borgstellin gen aanleiding hebben gegeven. Als de borgstelling zich be perkt tot personen,van wier eerlijkheid men overtuigd is cn die men bovendien kan nagaan of zij de verpligting tot ge regelde teruggaaf voldoen dan is de hulpbank nuttig. Eindelijk was de Vereeniging er, vooral ook in den Iaatsten (ijd op bedachtom de deelneming in de zielcenbeurs cn aan de vjaarborgvereeniging te bevorderen doch ook hierin waren bare bemoeijingen veelal vruchteloos. Men zal zeggendat de Vereeniging dan eigenlijk nog weinig beeft uitgerigt tot bevordering van den stoffelijken en zedelijken welstand der lagere volksklasse, en wij erkennen dat zij kan gezegd worden nog op lageu trap te staan, zooals dit dan ook niet anders van eene nieuwe inrigting ban verwacht worden. Volgende geslachten zullen, hopen wij, bare wer king volmaken. Maar zij beeft toch in geenen deele te vergeefs bestaan. Zij beeft met vaste band een groot kwaad aange tast dat dreigend voor de maatschappelijke orde rust en veiligheid werd, een kwaad dat meer dan eenig ander de lui heid voedt en bet eergevoel doodtde bedelarijen zij kan gezegd worden dat kwaad te hebben bedwongen. Zij heeft door toezigt te weeg gebragt dat de onder toezigt ver keerenden meer bedacht waren op hunne gedragingen en meer ordelijk in hunne huisgezinnen zij beeft punten van aanraking, gewrocht tusschen de hoogere en lagere standen die niet anders dan ecue gunstige uitwerking kunnen hebben. Zij heeft eindelijk den weg gebaand tot hare eigene betere in rigting. Van de bijzondere vrnebten bij individuen ver kregen zullen wij niet spi'ekenboe bijv. bier onwettig zamenwonenden door de bemoeijingen der vereeniging zijn gehuwd hoe eene oudere van jaren zich beeft laten bewegen tot de deelneming aan bet Godsdienstig onderwijs boe ginds aan kinderen schoolonderwijs is verschaftmaar wij zullen ons bepalen tot de opgenoemde algemeene vruchten die mede van groote waarde zijn. De wenscben om deze overvloediger te maken is eene der redenen, die aanleiding hebben gegeven tot wijziging van de statuten. Eene goed georganiseerde armen-inrigting is eene kracht in de maatschappijbare bepalingen zijn wetten voor de door haar geadministreerdcn. Die wetten kunnen strenger zijn naarmate zij die zij moeten bandhaven meer bezadigdheid en vastheid hebben verkregen en zijdie ze moeten naleven meer ondergeschiktheid en volgzaamheid geleerd hebben. Die rijpheid voor strengere bepalingen oordeelden wij gekomen te zijn tegelijk met de geschiktheid voor een meer zelfstandig bestaan. De voorgedragene wijzigingen betreffen dus hoofd zakelijk: 1 eene meerdere gestrengheid in hetgeen wij vorde ren van ben, die de hulp der Vereeniging inroepen; 2 krach tiger werking van de Vereeniging zelve, zoo naar buiten als ook inwendig en 3 een meer zelfstandig bestuur. Die meerdere gestrengheid, in betgeen wij vorderen van hen die zich aanmelden is daaraan gelegen dat verpligtend is gemaakt 1 de deelneming in de ziekenbeurs voor de. hoof den des huisgezins 2 de deelneming in de waiwborg-ver- eeniging tot een bedrag van 5 en 3 de bereidverklaring om zich aan de bedoelingen der Vereenigingzooals die in de statuten zijn omschreven te onderwerpen. Zonder dc voldoe ning aan die voorwaarden wordt geene ondersteuning verleend evenmin als aan ben die zicli aan bedelarij onbehoorlijk ge bruik van' sterken drank en hazard- of dobbelspel schuldig maken of die in andere opzigten een ergerlijk leven leiden. De krachtiger werking naar buiten bestaat voornamelijk daarin dat de leden zich verbinden geene giften uit te reiken aan ben die bedelen en geene personen in hunne dienst te nemen of te houden die zich aan bedelarij of het misbruik van sterken drank schuldig maken. In dit opzigt vooral is bet weusebclijk dat de ambachtslieden zich aan de Vereeniging aansluiten, en door nadere bijzondere maatregelen zooals het invoeren van livretten of conduite boekjes, aan de bedoelingen der Vereeniging, ook in bun eigenbelang, bevorderlijk zijn. Dc krachtiger inwendige werking is vooral gelegen in meerdere centralisatie, door de regeling der ondersteuningen aan eene speciale Commissie op te dragenen bet oefenen van meerdere controle door bet bestuur op de naleving der voorwaarden cn verpligtingenwaardoor bet toezigt der patrouen tevens meer dere bestemdbeid zal verkrijgen. Dc meerdere zelfstandig heid eindelijk des bestnurs is daarin gelegen dat bet niet lan ger zoude zijn zamengestcld uit gecommitteerden van de andere inrigtingen van liefdadigheid en van liet burgerlijk bestuur maar uit leden, door de Vereeniging zelve uit haar midden te benoemen. En hiermedemijne beerenheb ik mijne rede tot inlei ding van onze werkzaamheden geëindigd. Zierikzee, 22 November. Binnengekomen de Ncderl. kof Albert van Panliuijs kapitein D. van der Leij van Koningsbergen met lijnzaad vour Rotterdam. Volgens particulier berigt van kapt. T. C. Kamminga voerende bet Ned. barkschip Eli zabeth en Johanna van hier naar Rangoon be stemd was bij 18 dezer met eene goede gele genheid zeilende onder de Singels. Aan boord was alles wel. Deal gepasseerd 17 dezer, Stad Zieriltzee kapt. D. Ochtman van Rotterdam naar Batavia. BnocwERSHAVEN 22 November. Binnengek. stoomb. Stad Dordrecht, kapt. J. H. Stuit, van Londen naar Dordrecht. STOOMBOOT T DES STAB Z2EBIKZBE gedurende de maand NOVEMBER Van Zierikzee Zondag 23,'s morg 11 Donderd 29, 5 ,/2 Zondag 2. 6l,2 Van Rotterdam Dingsdag 27'smorg. 7 Vrijdag 30, 9 Dingsdag 4, 9 STOOM BOO r-3 IBNSX middelburg zierikzee bergen op zoom (tholen) benevens va.n middelburg op antwerpen enz. Van Tholen. Zaturdag 24. 's morg. 8 u Dingsdag 27. 11 Van Antwerpen. Don lerd. 29, 'e morg. 2' 2 Donderd. 6, 8 Van Middelburg Maandag26, 'smkld. 12'/.2u Vrijdag 30, 's morg 3'<2 fan Middelburg Woensd. 28, 's morg. 2 Woensd. o, 8 (dienst tussghen middelburg en rotterdam fan Middelburg Zondag 23, 'smorg 11 Maandag 26, oh, Woensd. 28, 6 Vrijdag 30, 6 De diligence zal van Zierikzee 1'/2 ,,,,r na afvaart de r 3loomboo' van Rotterdam naar Middelburg, en van Mid. delburg naar Rotterdam r'2 uur na de afvaart der stoom boot rijden. (dienst tussgïlen vlissingen en rotterdam.) Van Rotterdam. Zaturdag 24, 'smorg. 7 Maandag 26 7 Dingsdaü 27. 9 Donderd. "29 9 Van Vlissingen Des Maandags en Vrijdags, 'smorgens ten Sure, na aan komst der stoomboot van Breskens. Van Rotterdam. Des Dingsdag en Zatnrdags 's morgens ten 9 ure, na aan komst van den eersten trein uit 's Hage. De diligence zal van Zierikzee t'/-2 uur ,,a de afraai t der stoomboot van Rotterdam naar Vlissiugen en van VIis- singen naar Rotterdam ''2 uur na de afvaart der stoom boot rijden. PaitfSBB? IDSH BPFEOTBBTB &BBBTSIM& A3M den 22 November 1855. Nederland. "Werkelijke schuld pet. dito dito 3 dito dito 4 Han del-Maatschappij 4 Va Rusland. Oblig. bij Hope en Co. 5 dito dito 1828/1829 5 Certific. dito 1840. dito bij Stieglitz - dito dito 1854 Certific. van Inschrijving Spanje. Oblig. Nieuwe Stukken Biunenlandscb Oostenrijk. Oblig. Metalliek dito dito N. betaalbaar Amsterdam Belgie. Certific. bij Rothschild »"t 5 2'/, Portugal. Obligatiën 3 19 i/a 50,7a 40 U8 MlBJJ>3ATFBI5ZSro VAW BE VOIGBWDB ARTmiBEjKïSfl TE SïEBISMJg, van iien 22 November 1833. De -Ver/. Mudde. O Tarwe 1834 19-00 a 19.50 N Tarwe 1833 - 17,00 a 18,50! Z - Zomer dito - 13 00 a 16,00 Ordinaire dito - 0 00 a o.oii De hcd. Mndde, Graanw.e Frwt 0,00 a 0.00 Groene dito - i !,00a 12,00 Gele dito - 0,00 a 0,00 Koolzaad - 0,00a 0}00 Zaai-Lijnzaad - 13,00 alG,00 Slag-Lijzaad - 0,00 a 0,09 Ruap-Olie - 0,00 p. v Palent-OJie - 0,00 Rogae ...- 12.23 a 12.30 W Gerst - 8,00 a 8,10 Z.-ditoj - 7,30 a 7.60 Haver - 4 30 a 4,80 Paardeboonen - 8 50 a 8,73 Lijn-Olie -00,00 Witte dito - 10,00 a 13,00 Raapkoek 00.00de 104 Bruine dito - 11,00 a 13,00 Lijnkoek» - 00,00 e B5ARKTPR. BER MEEKRAP T3E tElRBlSZEE van den 22 November 1835, TEELT 18K4. Twee en een, 1ste Uw., blank f 23,30 a 20,04 Twee en eenmiddelbare dito - 23,00 a 22,30 Twee en een, mindere dito - 21.80 a 22,00 Een en een, 1ste kw.blank - 23.80 a 24,00 Een en een middelbare dito - 23,00 a 2*2,50 Eejj en een, mindere dito 21,80 a 22,00 Onberoofde, 1ste kw., blank - 23,80 a 24,00 Onberoofde, middelbare dito - 23,00 a 22,80 Onberoofde, mindere dito - 21,50 a 22,00 Mullen- 5.00 a 6,00 Middelbare dito - 3,00 a 4,00 AVIGNON, 17 November. MEEKRAP. Men betaalde in de Iaaisïe dagen grif fr. 35 voor rosé en fr. 38 voor palud. Heden zijn eenige belang rijke verkoopen voor die prijzen gedaan. Men houdt poeders SEEP rosé fr. 45 a 46, S F F F palud fr. 49 a 50. VAN DEN 16 TOT EIS MET BlïiS 23 NOVEMBER. Geboren: Eene Dochter van C. Timmerman cn J. J. Bogers. Eene Dochter van mr. W. C. dc Crane en ill. S. van Vrïjberghc. Een Zoon van W. ten Haaf en F. Timmermans. Een Zoon van G. Aleman cn EGans. Overleden: M. van de Vale oud 26 jaar ongehuwde zoon 3 November te Vlaardingen. R. C. Can oud 2 maanden zoon. J. Verbruggeoud 70 jaar weduwn. Tan A. Wallhof. J. Kouters, oud 51 jaar ongehuwde zoon. M. de Boo oud 85 jaar wed. van J. A. Fitzner. W. Lodewijlioud 9 maanden dochter. J. Verseput, oud 80 jaar echlgenootvanJ.de Visser. J. Wetla oud 67 jaar ongehuwde dochter. M. Krijger oud 72 jaar weduwn. van C. deMan. Bevallen van eene üïoelilor. M. S. de CRANE geboren van Vrijbergiie. Zierikzee 18 November 1855. Heden beviel voorspoedig van een' XooiaVrouwe E. J. GRATAMAgcb. de Jonge. Leiden, 19 November 1855. Heden overleed tot onze innige droef heid ons jongste KindROBBERT CAREL oud ruim 2 maanden. Zierikzee, Mr. B. C. CAU. 19 November 1855. W. J. CAU Ermerins. Algemeene Itennisgeving FABRIEKANT IN FRANKLIN'S. IJZER-, KOPER- en METAALGIETER, Te Zierikzee. Heeft uitgevonden een UIACIHVK om Brood te bakkendie hij al meer dan een jaar met goed succes zelf gebruikt heeft. Deze Machine bakt met 4 stuks langen turf 11 Ned. of 22 oude ponden Brood, in den tijd van één uur, cn is zoo ingerigt dat een Kind van 12 jaren haar kan besturen. Daar hij thans eene bestelde nieuwe Machine gemaakt heeft en gereed staat om deze naar Hol land te verzendenzoo zal hij dezelve nog eenige dagen behouden en ten toon stellen in zijn Magazijn daar de Heeren liefhebbers haar kunnen bezigligen. eene zeer fraaije en van alle gemakken voorziene Gemeubileerde BOVB1I4AMtEK. Adres Wed. A. PRIESTER Oude Haven te Zierikzee. TER STABS-DRÜKKERU VAN DB BEVEN A, DE VOS

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 2