W.° 94. Zaturdag 24 November 18->4 BESTM ADMINISTRATIEF .NIEUWSTIJDING ZIERIK 1)E PRIJS \)Y//.VM CO'.'RANT IS: Ptir drie maanden f f 2.00. Franco per post- 2,25. Abonnementen worden aangenomen bij alle. BoekbaucMarcn cn Postdirecteuren. VerschijntWoensdag en Znturdng. DE PRT.TS DER ADV FORT ENT! EN IS Gewone 10 cents de regel, Boekiiankoivftigiusen 5 léorifs de ivwl Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberi."ten van 1S regels a 1 Zegel regt voor iedere plaatsing 35 cents. De Inzending der Ad ver ten tien kun geschieden tol Dingt, dag en Vrijdag, vóór 11 ure des morgens. Inspectie op &e Vloetlplci'ifien. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op Woensdag den 28 dezer maand, eene algemeene Schouwing op de Vloed- planken alhier zal plaats hebben met uitnoodi- ging aan de ingezetenen langs de havens om hunne vloedplanken of kistingen alsdan behoor lijk in orde gesteld te houden alles overeen komstig hel reglementvastgesteld den 10 Maart en afgekondigd den 27 Mei 1846. Zierikzee, den 2! November 1855. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee brengen ter kennis van het publiek dal op Woensdag den 5 December eerstkomende onder na dere goedkeuring van Z. E. den Minister van Marinein hel gebouw van het departement van Marine te 's Gravetihagebij inschrijving in massazal worden aanbesteed: de uitvoering der volgende werken aan de noordzijde van liet eiland Schouwenbij Renesse als 1. Het maken van eene fundering voor eenen nieu wen ijzeren kustlicliltorcn. 2. liet bouwen van eene woning voor den opzigter der liustverlkhting aldaar. 3. Het verriglen van verschillende werken aan de Icustliclillorcns en lichlwachlers-wonfngen te dier plwilse, alles met den aankleve van dien, ingevolge hel bestek en de voorwaarden, die van heden af, ter Secretarie dezer gemeente voor gegadigden ter lezing zullen voorliggengedu rende 8 dagen. Zierikzeeden 23 November 1855. B C. CAL", Voorzitter, C de JONGE Secretaris. Do heer 11. S. Tjatlen Modderman is weder om te Hulst gearriveerd, om zijne landbouw kundige voorlezingen voort (e zetten In de eerstvolgende week daarmede aanvangende, zal hij iederen dingsdag aldaar en eiken woensdag te Hontenisse voorlezingen houden. Dccommissie uit hetprovinciaai gereglshof in Zeelandzamengesleld ingevolge art. 11 der wet op het notarisambt en bestaande uit de raads- hecren mrs. A. J. van Deinse en C. W. E. Vail- lant met den procureur-generaalheeft jl. woens dag na afgelegd examen tot eandidaat-notaris bevorderd, de heer mr. II. C. van Diggelen, ad vocaat te Axel. Men schrijft uit s' Hertogenhosch van 20 lezer. Gisteren avond werd door hel muziek gezelschap door oefening volmaakter, eene sere- lade gebragt aan onzen verdienstelijken stadge- toolden heer L. Veneman. In den loop van len dag was hij uit Parijs gerelourneerdalwaar dj de hem toegekende medaille voor zijn kunstge- vrocht(een predikstoel in gothischcn stijl) had ntvangen. Het kon wel niet anders of dit be- 'ijs van belangstelling zijner stadgenooten inden aor hem verworven roem moest hem zeer wel- am wezen cn het was dan ook ziglbaar dat hij zeer door getroffen werd. Amst. Cour. Men schrijft nil Snoek van 10 dezer. Men verneemt dat gisteren lusschen de voor-cn na middag-godsdienstoefening in het nabijgelegen stadje IJlstbrand in bet kerkgebouw is ontstaan veroorzaakt door vuur uiteen der sloven, het welk zich aan de vloer en daaronder liggende spa nen mededeelde. De beschadiging aan banken stoelen enz. moet ongeveer f >00 bedragen. De brandspuiten moeten goede diensten hebben be wezen. De kerk was in de Tielsclie brandas- surantie-kompagnic verzekerd. Amst. Cour. benoemingen en besluiten. Bij Z. M. besluiten is in plaats van den lieer J. P. van Mansvelt, benoemd tot lid van de algemeene rekenkamer de heer mr. T. W. baron van Znylen van Nievclt thans outv. der domeinen te Sas-van-Gent. Goedgekeurd de benoeming van denbeer H. G. van der Poel, burgemeester van Veen en daaltot secretaris dier gemeente. Benoemd de heer J F. II. Witttot Nederl. consul te Ilarbuvg. Benoemd tot griffier bij de arrond.-vegtbauk te 's Ilagemr. II. J. Soury, thans subs tit.-grif fier bij gezegde vegtbauk. Benoemd tot gezworen bij de Breede Watering bewesten Yersekeprovincie Zeeland J. GlerumPz. tot dijkgraaf van deu polder Leen- dert-AbrahamJ. de Looft'; tot beheerder van de polders Verbrande-Man en Henrietta-poldertje jhr. W. M. H. de Jonge, Bij koninklijk besluit is aan z. exc. deu heer mr. A. J. Duymar van Twist eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Ned. Indie en is in zijne plaats benoemd z. exc. de heer Chs. F. Pahudminister van koloniën in welke laatste betrekking hij vervangen wordt door den lieer mr. P. Meyerlaatstelijk lid van den raad van Indie en gewezen voorzitter van het hooggeregtshof aldaar. BUITENLAND. SUS L A N 11—T t K It li E, Petersburg 18 November. De czaar heeft aan den minister van binnenlandschc zaken ge last om den staat van het belegwaarin deze stad verkeert nog voor zijne terugkomst op te helTen. Die order is onmiddelijk uitgevoerd en de staat van beleg reeds den 9 opgeheven. Het gevolg van den keizer komt successivelijk weer alhier aan Keizer Alexander is den 7 dezer over de landengte van Perekop gereisd en den 8 te Sim feropol aangekomen welke stad hij den volgen den lag- verlietzich naar liakisebi-Seraï bege vende. Den 10 heeft de vorst eene wapenschou wing gehouden over de troepen lusschen deNoor- derforten van Si-bastopol en deMackenziehoogten. BEITSCHLAND Keulen 19 November. Volgens te Berlijn ontvangen brieven uitStokholm maken de (alrijke dagelijkscbe eerbewijzingen welke den buitenge wonen franschen gezantgeneraal Ganrobert zoowel van den kantderleden van de koninklijke familie als van dien der hooge staatsambtenaren cn anderen ten deel vallen de stof der algemeene gesprekken en zeer uileenloopende gissingen in die hoofdstad uit. Terwijl toch sommigen daarin de voorteekenen van een verhond met de Wrs- terschc mogendheden zien willen verzekeren anderen daldekoning nog aarzelt aan de begeerte dier mogendheden en van velen zijner eigene on derdanen toe te geven. De tegenstanders van Engeland en Frankrijk leggen de zaak zelfs in dien zin uil dal de overgroole eerbetooningen den generaal als onder de oogen van den Rus- sischen gezant aangedaan, juist daarop berekend zijn om de afwijzing der voorslagen met welke hij belast geweest zou zijn te verzachten. Ook ligt hetwelin den voorzigtigen geest der Russische staatkunde in zoodanige omstandigheden geene ergernis over bewezene beleefdheden van dien aardie doen blijken. De kamerdienaren van generaal von Gerlach, 's konings vriend en gunsteling hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van papieren van hooge waarde uil 'sgeneroals kabinet. Deze stukken zijn niets minder dan de afschriften van eene vertrouwelijke briefwisseling lusschen ko ning Frederik Willem en de czaren Nikolaai cn Alexander, Algemeen houdt men het voor zeker, da! de kamerdienaren omgekocht waren. Eene pijnlijke onzekerheid bestaat echter ten aanzien der vraag, wie zich aan deze omkooping heeft schuldig gemaakt, waarop hel antwoord welligt niet spoedig zal kunnen gegeven worden. De heer Debrauz schrijft uit Parijs aan de Oestcrr. Zeil. Uit zeer echte bron verneem ik, dat van wege dc Russische regering aan de op- zigters van het Credit Mobelier eene uitnoodiffing is gezondenom verscheiden hoogst gevvigtige financiële aangelegenheden die genoemde rege ring aan den onderneraings-geest van particuliere personen zou willen overlaten op de plaats zelve lo doen onderzoekenom ze na het herstel des vrc- des lot uitvoering te laten brengen. Dit feit is in menig opzigl van zeer belangrijke beleekenis. Uit Petersburg wordt gemeld dat de, keizer den minister van binnenlandsche zaken bev olen heeft den staat van beleg dier hoofdstad nog vóór zijne terugkomst op te heffen de noodige maat regelen waartoe den 9 dezer genomen zijn ter wijl de opheffing kort daarna gevolgd is. liet ge volg des keizers keerde reeds van lieverlede terug. rB&XHBIZR. Pakijs 19 November. Gisterenavond, (en ongeveer zes ure, is hier een hevige brand uil gebroken in het uitgestrekt etablissement op de kaai de Billy hetwelk onder den naam van de Mannlenlion bekend is en waar de voorraad- middelen die gedurende de vijftien laatste maan den naar het leger in het Oosten waren afgezon den grootendcels bewerkt waren terwijl zich daar ook de uitgebreide werkplaatsen van Derosne en Cail bevonden. Dc brand ontstond in hot ge deelte dat het naast aan het Trocadero grenst en woedde zoo hevig voort dalin weerwil van de grootste inspanning der brandweer, der leerlin gen van de militaire school en van de burgerij dat geheele gedeelte van het etablissement ten negen ure in dcasch lag: terwijl een ontzettend groote hoeveelheid granen en meel benevens zeer vele werktuigen die tot het malen en dc verdere bewerking daarvan diendenalsmede het stoomwerktuig, daarbij zijn le loor gegaan. Men verzekert dat het verbrand gebouw ruim 2 milioenen francs gekost heeften dat de waarde der vernielde granen en werktuigen niet veel minder bedraagt. De keizerverscheiden offi cieren van zijn huis, dc ministers van oorlog en binncnlaudschezaken en andere voorname perso nen hebben zich onverwijld naar het looneel des ongeluks begeven hetwelk door den keizer niet verlaten is alvorens hij zich overtuigd had dat alle gevaar geheel geweken was. Pakijs zQ November. De Momteur van lieden bevat een dekreet waarhij bepaald wordt dat de ruwe materialen noodig tol den houw van zeeschepen gedurende drie jaren vrij van regten in Frankrijk mogen worden inge voerd. Op dcTuillerien wordt reeds een aanvang gemaakt om de kraamvertrekken voor de kei zerin in le rigten. Uc kamer voor den keizer lijken telg bestemd is gelegen vlak onder het kabinet van Napoleon. Er is steeds sprake van "s pausen komst naar Parijs om het kind te doo- pen welke plcgtigheid in April e. k. zal ge schieden. Volgens ecnige goed onderrigle per sonen zou de Franscbe regering aan het pause lijk hof de toezegging hebben gedaan dat vóór genoemd tijdstip Rome's geschil met Sardinië door hare 'tusschenkomst zal worden bijgelegd. Voorts wordt gezegddat keizer Napoleon den paus op dien terugreis naar Rome zal vergezel len en op weg derwaarts met S'ius IX een bezoek afleggen te Turijnalwaar dan de keizer de verzoening lusschen Victor Emanuel met hel hof van Rome hoopt tot stand te brengen. (Dat dit alles op losse geruchten steunt meencn wij onzen lezers te moeten doen opmerken). JONGSTE BU11 KNLANDSCIIE TIJDINGEN M arseille 22 November. Met de Indus heeft men berigten ontvangen van Konstantinopel van 12 dezer. Op die dagteekening was hel uit de Krim met den admiraal Bra at terugkecrende es kader aldaar aangekomen met twee brigades der keizerlijke garde alsmede artillerie cn genie. Nog acht regementen infanterie, hadden aanwij zing hekomen om naar Frankrijk terug le keeren. Volgens uit het leger in Azie ontvangen be rigten was hctbelegvan Ears opgeheven entrok ken de Bussen naar Titles terug. Omcr-pacha was tot op 20 mijlen van Kulaïs genaderd. Sclim pacha had zich aan het hoofd der Egyptische kurassiers en artillerie van Tre- bizonde naar Kars begeven. Uit dc Krim verneemt men de aankomst van generaal Vivian te Kertcli Dc Russische gene raal Wrangel scheen met de door hem ontvan gen versterkingen de straat van Jeni-Kalé le be dreigen. De geallieerden hadden 30,000 man om op hem tegenover te stellen terwijl nog an dere troepen verwacht werden. Het kamp te Jeni-Kalé kan 15,000 man opnemen. De uitvoer van granen uit het Ottomanische rijk is thans officieel verboden terwijl dc invoer er van gedurende drie maanden zijn vrij verklaard. MEDEDEELINSEN. De minister van oorlog schijnt een besluit genomen le hebben betrekkelijk de versterkingen van Antwerpen. Indien mijne ingewonnen berigten juist zijn, zou de heer Greindl bet eerste plan der beeren Keller en Go. aangenomen hebben in hetwelk bij eenige kleine wijzigingen heeft gebragt. ECHT VERHAAL van nieuwewonderdadige werkingendoor liet ge bruik van de Ilollowat/spUlen en Ilollowat/szalf te weeg gebragt. Hoe eene boerendochter uit Nootdorp van krom en gebogcheid knap en regt van postuur werd en meteen goed in de kleeren en aan man en drielingen kwam. Copie van een brief van den heer van Kolfzund apotheker te Rotterdam aan professor Holloway te London strand no. 244. Mijnheer! Ik heb de eer u te melden dat de vraag om uwe pillen en zalf vooral sedert de advertenliën achter den zouveel gelezen Tijd van Roudewijn van uur tol uur toeneemtzoo dat ik veilig aanemen durf, dat het getal gebrui kers hier alleen in Rotterdam thans reedshij matige raming, lot lusschen do 200,000 en 250,000 is geklommen ea dc daardoor noodig geworden nieuwe aanvoer van nwe heerlijke middelen de thans kwijnende scheepvaart lus-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1