Woensdag 21 November. 1854. W.° 93. ZIERIKZEESUOUMNT de prijs dezer courant is -. Per drie niaunilen2,00. Franco per post- 2,25. Abonnementen worden aangenomen bi.] alle "BoeVhandolarcii rn Postdirecteuren. Verschijnt"Woensdag cn Zaturdag. DE PRTJS DER ADVERTENTIEN IS Gewone 10 cents de regel. Boekaankondigingen 5 cents do regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1S regels it f 1 Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De Inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag cn Vrijdag, vóór 11 ure des morgens. BINNENLAND. Zi f.niazee, 20 November. In de vorige week bad alhier de aanbesteding plants van hel bouwen van eene zaal bestemd voor vergaderingen van algemeen nut en genoegen societeitzaal en ver dere aanhoorighedon waarvan aannemers zijn geworden de heer J. van der Linden alhier, van bet metsel-en timmerwerk, voor de som van f6729 en de heer J Lammersalhier, van het stukadoorwerk voor de som van f780. Men schrijft uil Rotterdam van den 16 dezer: Gisteren avond tegen middernacht is al hier een lievige brand uitgeharslen in de dubbele jeneverstokerij der hhBuys en Zurhorslaan de Laan. De woedende vlammen was men ten ruim half twee ure meester. Zeer aanzienlijk is de schade aan het pand en de daarin aanwezige goederen veroorzaakt. Het is meer dan waar schijnlijk, dat alles bij Rollerdamsche maatschap pijen tegen brandgevaar verzekerd was. Men verneemt dat de boekhandelaar J. C.A. Sulpke te Amsterdam van de ook in ons land met roem bekende schrijfster Ida Pheiffer het handschrift harer laatste reis heeft gekocht en dat het door hem in hetNederduitsch zal worden uitgegeven. Dezer dagen was een bediende van den heer Loos te "s Herlogenbosch belast met hel vervoer van (wee paarden; op zijnen weg voegde zich een zeker persoon bij hem cn een eind voortgegaan zijnde gaf hij ecne buitengewone vermoeijenis voor en vroeg verlof op een der paarden te zitten hetgeen hem werd toegestaan. Aan het eerste dorp gekomen alwaar de be diende van den heer Loos blijven moestver klaarde de andere dal hij nog oenen kleinen af stand had af te leggen maar niet in staal was zulks te voet te doen hij vroeg dus het paard voor eenige uren ter leen deargelooze bediende stemde toe en het uur der terugbezorging werd afgesproken dal uur brak aan vele andere ver liepen maar te vergeefs werd op het paard ge wacht man en paard schenen spoorloos ver dwenen. Eergisteren evenwel werd het dier op de Bredasclie paardenmarkt herkend en na tuurlijk dadelijk de policie daarmede bekend ge maakt. Het scheen aan een welgekleed koop man te bekooren de policie begaf zich daarlicén, vroeg of het paard te koop was en op het be vestigend antwoord werden man cn paard in verzekerde bewaring genomen. Te Antwerpen zijn in twee dagen drie groote schepen van New-York komende en met larwe, rogge en meel geladen, binnengeloopen: andere schepen met graan worden eiken dag verwacht. benoemingen en besluiten. Bij kouiuldijke besluiten is benoemd tot plaatsverv. kanton- regter' te Bergum mr. J. G. W. II. baron van Sytzama advokaat aldaar. Aan mr. A. J. van Beeck Calkoen op zijn verzoekeervol ontslag verleend als hoogheemraad van den Lekdijk bovendams prov. Utrecht. Aan jhr. H. M. Mollerus op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kamer heer-ceremoniemeester. BUITENLAND. DUITSCHtAND wegnen 14 November. Den 10 dezer heeft dc keizerin op het kasteel Schönbrun de deputa tie der Israélielische gemeenle te Presburg ont vangen die haar het sedert onheugelijke lijden op St. Marlijnsdag gebruikelijke geschenk van ganzen aanbood. Daarna begaf de deputatie zich tol de andere leden des keizerlijken gezins alwaar zij zich van dezelfde aartsvaderlijke taak kweet. r s n a a ij k. Parijs 15 November. Heden heeft dc kei zer, bij gelegenheid der plegtige uitreiking van de eereblijken aan de bekroonde inzenders van voorwerpen op de wereldtentoonstelling, eene toespraak gehouden die hoofdzakelijk op het volgende nederkomt «Groot is het schouwspel, dat de Parijschc wereldtentoonstelling aanbiedt. Terwijl Frank rijk krijg voert zonden mannen van uitstekende bekwaamheden op het gebied van wetenschap kunst en nijverheidvan alle oorden der wereld de vruchten van hunnen arbeid naar de hoofd stad van dat Frankrijk om ze aldaar ten loon te stellen. Deze wedstrijd dient lol hevesliging van de reeds bestaande overtuiging, dat alleen hij die tot den oorlog heeft aanleiding gegeven, met de nadeelige gevolgen des oorlogs bedreigd en dat deze in aller belang voortgezet wordt. Eu ropa blikt op het gevaar, dat zich in het verschiet vertoontdoch zal er een waarborg in vinden voor zijne onafhankelijkheid en veiligheid. De wcnsch naar vrede is noglars de eerste indruk dien het aanschouwen van zoo veel wonderen door wetenschap kunsl en nijverheid gewrocht te weeg brengt. Alleen de vrede toch is in staat eene hoogere vlugt te geven aan die werking van hel mcnschelijk vernuft, dat zulke merkwaardige voortbrengselen heeft geleverd. Gij allen behoort met mij den wensch te koesteren dat die vrede spoedig lot stand knme dat die vrede duurzaam zij. Tot het verkrijgen van een duurzamen vrede is het volstrekt noodig dat de gebeurtenissen die den oorlog hebben doen onlslaan, in al hunne bijzonderheden worden gekend. Tot het spoedig erlangen van den vrede is het een vereischte dat Europa zich verklare, want zonder dat het alge meen gevoelen openhaar wordt gemaakt, beslaat er gevaar dat de oorlogen tusscben de groote mogendheden niet zullen ophouden. Doch legt Europa zijne verklaring af geeft het te kennen aan wiens zijde naar zijn oordeel hel regt is en welke partij in het ongelijk moet worden gesteld, dan is een groote schrede gedaanora tot vereffening van het geschil te geraken. In onze eeuw van beschaving zijn zelfs de schitterendste wapenen slechts van voorbijgaanden aard. Ten slotte toch wordt de eindzege door de openbare meo- ning, en door niets anders behaald. «Fleeren afgevaardigden der vreemde stalen zegt aan uwe landgenoolen, dat Frankrijk legen geen volk haat voedt, dat het sjmpathie gevoelt voor allen, die, als wijde zege van regt en billijkheid beoogen. Zegt hun, mijne herren dat, indien het hereiken daarvan hun doel is, zij dan ten minste openlijk eene verklaring voor of tegen ons afleggen wantblijft Europa onver schillig tc midden van ernstige botsingendan zal eene misrekening daarvan het gevolg zijn en zwijgt Europa dan vervalt het in eene dwa ling. Wij geallieerde volken smeden wapenen voor de zege eener groote zaak en onze fabrie ken, onze nijverheid hebben er niet den minsten stilstand door ondervonden. Zoowei door de wec ken des vredes, als door die des oorlogs, door en in alles moet men groot zijn. Laat ons sterk we zen door eendragtstellen wij ons vertrouwen in God, en laat ons hopen met Zijne hulp al de tegenwoordige en toekomstige moeijelijklieden te hoven Ie komen." Dc in het nijverheidspaleis door den keizer gesproken woorden maken hel onderwerp van veler gesprekken uit cn men komt tot de slotsom dat men niet weet of zij oorlogzuchtig dan wel vredelievend zijn; do keizer zeide wel spoedig een duurzamen vrede tc wenschen, maar voegde daarbij niet de meening dat die wensch spoedig zou worden verwezenlijkt de keizer scheen zelfs tot voorwaarde van die verwezenlijking te stellen dat alle volkeren van Europa zich krach- lig tegen Rusland moeslen verklaren en wan neer dit vooraf moet gaan mag men den vrede nog als ver verwijderd beschouwen. Het heeft vooral de aandacht getrokken dal de keizer zoo sterk er op aandringt dat de verschillende stalen van Europa zich vóór of tegen de Wester- sclie mogendheden zullen verklaren men meent dat hiermede vooral op Pruissen gedoeld werd. Volgens het regeringsblad werd de pleglighcid in het nijverheidspaleis door 40,000 mensehen bijgewoond. Parus, 19 November. Wij doelen eenige bijzonderheden mede nopens de plegtige uitrei king der medailles in het nijvcrheidspaleis op 15 dezer Ten lien ure gisteren morgen wer den al de deuren van liet gebouw uitgenomen den hoofdingang welke voor den keizer en zijn gevolg gereserveerd werd voor het publiek geopend en in minder dan een half uur tljds was de prachtig gedecoreerde zaal door eene ontzettende menigte gevuld het leverde een schoon schouwspel op die lange rijen van vrouwen in groot toilet en van mannen in uni form of in het zwart met witte das de zaal was amphitheatersgewijze ingerigt, zoodal men het geheel met één oogopslag kon overzienalle volkeren waren in deze vergadering vertegen woordigd men sprak daar alle talen men zag daar alle uniformen, als Oostenrijkers met hunne witte, Engelschen met hunne roode Sardiniers inct hunne groene,Spanjaarden met hunne violetkleurige uniformen Pruissische jagers highlanders, horse-guards Sardinische vol li - Keurs Belgische jagers enz. Omstreeks twaalf ure brak de zon door de wolken en zelte het fooneel veel leven bij terwijl het verguldsel en de zijde daardoor ook een veel schooner effect maakten. Juist ten twaalf ure verkondigde het eerste kanonschot van het hotel der invaliden het vertrek van den keizerlijken stoet van het paleis der Tuilerien en drie kwartier uurs later traden de keizer en de keizerin de feestzaal binnen. De keizer was in groot uniform van divisie-generaal. Het toilet der keizerin was allerprachtigst en deed haar edel gelaat en hare fraaije houding op het schoonste uitkomen zij droeg een gewaad van scharlaken rood fluweel, van gelijke kleur als de uniform van den herlog van Cambridge die nevens haar ging, doch dit fluwelen gewaad was bijna geheel overdekt door een kleed van witte kant au point d'Alenfon eene diadeem en een collier van paarten versierden haar hoofd en haren hals. Prinses Maih'ddc droeg een gewaad van karmozijn rood fluweel met kanten versierd De vorstelijke personen werden met een oorver- doovend gejuich begroet, hetwelk nog voort duurde toen zij de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen en terwijl eene schoonc can tate onder de leiding van den beroemden Berlioz werd uitgevoerd. Zoodra de muziek zweeg naderde prins Na poleon den troon des keizers, die met zijne ge malin gezeten was onder een troonhemel van fluweel gevoerd met wit satijn en bezaaid met gouden bijen. De prins riglte daarop tot HH. MMeene vrij uitvoerige rede welke dus aanving «Sire zes maanden geleden hij de opening der wereldtentoonstelling had ik de eer Uwe Ma jesteit verslag te geven van de werkzaamheden welke waren verrigt door de commissie die ik presideer wat het eerste gedeelte van haren last betreft. Toen kon men den goeden uitslag nog met voorzien welke onze pogingen heeft be kroond. De openbare meening was boven alles getroffen door de moeijelijklieden van den toe stand. Een felle strijd in vergelegen oorden een hardnekkig en in dc geschiedenis voorbeel deloos beleg deden de onrustige blikken des lands zich naar hel verschiet rigten. Maar in ons land worden dc kansen van het welslagen afgemeten naar de grootheid der ondernemingen. Uwe Majesteit jaagde rustig zijn doel na zijne, voor- uilziglen zijn verwezenlijkt; de vijand, die reeds even zoo vele nederlagen als ontmoetingen met ons roemrijk leger telde is eindelijk uit de stad Sebaslopol verdreven die voor den moed onzer soldal-n gevallen is; onze zeemagt heeft zich van elk punt der kust moester gemaakt dat zij noo dig achtte aan te tasten. Het verhond der tegen de harbarscliheid vereenigde volken werkte niet uilsluitend op het slagveld; de soüvereine van Groot-lirittanje heeftdoor hare tegenwoordig heid in ons midden een schillerend onderpand der gevoelens van de Engelscho natie gegeven en de in den strijd gevoerde wapenbundel dei- beschaving is vermeerderd met een volk dat ten opzigte van zijn grondgebied klein maardoorde groote daden zijner voorvaderen en door zijne toekomst groot is. «Nogtans leverde binnenlands de tentoonstel ling een schouwspel op de groote feiten waardig die huiten Frankrijk voorvielen. Ook hier heb ben de eerste schreden talrijke moeijelijklieden ontmoet. De rangschikking der voortbrengselen des arbeids van zoovele volkoren, door 2),000 inzenders vertegenw oordigd hooft een geheel hijzonderen ijver bestendige en tot in kleinighe den afdalende zorgen gevorderd welke uitge- loopen zijn in hel scheppen van harmonie uit verwarring en den arbeid in staat gesteld hebben zijne studiën hij het volle daglicht voor te zetten en de uitstekende voortbrengselen der nijverheid en der kunsten op tc merken. «De hittere ijverzucht de onderlinge haat der volken ontstaan uit de afzondering hel is dik wijls voldoende de volken naderbij elkander te brengen om dien haat te verdooven. in dit op- zigt heeft dealgemeene tentoonstelling eene ont- zagciielijke groote uitkomst opgeleverd. Uit alle hoeken des aarbols zijn de bezoekers naar Parijs beengeslFoomd. Hel schouwspel van wezenlijken vooruitgang, langs den weg van zedelijke en stoffelijke welvaart verkregen heeft hij allen vreemdelingen zoow el als Franschen gevoelens van wederkeerige welwillendheid ontwikkeld. Zóó wordl dc broederschap der volken voortge plant. Zie daar wat in dit aan zijne roeping her geven Frankrijk de krachtige wil en de volhar ding vermogen welke rusten op het regt dat de denkbeelden schraagt die met de overtuiging des lands en met de ware openbare meening overeen» stemmen, en op de kracht die aan deze denkbeel den uitvoering geeft.-'

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1