N.° 92 Zaturdag 17 November. mm 1853, ZIERIKZEESIMDMT DE PH.I.IS Dp./Kil ('O!.'HAM' IS: Per clrie maanden 2i00, Franco per post- Abonnementen word en aangenomen l)ij alle Boekhandelaren cu Postdirecteuren. VerschijntWoensdag en /alurdag. DE PRIJS DER ADVERT ENT I EN IS: Gewone 10 cents de regel. Boekaankondigingen 5 eents.de regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigt.cn vith 1S regels a L Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cents. Dc Inzending der Advertenticn kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, vóór 1 1 ure des morgens. PROVINOrA LE STATEN. Zitting van 9 November. Tegenwoordig de commissaris des konings voorzitter, 33 ledenen de griffier. De notulen der vorige zitting worden door den griffier ge lezen en gearresteerd. De ingekomen missive van de heeren mv. J E.- llissecuw S. Luteyn en jlir. mr. Sehunrbeque Bocije allen kennisgeving bevattende van hunne verhindering om deze zitting bij te wonen, de eerste door ongesteldheid en de tweede door afwezigheid, worden aangenomen voor kennisgeving.. De voorzitter deelt mede dat door de afdoèlingén zijn be noemd tot hare. voorzitters !eii[ ouder-voorzitlers'1ste afdecling de heer de Smidt en baron van Zuyleu vari Nievelt; 2de af deeling. de heer mr. Blaaubecn cii dc heer mr. Oau3de af- deeling de lieer van den Bosch en de heer Bachicue voorts dat -de leden U\|(.teuhooven en Benteyu zij n toegevoegd re spectievelijk aan de 1ste en 3de afdeeling. De commissie van rapporteurs brengt verslag liit o)j de voor stellen van gedeputeerde staten als a. bij monde van den lieer Kakebeckcop dat., tot wijziging van de begrooting der euTcel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor flS5ü b. bij monde van den heer' Hombach op dat tol restitutie van tolgelden door de gemeente Znamslag betaald voor den aanvoer van grind ten behoeve van de gemeente wegen c. bij monde van den heer Hoogenboom op dat tot het ver- leenen eener toelage ad/" 50 aan het doofstommen instituut tc Groningen voor eiken doofstommen, uitndc provincie gratis in dat gesticht verpleegd wordende d. bij monde van den lieer Moolenburgli op dat tot afwijzing van liet adres-van M. Blonkér c. 3 bezwaren aanvoerende -tegen- n de onbeperkte uitoefening der lange jagt.en dc'uitreiking van .-jagt-aêten aaii vreemdelingen. J Iet rapport sub a genoemd, behelst'de verklaring dat iii de afdeclingeii zoowel, het uittrekken der som voor onderhoud van het gebouw voor provinciaal geregtshof, als de rijksbijdrage in dc kosten vaii onderhoud van liet palenhoofd en de aardendam te Bath, hot ontwerp van een bepaalde beraadslaging uitmaakte. Terwijl men zich meereudeels vereenigde niet het; voorstel van gedeputeerde staten bestonden de aanmerkingen ten aaitzien van liet 1ste punt. hoofdzakelijk daarin dat men wenschtc de zaak ten principale uitgemaakt te zieu en de verwondering dat de minister van justitie opgeeft hiervoor gcene post op zijne begrooting voorkomt; op een tijdstip dat de begrooting van dat departement voor 1856 nog niet is vastgesteld. Wat het ?do punt betreft merkten eenige leden, op dat het bedoelde palenhoofd -wel kan weggeruimd doch de aardeudaiii altijd belangrijk blijft voor de: rijks vaartuigen en de zeewering, waarop .men gedeputeerde- staten opmerkzaam wilde maken ter voorkoming van niócijélijldi'e'dcn met dc genie en liet aan grenzend polderbestuur. De beraadslagingen hieromtrent geopend zijude, na dc mc- dêdeeliifg - dat gedeputeerde staten in dit rapport geen aan leiding hebben .gevonden tot wijziging van bun voorstelbe komt de lieer Kakebeeke het wooi'd. Ilij verklaart zich voor de opruiming van bet palenhoofd doch aelB bét behoud van den' aardendam zeer wensc'helijk zoowel omdat de' administratie, van in- cu uitgaande reg ten daarvan.gebruik, maakt „als, in liet belang van den waterstaat terwijl ook liet po'Id'èf-bë.stuiir zich aan dit onderhoud kan onttrekken. Hij wcnschte. dus dat bet palenhoofd worde af gezaagd eu aau b.et uiterste einde van den "dam ipcer palen werden aangebfagt benevens steeneu trappen tot bovengemeld gebruik dan levert dcze.plaafs een uitmuntende ligplaats-voor rijkssobcpeu op., zoodat hij niet twijfelt öf bot rijk zal of.iu.de kosten van daarstclling ofin die 'van onderhoud bijdragen. De heer niy.'Fokker zegt in et belangstelling deze opmev'kiit- gp-jq ,1e, hebben,geboord- 'Znuuer de inbet 'minst te- wederleg gen wil bij echter daarop wijzen dat uit geen der argumenten van den vorigen spreker is af te leiden dat de provincie of dé opruiming of de versterking van gezegd palenhoofd moet be-' kostigeu: In legen deel'blijkt zijns inziens dat bét rijk tot die bekostiging vcrpligt is. Aangaande den aarden dam acht spreker het'dan ook ongeraden dat de provincie kosten make bet rijk en de Reigerbergschc polder zijn allereerst de'belangheb benden. Gedcjiuteerde staten hebben dan ook reeds beproefd deze zaak aan bet rijk over té dragen en daarvan bet gewest te ontlasten. ,,p.e. beraadslagingen gesloten zijnde, worden acliéervolgens dc oiulerdeelcn van bet voorstel tot wijziging dor begroeting, a. doorhaling vaii art. 16 van' hoofdstuk TV der inkomsten 'en b. bet uittrekken voor memorie vandc onderboudskóstéu van lietgpb.ouw voor .bet'gei'.egtsbof ,in de uitgaven, goedgekeurd en liét voorstel in "zijn, geheel, aangenomen met 32 stemmen tegeii l- fdolfèer-Fransen van de Putte). Dat sub b. beeftnoch bij de afdeeling noch bij de beraad slaging- tot-aannrcrkiirgen geleid 'en is bet voorstel met alge meene stenlmen aangenomen. Üit .dat sub' c. 'blijkt''dat éèiie afdeeling ge'ene bedenkingen Had eene anderé.tfilde liet voorstel in zoo verre uitbreiden dat de provincie "ook voor iederen gratis verpleegden krankzinnige waarvoor minder dau/50 werd vergoedbet meerdere-tót dat bedrag'zou opleggen. ..In de 3de afdeeling verklaarden zich vele leden tegen, bet voorstel omdat zij;ongunstige terugwerking vreesden op dé instelling die uit liefdégiften wordt'onderbon den eif 'zijnlit onderhoud geheel wenschten over te laten aan de liefdadigheiddie 'daartoe ook bij de in dit gewest gevestigde departementen gelegenheid vindt. lu stemming gebragt-nadat niemand hierover bet woord beeft verlangd .het- voorstel aangenomen met 2-2 stemmen tegen 11. Tegen de boeren: Beumer HardenbérgVader, Kaköbeeke, Sergeantvan Voorst Catshoek van -.den Bosch Hombach Beutcyu W. M. 'Snijder, Steeukamp en Baelnene. Dat sub gaf in de afdcelingen' geene aanleiding tot beden kingen. Bij dc beraadslagingen niemand lietnvoprd vocrénde is bet voorstel aangenomen met 32 stemmen tegen 1 (de heer Kakebeeke). Thans berigt de voorzitter dat aau de orde is bet rapport der commissie van rapporteurs op bet voorstel van gedeputeerde staten e. betrekkelijk de door de concessionarissen der stoom- bootdienst op de Wester-Schelde gedane kennisgeving van sta king dier dienst met 1856. In eene der afdeelingen algemeen den" wenscb te kennen gegeven zijnde om deze zaak in eene beslotene zitting te behandelen brengt bij in omvraagdit verslag te doen uitbrengen in eene zitting met gcslotene deu ren? Welke vraag - toestemmend beantwoord wordt door 27 en ontkennend door 6 léden (tegen dé heeren mr. Fokker, jhr. van Citters van Voorst Catshoek, Z. SnijderUyttenhoovcu eu mr. Blaaubeeu). De zitting gaat hierop over in eene beslotene. Bij de heropening der vergadering zijn aan de orde de Ver slagen der commissie van de rapporteurs over de voorstellen van gedeputeerde staten uitgebragt bij monde van den lieer Spreuger over dat tot aanwijzing van gelden voor het onderhoud van den veerdam aan den Onrustpolder Noord-Bevelaud) bij monde van denbeer Z. Snijder, c/. over dat tot aanwijzing van gelden voor den veerdam bij Kortgcen; cnbij monde van den hetir Bacfiienc. h. over dat tot afwijzing der adressen van eenige ingezetenen van bet voormalig 4de en 5de district en de .gemeente Ax.el om opheffing der tollen op de rijks en provinciale wegen. uit dé verslagen sub/, en cj. blijkt dat deze voorstellen in de afdeelingen geene aanleiding tot opmerki,ngcu ,vau ecnig agnbe- lang gaven; beide voorstellen worden dan ook zonder discus sie aangenomen bet eerste met algemeene stemmen en liet tweede niet 30 stemmen tegen 2 (de heeren van den Bosch eu mr. Fokker) zijnde de beer Callenfels bij de stemming afwezig. 1-Iet- verslag sub h. bevat dc mededcejling dat de drie' decleu van bet verzoek der adressanten, zijnde: 1. in overweging te nemen een adres aan de hooge regering des lands tof. opheffing Van alle tollen op de rijkswegen 2. tot gelijke opheffing der provinciale tollen te besluiten des noods met vervanging van derzelvcr opbrengst door de heffing van een gedeelte van 1 opcent op de directe belastin gen en 3. voor bet geval dat door de staten voor alsnog niet to't bet 2de punt van bet verzoek wordt besloten, aldan in over weging tc nemen eene herziening van bet met 1 Januarij 1855 toegepaste tarief van tollen op de provinciale wegen in Zeeland met bet oogmerk om dat hooge tarief zoódra mogelijk te verbe teren en te matigen. in de afdeelingen met naanwgezetbeid. zijn overwogen. Het eerste punt werd in de 2de afdeeling algemeen en in de 3de bij meerderheid verworpen zonder dat men echter in alle opzigtcn de. juistheid der beweeggronden van gedeputeerde sta ten deelde. Het tweede punt werd mede ondoeltreffend geacht. In eene afdeeling werd bet echter met 6 tegen ,5 stemmen als billijk geoordeeld. Dc minderheid noemde die opheffing onregtvaardig en beriep zich op de provinciale geldleening van f 220,000 grootendcels benuttigd voor wegen in de bespro kene kantons. Ook de minderheid der derde afdeeling voerde tegen die opheffing aan dat andere hoofdwegen toch hastens de°provincie zouden blijven en het middel van afkoop al',ij 1 door de gemeente-besturen zou kunnen worden in praktijk go- bragt- De meerderheid betreurde bet uit bewoordingen door gedeputeerde staten gebezigdte moeten opmaken dat bij dit collegie bet vermoeden bestaat dat adressanten zich onbillijk weiïschen te ontlasten van eene regtmatigc heffingzij gelooft dat uit bun voorstel bet tegendeel mag afgeleid worden. Wat bet beroep betreft op de provinciale gci'dlceiiiug vaii/2:20,0 )0, gedaan meerendeel ten bate dier kantons herinnert zij dat in 1823 eene geldleening van ƒ290,000 is gesloten voor wegen op de eilanden. Op bet 3de punt bad men in eene afdeeling'geene aan merkingen in eene andere wensclitc men dat gedeputeerde staten werden uitgenoodigd een nader onderzoek in te stellen omtrent de vermindering van bet tarief, en te dier zake een voorstel te doen in de volgende zomervergadering der staten de minderheid der 3de afdeeling verzette zich legen de ver langde vermindering van liet toltarief, ten zij zoowel de billijkheid als het provinciaal belang deze vereischte. Vooréene algemeene herziening van alle provinciale tollen was men iutiisscbeli gunstig gestemd. Men is tot slotsom gekomen dat de .wettigheid van de bef fing der tollen boven alle bedenking verbeven is; da't'liet tarief echter aanleiding geeft tot onbiliikheid eu niet even redig is, terwijl eindelijk dit tarief niet is zooals men zegt beoogd te hebben beneden dat van de rijkstollen. Door den voorzitter berigt zijnde dat gedeputeerde staten ook ten deze geene aanleiding hebben gevonden om bun voor stel-te wijzigen, worden de beraadslagingen geopend en voorlezing gedaan van een door de n beer Bachicue ingeleverd en door'dé'heeren Uytenbooven, Hombach Bcunier Ilarden- berg, Sergeant en Ongbeua ondersteund anion dement van den navolgenden inhoud Dc staten der-'provincieZeeland besluiten tot- afwijzi.itg van het 'verzoek zooals bet daar ligt, doch; magtigen gedeputeerdè staten tot bet instellen van een on derzoek omtrent de bezwaren legen de provinciale tollen en bet doen van een voorstel daaromtreut in dc eerstkomende zomervergadering. Na ampele discussion wordt bet amendement met algc- meene stemming aangenomen, eu alzoo liét voorstel van ge deptiteerde staten beschouwd als vervallen, Dc voorzitter berigt dat door bet lid 1. G. J. van den Bosch is ingediend een behoorlijk ondersteund voorstelstrek kende dat de staten besluiten zich bij adres tot den koning te wenden, met kennisgeving dat zij zich bezwaard achten met twee beschikkingen van 16 en 18 December 1854 van den minister van binnenlandschc zaken en de nieuwe' bepa lingen omtrent de bestekken, de begrootiugen der calamiteuse polders en de instructie voor de werkbazen zoodat zij be scheidenlek verzoeken eene wijziging dezer bepalingen opdat die mogen worden in verband gebragt met de voorschriften van art 137 en 138 der provinciale wet én 192 der grondwet. De voorzitter wijst er op dat 'dit v'oorstcl als zeer belang rijk mag geacht worden, bet geldt toc'li als. betware eene klagfc over ministeriele disposition en koninklijke besluitenbij acht bet dau ook van gevvigt dat deze zaak niet met over haasting worde behandeld. Na eenige discussie wordt op zijn voorstel besloten do toe lichting van dit voorstel door den voorsteller aan de orde te stéllen in de eerste bijeenkomst der aanstaande zomerverga dering. Dc commissie j belast met bet ontwerpen vau een regle ment van administratie der polders in Zeeland bestaande uit de heeren Fransen van de Putte, voorzitter. Can, "Wagtho, Mazure en Beumer Hnrdenberg brengt alsnu bij monde van eerstgenoemden heer eindverslag uit over bare werkzaamheden. Met .herinnering .aan bet in Junij 1854 overgelegde alge meen- verslag der rapporten, van verschillende waterschappen betrekkelijk hunne inrigtiugen en reglementen en daartoe be trekkelijke stukken wijst' het .rapport op de vele bezwaren aan deze taak verbonden, waaronder zij niet bet minste re kende-. 1. de aard en strekking van bet reglement, al.of met gcl-i'jkwerkend voor alle polders 2. bet al of niet behouden der polder-arrondissementenen 3. bet subsidie-stelsel voor dc ca lami touse polders. Hulde doende aan de collegien en personen die dc commissie hebben verpligt door medewerking of inlichtingenlegt zij bij deze over a. ontwerp-reglement van administratie der polders in Zee land met h.. een concept-adres aan 7. M. den koning tot intrekking van alle thans vigerende besluiten op bet beheer en toezigt der polders, met de daartoe betrekkelijke wetten decreten enz. e. memorie van toelichting behoorende bij bet ontwerp-regle ment en d. memorie betrekkelijk'de bijdragen aan calamiteuse polders. Ten slotte wensebte Me comissie dat de staten bepalende lijd voor -liet in behandeling nemen van dit reglement ouder 's konings goedkeuring vast te stellen op eene buitengewone vergadering der staten in Maart of Mei 1S56, en inmiddels deze stukken t.e doen- drukken en aan dc ledeu ronddcclen. De spreker voegt hierbij dat de commissie deze bepaling beeft .noodig geoordeeld omdat' liet onderzoek iu de afdeelin gen cu de geheelé behandeling te vècl tijd zal vcreisebeii voor .eene .gewone vergadering, tervVijl de maanden Maart of Mei zijn genomen omdat in April de meeste leden door andere werkzaamheden worden bezig gebonden. Eindelijk brengt bij ook nog in zijn privé dank toe aan zijne medeleden voor hunne wc! willen de medewerking. Dc voorzitter de opmerking gemaakt hebbende dat bezwaar lijk bc.t onderzoek in dc afdeelingen bet opmaken van de .rapporten en eindelijk van liet centraal rapport .in eene verga-' dering lean geschieden terwijl ook bij aanneming van dit voor del nog dc tijd voor de vergadering onbeslist blijft, ontstaat '•1 Mjjover langdurige discussionwaaraan de heeren Jlir. van fitters, mr. Fokker, Fransen van de Putte Uytteuhoóven en Bacbieno deel nemen, eu welke, nadat de lieer üyttenbooven een amendement bad ingeleverd docli wederom ingetrokken worden beëindigd door het indienen vaneen amendement dooi den beer Bacbienestrekkende 1om dc stukken te doen druk ken en ronddeelen en 2, oni gedeputeerde staten uit'te noodi- gen bij het hooger bestuur over te brengen den wensoh dei- provinciale staten om in buitengewone vergadering te worden bijeen geroepen in de maand Maart of Mei 1S56, ter nadere bepaling van den commissaris des konings, tot behandeling van dit onderwerp. Wederom na eenige discussie wordt dit amendement in stem ming gebragten wordt bet eerste deel met algemeene stem men en bet tweede met 32 stemmen tegen 1, die van den lieer Vader, aangenomen, waardoor bet voorstel eter commissie als vervallen wordt beschouwd. Thans geene zaken meer te behandelen zijude, wordt be sloten de resumtie der notulen vau deze zitting over te laten aau gedeputeerde staten en 'wordt de vergadering door den voorzitter in naam des konings gesloten. BINNENLAND. Noordwelle 15 November. Hedenmiddag omstreeks vier ure bad bier een treurig voor val plaats De weduwe A. van t' Nóorderule eene vrouw uit deu arbeidenden stand heeft zich door ophanging van hel leven beroofd. Haar dochtertje dat uit de school kwam, heef! haar het eerst gezien. Ofschoon zij ook door do duurte der tijden moest lijden was zij niet geheel en al van levensmiddelen ontbloot zoodat inen niet weet wat haar tot dien slap gebragt heeft. Zij laat twee kinderen na die nog te jong zijn om ui hunne behoeften te voorzien. Men schrijft uit Wzendijke van 13 Novem ber. Gisteren overleed alhier de rijks-ambte naar Poolman, ridder van de Militaire Willem, Ordeeen der overgeblevenen van het gespron- gene schip van van Speijk. Men weet dat slecbls 2 personen van die equipage er het leven af- hragten. De tweede kamer der stalen-generaai hoeft heden tot kandidaten voor het lidmaatschap dn algemeene rekenkamer gekozen lot 1 sten kandi daat den lieer mr. C. IV. baron van Zuijlen van JS'icveltontvanger der domeinen te Sas van Gent tot 2den kandidaat den heer van den Bosch militair onder-intendanttot 3den kandidaat den heer C. G. Versfeitrefendaris van het ministerie van finantien. In ons vorig nommcr bcrigtten wijdat een felle brand was uitgebroken in het woon- en pakhuis van de heeren gebrs. Kolff, handelaren in verfwaren, onderdo firma Tollens en Comp. staande in de Biet straat te Rotterdam welk pand tot bergplaats van verfwaren en vernissen wasin- gerigl. Dit en liet. daarnevens staande woon- cn pakhuis zijn geheel uitgebrand. De brand nam een aanvang ten half elf ure en was door de werking van een 14-tal brandspuiten ten hult' 2 ure gebluscht. De belendingen hebben veel ge leden door de waterschade. Dc oorzaak van de ramp wordt toegeschreven aan hel vallen van een brandende kaars in een der terpentijnbakken. Naar men verneemt zijn de gehouwen verzekerd hij de llotterdamsche maatschappij van de bh. de Wolff en Eek en de goederen hij de algemeene brandwaarborg-maatschappij te Rotterdam ge vestigd. Men begroot de schade op een halve tonne gouds. Men schrijft uit Gorinchcm van den i dezerDe grootc St. Maarlens paarden- en beestenmarkt van heden is buitengewoon druk bezocht. De aanvoer was zeer groot. Onder scheidene Franschc kooplieden hebben aanzien lijke aankoopen gedaan en besteedden ƒ400 a 500 voor goede 5 a Cjarige paarden terwijl 3 a 4ja- rige lot /'300 a400 mede vlug genomen werden. In vee ging mede veel om en werd voor veile kocijcn lot ƒ300 besteed kalf kocijcn f 150 als middelbare prijs, terwijl jong goed voor mindere prijzen verkocht werd. Eene ontzettende hoe veelheid paarden en vee is verhandeld dat mor gen als wanneer de Sl. Maarlens markt wordt voortgezetniet minder zal zijn. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Yj M. beeft benoemd tot ontv. der in--en uitg. veg'tcn cu aecijnsen eu van de belast, op 'dc gouden en zilv. werken en tevens lot enü-cposcuv. tc 's Bosch, den lieer A. Voerman tot ontv. dei" dir. belast, in- en nitg. regtem cn aceijnscn te Stavoren c. a. den beer L. ,E: Krabbendamtot out. der iu- cu uitg regtcu eu aceijnscn te Giancbrugge den heer W. Th. de Jongli van Avkct. SUITE N L A N O. DUITSCHLAMD Keulen, 12 November. H. M. de konin gin weduwe der Nederlanden, die van des avonds ti dezer lot donderdag morgen op hel koninklijk kasteel Saussuocite Potsdam, hij HU. Pruissi- sche MM ertoefd hecfl is toen van daar over. Koningsbergen naar Petersburg vertrokken. Ee-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1