MM, MBHBHIISfKt KR AIJYKK'iWim den behoeven te bezigen om dit te verzekeren alleen do vermelding van do omstandigheid dat vroeger de lijst van schoolgaande kinderen niet rneer beliop dan 120 a 125, en dat die thans 180 beloopt zal mcenen wij daartoe voldoende zijn. De gemeente-raad en de schoolcommissie aan wier gezamenlijke pogingen het heeft mogen ge lukken om deze grooto verbetering in bel onder wijs tot stand te brengen hebben zich mogen verheugen in de welwillende en krachtige hulpen ondersteuning zoo van den onderwijzer als van de ingezetenen dor gemeente. Berigten uit Batavia loopen lot den 8 Sep'cmber Den 1 September beeft de gouverneur-generaal met mevrouw Duymaer van Twist en gevolg de reis naar de Mollukkos aangevangen met hel particulier stoomschip A mbon. Aangaande den zeeroof in den Molukschen Archipel is het volgende vernomen Gedurende de maand April zijn do kusten van hel noorde lijke schiereiland van Gelebes behoorende tot de residentie Menodo en de daaromtrent lig gende eilanden door verscheidene roovers- praauwcn die men zegt afkomstig van Magin- danao te zijn verontrust. Verscheidene go welddadigheden werden door de opvarenden gepleegd en hier en daar kustbewoners door hen opgeligt. Het eiland Terna'te is onlangs weder door hevige aardbevingen geteisterd. De inge zetenen herinnerden zich uiol na 1840 zulke /ware schokken te hebben gevoeld. Gene vrouw v'-s van schrik ncJergevallen en plotseling over- «eden. Op Tidore waren 25 buizen ingestort en daarbij 14 mannen on vrouwen omgekomen terwijl 3 mannen en 5 vrouwen in de nabijheid van hel 1 mrgje Dojado op dal eiland door af rollende steoncn gedood werden. Ook te Me- i-.iiio hadden zicb schokken van aardbeving doen gevoelen. brkoraiingen en besluiten. M. heeft benoemd tot secret, der prov.-commissie van onderwijs en schoolopziener in het 1ste schooldistrict van Zeeland mr. Cu. V. JE.Vaillainten tot schoolopziener in het 2i!c schooldistrict dier provincie P. J. Andrecetheol. doet. Bij besluit van 30 Oct. jl. heeft Z. M. goedgevonden aan mr. -/. II. de Stogpelaar burgemeester der gemeente Vere c. a. Vrouwenpolder c. a. en Gapingeop zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking te verleen en. Bij besluit van 1 dezer heeft Z. M. goo%t>voude.ii tc benoemen tot burgemeester der gemeente Oldenhove mr. E. J. Uvlber. B O TT EN LAND. S U S I A N U-U u a K ÏJ K, Aan de Oester Zeil. wordt uit Odessa ge schreven. dat keizer Alexander ie W\co\uie ff metden meesten ijver werkzaam is. Zeer dikwijls bezoekt hij de hospitalen, alwaar hij de gekwetsten woor den van troost toespreekt. Bij een dier bezoeken zag hij een officier wiens aangezigt zoo verschrik kelijk verschroeid was door de brandwonden die hij bij de bestorming van Sebaslopol had gekregen, dat men zijn hoofd met een doek bad bedekt om den keizer dat ijselijk schouwspel te besparen, De keizer echter liglte zeer voorzigtig den doek op en bij bet aanschouwen dier verdoofde oogen nam bij de hand des ongelukkige en drukte ze in beide de zijnen terwijl tranen aan zijne oogen ontwelden. Dc gekwetste, boorende dal zijnen keizer weende bragt de hand van den czaar aan zijne lippen en kuste haar terwijl hij den vorst zegende. Alexander nam daarop het kruis van den George van zijne borst gaf het den offi cier en verwijderde zicb snel om zijne aandoening Ie verbergen. Met Russische handelsblad berigt t dat gedu rende het loopende jaar reeds 8330 Russische ponden goud uit de mijnen van het UraJ-geberglo zijn getrokken. BïïlTSCHLAHD In de lndépendance leest men Men heefl lo Berlijn veel vermaak geschept in de laatste be rigten uit Konslanlinopel voorkomende in de Times en de Conüilulionnelbetrekkelijk Leo prins van Armenië. Hot klad van den brief, •waarin de schijn wordt aangenomen als of men de nieuwegunstige gezindheid van den prins voor Rusland betreurt is onder do papieren van den gelukzoeker gevonden De dagbladen zyn ver vuld met bijzonderheden over zijne gevangen neming cn do eerste veihooren die hij beeft ondergaan ik hoor betwisten dal de gewaande prins betrekkingen in bet korps diplomatique heeft gehad. Het is eeno dwaling wat er do verhalen van onze bladen ook van mogen zeggen. Ove rigens verneemt men dat die Chevalier d'indus trie in der tijd uit Parijs, waar hij in verzekerde bewaring is geweest is verbannen. Er is sprake van eene algemcene tentoon stelling in 1859 te NVeenen. De ontwerpen van den bouwkundige voor deze gelegenheid gekozen zijn zelfs reeds door den keizer aange nomen. Die bouwkundige is de heer Louis Forster professor aan de akademie der scboone kunsten te Weenen, bouwmeester van het groote tuighuis derzelfdo stad (welks uitgestrektheid tweemaal zoo groot is als die van de Louvre en de Tuileriën te zaïnen genomen) en onlangs commissaris bij de algemcene tentoonstelling te Parijs van waar zijn souverein hem laat ontbie den voor bovengemeld ontwerp. Uit Weenen wordt vati den 31 October ge meld: eergisteren is in de Proteslantscbe of Evan gelische kerken binnen deze residentie bel Befor maliefeest gevierd waarvan op boog gezag, voor bot eerst sedert (Je erkenning dier kerken van staatswege aankondiging was geschied. De be defiuizeu waren bij die gelegenheid zeer bezocht. De Ost Deutsche Post berigt dat de con cessie van hot Crediel Modifier te Weenen is ver leend voor 90 jaren. De verrigtingon dier maat schappij zullen betreffen nijverheids-ondernemin gen bankzaken aankoopen leeningen koloni satie enz. Hot maatschappelijk kapitaal is voorloopig op 60 millioen fi. bepaald doch kan tot 100 millioenen gebragl worden. Er zullen worden uitgegeven 300 000 aandeelen ad 200 fl. De vijf huizen Rothschild nemen ieder voor vijf millioen het buis Lamel te Praag voor /.es mil lioen de beer Louis von LJaber voor rekening der groote grondeigenaren die tot deelneming zullen worden uitgenuodigd voor een bedrag dat nog niet bekend is. Voor de openbare in schrijving blijft een aanzienlijke som beschikbaar. Een raad van administratie zal worden benoemd, beslaande uit 21 leder» waarvan een derde geen Oostenrijkers moeten zijn. s a ra a: R o h. Parijs 1 November, De beurs beeft mei diepe ontroering d en zelfmoord vernomen van den aldaar zeer bekenden Pirel. Naar men verhaalt, was hij voor eenige jaren baardscheerder van den heer Rothschildsr. en slaagde hij er in de fïnan- tiële vertrouweling des bankiers lo worden Op deze wijze kon hij op de beurs speculeren zonder gevaar te loopen te verliezen en won dus meer dan een millioen. Toen echter verliet hij zijnen ouden meester om do fortuin van den heer Pereire te volgen en plaatste zijn gansch vermogen in het Credit Mobilicr waarvan do daling hem ge heel ten gronde heeft gebragt en hem het besluit heeft doen nemen zich voor den kop te schieten. In bet nijverheidspaleis wordt in weerwil der verdubbelde waakzaamheid nog veel gesto len. Voor eenige dagen werd van een Zwitser een ongeveer 2 vierk. voeten groot kistje met ju- weelen weggenomen. De beambten der maat schappij worden telken avond alvorens het ge bouw te verlaten streng onJerzocht. Een dier personen voormalig milila r en ridder van het Legioen van Eer werd dezer dagen wegens dief stal tot gevangenisstraf veroordeeld. Men beweert dut de maarschalk Pelisster zal trachten (ie forten op de noordzijde van de golf van Sebaslopol door een heftig bombardement weer loos lo maken en in zijn tegenwoordige positie den winter door te brengen, zonder pogingen aan te wenden om de Russen door een ernstiger» aanval, uit de nabijheid van Sebaslopol te verdrij ven. De krijgsmagt die in Eupatoria wordt vcreenigd schijnt daarentegen bestemd om de gemeenschap van Simferopol met Perekop zoo zeer te bedreigen en te belemmeren dat de he- noodigde toevoer van levensmiddelen daardoor zoo niet geheel dan toch gedeeltelijk wordt afge sneden. De aldaar aanwezige Turkscbe en Egyp tische infanterie is reeds door de Fransche divisie infanterie Defailly versterkt. Men spreekt ook van het overschepen uit Varna derwaarts van eene brigade van bet Engelsch-üuitsch legioen. De ruiterij is versterkt door twee brigaden Fran sche en eene brigade Britscho ka va Her ie doch do corpsen uil welke deze strijdkrachten zoo in- fanterieals ruiterij bestaan zijn ver beneden de gewone sterkte. De Moniteur deelt eene depêche mede van den maarschalk Pelissier gedagleekend uit Sebaslopol den 2 November welke aankondigt dal de gene raal d'Allonville mei 24 batlaillons infanleiie 32 escadrons kavallerie en 52 kanonnen is voor waarts getrokken op den weg van Eupatoria naar Simferopol tot aan den bollen weg van Tihobatan. Hij beeft de Russen gevestigd gevonden op de tegenover liggende kusten, die bezig waren om cr verschansingen verdedigd door 34 stukken ar tillerie van groot vermogen op te riglen waar in zich eenige menschen en paarden bevonden. Al do aangewende pogingen om den vijand tot een veldslag te brengen zijn zonder gevolg ge bleven. Tien escadrons Russen bobben voor vier eska drons Turken de wijk genomen. De zelfde bewegingen vruchteloos vernieuwd zijnde watergebrek en de moeijelijkbeden om zich voeder te verschaffen hebben don generaal d'Allonville doen besluiten om den 29 naar Eu patoria terug te keeren. De omstreken van deze plaats zijn door de Russen op groolen afstand verlaten. De Moniteur meldt nog dat de generaal Ros quel aan zijne wondon lijdende zie!» naar Pau heeft begeven. Een der dagbladen deelt de volgende karak teristieke bijzonderheden wegens bet bezoek der hertogin van Bralt ind te Parijs mode toen IJ. K. H. het bótel var» Chimay voor de eerste maal be zocht nam zij alle bijzonderheden daarvan naauw- ke.urig in oogenschouw maar bet meest werd bare aandacht door de stallen getrokken en /ij onderzocht de viervoetige bewoners daarvan met eeno belangstelling die hot hart eens Arabiers zou verrukt hebben. Tijdens het tweede bezoek aan dat bótel ging du prinses nog verder. Toen namelijk bel rijtuig, dat baar en de prinses van Chimay naar Parijs moest brengen ingespannen werd ontwaarde zij dat (ie koetsier daarbij eenige rnoei- jelijkheid ondervond, ging ir» haar met kanten gegarneerd kleed en met de handschoenen aan naar de paarden on hielp hem zijn werk in orde brengen. De avonden ten hove op welke de kei zer en de keizerin met hunne vorstelijke gasten geene openbare vermakelijkheden bijwoonden werden eerst met een of ander gezelschapsspel doorgebragt maar latei leerde de jeugdige en luchthartige hertogin bare keizerlijke vrienden een kaartspel dat te St. Cloud nog lang in her innering blijven zal, namelijk dat wat in Duitsch- land en Holland onder den naam van Zwarte Piet bekend is, er» waarbij de aangezigien der verlie zers met een stuk houtskool worden zwart ge maakt zoodat, naardien ieder zijne beurt krijgt, bet eindelijk, onder groot gelach, eene soort van maskerade wordt. O B. O O T-B BITTliMHIEN De beroemde schrijver Samuel Johnson tolde onder zijne vrienden zekeren schilder Lowe ae naamd was peetvader van twee diens kinderen en vermaakte bij uitersten wil aan ieder van hen 100 p. st., ten einde in hunne opvoeding te voor zien en hen in staat te stellen verder Moor de we reld te komen. Dezer dagen hebben eenige let lerhundigon onder welke Macaulmj, Dickens en d Israeli behooren een verzoekschrift bij lord Palmerston ingediend om hem mede te doelen dal een der peetkinderen des groote» mans me- jufrouw Lowe nog in leven 78 jaren oud met hare jongere zuster te Deptfort woonachtig, in het bezit van belangrijke papieren en persoonlijke herinneringen van Johnson is en builen haar toedoen in zeer bekrompen omstandigheden ver keert, weshalve de hulp des eersten ministers ten baren behoeve werd ingeroepen. Zijn lordschap beeft terstond aan dit verzoek voldaan en 100 p. st. uil een ter zijner beschikking staand londs afge zonderd en thans hebben de belangstellende vereerders van Johnsonücb tot het publiek gewend in de hoop dat nog 400 p. st. bijeengezameld zul len worden om daaruit eene lijfrente voor me- jufrouw Lowe en hare zuster te kunnen «aankoo pen. Eene zoodanige hulde aan de nagedachtenis van mannen wier talent tijdgenoot en nakome lingschap aan ben vurpligt heeft doet het hart eer aan. Men verneemt dat mevrouw Jenny Gold— schmidt Lind or in toegestemd heeft alhier een concert te geven, ten voordeele van bet fonds voor de weduwen en weezen der in het Oosten gesueu velde militairen. Men wil welen dat de portugescho rege ring den vrijen invoer van tarwe in hare havens verlengd heefl lol den 30 Junij 1856. JONGSTE BUI1 EN L AN DSC H E TIJ DINGEN Parijs 5 November. De Moniteur meldt dat de generaal Canrobert den dezer te Lubeck naar Stokholm is scheep gegaan. De generaal was door de Duitsche bevolking vooral te Han nover, Hamburg en Lubeck, mot de meeste harte lijkheid ontvangen. Een verslag van den admiraal Bruat van 18 October bevat uitvoerige bijzonderheden nopens de inname van Kinburn. De admiraal schrijft de spoedige overwinning voornamelijk toe aan het vuur der vlottende batterijen waarvan bet juiste treffen in slaat is de sterkste muren om.ver to werpen. Men mag van deze geduchte oorlogs werktuigen alles verwachten. AFVÜ aST SKR STOOMBOOT A STA» 5EÏHB.IKEEK rsSSSSSHBB gedurende de maand NOVEMBER 8 T O O M B O O T-B IB N IT middelburg zierikzee bergen op zoom (ïholen benevens van middelburg op antwerpen enz. Fan Thole'i Zaturdag 10, 's morg. 9*/2 u. 1 Dingsdag 13, 11 Van Antwerpen. Donderd. 8. 's morg. 9'72 I Donderd. 15, 3 (dienst rUSSGTIRN middelburg EN rotterdam.) Fan Middelburg Fan Middelburg Vrijdag 9, 's morg. lOLa Maandag 12, 's midd. l2J/a Fan Middelburg Woensd. 7, 's morg. 9 Woensd. 14, 2 Woensdag 7, 'smorg 9l/>u. Vrijdag 9, 19'/ a Zondag 11. 11 a Maandag 12, Van Botterdam. Donderd. 8, 'smorg. G'/2 Zaturdag 10, t>'/2 Maandag 12 9 Dingsdag 13. 9 Van Zierikzee Woensdag 7,'smorg, 10 Vrijdag 9, 10'/; Zondag 11, ll u. Fan Rotterdam Dond. 8, 'smorg. 6 Zaturdag 10, 6 Dingsdag 13, 6 lts De diligence zal van Zierikzee 1(mr na de afvaart tier stoomboo van Rotterdam naar Middelburg, en van Mid delburg naar Rotter lam uur na de afvaart der stoom boot rijden. (DIENST TUSSC.UKN VL1S81NGEN EN BOTTERDAM.) Van Rotterdam, lederen Dingsdag. Don. derdag en Zaturdag 's mor gens ten 9 ure, na aankomst van den eersten trein uit 's tl age De diligence zal v.m Zierikzee 1 '/2 uur na deafvaait der stoomboot van Rotterdam naar VlissingerJ en van Vlis- singen naar Rotterdam '/2 uur na de afvaart der stoOfVj.. boot rijden. V.m V tissingeu lederen Maandag, Woens dag en Vrijdag, 'smorgens ten S ure, na aa"komst der stoomi'oot van Breskens. PRÏJZRN OSSl STFECTKHITB den 5 November 1855. Nederland. Werkelijke schuld 2'A pet. dito dito 3 dito dito 4 -Handel-Maatschappij 4Va Rusland. Oblig. bij Hope en Co. 5 dito dito 1828/1829 5 Certific. dito 1840. 4 dito bij Sticglitz 4 dito dito 1854 5 Certific. van Inschrijving 6 Oblig. Nieuwe Stukken 1 Binnenlandsch3 Oostenrijk. Oblig. Metalliek 5 dito2'Z dito N. betaalbaar Amsterdam Certific. bij Rothschild Obligation Spanje. Belgie. Portugal. 2'/, 3 nl1^ 733 8 0178 1013„ 1003 19'',» 32 02, m 317a 393/4 ROTTERDAM j 5 Novembor. TARWE. Zeeuws., Vlaams, en Overm. als voren, N. dito bij iets grooter aanvoer 25 c. lager De mindere soorten von den daartoe trage koopers goede en puike N. f 17.50 a ƒ18,25 mindere f 14,50 iif 17,25 Jar. 17,50 a ƒ19,25, ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. 10 a 20 c. lager/ 11,25 a ƒ12,60. GERST Zeeuws, vlaams. en Overm. winter/8 a/8,80 dito zomer 7,70 8,40. HAVER. Zeeuws. en ïnl. Korte ƒ4,20 a ƒ5.10 dito lange ƒ4 a 4,50. ERWTEN Zeeuws, groene ƒ11,50 a, 12,25. VLAS. De aanvoer ter markt van heden vond gcreede koopers. Op het land was de handel gedurende de vorige week vrij belangrijk. Prijzen 30 a 56 naar kwaliteit. MEEKRAP redelijk veel geveild tot prijzen van de vorige week was de kooplust niet algemeen. LONDEN2 November. KOFFIJ kalm. SUIKER levendig en de prijzen zijn 51 a 16 levendig. RIJST is bij meer vraag 3 d. kooger te noteren. GRAANMARKT. Engelsclie Tarwe was heden weinig aan de markt en vond tot de prijzen van maandag 11. grif nemers. Vreemde Tarwe mede met beperkten aanvoer en matige vraag tot volle prijzen. Meel werd iets lager betaald. Gerst g 'zocht en ferm gesouteneerd, Boonen en Erwten met vrij levendigen kooplust tot vaste prijzen. Oude Haver goed gewild doch voor nieuw.e is de markt flaauw. Klaverzaad sterk gevraagd en met neiging tot vooruitgang. rouvd Renesse den 5 November 1855. A. C. RON en H. SËPTËB. Bij ,|e Uitgevers dezes, Erven A. de VOS is te bekomen ZEEUWSCHE DUINVREUGD, bevattende meer dan 150 nji verschillende gele genheden toepasselijke Geielschrps-Liedereo, 2de druk Prijs 40 cis. ENGËLSCH en FRANSCH WOORDENBOEK, Prijs 40 ets. DE SCHIJNDEUGD OP HET TWEEDE SCHAVOT behelzende de laatste Levensbijzonderheden van wijlen den bcruchlen Deugniet joiian cato kamerling of abraham magaris. 2de uitgaafvroeger ƒ180 titans 25 ets. Alsmede vele soorten van ffafaae plaJess allerliefste zeer goedkoope prenteboelijeü "Waaronder Winterlouvuren, Lenleknopjes, Herfst- tuiltjes Zomer bloem pj es Rijmbijbel Vergeet- mij-niet Nieuwe Nederlandsche Vertellingen in Proza en Poëzij Nieuw Nederlandsche Prentenboek mei vele honderde Platen enz, enz ter stads-drukker!» van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 2