N.° 89. Woensdag 7 November. WRIJWSTIJIIlNfiRR mm DE Pit MS DEZE It COURANT IS Per drie maanden f 2,00. Franco per post- 2-,30» Abonnementen worden jfsfflgciioiiicii bij aile Boekhandelaren en Postdirecteuren. VerschijntWoensdag en Zaturdag. - DE PRIJS DER. ADVERTENTIEN IS: Gewon:' 10 echts de regel. Boekaankondigingen 5 cents de, regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 15 regels a 1 Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cen's. De Inzending der Advcrtenticu kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, vóór 11 ure des morgens. BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN. Lijst van de te behandelen punten in de najaars-vergade- ring der provinciale staten van Zeeland van 1855. 1. Koninklijk besluit van 25 Julij jl. no. GO houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 9 te voren 110. 7 tot wijziging der instructie voor gedeputeerde staten. 2. Koninklijk besluit van de zelfde dagtcekeuingno. 61, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 9 te vorenno. 11 tot wijziging van bet reglement van orde voor hunne vergadering. 3. Koninklijk besluit van den 23 Augustus jl.no. 95, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 9 Julij tc voren, uo. 5 strekkende tot intrekking van provinciale verordeningen tegen wier overtredingen straf is bedreigd. 4. Koninklijk besluit van 5 September jl., no. 67, houdende hekrachtingen van het besluit der provinciale staten van 6 Julij te voren no. 5betrekkelijk de rekening en verantwoording van gedeputeerde staten over 1853. 5. Koninklijk besluit van deu 10 September jl., no. 21 II, houdende goedkeuring van de besluiten der provinciale staten van den G Julij tc voren no. 11 aen c, eu no. 10 strek kende: tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale eu huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1855 (renteloos voorschot aan de gemeente 's Heer Heudrikskiuderen) om uit den post van onvoorziene uitgaven dier bcgrootiïig te voldoen eene som van/" 184 als bijdrage der provincie in de kosten van begriuding van zekeren weg in de gemeente 's Heer Hendrilcskinderen om tegen afstand in onderhoud van gezegden weg aan het gemeentebestuur vau 's Heer Heudrikskiuderen cenen anderen in die gemeente gelegen wegin onderhoud voor rekening der provincie over te nemen en om uit den post van onvoorziene uitgaven van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1855 te voldoen eene somvan 50 aan Ba. Ta. Claays weduwe van den gebrevetlecrdcn veearts J. F. Lippens. 6. Koninklijk besluit van de zelfde dagteekening no. 221 houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten vau 9 Julij te voren no. 9 tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale eu huishoudelijke inkomsten cu uitga ven voor 1855 (koopsom van de stoomboot „Be Schelde", enz.) 7. Koninklijk besluit van de zelfde dagteekeningno. 23 K, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van 10 Julij te voren no. 3, waarbij de jaarwedde van den provin cialen opzigterbij de wegen A. W. Olivier met/100 verhoogd en alzoo op ƒ700 gebragt wordt. S. Mededeeling cler missive vau Z. Exc. den minister van binuenlandschc zaken van den 23 Augustus jl., no. 108, 2de afdeeling betrekkelijk het besluit der provinciale staten van den 10 Julij te voren no. 6. waarbij eene commissie is be noemd tot liet doen van onderzoek omtrent zeker besluit van dien minister, met bepaling dat zij hare werkzaamheden ook na het sluiten der vergadering zal voortzetten. 9. Het quadrnpïieaat der door de algemeene rekenkamer ge arresteerde rekening wegens de provinciale fondsen over 1832. 10. Mededeeling van de missive van zijne exccll. den minis ter van binnenlandsche zaken, van den 18 September 1855 no. 100, 2deafdeelingmet Zr. Ms. besluit van deu 8 tc voren, no. 70, houdende verdaging der beslissing omtrent de bcgroo- ting der enkel provinciale inkomsteu en uitgaven voor 1856 wegens gerezen bedenkingen omtrent de' jaarlijksche bijdrage voor het paalhoofd te Fort-Bath, en de onderhoudskosten van het gebouw in gebruik bij het provinciaal geregtshof de missive van denzelfden minister van den 1 October 1855 no. 144, 3de afdeeling A, betrekkelijk de zoo evengemelde bij drage voor het paalhoofd te Fort-Bath en de missive van zijne excellentie den minister van justitie van den 17 Augustus 1855. no. 113/33, betrekkelijk het onderhoud van het gebouw iu gebruik bij het provinciaal geregtshofmet een tot een en ander betrekkelijk voorstel van gedeputeerde staten. 11. "Voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk liet adres van burgemeester en wethouders van Z'aamslag oin teruggave van tolgelden. 12. Voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk de adres sen van eenige ingezetenen van het 4de en 5de district der pro vincie, met bezwaren tegen de heffing van tollen. 13. Voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk het adres van M. Blonlcers en anderenzich noemende liefhebbers der jagt in het 4de district der provinciemet bezwaren tegen de onbeperkte uitoefening der lange jagt en tegen de uitgifte van jagt-acten aan vreemdelingen. 14. Voorstel van gedeputeerde staten tot aanwijzing van fondsen voor den vcerdam bij Kortgeeu. 15. Opgave van de, sedert de laatste vergadering; door gede puteerde staten gedane onderhandsche aanbestedingen. Haamstede 4 November. Had be Hervormde gemeente alhier hot genoegen in don loop dezes jaBrs vau een paar geachte ingezetenen echlge nootrn ter dezer plaatse woonachtig twee smaakvolle bewerkte damaste tafelkleoden met twee daarbij behoorende servet("n Dit gebruik bij de bediening des II. Avoudmaals ten geschenke to ontvangen heden mogt zij een nieuw bewijs var» oobekrompene liefdadigheid en belangstelling in de openbare eeredienst van diezelfde echte lingen ondervinden, Een eenvoudige doch nel bewerkte en kostbare zilveren doopvont met toe passelijke inscriptie werd haar vereerd en thans do eerste maal gebruikt. Te indrukwekkender was bij die gelegenheid de doopshediening door dien de doopeling op wiens voorhoofd hel eerste water uit den hieuwen doopvont werd gesprengd, eene kleindochter van bovengenoemd echtpaar en naamgenoot was van onzen hooggeachte» voor- maligen burgemeester den edel achtb. heer L. L. B.wiens vroegtijdig afsterven de gemeente steeds betreurt. Met dit geschenk is de laatste hand gelegd aan de benoodigdheden bij de bediening der sacra menten onzer kerk. Behalve de genoemde voor werpen zijn wij in het bezit van 4 zilveren bekers, 2 dito fraaije wijnkannen 1 groote en 2 kleinere zilveren schotels zijnde alles uitgenomen de bekers, legaten en geschenken van dezelfde familie. Mogt het voorbeeld der edele gevers in vele gemeenten navolging vinden cn Gods zegen rusten op dien arbeid der liefde. Hulst 30 October. Gisteren was hier een ware, feestdag voor de landbouwers in het kanton Hulst. Door de 12de sectie der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland was eene ten toonstelling uitgeschreven van paarden rund vee lanilbouw-voortbrengselen werktuigen en gereedschappen, met uitloving van verschillende prernion waartoe de gelden bij inteekening van belangstellenden zijn zamen gebragt, vermeerderd door eene bijdrage van 80, van wege de stad Hulstterwijl tevens gelegenheid tot handel als van zelve bestond Die tentoonstelling aanvankelijk begunstigd door droog weder is boven verwachting gelukt, door algemeene medewerking van landeigenaars en landbouwers. Er waren door 51 eigenaren ten toon gesteld 20 merriepuarden van 4 tot 6 jaren 15 ruin- paarden van 4 tol G jaren 9 veulens van 1 t.u 2 jaren 9 veulens beneden 1 jaar 35 paarden van verschillenden leeftijd 127 rnelkkoeijen 4 spnngstieren 46 vaarskalven van 1 tot 2 jaren 2 stierkalven van 1 tot 2 jaren 38 vaarskalven beneden 1 jaar 7 stierkalven beneden jaar 5 ossen 3 varkens verder schapen jonge varkens hoenders enz. alzoo te zamen 88 paar den en 229 stuks hoornvee aangevoerd door 20 exposanten welke binnen Hulst den land bouw uitoefenen en 34 exposanten builen de stad den landbouw of de veeteelt uitoefenende onder welke laatste met veel genoegen zijn op gemerkt 2 vaarskalven van Johannes Adriunus Uuijge te Overzande (Zuid-Beveland) 3 stier kalven van Johannes Bolsens te Clinge (Waes) en 1 ruinpaard van Petrus Jacobus IVxllems te Sinai de beide laatste alzoo uit Belgie. Door 13 exposanten waren voorts aangebragl 9 partijen tarwe (in schoven 2 partijen rogge 3 partijen gerst 13 partijen booru n 6 partijen haver 2 partijen erwten 2 partijen meekrap 6 partijen beetwortelen 8 partijen peën 7 par tijen knollen 2 partijen vogelzaad 2 partijen aardappelen 2 partijen hoppe 1 partij tabak voorts kooien peren eiu. Door 10 exposanten zijn eindelijk tentoongesteld 6 menwagens 2 vrachtkarren 1 driewielskar 1 wip- of siortekar4 kruiwagens 1 zaai-krui- wagen 1 zaaihoorn 1 beerkar 1 botorkueder, 1 slroosnijmolen, 1 wortelsnijder. 4 windmolens 1 snijpaard 5 ploegen 2 ondergrondsploege» 3 ijzeren eggen 2 houten esgen 1 klaverezrge 1 handrgge, 1 molbord, 1 kluitenbreker, i spoil - slede 1 akkerzwing 1 wagenzwing 1 graaf om j mest te steken 1 kruisstnmper, 1 mesthaak 1 mest riek, 1 mestschop 1 mestvork 1 schepriok. 1 brandspade 1 meespade 1 bot 1 delflijn 1 ijzeren bofrijf. 1 tarwerijf, 1 klaverrijf. 1 hooi- rijf, beslagschop, 1 dorscbvlegei,2kappers, 1 kap mes 1 peënsteker 1 aardappelsteker 1 mee- planler, 1 graansebop, 5zeeften, 1 wan. 1 zeisen, 1 ziggel 1 haarkroon met wetsteen enz. De tentoonstelling beeft geduurd van 10 tot t uur terwijl vele veehandelaars aanwezig waren, en menig stuk vee tot goede prijzen is verkocht. Overeenkomstig de uitspraak der keurmeesters zijn de premiën uitgereikt door den heer dr. E Vogelvanger voorzitter der 12de sectie van voor- molde maatschappij omstreeks 2 ure des namid dags, onder het houden van een gepaste toespraak De navolgende prijzen zijn toegekend, alsf 15 aan den landbouwer B. van Damle Stoppeldijk, voor het grootste getal paarden aangevoerd door niot-ingezetenen van Hulst of die hun vee daar buiten stallen ten beloope van 20 stuks 15 aan denzelfden voor hel grootste getal runderen van denzelfden eigenaar, ten beloope van 32 stuks; 15 aan P. J. Mechielsen voor bet grootste getal paarden door één eigenaar aangevoerd door ingezetenen der gemeente Hulst, hun vee bin nen Hulst stallende ten beloope van 11 stuks 15 aan de wed. B. J. Voet, voor het grootste getal runderen door één eigenaar aangevoerd door alsvoren ten beloope van 25 stuks. Vee handelaars hebben niet mogen mededingen. 20 voor het beste merrie—akkerbouwpaard van 4 tot 6 jaren aan Dominwus van Putte, landbouwer te Koewacht 15 voor het beste ruinakkerbouw-paard van 4 tot 6 jaren aan Petrus Johannes Willems te Sinai (Belgie) ƒ10, voor het beste veulen van 1 tot 2 jaren aan Uendrikus Jlorres te Koewacht 7 voor het beste veulen beneden 1 jaar aan P. J. Me chielsen landbouwer te Hulst; ƒ20 voor de beste melkkoe (zwarl-bont) aaD Dominicus van Goethem landbouwer te St. Jansteen, 15, voor den besten springstier (Lakerfelder) aan dr. E. Vogelvanger te Hulst ƒ7 foor het beste vaarskalf van 1 tot 2 jaren (zwarl-bont), aan Felix Vermeulen te Hulst 7 voor het beste stierkalf van 1 lot 2 jaren aan dr. E. Vogel vanger te Hulst; ƒ5, voor het beste vaarskalf beneden 1 jaar aan denzelfden 5, voor het beste stierkalf beneden 1 jaar, aan G. de Poorter slager te Boschkapelle 10 voor het grootste gei al verschillende doelmatige landbou w—werk tuigen (ten beloope van 63) aan dr. E. Vogel vanger voornoemd 10, voor den besten en doelmatigste» menwagen aan P. J. Mechielsen voornoemd 3 voor de beste en doelmatigste driewielskar aan dr. E. Vogelvanger 5 voor de beste cn doelmatigste vrachtkar aan den heer JP. \VHombach gepensioneerd majoor te Hulst ƒ3, voor de beste en doelmatigste wip- of storlkar (niet toegewezen, als zijnde het eenige tentoongestelde voorwerp niet doelmatig geacht) ƒ2 voor den besten kruiwagen, aan L, de Gau wer te Hulst. 25 voor de schoonste en volledigste veriame ling van landbouw-voorlbrengselen in schoven en voortels door den inzender zeiven geteeld, aan dr E, Vogelvanger meergenoemd. Eervollo melding is nog door de keurmeester gemaakt van een monster hoppe van T. A, Ke gelaer te Hontenisso v;in monsters tabak en zoet hout F. Brakke te Graauw van een kruiwa gen met ijzeren veeren volgens nieuwe constructie van dr. E. Vogelvanger een buil of harp van den beer C. Fassaert te Hulsten van een ijzeren egge van den heer P. Diricks te Koewacht. Na de uitreiking der prernion zijn verloot 10 Cochinchina hanen en 10 Cochinchina hennen, welke heeft opgehragl f 99 afgestaan door dr. E. Volgelvanger voornoemd ten voordeelo van de armen van Hulst. Talrijk was het getal bezoekers dezer tentoon stelling, en het stadje vertoonde een bedrijvigheid en levendigheid, die sedert lang niet is opgemerkt. Het feest is lot algemeen genoegen afgeloopen, en moge strekken tot aanmoediging van den land bouw en de veeteelt in het kanton Hulst en lot vestiging van eene jaarlijksche veemarkt te dezer plaatse! Dank hebben de 12de sectie der Zeouw- scho Maatschappij van Landbouw, en vooral de leden van het afdeelings-bestuur, inzondorheid do geachte voorzitter het gemeente-bestuur en allen die door hunne medewerking hebben bij gedragen tot daarstelling en opluistering van deze tentoonstelling. Uit Hellevoetsluis wordt van den I dezer geschreven dal ouder anderen zijn geplaatst aan boord van de Ajax de luitenant ter zee 2de kl. A. \V. Eeuchenius en de officier van administratie 3de kl. A. E. M. Tromp alsook op het wacht schip te Vlissingen de luit. ter zee 2de kl. P. J Bugs hes. Op den 17 October jl. is te Neuzen op de post bezorgd een brief bevattende drie assig nation te zamen groot ƒ1,031,25. welke brief door de geadresseerden niet is ontvangen. De officier van justitie bij de a rrond.-regt- baok to Eindhoven heeft hooger beroep aange- teekend in de zaak contra don weleerw. beer A. van Moorsel c. s. Dezer dagen heeft de klerk van den notaris Veiling a te St. Michiels Gestel zich met eene be duidende geldsom verwijderd. De justitie is hem niet op het spoor kunnen komen men denkt al gemeen dat hij zich naar Noord-Amerika heeft begeven Dezer dagen word door do poiicie te Sneek gearresteerd een persoon die een rundbeest had verkocht hetgeen kwaad vermoeden had opge wekt blijkende het ten slotte, dat dat vermoeden gegrond was als zijnde dit beest uit eene weide in ceno verwijderde landgemeente in den jongst verloopen nacht gestolen* - Men schrijft uil Winkel van den 27 October In deze gemeente heeft men ten aanzien van het onderwijs in .dj* gemeenteschool een maatregel ge nomen welke men acht publieke vermelding waardig tonijn. In deze géuaeente bestond, zoo als zeker in ver reweg de meeste gemeenten, de helooning van den onderwijzer voor het grootste gedeelte in een jaar lijkse!] traciement uit de gemeentekas en voor het andere gedeelte uit schoolgelden. De gesneen- te-raad welke iels vroeger geheel ten laste der gemeentekas, een hulponderwijzer had aangesteld, kwam met den onderwijzer in schikking wegens eene verhooging van traciement tegen het weg vallen der schoolgelden en de plaatselijke com missie vau toevoorzigt heeft hij vrijwillige intee kening weten to verkrijgen een vast jaarlijks fonds, om daaruit te voldoen alle schoolbehoefteo, zoodot thans in deie gemeente elk geheel voor niet kan schoolgaan, zoolang oudets voogden of arm* verzorgers zulks verkiezen. Duidelijk zigtbaar zijn tie goede vruchten van dezen maatregel. Wij zullen wel niet veel woor-

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1