ZIERIK GODRANT. P. N.° 10 Zaturdag 1 September 18; BESTUREN APMIiSÏSTRATIEN 1855 Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN k aioiimhtb-phiji ve hi chi j bits Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags le voren 'namidd. vóór 4 ure. PSIJTI DIB ID PIITIKTIBI Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbetiglen van 1-6 regels af I behalve het Zegelregt. jks- en 'gel r egt. Tgislnren jvond hij en mor- van ver- «I Can- r is niet 0 Krirn ven een legrond gebrek tstjva n n zijn al niet 'en en de loos 'bd el' r trekt itino- dag b zou ver- was in lot iulle- Kars unne al de dere king aar- er de ern bet i ge iwd rien lij- KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Dingsdag den 4 Septem ber e. k. des namiddags ten één ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van (peiigeente-ISaarfl zal gehouden worden. Zierikzee den 31 Augustus 1855. B. G. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gelet op eene missive van den heer voorzitter der Provinciale Geneeskundige Commissie houdende aan prijzing van eenige maatregelen van voorzorg tegen even tuëel ontstaan of zich verspreiden der cholera-ziekte. Hebben goedgevonden en verstaan 1.° De ingezetenen die bij gelegenheid der aan staande kermis gewoon zijn van elders komende per sonen in hunne woningen te ontvangen te vermanen om nnauwlettend toe te zien of bij de zoodanigen, hetzij bij hunne aankomst, hetzij gedurende hun verblijf, zich eenige verschijnselen van ziekte vertoonen en in dat geval daarvan onmiddelijk kennis te geven aan de policie en de bevoegde geneeskundigen. 2.° Voorts alle ingezetenen te vermanen om met het oog op de mogelijkheid van het ontstaan en het zich ver spreiden dier ziekte vooral gedurende en bij gelegen heid der kermis zich te onthouden van uitspattingen en dronkenschap middelen, die zoo bevorderlijk zijn voor haar ontslaan en voortplanting. Zierikzee29 Augustus 1855. B. G. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris BUITENLAND. dditichlamd. Keulen 27 Augustus. Uit Berne wordt den 21 dezer het volgende geschreven nog altijd duren de ziekelijke natuurverschijnselen voort. Te Bazel (waar de cholera aan het afnemen is) zijn even als te Zurich, de lindehoomen reeds verdord. In Waadlland sterven de vliegen in menigte en zag men den 17 dezer in de omstreken van Clarenz ontzettende zwermen gevleu gelde mieren uit het meer opkomen. In Wallizerland duurden den 13 dezer de onderaardsche donders nog voort en in den nacht van den 17 dezer werden te So- lothurn twee sterke aardschokken waargenomen. Een ander natuurverschijnsel van hetwelk eene nadere be schrijving wordt tegemoet gezien, heeft aan de grenzen van Neuchatel nabij het Fronsche stadje Morteau plaats gegrepen een gedeelte van het bosch is Ier breedte van ongeveer 200 voeten en ter lengte van ee nige uren geheel omver gestort. De boomeu liggen langs de helling des bergs afgeknot op den grond. De schade wordt op ruim 900,000 francs begroot. Vrou wen, welke zich op dit oogenblik der gebeurtenis in de nabijheid bevonden verzekerden, dat het geheele bosch in volle vlam scheen te staan, hetwelk aan een eleclriek natuurverschijnsel denken doel. r b a n k r ij k. Parijs 28 Augustus. De pracht welke is ten toon gespreid bij het vertrek van koningin Victoria van hier op gisteren gaal alle denkbeeld te boven en de bevol king van Parijs betoonde zich te vreden over den luis* lor van den stoet. Wat kan men zich ook schitteren der voorstellen dan die reeks van rijk vergulde katossen met vier zes of acht paarden bespannen dan die li- verijen eu uniform dan die schoone muziek dan de praal vertooning door twee zoo magtige souvereinen des aardbols en zulks bij een onbewolkten hemel en eene heldere zonneschijn te midden eener opeengepakte volksmenigte welke de voorname gasten een afscheids groet brogl. Nadat men gisteren morgen omstreeks negen ure op het paleis van St. Cloud afscheid had genomen van keizerin Eugenie welke hare gasten uitgeleide deed tot beneden aan de trappen van het paleis waar hare Britsche Majesteit de keizerin nog op hartelijke wijze omarmde, reed men in met vier paarden bespannen calèches naar het paleis der Tuilerien waar men het dejeuner gebruikte. Ten elf ure namen do vorste lijke personen en hun gevolg plaats in de gala-hofrij- tuigen waarop het gebulder van het geschut het af rijden van den stoet van de Tuilerien aankondigde. De stoel werd geopend door een piket sapenrs der gui des en sappeurs der kurassiers van de keizerlijke garde, ols t ede door den generaal Regnault de St. Jean d'An- qely en zijnen s'af terwijl de muziek der guides beur telings het God save the Queen en het Partant pour la Syrit deed hooren. Daarop volgden acht gesloten en met vier en zes paarden bespannen staatsie koetsen achter ieder rijtuig bevonden zich drie lakeijen terwijl elk rijtuig werd voorafgegaan door twee pikeurs te paard die even als de koetsiers en de lakeijen in groot liverij waren. Verder naderden twee prachtige gala— rijtuigen met verguldsel en schilderwerk overdekt en waarvan al de paneelen uit glas bestonden deze beide rijtuigen waren ieder met 8 trotsche paarden bespannen, welker tuigen rood met goud en met rood en goud versierde manen een goed efiïct maakten ieder dezer rijtuigen werd voorafgegaan door vier pikeurs te paard en gevolgd door twee; in de eerste dezer gala koetsen bevonden zich prinses Mathilde. prins Napoleon en de prins van Wallis en in het tweede de ko ningin van Eneeland de Engelsche prinses de kei zer en prins Albert. De rijtuigen werden gevolgd door een peloton der cent-gardes en een peloton kurassiers de garde. Een peloton municipale gardes sloot den trein. Deze sioet trok over de Place du Carousel door de straat Rivoli en de straat Castiglione over het plein Vendóme door de straat la Paix en langs de boulevards naar het stationsgebouw van den straatsburger spoor weg langs dezen geheelen weg stond de infanterie der bezetting links en de nationale garde regts van den trein geschaard. Overal werd de koningin met veel geestdrift begroet waardoor de vorstin diep bewogen scheen en herhaalde malen zag men hoe zij hare zakdoek aan de oogen bragt waarin tranen blonken. Op de boulevard des Italiens herkenden eenige uit de Krirn teruggekeerde militairen hij het voorbijtrekken van den trein den ge neraal Canrobert die gezeten was in een der rijtuigen welke HH MM. voorafgingen terstond weerklonk de kreet leve de generaal Canrobertl wat lot op de boulevard St. Denis aanhield Men rekent dat Hare Brittanische Majesteit aan geschenken voor verschillende personen van het keizer lijk huis en aan giften voorde bedienden van St. Cloud, op de Tuilerien en elders in het geheel 10,000 p. st. beeft uitgegeven. De hesteede sorn voor aankoopen op de wereldtentoonstelling moet nog grooter zijn. g r o o t-b bittannikn Londen 28 Augustus. Lord Dundonald beklaagt zich op nieuw openlijk na hel bombardement van Sweaborg dat inen zijn stelsel van vernieling niet heeft willen volgen of behoorlijk onderzoeken. Genoemd bombardement zegt hij en het moedig af slaan van den uitval uit Sehastopol geeft hoe loffelijk op zich zelf, geene genoegzame vergoeding voorde gedurende twee veldtoplen opgeofferde inenschen noch voor de aanwending van zestig milioen ponden sterling noch voor de ontzettende vermeerdering der openbare schuld noch voor hel achterwege blijven van beslissende zegepralen te land of ter zee. «Zullen wijvraagt hij verder een derde jaar en de uitgave van nog 30 milioenen ponden sterling meer afwach ten in de hoop op voldoende uitkomsten door middel van nog meer bomproef vlottende batterijen mortier- schepen en sloon.kanonneerboolen inel grooto mor tieren en kanonnen gewapend die door soortgelijke overtroffen kunnen worden of wil men geduldig af wachten welke uitwerking de blokkade op de Russische geldmiddelen hebben zal?' Bij dit schrijven voegt zijn lordschap den inhoud van een bij hem ontvangen brief van den beroemden ingenieur C. Fox waarin deze zijne meening uit dat de vinding van lord Dundo nald door eene genoegzame zee- of landinagt onder steund eene vesting binnen weinige uren zou kunnen vernielen het bedwingen van welke anders veel meer tijd kosten zou en zulks met een betrekkelijk veel ge ringer verlies aan de zijde der aanvallers. Lord Panmure fieefl aan de dagbladen de volgende depêche van den generaal Simpson medegedeeld den 14 dezer uit het kamp voor Setiasiopol afgezonden Mylord! Gedurende de laatste dagen wordt in de bewegingen des vijands eene hui tengemeene bedrijvigheid opgemerkt zoowel in de stad als aan de noordzijde der reede, en zoowel berigten, welke wij uil liet binnenste des lands ontvangen, als de mededeelingen V3n overloo- pers geven mij reden om te gelooven dat de Russen het wel eens zouden kunnen beproeven ons tot het op breken van het beleg te dwingen door eene krachtige afleiding te maken. Van den kant der geallieerden zijn alle voorbehoedmiddelen genomen. Het door de Pieinon- lezen bezet terrein boven de tegenoever het dorp Tchor- goum is zeer versterkt, door het beleid en kunde des generaals la Marmora die onvermoeid is in zijne voor zieningen en de sterkste zucht betoont oin op den hun meest welkomen voet met de geallieerden mede te werken. Sedert mijne laatste depêche is hel vuur gedurende den dag eenigzins in kracht afgenomen. Nogtans hervat de vijand het gedurende korten tijd met hevigheid en brengt ons dan talrijke verliezen aan dooden en gekwet sten toe." Bij eene voorstel'ing die te Londen II. maandag avond van den aanval op de Groene Mainelon en de hemagtiging der Bussiscbe loopgraven gegeven werd en tot de uitvoering van welke 500 soldaten medewerk ten s'orte eene verhevenheid die tot nabootsing van die langs welke de bestormers den Mameion naderden; opgeslagen was plotseling in waardoor zeer vele eoI- daten wonden en kneuzingen van meerder of minder belang bekwamen zoodat 25 van hen naar hel hospi taal moesten worden overgevoerd. Alhier is berigt ontvangen dat het schip Eritn- mesia met 650 koelies aan boord en eene bemanning van 50 koppen komende van China op een rif ten westen van Nieuw Caledonia verongelukt is slechts 7 menschen zijn gered. In do Bombay-gazette vindt men de aardige med«'deeling dat eenige Engelsclie dagbladen den te genspoed der Engelsche wapenen in de Krirn toeschrij ven aan de omstandigheid dat Engeland thans in het bezit is van den Koh-inor. In lndie heerscht algemeen het geloof, dat die brillant het ongeluk veroorzaakt van elke dynastie die hem bezit. Van Meer Joomluch ging hij over in handen van Aurengzeb en van dat ongeluk af aan begon de val van het Mongoolsche rijk in Indie. Van den keizer van Delhie ontving hem de beroemde scha li Nadir en die werd door zijne hof- groolen vermoord. Van hel oogenblik af aan dat achmed-schah Doorance hem verkreeg hielden vader moord verraad bloedschande en oproeren in zijne familie niet meer op te woeden. De eenige die hem veilig bezat, was Runjeet-Sing. do vorst van Lahore, die er schab Sooja van beroofd bad en hem op zijn sterf bed aan den tempel van Jaggernauth legateerde. Maar zijn testament werd niet geëerbiedigd en zijne fa milie regeert reeds niet meer. Van die familie is hij overgegaan in handen van Vic toria en sedert dien tijd hoon men van niets dan tegen spoeden een hertog van New-Castle als minister van oorlog een Palmerston als premier de expeditie naar de Krirn enz. Zou het niet goed zijn om dal fatale ge schenk maar naar Rusland te zenden. BINNENLAND. Zierikzee 30 Augustus. Op den 25 dezer bad te Middelburg de openbare aanbesteding plaats van bui tengewone werken aan eenige calamiteuse polders als onder anderen de verlenging van den zanddijk aan de Oude Hoeve (Schouwen) door den heer J. van de Klippe te Eikerzee voor ƒ3000. De dijksverbelering aan den polder Rruinisse, door den heer Ftlis le

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1