ZIERIKZEESCHE COURANT. J Woensdag 18 Julij. I ST.O 57. 1855. 11ËSTIM ADMtölSTltA'M Woensdag en Zaturdag. Herijk der Gatenen Ge wigten. NIEUWSTIJDINGEN abosktskikmth-PBIJS Per drie maanden f 00. Franco per post f 2.2 n. Inzendingder Advert, daagste voren.'snamidd. vóór ure. Provinciale Staten. Zitting van 9 Julij 1855. Tegenwoordigde commissaris des koningsvoorzitter, 29 en later 30 leden en de griffier. v De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat de heeren Luteyn en dèSmidt nader door het lot zijn aangewezen als te behooren tot de 2deafdceling; aangenomen voor notificatie. Een adres van M. J. Schram opzigter der provinciale waterstaats werken om eervol ontslag uit die betrekking, wórdt gezonden aan gede puteerde staten. Een adres van burgemeester en wethouders van Zaamslagom terug gave van tolgelden betaald voor den aanvoer van grind ten behoeve der wegen onder die gemeente,wor dt gesteld in handen der commissie voor de verzoekschriften. In beraadslaging komt het voorstel van gedeputeerde staten tot het intrekken of in werking houden van sommige provinciale verordeningen. De heer mr. Tolcker wijst aan dat dit voorstel is strekkende om voor zoo veel de provinciale verordeningen betreft, regtszekerheid te doen ontstaan welke in eenen goed geordenden staat evenzeer wenschelijk als regtsveiligheid er noodig is. Hij wijst op het nuttige dat liet den inge zetenen bekend is, in hoeverre hunne natuurlijke vrijheid in het algemeen belang is beperkt. Ook zal uit het voorstel voortvloeijen dat hetgeen in de tijden toen de gemeentebesturen en vooral die ten platte lande, veelal als minderjarigen werden beschouwd, door de provinciale staten in plaats van door die besturen is vastgesteld, worde opgeheven. De besturen zullen bespeuren dat de staten niet het werk van een ander meer veirig- ten. Zij zullen hunne verantwoordelijkheid inzien en van hunne bevoegd heid tot daarstelling der noodige plaatselijke verordeningen gebruik maken. Spreker, eeue in eene der afdeelingen geopperde bedenking beantwoordende, zegt een onderzoek van het voorstel door eene speciale commissie onnoodig te achten, vooral nu hetzelve in de afdeelingen met zoo veel zorg is onderzocht. Ha discusien tusschen den heer Fransen van de Putte enjhr.Damas van Oitierswordthet voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering besluit mitsdien behoudens 's konings nadere goed keuring tot de intrekking van alle sedert 1814 tot 1856 vastgestelde provinciale verordeningenmet uitzondering van Het reglement op de overzetveren het reglement op de buurtwegen en voetpaden het reglement ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder' het rundvee het reglement op het gebruik der provinciale steigers en het reglement ter uitvoering van de artt. 9 en 13 der jagtwet. Aan de orde is het voorstel van gedeputeerde staten betreffende de heffing van opcenten voor de calamiteuse polders in 1856. Ha discusie tusschen den heer Hammacher en den voorzitter wordt met 27 tegen 2 stemmen (die van den heer Ilammacher en mr. Fokker) overeenkomstig het voorstel besloten, dat aan de regering, als het gevoelen der vergadering, zal worden te kennen gegeven dat in 1856 voortdurend het geval zal bestaan, waarin, volgens art 11 van het reglement van administratie der polders, door eene heffing van op centen moet worden voorzien en dat er geene redenen bestaan om daarvoor een ander cijfer dan tot dusver te bepalen. Het verslag van de rapporteurs der afdeelingen omtrent het voor stel van gedeputeerde stalen tot wijziging der instructie voor hun collegie wordt uitgebvagt hij monde van den heer Z. Snijder. Gedeputeerde staten hebben naar aanleiding van dit verslag in hun voorstel eenige wijzigingen gebragt. De onderscheidene gedeelten van het voorstel worden achtervolgens en het voorstel daarna in zijn geheel aangenomen. De wijziging zal aan des konings goedkeuring worden onderworpen. Bij monde van den heer Ilammacher wordt uitgebragt het verslag van de rapporteurs der afdeelingen aangaande het voorstel van ge deputeerde staten tot wijziging der begrooting van de enkele provin ciale inkomsten en uitgaven voor 1855. Het voorstelhetwelk strekt om de noodige gelden tot het verdeenen vfin rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen, waartoe inde laatste bijeenkomst is beslotente vindenwordt met 25 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren W. M. Snijder, jhr. mr. Schuurbeque Boeijejhr. W. M 11. de JongeHoogenhoom en mr. Cau. Plet besluit zal aan Zr. hls. goedkeuring worden onderworpen. De heer Fransen van de Putte brengt het verslag van de rappor teurs der afdeelingen uitaangaande de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1856, mitsgaders omtrent de adressen van de wed. van Hertum om weder met eene gratificatie te worden begunstigdcn van A. W. Olivierprovin ciaal opzigter, om verhooging zijner jaarwedde, en eindelijk aangaande het voorstel van gedeputeerde statenbetreffende de heffing van 6 pro vinciale opcenten. De beraadslaging over een en ander wordt aan de orde gesteld tegen morgenden 10 dezer. Voorts wordt bepaald dat op morgen alsmede 'in beraadslaging zal komen het adres van de heeren J. J. de Kanter en JD. Bronkers concessionarissen der stoombootdienst op de "YVester-Schelde om ver hooging van het provinciaal subsidie of de vermindering van lasten en anders ontslag van de concessie, zijnde het verslag van de rapporteurs der afdeelingen daaromtrent door den heerinr. Moolenhurghuitgebragt. Het voorstel van mr. Fokker tot wijziging van art. 47 van het regle ment van orde nadat eene motie van orde van den heer TJyttenhooven met 19 tegen 11 stemmen verworpen was wordt met 29 tegen éénestem (die van den heer TJyttenhooven) aangenomen. De koninklijke goedkeu ring zal op de wijziging worden gevraagd. Waarna de vergadering is gesloten. KENNISGEVING. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Maakt bekend dal de opening der Jagl op Ganzen Eenden en Watersnippen in deze provincie door de Gedeputeerde Stalen is bepaald op 1 Augustus aanstaande; en dat de tijd der opening van de Groote Jagl nader tal worden bekend gemaakt. verschijnt: Deze kennisgeving zul in het Provinciaalblad geplaatst en aan de Gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 12 Julij 1855. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. buügkmkkstf.ii en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis v;in de ingezetenen dal de herijk der maten en gewigten alhier zal plaats hebben van maandag den 9 tol en met zaturdag den 21 dezer maand, des voor'nuttin ij s van 8 tol 12 ure in het gewone ijklakaal op het Itnadhuis. Afgekondigd den C Julij 1855 en bij herhaling in do courant te plaatsen. J. L. tie JONGE I. Voorzitter. C. t>k JONGE Secretaris. phijc dib idvirtisvib» Gewone 15 cents deregel. Geboorte-Huwelijks-en Onndberiglen van 1-tjregels a f 1 behalve hel Zegelregi. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat ten gevolge van een adres van do heeren Ochtman van der Vliet Comp. aan heeren Gedeputeerde Stalen van dit genest lot goed keuring der uitbreiding hunner Garancine-Faliriek binnen deze Gemeente de eigenaars en bewoners der buizen naast die Fabriek gelegen do commodo et in- coimnmlo daarop in de Kamer van Burgemeester en Wethouders zullen worden gehoord op woensdag den achttienden Julij 1855, des namiddags ten half één ureen worden zij mitsdien opgeroepen oin aldaar alsdan te verschijnen. Zierikzee den 13 Julij 1855. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zierikzee waarschuwt het publiek, dat. aangezien de schutterij gedurende den zo mer om de veertien dagen in den regel (fes maandags namiddag van vier lot acht ure in het schieten naar de schijfzal worden geoefend aan den zeedijk van het zoogenaamde Stelletje, naar de Valgedurende die oefe ningen in liet vuur, de passage langs dien dijk zoo mede voor vaartuigen in de nabijheid der schorre vóór het Stelletje onveilig wordt geacht zullende de tijd van vuren, door eene vlag waaijende op den dijkshnek, in de rigling tusschen heide genoemde punten worden aangeduid opdat liet publiek zich tegen mogelijk ge vaar kunne behoeden. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze wor den afgekondigd aangeplakt en in de Courant geplaatst. Zierikzee, den 13 Julij 1855. B. C, CAU. BEKEND M AKIN G. De Burgemeester van Zierikzee brengt Ier kennis van de belanghebbenden dat het kohier der belasting op hel personeel n.° 1 van deze gemeente, dienstjaar 1855/s op den 11 dezer maand door den heer Commis saris des Konings in deze provincie is executoir ver_- klaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine var. invordering cn eindelijk dat een iedor verpiigt is zijnen aanslag getrouwelijk te voldoen ingevolge de wet. Zierikzee den 17 Julij 1855. B. C. CAU. KENNISGEVING. Do Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag don 21 dezer maand des middags ten half één ure, op het Raad huis alhiereene openbare vergadering van «ten Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 17 Julij 1855. B. C. CAU. BUITENLAND. dditiorz.iid) Keulen, 15 Julij. Prins Gorlschakoff meldt dat den 9 Julij de vijand op nieuw zijn vuur heeft geopend doch slechts gedeeltelijk en hij tusschenpooziugen. Het was hoofdzakelijk gerigt tegen de bastions 3 en 4. Ove rigens was in de Krim niets merkwaardigs voorgevallen, r b k h ii k. Parijs 13 Julij. De wetten nopens de leening van 759 inillioenen en de ligling van 140.000 man heb ben de goedkeuring des keizers verworven en zijn onder dagteekening van 11 dezer afgevaardigd. BINNENLAND Zierikzee 17 Julij. Naar men verneemt zal er met I85G ten gevolge van de aanneming der wet hou dende afschaffing van den accijns op het gemaal eene belangrijke verandering en vermindering komen in de ontvangers der directe belastingen. M en schrijft uit Middelburg van den 13 dezer: Wij vernemen dat het openhaar ministerio hij de ar- rnndissements-reglhank alhier dezer dagen in honger beroep is gekomen van het vonnis dier regthank van 28 Junij waarhij Marinus Butegn bevorens gezag voerder van hel barkschip de Commercie Compagnie van Middelburg is vrijgesproken van do aan hern ten laste gelegde feilen. Als eene bijzonderheid is liet der vermelding waardig, dat den 12 dezer het Nederlandsche barkschip Juno, gevoerd door den gezagvoerder Kluin, diepgaande ruim 17 voet rijnlandsch of 54 ned. palmen, door de slecpstoornhoot Kinderdijk de Goedereede uit naar zee gesleept is zonder zoo mm op liet Pampus als op den Hinder grond geraakt te hebben. Op den Hinder peilde rnen niet minder dan 19 voel, en men was met hoog water aldaar slechts 10 ned. duimen hoven den gemid delden waterstand. Volgens eene opgave in de Groninger Courant zou de bevolking van ons vaderland van 1796 tot 1853, dus io 57 jaren lijds, met 57 pet. vermeerderd zijn. Men verneemt dat de paus aan den hoogleeraar Illume, Ie Leiden, eene gouden medaille heeft vereerd, als blijk van zijne tevredenheid voor de door den hoog- loeraar hein toegezonden monster van vlas uit den bast der raineeplant hoehmeria utilis) gewonnen. Als eene zeldzaamheid wordt uit de Langstraat medegedeeld dal in de eerste week van den hooibouwr reeds 23 schepen elk met gemiddeld 40 mille hooi naar Holland en Belgie zijn uitgevaren. Ter aanvulling van hot berigt nopens den voort- vlugtigen conducteur van 'srijks posterij diene dat hij ge naamd is Jan Honijlc oud 27 jaren geboren te Purme- rend Uiig 1,67 el, haar blond en krullend oogen hlaauwgrijs, neus en mond gewoon, uitzigt schuw postuur breed geschouderd, spraak Noordhollandsch, verstaal een weinig Franscb, gekleed met Eugelschen hoed, zwarte jas en broek. Hij is sedert den namid dag ran 6 dezer afwezig, en heeft een pakket, dat hein tol transport was toevertrouwd, opengebroken en daar uit zich toegeëigend 4 certificaten 2'/, |>ct. Oosten- rijksche me'aalliekeii van 1851, groot II 1000; I certifi caat Ned. werkel. schuld Jl 3 pet., atminisiralie Sspor lus groot 30l); 28 Nederl, bankbiljetten, zijndu 1 h f 1000, 'lef 300, 4a/ 200, 17 a f 100 2 h/60 lit /A0 en I a f 25, te zamen 4285, en een muntbiljet van f 10. Tot dusverre heeft hij zich aan de nasporiugen ter policie welen te ontrekken. Men meldt uil Arnhem van den 14 dezer Gis teren is voor het provinciaal gereglshof alhier kamer van correctionele appellen behandeld geworden eene zaak van eene zeer gewone qualificatie doch die door de personen welke als beklaagden verschenen niet alle daagscb was. Het waren de heeren P. J. 11. en A. P. B. de eerste ontvanger der registratie de an dere controleur der directe belastingen heide te Ter- borg door de arrondissemenls-regtbank te Zuljihen wegens onderlinge mishandeling elk veroordueid iut l -<!

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1