N.o 55. Woensdag 11 Jul ij. RföiTMliffl AÖMTI1ATIBN MEUWSTUDM 1855, Herijk der Maten en Gewigten. A33JoaarïirsEasB£i,ï1s-jpK2J?ffi Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daagste voren.1 snamidd. vóór dl ure. COURANT. t i».ïïü^s 2^1£ja Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks-en Doodberiglen van 1 -Oregels af 1 behalve hel Zegelregu Provinciale Staten. Zittin'g van 6 Julij 1855. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en de me- dedeeling van eenigs ingekomen stukkenwordt door de commissie voor de verzoekschriften rapport uitgebragt 1. Bij monde, van den heer. Becius op de adressen a van eenige ingezetehen van liet voormalig 5de district houdende bezwaren tegen de heffing van tolgelden; b van adheesie aan laatstgemeld adres van eenige ingezetenen der gemeente Axelo als voren van eenige in gezetenen van het voormalig 4de district strekkende om dezelve ten fine van rapport te stellen in handen van gedeputeerde staten met welke conclusie de vergadering zich vereenigt. 2. Bij moncle van den heer Wagtko op een adres van M. Blonhers en anderen, zich noemende jagers in het voormalig 4de district, met bezwaren tegen de onbeperkte uitoefening der lange jagtalsmede te gen de afgifte van jagt-acten aan vreemdelingenstrekkende tot da delijke behandeling van hetzelve. Hieromtrent ontstaan eenige beraadslagingen welke worden-beëindigd door liet* voorstel des voorzitters om het rapport te stellen in handen van gedeputeerde staten tot het doen van een bepaald voorstel. Door de commissie van rapporteurs wordt bij monde van den heer W. M. Snijder verslag gedaan van. het onderzoek der rekening van enkel provinciale inkomsten en uitgaven dienst 1858 adviserende tot goedkeuring der rekening in welken geest wordt besloten. De commissie voor de verzoekschriften brengt nog rapport uit: •1. bij monde van den heer Wagtho op een adres van./. M.Cee- len wed. van JJeriumom weder met eene gratificatie te worden be gunstigd met een voorstel van gedeputeerde staten strekkende tot verzending aan het adres naar de afdeelingen conform besloten 2: bij monde van den heer Hoogenboompp een adres- van A. W. Oli vier opzigter der provinciale wegen om verhooging zijner jaarwedde'; strekkende tot verzending aan gedeputeerde staten. Op voorstel van' den heer van Zuylen van Hievelt wordt echter besloten tot verzending naar de afdeelingen3. bij monde van den heer Hoogenboom op een adres v,an J. de Kanter en D. Dronlcers concessionarissen der stoombootdieiist op de Wester-Schel deom verhooging van het pro vinciaal subsidie of vermindering van lasten, en anders ontslag van de concessie, waarop overeenkomstig het advies der commissie besloten wordt tot verzending naar de afdeelingen. De commissie van rapporteurs brengt rapport uit: 1. bij monde van den heer Vaderop de begrooting voor de provincie, voor zoo veel het rijks-bestuur is, over 1S56 overeenkomstig liare conclusie wordt deze aangenomen 2. bij monde van den heer van der Man- d'ere op de voorstellen van gedeputeerde staten tot toekenning a. een er gratificatie van ƒ50, aan dewed. Lippens, en b. van een renteloos voorschot tot herstelling van een en weg aan de gemeente 's Heer Hendrikskinderenmet beider conclusion tot goedkeuring ver eenigt de vergadering zich; 3. hij monde van den heer llammacher over het voorstel van gedeputeerde staten omtrent de kosten van on derhoud van het provinciaal geregtshof. Het gewijzigd voorstel is aangenomen, zullende door jhr. mr. Sehuurbeque Boeije een behoorlijk ondersteund voorstel worden ingediend om van het 'ministerie van ju stitie ook restitutie aan te vragen der onderhoudskosten over vroegere j aren Bukgkmebster en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van do ingezetenen dat de herijk der maten en gewigten alhier zal plaats hebben van maandag den 9 tot en met zalurdag den 21 dezer maand des voormiddags van 8 tot 12 ure in het gewone ijklokaal op het Raadhuis. Afgekondigd den G Julij 1855 en bij herhaling in de courant te plaatsen. J. L. de JONGE Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BUITENLAND. aUSTDOH&AHDo Keulen, 6 Julij. Uit Dantzig wordt gemeld dat de Bulldog die de geallieerde vloot den 1 dezer verliet, hel berigt heeft overgehragt dal die vloot toen deels hij Kronstadt deels bij Nargen lag en dat niets van eenig belang was voorgevallen. Het Russisch Aziatisch leger, onder de hevelen des generaals Mouravieffheeft de voorwaartscbe be weging volbragl welke do jongste beriglen uilTrebi- Sonde deden voorzien en is don 5 Junij de grenzen over getrokken om zich op Zaim een nabij Kars liggend dorp te rigten. Onder weg heeft eene der kolonnes Ardagan bezet, hetwelk de Turkscho militie onder de bevelen van Allan-pacha, hij de nadering des vijands ontruimd had. Op een ander digter bij de Zwarte Zee liggend punt hebben geregelde troepen eo militie van Mingrelie, door prins Bagralion aangevoerd, de Turken gedwongen een verschanst kamp nabij Legva enOtchho- mour op te breken en zich onder de beschutting der .vesting Tsikhedziry terug te trekken. Met Journal de Saint Petersbourg dault het uit voerig verslag van den aide de kamp generaal vorst Gort' schakoff wegens den aanval der geallieerde troepen op de bastions no. 1, 2, 3 en Rorniloff (den Maiakofftoren) mede welke den 18 Junij geschiedde en door de bezet ting van Sehastopo! afgeslagen is. Het totaal der aan vallers de reserves niet medegerekend wordt in dit rapport op 35,009 man geschat en het vijandelijk vuur allerhevigst genoemd. De verdediging was hoofdzakelijk den luitenant—generaal KhrouUiffden generaal-majoor prins Ouroussoff en voor zoo ver den hijst and der sche pen betrof den schout-bij—nacht. Panfiloff opgedragen. De heldenmoed en zelfopoffering der bezetting van Se- bastopul in welke allen van den generaal af tot den geringsten soldaat toe met buitengewone onverschrok kenheid gestreden hebben, zijn boven allen lof verheven. Het geleden verlies in duoden bestaat uit 1 hoofd officier namelijk den generaal—majoor Z a mar ine 4 subalterne officieren en 530 soldalen terwijl boven dien 48 officieren en 3378 soldalen gekwetst zijn. Men schrijft uit Konstantinopei 18 Junij. De zer dagen kwamen hier verscheidene honderd vlugte lingen uit Kcrtch aan. Heden sprak men er verschei dene van het zijn Duitschers. in den beginne nadat de geallieerden de stad zonder bloedvergieten hadden bezet zeido men dut de particuliere gebouwen verschoond zouden worden. Doch spoedig begonnen de matrozen der vloot te plunderen. De troepen van het landingsleger namen er bijna geen deel aan. Eerst drongen de Engelsehe zeelieden slechts in de huizen die door de inwoners verlaten waren doch later ook in alle andere zonder onderscheid en ten laatste werd de slad aan alle hoeken in brand gestoken en in den asch gelegd. Aan de inwoners die nu zonder voedsel en dak waren bood inen vrije overvaart aan naar an dere plaatsen die zij mogten kiezen. Zij moesten dat natuurlijk aannemen wijl zij niet in Kertch konden blijven. Daarom lieten zij zich gedeeltelijk naar de zee van Azoffgedeeltelijk herwaarts inschepen. Van hunne have die do plunderaars bon nog hadden ge laten mogten zij bijna niets medenemen. De insche ping bad bovendien zoo overhaast plaats dal er veel verwarring en wanorde ontstond. Do leden van de de h uisgezirtnen werden van elkander gescheiden ou ders kwamen zonder hunne kinderen kinderen zonder ouders hier aan De geplunderde voorwerpen werden door speculan ten die de expeditie gevolgd waren, tegen spotprijzen gekocht en geheele schepen tbarmede gevuld zijn hier reeds aangekomen. Als do Kussen Kertch toch niet meer konden houden dan mag men wel vragen waarom men het eigendom van zooveel duizend par li - culieren vernielde die niet persoonlijk aan den oorlog deel nemen en zelfs voor het grootste gedeelte niet eens Russen maar buitenlanders zijn. V R A U Q R IJ Q. Parijs, 6 Julij. Men wil weten, dat de heer Olozaga de gezant van Spanje alhier na de ontvangst der beriglen wegens het oproer in Katalonie bij den keizer ten gehooro is ontvangen wanneer Z. M. zou hebben verklaard dat Frankrijk de regering van koningin Isabella ondersteunen en haar bijstand verleenen zal. Het wetgevend ligebaarn heeft met algemeene stem men het wetsontwerp nopens de ügting van 140,000 man goedgekeurd. Ook is hei wetsontwerp waarbij de regering lot hel uitschrijven eener leening van 750 mi hoen fr. gemagtigd wordt, goedgekeurd. Met de Hydaspe zijn den 7 Julij te Marseille be riglen uit Konstantinopel dd. 28 Junij en uil de Krirn dd. 23 Junij aangebragt. De belegeraars legden, niet tegenstaande de brandende hitte ontzaggelijke werken aan. Hunne regementen zijn weder voltallig gemaakt. Veertig stukken grof geschut van de vloot zijn met de daarbij behoorende kanonniers in aantogt om tegen de haven te ageren. Bosquet heeft zijn oud kommandement voor üe vesting herkregen terwijl fier billon langs de Tschernaïa hevel voert. Canrobert heelt de gunst ver worven van bij den eerslvolgendcn stormloop vooraan te mogen gaan. 20,000 Russen zijn legen Jenikalé in aantogt, maar de daar sterk verschanste 8000 geallieer- j den ziju voor den mogelijkea aauval niet beducht. Wanneer men de opgaven van de generaals Pólis- sier Raglan cn Gortschahoff nopens de op den 18 Junij geleden verliezen te zarnen trekt blijkt daaruit dat dien dag ongeveer 10.000 man buiten gevecht zijn gesteld zijnde zulks een gróót er aantal dan bij meer dan een der groole veldslagen van het eerste keizerrijk het verdient verder opmerking dat slechts een vijftigtal Russische of ficieren gedood of gewond is tegen 250 aan de tijde der geallieerden welk ontzettend verschil waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan het onderscheid der uniformen waardoor de Fransche en Engelsehe officier veel beter aan den vijand wordl aangeduid dan de Rus sische officier. In een brief uit Rome van den 30 Junij jl welke door het Journal des Debuts wordt medegedeeld leest men het volgende «Men verhaalt het volgende hetwelk den kardinaal Ferctti de grootste eer aandoet. Zoo als men weet heerscht de cholera in vrij sterke male in de voornaam ste sleden der legation in een dorp had die ziekte eerst dm geestelijke aangetast die gestorven was en ver volgens eene menigte inwoners de beide ontstelde ka- pellaaits hadden de zwakheid te vlugten de( kardinaal Feretti die zich bij toeval niet ver van daar bevond verontwaardigd over het gedrag van deze geestelijken vestigt zich vergezeld ven drie of vier kapucijnen f in de verlaten pastoorswoning alwaar hij zoo ais men.zegt nog de pligteo van den overleden geestelijke vervult. Alle lofspraak zou zwak schijnen na het verhaal vao zulk eene daad. »2n do omstreken van Fermo zou eene groote misdaad gepleegd zijn. Zeker (nan had op zijn sterfbed aar» zijn geestelijke om in het onderhoud der dochter die hij als wees achterliet, te voorzien eene som van 5000 krooneri (een weinig meer dan '25.000 fr.) toevertrouwd, op zekere plaats verborgen. Na den dood des vaders bleef dit meisje in een afgelegen huis mét hare oude tante wörien. Eenige dagen geleden vroeg legen den avond een soldaat van die bijzondere garde die io de Romeinsche staten finanzieri genoemd wordt door een hevig on weder overvallen hij de twee vrouwen eene schuilplaats zij stonden hem die toe. Reeds eenigen tijd was alles in het huis in rust toen aan de deur geklopt werd de oude tante opent die en wordt op hetzelfde oogenblik gedood. De twee moordenaars die in het huis doorgedrongen waren en die zoo als men zegt niemand anders waren dan de geestelijke en de doodgraver kwamen in de kamer van het jonge meisje en zeiden haar schielijk een gebed te doen ten einde hare ziel Gode aan te bevelen, want dal haar dood bepaald was. Hel meisje uitte een wanhopig geschreeuw, en reeds werd zij door de moordenaars gegrepen loon de soldaat aan wie» men voor den nacht eene schuil plaats op een zolder had verstrekt, met de pistool in de hand binnentrad den doodgraver doodde en zich van den geestelijke meester maakte." G O O T-3 ELXTTASïMïEïïï. Londen 6 Julij. Een hier ontvangen brief uit Konstanlinopel zegt op goede gronden te kunnen ver zekeren dat hel Turksche rijk sedert de oorlogsverkla ring in het najaar van 1853 reeds 130,000 man yerio- ren heeft. Sedert hunne komst in hel Oosten hebben de Franschen 70,000 man die of omgekomen of voor het voeren der wapenen ongeschikt geworden zijn ver loren lerwijl hot verlies des Engelsehon legers ruim 28,000 man bedraagt. Ofschoon Oostenrijk nog geen werkelijk deel aan dén strijd nam heeft de bezetting der Vorstendommen en het vormen van uitgestrekte kampen die altijd in meerdere of mindere mate onge zond zijn dal land reeds eene aanzienlijke verminde ring van krachten gekost. Maar de onzijdige mogend» heden daargelaten zoo hebben Frankrijk Engeland en Turkije gezamenlijk nagenoeg 230,000 strijders ver loren. Lord Lansdowne schatte eenige lijd gele Jen het verlies der Russen insgelijks op 230,000 man maar er bestaal allo grond om te gelooveu dal deze berekening nog beneden de werkelijkheid gebleven is. Denkt meo nu hierbij aan do sterfte aan boord der ooriogs- eu transportschepen en onder de arbeiders van verschil lende soort welke aan de legers verbonden zijn, hoedu- nigeo or zich in do Kriui eenige duizenden bevinden

Zierikzeesche Courant | 1855 | | pagina 1